שבת , 4 יולי 2020

הח"כ שוסטר

אחרי 16 שנים בחיים הציבוריים כראש מועצת שער הנגב היה משוכנע אלון שוסטר שהוא הולך לנוח אבל אז הגיע הטלפון מבני גנץ שביקש ממנו להצטרף אליו למסע הפוליטי שבינתיים הביא אותו לכנסת. בראיון מיוחד הוא מספר על הקשר המיוחד שיש לו עם שדרות, על התוכניות שהוא רוצה לקדם בבית המחוקקים ועל האמירה ההיא שלדבריו הוצאה מהקשרה והפכה חלק מקמפיין הנגטיב של הליכוד נגד מפלגתו.

 

אתחיל את הכתבה על אלון שוסטר בגילוי נאות. הוא מכר וותיק של המשפחה שלנו שרובה מזוהה עם הצד הימני של המפה הפוליטית  אבל הוא איש שמאל במהותו, רחוק מאוד מהסטיגמה שהודבקה למי שהוא לא תומך ביבי,  ידע עוד הרבה לפני שהיה ראש מועצת שער הנגב שאפשר גם אפשר ליצור גשר מעל התהום שהייתה פעורה בין אנשי הקיבוצים, המנהלים של המפעלים ובין העולים שהגיעו להתגורר בעיירה נידחת והפכו בעיקר לפועלים שחורים של עבודת כפיים. אפשר ואפילו לא חייב להסכים עם כל דעותיו הפוליטיים אבל גם בהמשך כשהתמנה לראש מועצה הוא ידע לקרב בין הרשויות ולהיות חתום על הרמוניה שלא הייתה מעולם, הרמוניה שמחקה לחלוטין את אותו תהום של שנות השישים, השבעים והשמונים.

עם אותה תפיסת עולם הוא נכנס לפוליטיקה הארצית במטרה להיות חלק משינוי, להיות בצעד המאחד ולא בצד המשסע.  "אני מטבעי איש שאוהב לשמוע את הצד השני גם אם אני יודע שאין בנינו הסכמה" הוא מסביר את גישתו,  "אנחנו מוכרחים לייצר לעצמנו איזשהו בסיס משותף ששם אנחנו בטוחים שכללי המשחק יהיו , אבל כשאתה כבר נכנס פנימה מתחילה השאלה איך אתה יוצר קשר עם אדם שבחלק מהנושאים אתה חושב אחרת ממנו.לפעמים זה נושאים עמוקים של אמונה ולפעמים סתם שאלות פרקטיות, אבל זה מתחיל קודם כל באיך אתה יוצר את הקשר האישי, את האמון הזה. אני תמיד אומר  שצריך לשאוף לבנות את הגשר שמחבר ולא ללכת למה שמפצל, כולנו חיים במדינה ולכולנו אותו רצון לשמור עליה".

החיבור עם גנץ

כשנה לפני הבחירות המוניציפאליות שנערכו בחודש אוקטובר 2018 הפתיע שוסטר רבים כשהודיע כי אחרי 16 שנים הוא פורש כך שלראשונה מזה 68 שנים התקיימו בחירות בשער הנגב. "כיהנתי  3 קדנציות ארוכות, בלי התמודדות, כולי בתוך העשייה, בלי פוליטיקה בכלל, אפילו במועצות האזוריות שהפוליטיקה יותר רגועה בהם יש סוג של אחווה בין הקודם לממשיך, זה לא דומה למה שיש בערים" הוא מספר.

למה החלטת לפרוש?

"הגעתי למסקנה שנכון לעצור, אגב גם אני וגם המנכ"ל שלי, החלטנו לעזוב יחד, זה היה נכון לנו, נכון לתושבים, הודענו לכולם שאין לי ג'וב, שאין חקירה נגדי והבריאות בסדר, פשוט התחדשות , שינוי ולא ידעתי מה אני הולך לעשות".

חשבתי שאתה מחפש לנוח אבל לא עבר הרבה זמן והופ אתה בתוך הפוליטיקה הארצית?

