שבת , 4 יולי 2020

"גם אם אין פיתרון קסם בוודאי יש אופציה של מבצע צבאי"

בראיון חגיגי לראש השנה, ראש עיריית שדרות אלון דוידי עונה לביקורת שהופנתה לעברו שהוא רך מדי כלפי ממשלת ישראל נוכח המציאות הביטחונית והאירועים הקשים שבהם באמצע חגיגות סיום הקיץ והפנינג חוגים תושבים נמלטו בגלל ירי טילים ואזעקות. בנוסף, הוא מתייחס לתוצאות הבחירות, העלייה בתעריפי ההזנה, ההחלטה לעצור פרויקטים כדי לוודא שהם מבוצעים על הצד הטוב ביותר ועוד.

במשרדו של ראש עיריית שדרות אלון דוידי תלויות התמונות של נשיא המדינה ראובן רבלין וראש הממשלה נתניהו, מבחינתו על אף העובדה שבני גנץ וכחול-לבן קיבלו יותר מנדטים בבחירות, התמונה של ראש הממשלה צריכה להישאר כפי שהיא. "אני חושב שכולם מכירים את דעותיי ומי שמנהיג ציבור צריך לומר אותם ואם צריך גם להילחם עליהם, כולם יודעים שאני איש ימין ואני בדעותיי אדם ימני. אני פעלתי ועשיתי רבות למען בחירתו של נתניהו כי הוא מנהיג הימין ואני חושב שהתוצאות בשדרות הוכיחו את עצמם על מנת שתהיה לנו ממשלת ימין, הוא אומר וממשיך: "העם אמר את דברו, אנחנו נמצאים בתהליך של הרכבת הממשלה, נראה לאן זה ילך".

הפעם לא שמענו ביקורת על ההצבעה של שדרות לביבי, בכל זאת אבל תסביר איך אתה רואה אותם?

"הביקורת נובעת מחוסר היכולת להיכנס לנעליים שלנו. שדרות והעוטף זה מקום שאנחנו חיים בו, מגדלים את הילדים שלנו, לכל אחד יש דעות, יש תפיסות עולם גם אם זה ימין גם אם זה שמאל, אני לא חושב שהרקטות שנורות לכיוון שלנו מבחינות אם הן פוגעות בבית של ימני או שמאלני, לא ראוי לבקר את התושבים שמחליטים לבחור במה שהם מאמינים".

ובכל זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמצב הביטחוני רע ובוחרים שוב באותו מנהיג?
"על רקע הדברים שכולנו מבינים שהפיתרון הוא מורכב, ברור לנו שאין פיתרון קסם למצב בעזה למרות שאני אישית מאמין שגם אם אין פיתרון קסם בוודאי יש אופציה של מבצע צבאי בעזה כדוגמת צוק איתן כדי להשיב את כוח ההרתעה ואת השקט לתקופה ארוכה. אני כמובן לא אומר איך לעשות את זה כי זה לא תפקידי אבל בוודאי צריך להכות בחמאס בצורה קשה כפי שעשינו בעבר, מתי זה יקרה? מבחינתי כבר אתמול זה היה צריך לקרות".

נתניהו ודוידי. צילום: ארכיון דוברות עיריית שדרות

"ראש הממשלה חולק על דעתי"

תחושת התסכול של התושבים אומנם לא באה לידי ביטוי בקלפי אבל בחודש שעבר בעוד אלפים מגיעים לחגוג את מופעי סיום הקיץ מעל הראש שלהם מיורטים טילים שנורו לעבר אזור החגיגות, אירוע שנכנס לתודעה הארצית כאחד האירועים המתסכלים, אפשר לומר שזה היה הערב שבו הטרור ניצח. "אני לא מאחל לאף ראש רשות להחליף אותי מול הכאב הגדול של התושבים שלי בייחוד במה שראינו במופע סוף הקיץ כשלושת אלפים תושבים נאלצים לנטוש בבהלה משהו שאמור היה להיות עבורם ערב של הנאה. לצערי זה חזר על עצמו גם ביום חמישי שעבר שוב בגלל המציאות שבה אנחנו חיים מתבטל אירוע חגיגי".

בשנה האחרונה דוידי השמיע לא מעט ביקורת וקרא לצאת למבצע צבאי אבל הציפיות ממנו היו גבוהות יותר, במיוחד לאור העובדה שהוא צמח לתודעה המקומית מתוך מחאת הקסאמים כשהקים את מטה המאבק לביטחון שדרות. בזמנו על תקופה ממושכת של ירי יחד עם תושבים הוא התייצב למחאה ליד ביתו של שר הביטחון דאג עמיר פרץ שהיה בתפקיד רק מספר חודשים. לעומת פרץ, נתניהו כבר עשור בתפקיד, במשך 6 שנות כהונתו דוידי לא היה תקיף כפי שהיה בתקופת מטה המאבק, כמובן שאפשר להבין בכל זאת ראש עיר צריך להתנהל יותר בממלכתיות.

