יום רביעי , 3 יוני 2020

פתק אדום

הזעם שהטיחה בפניו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפאנל שהתקיים בשדרות הפך לסרטון ויראלי ברשתות האינטרנט. בראיון ל'דין וחשבון' מסבירה מורן הילה מדמוני אם לשני ילדים קטנים שסובלים מטראומה  מה כל כך הכעיס אותה, דוחה את הניסיון להפוך את זה לעניין פוליטי, מבקשת שיפסיקו להפוך את התושבים בעוטף לשקופים ולמה בבחירות הקרובות תשים בקלפי פתק אדום.

בלי שממש התכוונה לכך, מורן הילה מדמוני משדרות מצאה עצמה בשבוע האחרון מדלגת בין תוכניות הבוקר בטלוויזיה לתחנות הרדיו כדי להתייחס לסרטון שהפך לאחד הויראליים בתקופה האחרונה, אפילו יותר מהילדה שהתפרק לה הפאזל. בסרטון שלקוח מתוך פאנל מיוחד שהתקיים סמוך לרחבת העירייה ביוזמת ערוץ 13 ובהנחיית העיתונאי אודי סגל בשבוע שעבר היא נראית צורחת על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט אחרי  שהתבטא בצורה שהוציאה אותה משלוותה ומי שמכיר את מדמוני, בעברה מדריכת יוגה לצחוק, יודע שקשה מאוד למחוק ממנה את החיוך הרחב ולגרום לה לרטון כך. "לצערי התמונה המלאה לא הוצגה בסרטון, זה מה שאולי גרם להרבה אנשים לחשוב שהנה תושבת שדרות צועקת על אולמרט בגלל שהוא דיבר על ביבי וזה כל כך לא היה נכון" היא מנסה לעשות סדר. "גם קראתי באיזה עיתון שמישהו כתב "איפה תרבות הדיון וכאילו שתושבי שדרות לא יודעים לנהל דיון שזה בדיוק הפוך ממה שהיה, טוב כנראה רגילים להציג אותנו כעילגים, שלא יודעים לדבר, אולי ככה חשב לעצמו אולמרט ופתאום קמה מישהו ומטיחה את כל האמת בפנים שלו".

צילום: לירן אלמוג כהן

 

לדבריה של מדמוני כבר לאחר שהסתיים הפאנל היא קיבלה מאות תגובות, היא לא תיארה לעצמה שזה יגיע לעוצמה שזה הגיע אלא שהסיפור לא ממש הוצג במלואו, ביום שישי היא התייצבה בתוכנית הבוקר של אברי גלעד ושם קיבלה לראשונה הזדמנות לספר את הסיפור המלא. "אני מוכרחה להודות שבתוכנית הבוקר עשו מה שהם לא עושים בדרך כלל, נתנו לי עשר דקות לדבר ולומר את כל מה שיש לי, הרגשתי שהם מקשיבים לי, פעם כשהייתי צופה בכתבות על שדרות בעיקר שמעו אותנו, הפעם לשמחתי הקשיבו לי, הרגשתי שהשיח הזה לא נופל על אוזניים ערלות".

כאמור, הסרטון הויראלי הגיע גם לראש הממשלה נתניהו שהוציא מסר מצולם על אולמרט "מי מדבר ככה? באיזה זלזול, באיזה ביטול, זה אומר הכל", אמר נתניהו בשידור חי בערוץ הפייסבוק שלו. "אני לא מסכים עם השמאל. אני חושב שהם טועים, זה נכון, ואני לא מסתיר את דעתי. אבל אני לא מבטל את בעלי הדעה הנגדית כבני אדם". אגב, נתניהו הסיר בהמשך את הסרטון מהדף הרשמי שלו, אולי גם הוא מבין שהביקורת היא גם על המדיניות שהוא אימץ בעשר השנים האחרונות.