"למען האמת היו פניות פוליטיות אבל זה לא התאים לי ואז גם התחלתי לעבוד כיו"ר חצרים, 8 ימי עבודה לאחר שהתחלתי פנה אליי בני גנץ להצטרף אליו, ידעתי שהמסלול היחיד שאמצא את עצמי מתלבט לגבי הפוליטיקה זה אם הוא יגיד שהוא קופץ למים ויחשוב שהוא צריך אותי, הוא התקשר, ואחרי שסיימתי את השיחה איתו החלטתי ללכת על זה למרות שחשבתי שתהיה לי התלבטות גדולה אבל אחרי השיחה איתו מייד החלטתי ללכת על זה. אחרי ששוחחתי איתו חשבתי לעצמי "זה הדור שלך, אתה חושב שאתה יודע לעשות את העבודה ביקשו ממך להצטרף, הסיטואציה היא לא סיטואציה שאני הולך עכשיו לחרף את נפשי בקרבות כדי להגיע לכנסת, קפוץ למים ותעשה מה שאתה מבין"

ובכל זאת מה היה השיקול המרכזי להיכנס לפוליטיקה?

"אני חי בתחושה ברמה הפוליטית שנעשים מהלכים מאוד מסוכנים, זהו סוג של הימור על המשטר הדמוקרטי בעיניי, התקיפות של מערך השלטון על ידי האדם הבכיר הם בעיניי הפוך ממה שלמדתי בכל שורת ההנהגה גם בצבא גם בעבודה שלי, אני חושב שמה שעשה אולמרט שפינה את מקומו, מה שעשו חבריו שאמרו לו לך הביתה ואחר כך היה לו מה להגיד, צריך להיות איזשהו סטייל/ג'נטלמניות למי שנמצא בראש שהוא לא פוגע במערכות השלטון, צריך לכבד את כללי המשחק".

מה סיקרן אותך במהלך של גנץ?

"סיקרן אותי הרצון לקיים איזושהי קונסטרוקציה פוליטית שהיא לא רק המרכז שמאל אלא גם מצד ימין. אני למשל רציתי להבין מיהו יועז הנדל, נכנסתי לדף שלו וראיתי תמונה של מגילת העצמאות. אמרתי לעצמי מי ששם לעצמו את מגילת העצמאות אז אני יכול להיות חלוק לגביו, לגבי מה יהיה ההסכם עם הפלסטינים, אבל עכשיו מדברים על כללי המשחק הבסיסיים. אני באמת חי בתחושה שהכללים הבסיסיים היום מפרים אמון, מה זה עושה לכולנו שאנחנו מטרטרים עכשיו למערכת בחירות נוספת, מיותר לחלוטין. והתחושה העמוקה הזו זה מה שאמר לי שאני חייב להיות שם, לחבר את החיבורים. אחר כך אתה מחפש את המשותף אצל מי שאתה חושב אחרת ממנו ב- 80% מהנושאים, למה? זו כבר שאלה אחרת זה כבר עניין ערכי, עם מי יותר נעים לי לחיות, אני אוהב להיות לצד אנשים שאני יודע שחושבים אחרת ממני אבל אני אוהב לראות את נקודות המגע, את נקודות החיבור".

זה למשל מה שהנחה אותך כשדחפת לשותפות עם שדרות?

"שדרות זו הדוגמא הקלאסית, אני חוזר איתך לתקופה של גיל 16 באנו לכאן צעירים להתנדב,  באנו והצהרנו על גשר שווה, לא עוד תהום בין שדרות לקיבוצים, התעסקנו בעיקר בפעילויות משותפות,  ואז פתאום שני הצדדים שכלל לא הכירו אחד את השני התפעלו אחד מהשני, אגב מהשכנות והשותפות הזו נולדה גם להקת טיפקס שללא ספק הביאה למוסיקה את השילוב הזה של שדרות ושער הנגב".

וזה נמשך כשנבחרת לראש המועצה?

"נכון זה אחד הנושאים שפעלתי בהם המון כי חשבתי שהשותפות הזה טובה לכולם. אני יכול לומר שאחד הדברים שאני מאוד שמח וגאה בהם, שבשלהי התפקיד הצלחנו להגיע להסכם של חלוקת הכנסות, לצערי בגלל ריבוי מערכות הבחירות כבר שנה אנחנו ממתינים עם העניין הזה, אבל עצם העובדה שהגענו להבנות גם על שטחים שנמסרו לשדרות וגם על חלוקת הכנסות בנושא הרכבת ומרכז הקניות, מבחינתי זה מאוד מרגש ומאוד צודק. אני גם חייב לומר שזה הבשיל גם בזכות העובדה שיש בשדרות הנהגה ששינתה את העיר והביאה לפריחה שלא הייתה קודם. את התוצאות אנחנו רואים היום והשותפות בין שדרות לשער הנגב מאוד חשובה והכרחית ואני הייתי רוצה לראות שזה ממשיך להתפתח".