התחושה בקרב לא מעט תושבים שאתה רך מדי עם ביבי, הרי אתה באת מהמקום הזה של מחאה כנגד המצב הביטחוני?

"קודם כל אני חוזר על זה כל הזמן, אני מכבד כל מחאה וכל מחאה היא חשובה וגם שהייתה מחאה של התושבים הגעתי לתמוך. אני ראש העיר של שדרות ואני צריך לדאוג לעיר בכל ההיבטים. אני חושב שלא סתם תושבי שדרות בחרו בי ב-67% מכיוון שהם מבינים שאני אדם שנלחם על כל דבר עבור התושבים שלו. ראש הממשלה יודע את דעותיי, אני אומר את הדברים בכל פורום של מקבלי החלטות ובכל דיון חשוב, זה שאני לא יוצא לתקשורת כי המקום להילחם הוא קודם שם. בשיחות עם ראש הממשלה הוא שומע דעה נחרצת שלי, הוא חולק על דעתי, אני חולק על דעתו, מבחינתו הוא רואה את הדברים אחרת והוא מאמין מאוד בהחלטות שקולות".

כמה העובדה שאנחנו נמצאים בתוך מערכת בחירות מתמשכת מעכבת תקציבים?
"בסך הכל השוטף של העירייה זורם. עירייה שיודעת להתנהל באחריות הכל בסדר, יש דברים שנפגעים, למשל הסיפור של הסיוע לעסקים, אני באופן אישי ליוויתי את זה ביחד עם מנהלת העסקים הקטנים שלנו, זה הגיע לרמות שישבנו במשרדי ממשלה ועזרנו לכתוב את הקול קורא וכל משרדי הממשלה התגייסו ואז מגיע יועץ משפטי ואומר שזה סיוע שלא חוקי בתקופת בחירות ותוקע את זה בלי כל היגיון כאילו המציאות כאן זה משהו חדש. מה שכן אין יוזמות חדשות של משרדי ממשלה ובשלב זה אנחנו לא יכולים להביא עוד בשורות לעיר, אני מקווה שתקום ממשלה והכל יתנהל כרגיל".

יש מצב אבסורד שקורא בשדרות וזה עובר משום מה בשקט. הדירוג גבוה של סוציו-אקונומי מעלה את המחיר אבל המציאות הביטחונית לא השתנתה, עדיין קשה לאנשים פה?

"כל מה שתלוי בעירייה הדירוג הזה לא משפיע אבל על משרד החינוך למשל זה משפיע ולכן גם מחירי ההזנה עלו. אני כופר בדירוג הזה וטוען שהוא לא נכון ולא מבטא נכון את המצב ככאן".

יכול להיות שהוא נכון אבל למה תושבי שדרות מקבלים הנחה במס? בגלל המצב הביטחוני הבעייתי?

"קודם כל כי יש להם מנהיגות שנלחמת עבורם, הרי אם לא המלחמות שלנו הרבה דברים היו עולים כאן ביוקר כמו למשל ההנחה בארנונה, תושבי שדרות מקבלים 45 אחוזים בזכות מאבק שהובלתי בזמנו".

למה אנחנו שותקים ומסכימים להעלאת ההזנה?

"אנחנו ממש לא מסכימים. אגב דיברנו קודם על כך כמה תקופת הבחירות משפיעה אז הנה דוגמה. ברגע שתהיה החלטת ממשלה זה ישתנה. אני כבר פועל בעניין וביקשתי שבהחלטות ממשלה יוכרז ששדרות והעוטף יקבלו תקציבים בלי שום קשר לדירוג סוציו-אקונומי שלה. לצערי בשלב הזה היועצים המשפטיים של המשרדים השונים מתנגדים, כך גם במשרד החינוך שלא מוכנים להחריג את שדרות ומתעקשים לפעול לפי הדירוג, איפה שאנחנו מצליחים לשכנע מה טוב".

לגבי ההזנה נוצר מצב בעייתי שבעבר התנגדת לו. לראות כיתה שמספר תלמידים מקבלים אוכל והאחרים לא מקבלים בעייתי מאוד?