צילום: גני פפרמן

"אולמרט היה זחוח וצעק על התושבים"

הפאנל שבו התחוללה הסערה התקיים במסגרת יוזמה משותפת בין פאב שדרות לערוץ 13. אורחים רבים נטלו חלק בפאנל, אף אחד מהנוכחים לא ידע שאחד האורחים יהיה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שהגיע מלווה בשני מאבטחים.  "קודם כל בשום מקום לא הודיעו שאהוד אולמרט מגיע להתארח בפאנל, היה רשום שראש העיר אלון דוידי יגיע לפאנל וגם ח"כ עמיר פרץ" היא מספרת, "אם הייתי יודעת שאהוד אולמרט בא פשוט לא הייתי הולכת. אין שום צורך לשמוע אדם מורשע שלא יכול להטיף לשום דבר או לשמש דוגמה או לתת מוסר, זה בדיוק כמו שלא הייתי מוכנה לשבת בפאנל עם הנשיא קצב שהורשע באונס".

מה בדיוק קרה איך הכל התחיל?

"הפאנל התנהל על מי מנוחות, אני הגעתי לספר את הסיפור של הילדים שלי, אני חושבת את הסיפור של כל ההורים לילדים קטנים שחיים במציאות לא נורמלית. הדברים שאמרתי פשוט לא עניינו אותו, במקום לענות ולנהל שיח הוא צעק על כולם,  התנהג ביהירות. אמרתי לו "אתה מגיע לכאן כעבריין מורשע וצועק עלינו כן לנאום או לא לנאום לך, אני אמא לילד שהיה מדבר רגיל והפך למגמגם, זאת חוצפה להגיע לכאן ולצעוק על אנשים כאן, מי אתה בכלל, אתה פושע מורשע זה מה שאתה, זה פשע מה שאתה עושה עכשיו שאתה צועק עלינו כל אחד ואחת פה סובלים רגשית, לבוא ולהשמיץ את נתניהו כעבריין מורשע אתה צריך להתבייש".

בהתחלה פורסם סרטון קצר וזה לא היה נראה הכי טוב כי נאמרה המילה ביבי ואולמרט השתמש בזה "אלה התומכים של ביבי". 

"קודם כל כנראה היה נוח להראות תושבת שדרות שצועקת אבל מי שצפה בסרטון המלא שאחר כך פורסם ברשתות התקשורת יכול להיות היה לשמוע אותי בבירור כועסת על כך שהוא מגיע לשדרות וכל הזמן עסוק לתקוף את נתניהו ולא מתייחס לבעיה שלנו.  הנה ביבי תחת חקירות והנה ביבי ככה, בואנה בנאדם אתה אמיתי, הרי הוא  עורך דין מאוד מפולפל ויודע שכל עוד לא הוכח אחרת הוא חף מפשע, אתה לא יכול להאשים וזה לא קשור לביבי או כל אדם אחר. במיוחד שמדובר באדם שהורשע, אתה לא יכול לדבר על הנושא הזה בכלל. אבל עזוב מה שהיה מעצבן שאני מספרת על הבן שלי שהוא כראש ממשלה היה אחראי בין היתר למצב הזה, יושב מול תושבי שדרות וצועק עלינו. דבר נוסף, אין כאן בכלל עניין פוליטי, אני אגלה לו סוד- אפילו לא הצבעתי לביבי".

מה היה הטריגר שגרם לך להגיב כל כך בזעם?

"אני חייבת לומר שהתנהל פאנל מקסים עד שאולמרט התחיל לדבר בזחיחות, אי אפשר היה לשבת בכיסא בנוחות, אני לא יודעת איך אנשים יכלו לשבת בשקט. כל בנאדם שניסה לומר משהו השתיקו אותו, היה אדם מבוגר ששאל שאלה והשתיקו אותו. גם כאשר הוא דיבר על ההתנתקות שמעתי וישבתי בשקט אבל הוא התחיל לדבר על הנושא הביטחוני והוא מספר "בתקופה שלי נורו רק 60 טילים לא כמו בתקופה של נתניהו, ברגע שהגיע לאשקלון הוריתי לצבא לצאת למבצע עופרת יצוקה" או א קמתי ואמרתי את דבריי,  זה מה שקומם אותי וקמתי כאמא ואמרתי סליחה! הרי זה מה שתמיד חשבנו, רק כשזה יגיע לאשקלון יטפלו בבעיה של שדרות, היום כמובן זאת הבעיה של כל הדרום אבל באותם ימים שהוא כיהן כראש הממשלה זאת הייתה המדיניות שבגללה אנחנו סובלים עד היום, אז איך הוא מעיז לדבר ולצעוק עלינו".