מה שמפתיע אותי שנכנסת לפוליטיקה כשגולת הכותרת לא הנושא הביטחוני?

"נכון אתה צודק אני בכלל באופן כללי, גם כמנהל, אולי גם כהורה, יש בי איזושהי נטייה לא לעשות דברים שאחרים יכולים לעשות טוב כמוני, אני מכבד את היכולות של אחרים ותמיד יימצאו הנושאים שיהיו חשובים לי ולא יהיה מי שיטפל בהם, בתחילת התפקיד שלי כראש מועצה התחילה הסוגיה של בניית התחנה הפחמית השלישית באשקלון רוטנברג, וזה היה  בעיניי מעשה איום ונורא, שבלי תכנון ארצי ובלי לבחון את ההשפעות הסביבתיות ועל בני אדם מבחינה בריאותית  מחליטים שמקימים תחנה פחמית, ואני מסתכל מסביב אף אחד  כמעט אף אחד מראשי המועצות וגם התושבים לא הייתה להם את המודעות הזאת, ואני החלטתי שאני משקיע את עצמי ומצאתי את עצמי יחיד בסוגיה הזו, אם נחזור למצב הביטחוני חצי ממדינת ישראל עסוקים בשאלה הזו, יש לי מה לומר, אבל אני אף פעם לא חשבתי, והשתדלתי לא לתת עצות מדיניות לממשלה תהיה אשר תהיה. אני מאמין שחלק מהסיבות שבני פנה אליי זה בגלל שאני מייצג את העוטף".

 

שמאלני אוהב ישראל

לאחר מערכת בחירות רוויה בהשמצות ולכלוך מצא עצמו שוסטר חבר כנסת אלא שלא חלף זמן רב והוכרזו בחירות חדשות. גם לקראת הבחירות הקרובות הוא יוצב 27 ברשימה מקום ריאלי בהחלט להיבחר שוב. כמו בסבב הקודם, גם הפעם הליכוד של נתניהו מוביל קמפיין נגטיב כדי להציג את שוסטר וחבריו לכחול לבן כ"שמאל חלש, מסוכן ועוכר ישראל", שוסטר עצמו היה על המוקד כשהוצג כמי שמוכן למסור שטחים לחמאס, מה שגרם לו להיעלב מביבי.

נזכיר, הרבה לפני הבחירות, התראיין שוסטר לרדיו דרום שם אמר בין היתר "מוכן להעביר את שטח המועצה לחמאס תמורת שלום", למרות שהסביר לא אחת שדבריו לא הובנו. מי שהחליט להשתמש בזה הוא ראש הממשלה נתניהו. "בני גנץ באמת גבוה, כמה גבוה? מספיק גבוה שהוא מסתיר מאחוריו את אלון שוסטר שמציע למסור לחמאס את עוטף עזה".

טענת שדברייך הוצאו מהקשרם, איפה האמת שלך נמצאת?

"זה מסוג הנושאים שאני תמיד מתלבט אם לעבור הלאה או להיכנס לזה, זה סוג של הוצאת דברים מהקשרם שהדברים עצמם היו יכולים להתנסח יותר טוב מבחינתי. לצערי ביבי עשה שימוש ציני מעליב. אני הקדשתי את חיי מול התוקפנות של עזה. הרי ברור לחלוטין מהו הקו בינינו, מה הגבול שאין לנו ויכוח, יש לנו ויכוח ביהודה ושומרון, בגדה המערבית, האם אפשר בכלל להגיע להסכמים ואני טוען שכן, למען הקיום של מדינת ישראל. זה מה שאני עושה פה, זה  מה שאני עושה כל החיים.

ואני מחויב עד כלות לקיומה של מדינת ישראל וכל מיני קצף או מילים בודדות, לא מעידות מי אני ומה אני. כל אדם הוא עולם ומלואו, הוא הרבה יותר מהכותרת הפשטנית אשר מדביקים לו, עוברים הלאה".

