שבת , 4 יולי 2020

פורץ קדימה

מפלגת הבית היהודי חיה ובועטת גם אחרי לכתם של נפתלי בנט ואיילת שקד. מי שקיבל את המושכות הוא הרב רפי פרץ שסייר השבוע בשדרות וישובי העוטף והביע תמיכה בתושבים. בראיון ל'דין וחשבון' הוא מסביר למה מבחינתו מדינת ישראל טרם סיימה את מבצע צוק איתן ומדוע ימליץ על נתניהו לראשות הממשלה.

לאחר נטישתם של נפתלי בנט ואיילת שקט הייתה תחושה בציבור כי  מפלגת הבית היהודי הולכת להיעלם מהמפה הפוליטית אבל רבני ובכירי התנועה שחיפשו אחר מנהיג חלופי לא אמרו נואש, לא מעט שמות עלו כמועמדים לתפקיד, ביניהם ראש עיריית שדרות אלון דוידי. בסופה של הסאגה הוחלט לתת את המפתחות בידיים של הרב הצבאי לשעבר, רפי פרץ שבשבועות האחרונים הצליח להרים את המפלגה ולהשאיר אותה בחיים, לפי כל הסקרים הם יהיו חלק בכנסת הבאה.

סבב ההסלמה שהתחולל השבוע באזור העוטף החזיר את פרץ למבצע צוק איתן אז הוא נדרש לקבל החלטה לגבי הדר גולדין ואורון שאול האם להכריז עליהם כשבויים או כמי שנפלו בקרב. לאחר שכינס התייעצות עם מומחים ואנשי מודיעין נסע הרב בעצמו אל בית המשפחות ובישר להם את הבשורה הנוראה מכל. "מאז ועד הים מדינת ישראל עוד לא סיימה את צוק איתן. אומר פרץ "הדעה שלי היא שאת הדר ואורון יש להפוך מנכס של החמאס לנטל עליהם. כל עוד הם מחזיקים בבנים שלנו הם חייבים לשלם מחיר כואב עד שהם יבואו ויבקשו להשיב אותם. חייבים להפוך כאן את המשוואה. יש למדינת ישראל מספיק מנופי לחץ להפעיל על החמאס שהאינטרס שלו יהיה להשיב את הדר ואורון אלינו. זו המחויבות הבסיסית של מדינה כלפי החיילים שמסכנים את חייהם עבור החיים שלנו כאן".

צילום: יח"צ

 

למרות ההצלחה של מבצע איתן, המציאות בעוטף עזה לא ממש השתנתה. אנחנו פוגשים את פרץ השבוע בביקור תמיכה שערך בעוטף. "שבענו מסבבי לחימה. אני עברתי את הגירוש הנורא וחסר התוחלת וזה המחיר שאנו משלמים כעת. מהמדשאות הירוקות שהותרנו שם יורים כעת טילים על כל ישראל. ההרתעה של מדינת ישראל הולכת ונשחקת. אני מאמין שכאשר אשב בממשלה הבאה כראש המפלגה הגדוה ביותר לימין נתניהו נשפיע על המדיניות. המילה הכלה צריכה לרדת מהשולחן. הדבר היחיד שממשלת ישראל צריכה להכיל הוא את סבלם של תושבי הדרום" אמר בין היתר והוסיף כי למרות זאת הוא גאה לראות את העיר שדרות פורחת. "בכל בוקר כשאני יוצא מביתי בעוטף עזה, אני עובר דרך העיר שדרות, רואה את המנופים הרבים ומתמלא בגאווה, הלב שלי מתרחב ממש. את המנופים האלו רואים גם תושבי עזה, וזו התשובה הטובה ביותר לטרור. התנופה הזו היא בראש ובראשונה בזכות התושבים המדהימים של העיר הזו, אנשים עם בריאות טבעית, חוסן נפשי וכושר עמידות. הם דוגמה ומופת לכל אזרחי ישראל. וכמובן גם בזכות ראש העיר היקר – ידידי אלון דוידי. אני זוכר את העיר הזו עוד כתושב גוש קטיף, העיר הגדולה. מדהים לראות את הדרך שעשתה".