אני למשל חשבתי שאת הזעם צריך להפנות למי שאחראי על הביטחון שלנו כבר עשר שנים?

"ברור, תאמין לי שגם מראש הממשלה לא הייתי חוסכת ביקורת אם הייתי פוגשת אותו בפאנל אבל מה לעשות שלפאנל הזה הגיע ראש ממשלה לשעבר שהבלאגן הגדול היה בתקופתו ואני מזכירה לך שהוא אפילו לא נבחר לתפקיד, קיבל בירושה משרון. את המדיניות שאת חלקה הוא חשף בפנינו בפאנל שרק שזה הגיע לאשקלון ואשדוד הוא החליט לצאת למבצע, הוא התחיל אותה. אני חושבת שמתחילים למתוח ביקורת על המציאות הביטחונית צריך לחזור אחורה איפה התחילה הבעיה. אם אז לא היו מתייחסים אלינו כשקופים היום לא היינו שקופים".

זה לא אומר שממשלת נתניהו צריכה להנציח את טעויות העבר?

"אחרי שהסכמנו שהכל התחיל בתקופת אולמרט אני יכולה לומר בעיקר מנקודת מבט של אמא לילדים קטנים שמה שקורה כבר עשר שנים זה איום ונורא. יש לי ילד מגמגם, יש לי ילדים שגדלים במציאות הזויה של פחדים וחרדות, ילד שאומר לי "אמא אני מפחד למות" זה הרבה יותר מעניין ממה יש לביבי או אולמרט לומר, אני ועוד אלפי תושבים כאן צריכים להתמודד עם ההשלכות הקשות, ואיך אומר הבן שלי "אמא כששקט בשדרות זה הכי מפחיד" כי בכל רגע נתון כפי שחווינו את זה לא מעט בשנה האחרונים יכול לצאת מטח טילים מעזה".

צילום: גני פפרמן

"צריך לשים פתק אדום בקלפי"

ההתבטאות שהוציאה את מדמוני מהכלים לא הייתה ההתבטאות היחידה של אולמרט שעוררה זעם של תושבים. כך למשל הוא השווה בין תקופת הפיגועים הקשה בירושלים למציאות בשדרות והעוטף. "קודם כל תורידו קצת את הטון עם כל הכבוד, ואל תטיפו לי מוסר על מה זה לחיות במצוקה של איום, של טרור, של הרוגים, של פצועים ברחובות, של אנשים מותקפים באוטובוס שבו הם נוסעים ובבתי הקפה שלהם, אני עברתי את זה כראש עיר לא פחות מכם, זה לא נוח לשמוע אבל אין מנוס".

מה חשבת על הדברים הללו?

"אני עניתי לו גם בעניין הזה שאני עצמי ילידת בית שמש ומכירה היטב את אזור ירושלים, אפילו הייתי עדה לפיגוע בסבארו, הבום של הפיצוץ בפיגוע הזה עוד מהדהד לי עד היום, תחשוב שכל פיצוץ של רקטה מזכיר לי את הטראומה הקשה שחוויתי כנערה. אבל מה פתאום לעשות השוואה, זו משהו אחד וזה משהו אחר. איך אפשר לעשות השוואה? בגלל שהיו אז פיגועים אז אנחנו צריכים לשבת בשקט ולהשלים עם הגורל שלנו".

היו גם תגובות של אזרחים שהשתכנעו מדברי אולמרט ש"אלה הם תומכי ביבי"?