מה עמדתך בנוגע לסוגיית עזה?

"השאלה הגדולה היא האם אנחנו שיושבים כאן מסוגלים לעמוד בפני האתגר והעניין המרכזי שהעיסוק בפני סוגיית עזה קיים לכאורה רק בקצף של מגעים בתחומי התשתית ובצד הצבאי. לפי ניתוח שלי ראש הממשלה נלחם על לא להיכנס לכלא, הוא לכוד בתוך אותה קואליציה שהוא נמצא בה כרגע, כאשר לידו יש אנשים אשר משיקולים אידיאולוגיים היו יכולים גם להציע סיפוח של יהודה ושומרון, הקואליציה הזאת בעצם מבטיחה לו את השלטון ואת החופש מהמשך המשפט אבל בתמורה הוא מעניק את האי ההתקדמות בכל מסלול כלשהו שקשור ביהודה ושומרון. וזה מתקשר ישירות למה שקורה בעזה, כי גישה אחרה צריכה לומר בצורה פשוטה ברצועת עזה אנחנו צריכים לייצר שלטון פלסטיני אמין, מסוג השלטון שמתקיים באזורים A B, אנחנו רוצים שהכידונים לא יהיו כידונים ישראליים אלא שהשלטת הריבונות תהיה של גורמים אחרים ולא שלנו, קודם כל רשות פלסטינית, מדינות ערב המתונות, האו"ם, גופים אחרים שיערבו לביטחון שלנו, בגלל המציאות המשפטית הפוליטית הייחודית של ראש הממשלה אנחנו נמצאים במין מצב שלא מאפשר שום מחשבה של להגיד את הדברים הנכונים, את מה שצריך להיות".

ומה הדברים הנכונים?

"בעיניי מה שצריך להיות זה להיות מסוגלים להכות חזק, לא להיבהל, אלא שהצבא היום לא מסוגל לתת הצעות דרמטיות, גם לא רוצה, כניסה לתוך רצועה עזה, לתת מכה חזקה עד כדי מיטוט החמאס, לייצר מצב שיש חשש למיטוט שלטון החמאס ואז בעצם לכפות מציאות ביטחונית אחרת ברצועת עזה ע"י הגורמים הבינלאומיים והרשות הפלסטינית , כדי שזה יקרה הרשות הפלסטינית וגורמים אחרים מסביב חייבים לראות איזושהי סוג של התקדמות מדינית בגדה המערבית או ביהודה ושומרון וזה לא קורה, זו בדיוק הבעיה והטענה שלי שלו זה היה רק מסיבות אידיאולוגיות שמי שחושב שזה מה שצריך לעשות ניחא, עבור ראש הממשלה זה סוג של תעודת ביטוח אישית שלו  כדי להציל אותו  מאימת הדין וכתוצאה מזה הוא לא מסכים למהלכים היחידים שאולי בעתיד ייתנו את הסוג של התקרבות לפתרון לא ע"י ניתוק של עזה מיהודה ושמרון אלא ע"י חיבור. זה הוויכוח המרכזי".

יש לדעתך פיתרון אחר חוץ מפיתרון צבאי לטפל בטרור שיוצא מעזה?