הרב רפי הוא תושב הפריפרייה כבר עשרים ושש שנה. היה מראשוני המתיישבים בעצמונה שבגוש קטיף שם הקים את המכינה הקדם צבאית שכבר חינכה אלפי מפקדים שמובילים היום את הצמרת הבטחונית במדינה. "אני תושב גאה של הפריפרייה" אומר הרב רפי "יש כאן בדרום אנשים נפלאים, משפחות גיבורות עם עוצמות מדהימות. החובה שלי היא להיות השליח שלהם בכנסת. ממשלת ישראל חייבת לשנות את סדרי העדיפויות, לתת שוויון הזדמנויות לתושבי הפריפרייה בדרום ובצפון. אלו דברים שיורדים עד לרזולוציות הכי קטנות: מרפאות, רכבות אפילו חינוך, תכניות לימודים. לא יכול להיות שמשפחה שבחרה באופן ציוני לחיות כאן תופלה לרעה. ילדיה יקבלו פחות שעות מצויינות,  וקשישיה ילכו לעולמם שלוש וחצי שנים קודם – זו מציאות מעוותת.

צילום: יח"צ

בין חולות הנגב הצמיחו הרב רפי וחבריו יישוב פורח "נווה". אל חולות חלוצה הגיע הרב רפי אחרי שגורש יחד עם חבריו ותלמידיו מהיישוב עצמונה שבגוש קטיף. תוך שבועיים מיום הגירוש כבר היה עסוק בהקמת היישוב החדש בחולות חלוצה.  "היה ברור לי שאין לנו זמן לרחם על עצמינו – חייבים לעבור למשימה הבאה. הילדים שלי כעסו עלי מאד אז אבל אחרי שנים הם חזרו ואמרו לי: אבא, אתה הצלת אותנו"

כדי להבין את דמותו של הרב רפי יש לחזור שישים שנה אחורה. הרב רפי נולד למשפחה מסורתית בשכונת בית מזמיל בירושלים. קהילה מרוקאית קטנה ומגובשת. ככל חבריו הוא השתתף בפעילויות בני עקיבא ובתיכון החליט ללכת לישיבה תיכונית שם ינק את ערכי הציונות הדתית.

אל הצבא הוא מגיע שלושה חודשים אחרי מלחמת יום כיפור וכבר אז ברור לו שהוא נותן את כל כולו לעם ישראל.

"אלו הערכים עליהם גדלתי, לומר הנני, להיות היכן שצריך אותי ולבצע זאת על הצד הטוב ביותר. בגלל זה התגייסתי לטייס, רוב חברי הלכו אז לגרעיני נח"ל מסלולי הסדר וישיבות. זו היתה החלטה לא פשוטה עבורי אבל הרגשתי שזה המקום שאני הכי נדרש בו. שם גם נטעו הזרעים הראשונים שהביאו אותי להקים כמה שנים מאוחר יותר את המכינות הקדם צבאיות"

ומה הביא אותך אל הבית היהודי, אל הפוליטיקה?

אני חושב שיש קו ישר שמחבר מהבית שגדלתי בו בבית מזמיל, דרך השירות הצבאי, הפרחת הנגב ועד היום בהנהגת הבית היהודי. בכל מקום שעם ישראל צריך אותי אני מתייצב. הנני, אלו הערכים עליהם גדלתי. כאשר קראו לי להנהיג את הבית היהודי הבית היה אחרי טראומה לא פשוטה, נטישה של מי שאחז בהגה. ייצבתי  את המטוס וברוך ה' אנו ממריאים. ואכן הסקרים האחרונים של ערוצי החדשות מראים שאיחוד מפלגות הימין בעלייה מתמדת וככל הנראה יהיו המפלגה הגדולה לימין נתניהו כפי שמגדיר זאת הרב רפי.  הרב רפי מסרב להתייחס לצעד של נפתלי בנט שבחר לנטוש את הבית היהודי רגע לפני הבחירות ולהקים מפלגה חדשה. "הם בחרו לעזוב את הדרך שלנו ולפעול בזירה חדשה – אני מאחל להם בהצלחה. כל חיי הסתכלתי תמיד קדימה והמשכתי בדרך."