"קראתי תגובה אחת אבל היו מספיק אנשים שענו לו. מישהו כתב שם שלא תעזו לבכות מגיע לכם בחרתם ביבי. אתה יודע שמישהי כתבה לי שהבן שלך ימשיך לעשות פיפי במיטה כי "הצבעתם ביבי", זאת תפיסה עקומה ועזוב שלא תושבי שדרות קבעו שביבי יהיה ראש הממשלה, אנחנו אחוז קטן לעומת תל אביב, אנחנו ממש חלק מזערי בקולות שקיבל ביבי. אבל זה לא האישיו, האישיו באמת שלא חשוב מה הדעה הפוליטית, כולנו אזרחי המדינה, והבידול הזה שמנסים לעשות חייבים להפסיק אותו, אתה מדמיין לעצמך שבתקופת הפיגועים הקשה היינו אומרים לתושבי תל אביב מגיע לכם כי בחרתם ברבין נו באמת. לכולנו היה כאב אמיתי עם המצוקה של תושבי תל אביב וירושלים שחוו פיגועים קשים. אני שמחה שהבעיה שלהם נפתרה אבל הבעיה של שדרות כמעט 20 שנה בלי פיתרון זה הזוי".

עד כמה תושבי המרכז לא ממש מבינים את המציאות בשדרות והעוטף מדמוני נחשפה בערב הפאנל.  "אחת המפיקות של אודי סגל שאלה רגע אם יש צבע אדום איפה המגונית? אודי סגל מסתכל ואין כלום, אז אני באתי וניגשתי ואמרתי לה "יקירה אין מגונית כאן", היא תהתה "מה עושים?", הסברתי לה שלפי הנחיות פיקוד העורף היא שוכבת על הרצפה, שמה ידיים על הראש ואומרת שמע ישראל. ואז הלכתי ואחת העוזרות אמרה למפיקה "שמעת מה היא אמרה בסוף? שמע ישראל" כאילו זה פרימיטיביות להאמין בקב"ה. כשהיא אמרה את זה אמרתי "זה הדבר היחיד שיכול להציל אותך". כאילו הם כל כך לא מבינים את המציאות פה שזה מדהים בעיניי".

בשנה האחרונה, יותר מבעבר משמיעה מדמוני את דעותיה, משתפת את חבריה ברשת החברתית בהתמודדות האישית שלה עם הטראומה של ילדיה. לדבריה חשוב שהעיר שדרות תבנה מאגר של תושבים שיודעים להתבטא ולהעביר מסר כדי שהוא יעבור מהמסך לתושבי המדינה ואולי לפוליטיקאים. "אני מתחברת מאוד לפוליטיקה ואף פעם לא התביישתי להגיד את זה , לא סתם התמודדתי ברשימה של אביאל בן זיקרי למועצת העיר, אני כן רוצה לעשות שינוי בעיר שלי, במדינה שלי. דבר נוסף שעניין אותי להגיע להשתתף בפאנל זה משהו שאני מובילה בתקופה האחרונה לשנות את הגישה לשדרות והעוטף, להפסיק לומר לי "למה את מתגוררת שם" כאילו ש"שם" זו מדינה אחרת. אני מתכוונת לדפוק על כל דלת אפשרית, לקבל במה כדי להשמיע את המצוקה שלנו ולא ניתן לפוליטיקאים או איזה ראש ממשלה לשעבר לנזוף בנו ולהפוך את המצוקה שלנו למשהו חסר משמעות או כמו כמה משפטים אומללים שאמר אדון אולמרט שחושב שאנחנו צריכים לשבת בשקט ולא להטיף לו מוסר".

מה התחושות שלך כאמא לילדים שמטופלים בחוסן?

"הילדים שלנו גדלים לחיים לא בריאים, ילדות שהפכו לאימהות עם פוסט טראומה, ילדים שהפכו לאבות עם פוסט טראומה, זה מעגל בלתי פוסק,   הם יקימו משפחות והטראומה הזו תמיד תלווה אותם,  אנחנו עיר שפצועה נפשית, שילמנו מחיר כבד והגיע הזמן שהפוליטיקאים יבינו את זה. הגיע הזמן להפסיק את זה".

מה עוד צריך לעשות כדי להפסיק את זה?