"חשוב לומר שההנהגה בעזה היא הנהגה רעה, קודם כל להם, אם תסתכלו מה קורה אצלנו ב20 שנה האחרונות פרחנו, אצלם שפל המדרגה, הם רעים להם ושונאים אותנו, מה שאני מצפה מהם זה שייקחו את ההזדמנות שנתנו להם, ששילמנו מחיר כבד פנימי ביציאה מעזה ושיתמקדו ברווחה ולבנות את התשתיות, הביוב שיפסיקו לגרום לזה שהתושבים יחיו שם במגננה, שיפרקו את כל מנגנוני התקיפה , כי לנו אין שום דבר נגדם, וכשהם יעשו  את זה חזקה עליהם השיתוף פעולה ברמה האזורית . מה שהם צריכים לעשות זה להפסיק לעסוק כל היום בשנאה, לחנך לשנאה, בלתקוף , להבדיל מהממשלה שלי אני מצפה להציל את החזון שלי, לפירוז ולשיקום בעזה, ולהשתמש בכל הקשרים שיש לנו ויש לנו קשרים חובקי עולם ולהגיד זו בעיה שצריך לפצח,זה לא ייגמר בדקה אחת אבל אסור להשאיר את הפצע המדמם רק לתושבי האזור. ישבתי באחד הראיונות, עם מיקי זוהר, והוא אמר אנחנו לא רוצים להיכנס כי מה נעשה שם. נבצע חבלה בהם אבל מה נעשה אחר כך .אין לנו מה למכור ברמה המדינית , אני לא רוצה קשר בין יהודה ושומרון לעזה, בגלל הסיטואציה הפוליטית כי אני לא יכול למכור להם כלום אז זה לא יקרה  ואז נכון שמידי פעם יהיו סבבים וצריכים להיות חזקים , ברגעים כאלו צריכים להיות חזקים, לכן אמרתי שבסבבים ישראל לפחות את זה יודעת לעשות. אני גם אוסיף, אני לא אוהב לשחק משחק לא הגון, אני חושב שהמדיניות היא שגויה, שלא צריך לומר היום אחרי צוק איתן שמדיניות הסבבים היא מחויבת לנצח, אם נצטרך נעמוד בזה, כולנו יחד,  אבל אם הממשלה עשתה את הכל וזו בדיוק הנקודה".

מי מבטיח שאם ניתן להם להתפתח ובעצם את מבוקשם הטרור יפסק, הרי פינינו להם את גוש קטיף וזה לא עזר?

"עיר מתפתחת מעבר לגבול תביא לכך שיהיה מה להפסיד. איך מייצרים את זה, צעד אחר צעד,  אנחנו כמובן לא יכולים להוריד את הרגל, חייבים להישאר ערניים, עם עין על קצה הלהב של הכוונת כי מסביב יש אנשים שרוצים להרוג אותנו, לא כולם, אבל יש מספיק כדי שנהיה במתח ונחזיק כוחות מסביב ומודיעין ואמצעים אלקטרוניים אבל מנגד אנחנו מוכרחים לבוא לא רק עם השריר של התוקפנות, והתקיפות והסקפטיות והחשש המוצדקים ממה שקורה מעבר לגבול אלא צריכה להיות גם גישה נוספת אחרת שהיא מתעסקת בחדרי חדרים ומתווה מדיניות  שהיא מחפשת שותפים כדי לשנות את המצב מיסודו. שתהיה לנו האפשרות הזאת שלי היא קצת מזכירה את תוכנית מרשל לשיקום אירופה או מה שחשב בזמנו לעשות אריק שרון בלבנון, סדר חדש בלבנון שזה היה אז מופרך אבל בעזה צריך לעשות סדר חדש, והסדר החדש הזה צריך להתבטא בהנהגה שצריכה להשתחרר בין במקל ובין עם גזר או בשימוש בשניהם מהמחשבה שהם יגרמו לנו לזוז סנטימטר לאחור, לא יקרה.אנחנו צריכים להיות מסוגלים לפגוע בו ויחד עם זה לבוא ולעטוף אזרחים בכל מה שצריך. זה גם עניין מוסרי וגם עניין אינטרסנטי שלנו שבצד השני לא יחיו כמו במאה ה-18".

"לכחול לבן יש גנטיקה של מפלגת שלטון"

לצד הביקורת על הממשלה יודע שוסטר גם כראש מועצה לשעבר שהיא גם מסייעת לא מעט. "אני מאוד אוהב לעשות הפרדות ולחיות עם מורכבויות" הוא אומר, "מצד אחד כראש מועצה, כחבר, כשכן, המשימה שלנו בכל ממשלה היא לחיות לחייך לצמוח ולשמוח ואני לא אתן לא לשכנים מעבר לגבול ולא למדיניות שיש לי מה לומר עליה לקלקל לי את השמחה".

מהדברים שלך ניתן להסיק שמדיניות הממשלה דווקא טובה?

