יום ראשון , 23 פברואר 2020
מט"ש שדרות- שער הנגב, יעבור שדרוג משמעותי. צילום: אתר מודוטק

מכון טיהור שפכים שדרות-שער הנגב ישודרג ב-72 מיליון ש"ח

עם התפתחות העיר שדרות, צמיחת יישובי שער הנגב והתווספות תושבים חדשים לאזור כולו, קיבלו הרשויות שחולקות יחד את מכון טיהור השפכים, תקציב לשדרוגו והרחבתו בהיקף של 72 מיליון ₪.

לצד תנופת הבנייה והפיתוח של העיר שדרות ויישובי שער הנגב, שדרוג מכון טיהור השפכים (מט"ש) ולהגדלת נפח הקיבולת שלו, נועד לקליטת השפכים המגיעים מצפון רצועת עזה, שפכים שבהם הסכימו בשדרות ושער הנגב לטפל כדי למנוע זיהום של מי התהום המשמשים את תושבי האזור כולו. לאחר הליך תכנוני ארוך והליך לאישור שארך כשנה, אושר השבוע במליאת מועצת איגוד ערים לאיכות הסביבה, להרחיב ולשדרג את המט"ש הקיים בהיקף של 72 מיליון ₪ שייתן מענה גם לצמיחתה של העיר שדרות, גם להתרחבות הישובים בשער הנגב וגם לצרכי קליטת השפכים מרצועת עזה. בקרוב, לאחר השלמת התכנון מפורט וגיבוש המתכונת, תצא התוכנית להליך מכרזי. העבודות צפויות להימשך כשנתיים.

תכנית השדרוג וההרחבה של מכון הטיהור אושרה על-ידי רשות המים במשרד האנרגיה והתשתיות, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות. המט"ש הינו משותף לשדרות ולשער הנגב. הוא האחראי לקליטה ולטיהור כל שפכי האזור ברמה שתואמת את תקנות האיכות, המאפשרות שימוש להשקיה ולחקלאות, תוך עמידה בסטנדרטים גבוהים של הגנה על הסביבה. חשוב לציין ששפכים כוללים תוצרי פסולת נוזליים ביתיים, עירוניים, חקלאיים או תעשייתיים ויכולים להכיל מספר רב של מזהמים. במטרה לשמור על איכות הסביבה, הוגדרו תקנות לטיפול בשפכים המגדירות את אופן הטיפול בהם במטרה להגן על בריאות הציבור ולמנוע זיהום מקורות מים וקרקע.

 תוכנית לשדרוג מכון לטיהור שפכים בשדרות-שער הנגב

כאמור, המים שיופקו ממתקן הטיהור יהוו תוספת נכבדה למי השקיית השדות החקלאיים באזור. אודות לפעילות המט"ש, כ-86% משפכי התעשייה והשפכים הביתיים הנוצרים בישראל חוזרים לשימוש בהשקיה חקלאית.
ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "יש חשיבות גדולה בשדרוג המט"ש, בשל חשיבותו הרבה למשק המים בשדרות ולשמירה והגנה על איכות הסביבה באזור. נמשיך להיות פורצי דרך בעניין החשוב הזה ולהוות דוגמא למקומות אחרים. מגמת השיפור באיכות הסביבה הינה תוצאה של התמדה מקצועיות ונחישות של עירית שדרות לשמירה והגנה על הסביבה".

ראש המועצה האזורית שער הנגב, אופיר ליבשטיין: "מדובר בעוד שיתוף פעולה מוצלח שלנו עם שדרות כאשר ההרחבה של המט"ש מאפשרת גם את חיזוק החקלאות באזור. שער הנגב היא אסם התבואה של המדינה ואני גאה שהצמיחה הדמוגרפית שלנו ושל העיר שדרות, מקדמת גם את החקלאות ואת החקלאיים המקומיים שלנו".

לכתבה הבאה:

ליגה ב': שדרות חזרה לנצח, נתיבות השוותה בדקה ה-90

בעקבות הניצחון ואיבוד נקודות בקרב קבוצות הצמרת, צימקה שדרות את הפער מהמקום שמוביל לפליאוף העליון …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.