"בכל סוגיית ההזנה עיריית שדרות בהנחייתי מאז שנבחרתי לתפקיד, נדמה לי אפילו אמרתי את זה בראיון אצלכם, "אף ילד לא יישאר רעב" ואני דבק בזה. שמעתי כאלה שאומרים שעיריית שדרות לא משתתפת. בוא נעשה סדר, עיריית שדרות משתתפת בגדול אבל איפה היא משתתפת? למי שאין ועומד במבחני ההכנסה יקבל סיוע במימון העירייה, במידת הצורך גם תשלם סבסוד מלא לאותה משפחה. זה הדבר הראוי לעשות- אנשים שיש להם אז יש להם ומי שאין ביכולתו יקבל את העזרה. לגבי החלוקה עצמה נמסרה הנחיה מספיק מי שהחל בתהליך בדיקה מול הגבייה יקבל אוכל. מה שבטוח המצב שאתה מתאר לא יהיה אלא אם ההורים חתמו על טופס ויתור על ההזנה".

 

השיפוצים ברחבת העירייה. צילום: אורי גבאי, שדרונט

"התופעה הכי יפה היום בשדרות זה שהבנים שבים הביתה"

אם יש כנראה מהפכה גדולה בשדרות היא לאו דווקא בדשא הירוק או בעדני הנוי שהוצבו ברחבי העיר, אפשר לומר השירות לתושב שהשתפר מהקצה אל הקצה, אם בעבר הייתם מחכים שלושה שבועות למענה של פינוי גזם, מספיקה פנייה למוקד כדי לקבל מענה עם מספר פנייה כד לעקוב שזה טופל. מי שמגיע למוקד העירוני רואה כיצד המוקדנים בעזרת מערך מצלמות ענק יודעים מה קורה בכל פינה ופינה בעיר ודואגים למענה מהיר.

לזכותך יאמר שההשקעה בשירות לתושב מניבה תוצאות מדהימות.

"אנחנו כל הזמן לומדים וגם מלמדים רשויות שבאות ללמוד איך בונים מערך של שירות לתושב. האגף שבזמנו הקמתי ביחד עם שדרוג המוקד חולל מפכה גדולה והיום אפילו רשויות שלמדנו מהן באות ללמוד מאיתנו כי אנחנו כבר עקפנו אותם. הצלחת השירות מתחלקת לשלושה- 1 – זה המוקד עצמו, לא מזמן הכנסנו את הווטסאפ, לחרדים ועיוורים הכנסנו הודעות קוליות, הכנסנו סקר ומשוב שאתה יכול לבדוק אם הסיפור טופל לפי מספר פנייה, כמובן יש את אפליקציית מאסט, 2- השירות הכולל של העירייה- לאגף השירות לתושב יש אחריות על עובדי העירייה שהיא מעבירה אותם הכשרות נכונות, השתלמויות, אנחנו מודדים את הזמן של המענה הטלפוני לעובדים, יש לנו פנייה סמויה כדי לבדוק את מהירות ורמת השירות. 3 הנגשת שירות לתושבים שיכולים היום לשלם מבלי להגיע לאגף הגבייה. לתוך זה תחבר את המנהלות השכונתיות ששדרגנו לאחרונה, היום בתוך השכונות יש רכז שיושב במשרד הוא יכול לקבל פניות ציבור, לפעמים זה קשישים שלא יכולים להגיע עד העירייה, לפעמים קשישים שיש להם זכאות להנחות ולא מקבלים אותה אבל הנציג יכול לעזור להם. במידת הצורך נציגי גבייה יגיעו עד הבית כדי לסייע לקשישים".

במעבר לנושא אחר: לא מעט פרויקט הוכרזו לפני שלוש שנים ולא קרה איתם דבר כמו קולנוע חן?

"בנוגע לקולנוע חן, מדובר בפרויקט מורכב, התחלנו בפירוק שלו במטרה לבחון את מצבו, לשמחתי אני יכול לבשר כי המרכז להקמתו יצא לדרך בעלות של 18 מיליון שקלים, זה כמובן מצטרף לפרויקט שיקום המרכז המסחרי שמבוצע בימים אלו והמטרה היא לסיים אותו תוך מספר חודשים. אני חייב להוסיף, אני פתוח לביקורת ומהביקורת אני לומד, נעשו טעויות בתכנון אבל עצרנו כדי לבחון למשל הערות של בעלי העסקים ועדיף שכך כדי שהתוצאה תהיה הכי טובה, בסוף זה ישתלם לכולם ונקבל מרכז מרהיב שיכלול היכל תרבות מפואר לצד פאבים, לצד שוק האיכרים המדהים שפועל כל יום חמישי, לצד בניין העירייה וגם מרכז צהלולים שנמצא בשיפוץ, כל זה יהיה מתחם בילוי ופנאי".

בכלל נדמה שאין מספיק פיקוח, פרויקטים לא מבוצעים בצורה הכי טובה?