"לאורך כל השנים מאז 2003 מאז תוכנית שקראנו לה "שדרות רבתי", דבר אחד חשוב מדינת ישראל עושה, לא משנה באיזה נסיבות מדיניות או ביטחוניות היא נמצאת, היא נותנת לאנשים שחיים כאן את היכולת לעמוד בפני האתגר, כלכלית, ביטחונית, רגולציה יותר קלה, פחות מתכסחים עם מנהל מקרקעי ישראל וזה חשוב מאוד, יתרה מכך בתחומי הגנה ובנושאים שהיו קריטיים לאורך השנים כל הממשלות, בניית מוסדות חינוך ממוגנים זה היה תנאי ליכולת שלנו , לאחר מכן בתים ממוגנים , כיפת ברזל לאחר מכן, אחר כך סיפור החומה לאחר צוק איתן, ניתן מענה בהכל. נותר הסיפור של הבלונים שגם לזה צריך למצוא מענה אלגנטי , עוד נושא אחד נוסף שאני חושב שהציון בו עובר הוא ההתמודדות הצבאית. המדינה בוחרת במלחמת התשה מול האיום מהצד השני ואני חושב שזה נכון בהתאם למה שעברנו. השקיעו פה מיליארדים בחומת מיגון, תבינו שהיו יכולים להציל בכסף הזה הרבה יותר חיי אדם מאשר השקעה במניעת טרור".

אתה חושב שמפלגת כחול לבן יכולה לנצח להרכיב ממשלה?

"ברמה הטקטית, תלוי כל אחד באיזה צד הוא קם, כלומר טקטית שאני מסתכל על הרכב הרשימה אני חושב שיש מספיק גורמים מסביב שהמפלגה הזו יכולה  להרכיב את הממשלה, דבר אחד מסכימים בליכוד ובכחול לבן זה החשיבות לגבי מי תהיה המפלגה הגדולה ביותר, הנשיא שהוא יקבל את ההחלטה יקצה ממ"ד מאוד גדול בחשיבות במי תהיה המפלגה הגדולה ביותר. ברמה המהותית , אין לי ספק , האנשים שלנו הם אנשים שמבטאים את המרכז של מדינת ישראל, עם יכולת הידברות עד לימין המהותי, וגם עד השמאל הציוני שאפשר לקיים איתו שיח משותף

ולא צריך ללכת רחוק, מדינת ישראל היו לה ממשלות של הסכמה רחבה, היו כמה כאלה שעיצבו את הכלכלה, כלומר, הימין הרציונלי והשמאל הפטריוטי יודעים לשתף פעולה, נוצר כרגע עניין מקומי/טקטי שעלה  בימים האחרונים שזה ברמה הפרסונאלית של ראש הממשלה, כחול לבן יש לה גנטיקה של מפלגת שלטון. היא תביא שיח מאחד וממתן, מלגת שלטון לכל דבר, ואני מקווה  שנוכיח בשנים הקרובות שבגלל שאנחנו מורכבים ממספר מפלגות ,אגב הליכוד עצמו מורכב משלוש מפלגות ולקח שנים עד שהתחברו יחד לכדי מפלגה אחת וימים יגידו אם אכן נצליח".

מה אתה חושב שכחול לבן יכולה להציע לפחות בנושא הביטחוני?

" אני חושב שהיכולת שלנו לדבר על מקל וגזר היא הכלי שאיתו אנחנו מדברים, זו החלופה הנכונה, שאתה נתקל ברוע ובקושי גדול מבחינה ביטחונית (ובכל תחום אחר) אתה צריך להיות מסוגל לאחוז נבוט ולתת פליק על הרוע אבל לא לשכוח שבסוף אתה לא נפרד, אתה נשאר פה אז יש לך עניין גדול שאחרי שאתה נותן פליק אפשר יהיה לחיות יחד. זאת אומרת שאנחנו מדברים על מצד אחד התנהגות מאוד תקיפה ברגעים מסוימים כלפי הרוע, אבל מנגד אתה צריך לנצל את כל היכולות האסטרטגיות שיש לך, מדיניות, הכלכליות  הדיפלומטיות, התקשורתיות, כדי לייצר את המציאות של היום שאחרי, איך מתכננים  שיקום מלא של התשתיות ברצועת עזה, איך בונים , מה נכון לעשות, עצם העובדה לדבר על זה כדי להבין שזה נכון לנו".

 

 

 

 

 

לכתבה הבאה:

"אם צריך אמכור כליה בשביל ההצלחה של שיר"

הוא פרץ לפני עשרים שנה בדואט המפורסם עם מושיק עפיה ומאז הוא מתחזק קריירה מוסיקלית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.