המצביעים שלכם הם כולם בני המגזר הציוני דתי?

הציונות הדתית איננה מגזר, היא דרך חיים. דרך שהולכים בה כל מי שמאמינים במדינת ישראל ובאלוקי ישראל. אני חורש את הארץ בשבועות האחרונים ופוגש אנשים מאמינים מקרית שמונה ועד אילת אנשים שמאמינים בדרך שלנו. מעולם לא חייתי בתוך ההגדרות האלו. אני רב, מרוקאי, טייס, איש הפרפרייה, מחנך ומפקד. יש לי ילדים דתיים וחילונים, תלמידים וחיילים מכל הסוגים אבל לכולם יש מכנה משותף אחד. אמונה בדרך, ואמונה היא לא מגזר.

כעת בג"ץ פסל את מיכאל בן ארי חבר עוצמה יהודית מלרוץ לכנסת גם לו יש אמונה.

זוהי פשוט צביעות. אדם שבניו משרתים בקרבי ומסכנים את נפשם בהגנה על ארץ ישראל נפסל ואילו חברי כנסת ערביים שקוראים מעל כל במה לפגוע בסמלי המדינה ואף פועלים לשם כך מוכשרים. מערכת המשפט בישראל לקחה לעצמה את החירות לבחור עבור אזרחי ישראל מה נכון לחשוב ומה לא נכון לחשוב. אך אזרחי ישראל אינם מטומטמים התשובה תבוא בקלפי. זהו אחד הנושאים הראשונים שבכוונתי לקדם – להחזיר את מערכת המשפט לגודלה הנכון".

צילום: יח"צ

מה עמדתך לגבי השבת במדינת ישראל?

מדינת ישראל היא פלא. עם ששב לארצו אחרי אלפיים שנות גלות ובנה אותה מחדש. אין לזה אח ורע בתולדות האומות. אנו מגשימים כאן את חזון הנביאים. הקמנו כאן מדינה יהודית ודמוקרטית. המילה יהודית איננה כאן לקישוט. היא מביאה איתה עולם שלם של ערכים ששמרו עלינו כעם במשך כל הזמן שהיינו בגלות. הגענו לכאן מכל קצוות הארץ והמשימה שלנו היא להתהלך ביחד. עם ישראל הביא את בשורת השבת לעולם. החובה שלנו היא לתת לכל יהודי שמבקש לשמור שבת את החופש לשמור שבת. במדינת ישראל ישנו סטטוס קוו שמאפשר לכל יהודי לעשות בביתו כפי מנהגו והמרחב הציבורי מאפשר שמירת שבת".

האם תמליץ על נתניהו לראשות הממשלה?

"אין שאלה. בוודאי, עם כל מה שאני חושב שאפשר לשפר ולפעול יותר למען המדינה, אני עדיין חושב שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא האיש המתאים ביותר לעמוד בראש מדינת ישראל. אנחנו נהיה לצידו כמפלגה הגדולה ביותר מימין ונפעל ביחד איתו להרים את הראש ולהחזיר את הכבוד הלאומי של מדינת ישראל. אני מאמין שעלינו לעבור מהכלה להתקפה. כשממשלת ישראל תבין שאנחנו כאן בזכות, תכריז על ריבונות בכל שטחי ישראל ותפעל מתוך הריבונות הזו רק כך אפשר להכריע את המאבק הזה".

כשאנו נפרדים אומר לי פרץ, תראה, אנחנו בתקופת בחירות, תקופה שבה כל אחד מחפש א המבדיל והשונה, מנסים ליצור לנו את הרושם כאילו יש כאן קרע בעם. ואני אומר לך, אני מכיר את העם שלנו היטב, יש לנו עם נפלא, מאוחד, ערכי, אכפתי וציוני. גם אנו חלוקים, גם אם אנו לא מסכימים על כל דבר. קודם כל, ולפני הכל אנחנו אחים".

 

 

 

 

 

לכתבה הבאה:

"אם צריך אמכור כליה בשביל ההצלחה של שיר"

הוא פרץ לפני עשרים שנה בדואט המפורסם עם מושיק עפיה ומאז הוא מתחזק קריירה מוסיקלית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.