"אני חושבת שצריך לחולל שינוי תודעתי. שאומרים עוטף עזה זה שינה את התודעה אצל תושבי המדינה שאיכשהו במונחים שלהם אנחנו זה "שם" כאילו מקום שלא חלק ממדינת ישראל. הגיע הזמן שיפסיקו לקרוא לנו עוטף עזה, אנחנו עוטף ישראל ועל זה אני לא מתכוונת לוותר ואלחם בכל מקום אפשרי. איך הגענו למצב שבכלל קוראים לנו עוטף עזה למה אנחנו עוטף עזה? אנחנו אומנם קרובים לגבול אבל אנחנו עוטף ישראל. אתה מתאר לעצמך מצב שיקראו לאילת עוטף מצרים? או לקרית שמונה עוטף סוריה או לבנון, או אפילו לכפר סבא עוטף קלקיליה. בקשר לנבחרי הציבור, אני כבר איבדתי את זה, לא מוצאת מישהו שיכול להעניק לנו ביטחון".

הנה תיכף בחירות, אולי משם תבוא הבשורה?

"אני חושבת שהתחושה אצל רבים מהתושבים שזה לא משנה מה יהיו התוצאות. אני בוחרת פתק אדום, לא בוחרת הפעם לתת את הקול שלי לאף מועמד כי לא מצאתי כזה, זאת המחאה שצריכה להיות בשדרות והעוטף. זה צעד נכון כי אני לא  מאמינה באף אחד, אף אחד לא נותן לי תחושת ביטחון. לא ביבי וגם לא גנץ, להזכיר לך מה היה כשגנץ היה רמטכ"ל ולא עשה הרבה אז הוא יכול לדבר עד מחר, בעצם כל אחד יכול לדבר שאני אעשה ככה ואני אעשה ככה, הייתה לו הזדמנות כרמטכ"ל לדחוף את הממשלה למהלך צבאי משמעותי וזה לא קרה כי הוא היה מהוסס ואני לא יודעת אם אנחנו צריכים ראש ממשלה הססן. רק זה מה שחסר לנו".

יש לנו ראש ממשלה הססן?

"בנושא הביטחוני לחלוטין אני חושבת שביבי והליכוד אכזבו, לצערי כשכולם צועקים על חשש ממסירת שטחים אנחנו שוכחים שדווקא אנשי ליכוד אולמרט ושרון הם אלה שמסרו את גוש קטיף והפכו את המציאות בשדרות לעוד יותר קשה ומורכבת. אני חושבת שכולנו הפכו כבר למבולבלים מה ימין ומה שמאל. אם אתה שואל אותי מי יחליף אותו אין לי מישהו שאני מרגישה שאני יכולה לסמוך עליו, כל מי שאולי חשבנו בעבר פשוט לא עשה כלום כדי לפתור את הבעיה שלנו, כולם מדברים וכשנכנסים לתפקיד ולא עושים כלום".

אולי בן העיר שדרות ח"כ עמיר פרץ הוא לפחות עשה משהו?

"על עמיר פרץ אני לא יכולה לומר מילה אחת רעה, הוא חי ומכיר את המציאות הביטחונית וכשהיה בתפקיד הוא לפחות הזיז ודחף למיגון ולכיפת ברזל. יחד עם זאת אני מוכרחה לומר ולא מפחיתה מהעשייה שלו בתפקיד שר הביטחון, כיפת ברזל זה עליה וקוץ בה, מצד אחד הכיפה נותנת לנו מיגון, מצד שני עושה לנו נזק. כי למה? יש כיפת ברזל אנחנו יכולים לספוג. אם לא הייתה מערכת כיפת ברזל? מה היה קורה? נכון הרבה הרוגים אבל גם הבעיה הייתה נפתרת".

 

 

לכתבה הבאה:

"אם צריך אמכור כליה בשביל ההצלחה של שיר"

הוא פרץ לפני עשרים שנה בדואט המפורסם עם מושיק עפיה ומאז הוא מתחזק קריירה מוסיקלית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.