"האמת שהחלטתי לעצור את כל העבודות בחברה הכלכלית, ביקשתי לעבור על כל הפרויקטים, הם ישבו במשך חודשיים כדי ללמוד הכל. בנו תיק עב קרס. ההחלטה לעצור לטובת ארגון וחשיבה מכיוון שהרגשתי שזה מצריך לעשות את הדברים בקצב נכון. אני אוהב כל הזמן ליזום ולדחוף, העומס גורם לנו לבצע דברים לפעמים לא בצורה הכי נכונה לכן אמרתי להאט את הקצב ונשים עין על כל פרויקט לוודא שזה מבוצע על הצד הטוב ביותר כולל אגב בפן האדריכלי, קיבלתי את הביקורת שלכם ומעתה דברים יבוצעו אחרת בצורה נכונה וטובה יותר".

שדרות גודלת ומתפתחת, האם העירייה ערוכה לזה כי למשל בנתיבות נכתב דו"ח מטריד שהעירייה עלולה לקרוס אם לא תהיה התאמה בין הגידול במסגרת הסכם הגג למה שיש לעיר להציע מבחינת שירותים ותעסוקה?

"אנחנו למעשה כבר נערכנו, בכלל עיריית שדרות הלכה להסכם גג קצת שונה שבמסגרתו אנחנו כבר מקבלים תקציבי פיתוח עוד לפני שהשכונות מוקמות, גם מבחינת מספר יחידות הדיור לא הלכנו על הכמות המקסימלית אלא על כמות מדודה שכרגע נכונה לעיר. אני יכול לספר לך שהקמנו מבעוד מועד מחלקת קליטה לתושב חדש וזה אומר מחלקה שהיא תחת האגף שירות לתושב, אנחנו לומדים את התושב רגע לפני שהוא מגיע, מי הוא?, מה הצרכים שלו? במה הוא עובד? ועם זה בנינו תוכנית אב, זה כבר לא מה שהיה פעם שהכל נעשה בלי תכנון, בהתאם לסקר שאנחנו עושים מול תושבים חדשים שמוזמנים לפגישה אצלנו אנחנו בונים מעונות יום ויש כיום מענה מבחינת מקום לשנה הנוכחית וגם לשנה הבאה, האתגר הבא שלנו הוא לייצר מקומות תעסוקה ולכן אנחנו גם פועלים נמרצות להקמת פארק תעשייה נוסף לשניים הקיימים בשדרות ושער הנגב".

בעבר הייתה החלטה ממסדית להביא לשדרות משפחות חלשות בגלל שיש כאן מענה של דיור ציבורי, איזו אוכלוסייה מגיעה היום לשדרות?

"אני מודע לזה ולכן כבר לפני מספר שנים פעלנו למגר את התופעה. היום שדרות מושכת אליה אוכלוסייה חזקה מכל הארץ אבל אני חושב שהתופעה הכי יפה שאני רואה היום בשדרות זה שהבנים שבים הביתה, לראות סבא וסבתא מאושרים שהבן והנכדים לידם אין יותר משמח מזה. הרבה משפחות שעזבו את העיר חוזרים לכאן כי העיר השתנתה מהקצה אל הקצה ומספקת הכל לתושבים. זו עיר משפחתית וקהילתית. רבים מאלה שעזבו ולא ראו בעיר אופציה רואים בה כיום אופציה וחוזרים כי באמת אין כמו שדרות, אין כמו התושבים שלה".

בשבוע שעבר התבשרנו כי סגנך מרק איפראימוב נכנס לכנסת?
"קודם כל אני מברך על כך שהעיר שדרות שולחת עוד נציג שייצג אותנו בכנסת, גם אם למשל אני לא מסכים עם דעותיו של עמיר פרץ זאת ברכה לעיר שיש לה נציגים בכנסת, עוד שגרירים לעוטף-מבורך. כמובן מאחל למרק המון הצלחה".

חווה נחשונוב תתמנה במקומו לסגנית בשכר?
"אין סיבה שלא, היחסים בנינו טובים מאוד, אני חושב שהיא אחלה, נבחרת ציבור טובה. עכשיו יהיו לי 2 נשים סגניות ונעשה היסטוריה. אגב אני זוכר את אלה שצעקו הדתה והדרה של נשים, בינתיים בקדנציה שלי הנשים מקבלות מקום של כבוד לנהל, ליצור ולהיות בתפקידי מפתח. מה שבטוח אצלנו יש מקום לכולם ללא הבדל".

 

לכתבה הבאה:

"אם צריך אמכור כליה בשביל ההצלחה של שיר"

הוא פרץ לפני עשרים שנה בדואט המפורסם עם מושיק עפיה ומאז הוא מתחזק קריירה מוסיקלית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.