אופיר אסולין. צילום: אורי גבאי

"אני בטוח שהתקציב ימשיך לגדול כדי להוביל עם תוכניות ארוכות טווח את הספורט בשדרות להצלחה גדולה"

אחרי שניהל את לשכת ראש העיר,  עבד עם השרה מירי רגב, עמד בראשות סניף הליכוד בשדרות, נבחר לפני כשנה אופיר אסולין להקים בעיריית שדרות אגף ספורט ואירועים במטרה להצעיד את הענף להישגים. בראיון ראשון הוא דוחה את הטענות שהשמיעו חברי אופוזיציה נגדו, מסביר למה הופסק התקציב לקבוצת הכדורסל בליגה הארצית, מה היו המחלוקות שאיימו על עתיד קבוצת הכדורגל ומה היעדים שהציב לספורט הייצוגי והעממי. ושום מילה על ביבי.

במשרדו של אופיר אסולין תלויות תמונות מאולתרות של אצטדיון כדורגל לנוער שמתוכנן כבר יותר משלוש שנים לצאת אל הפועל בשדרות בנוסף לאצטדיון הכדורגל שכבר נחנך. מבחינתו של מנהל אגף ספורט ואירועים החדש בעיריית שדרות זו אחת המשימות שהציב לעצמו מאז נכנס לתפקיד רשמית לפני פחות משנה ותהליכים כמו שלמדנו לא פעם בעיריית שדרות, במיוחד בכל הקישור לביצוע פרויקטים לוקח זמן להתניע. "אין בכלל ספק שאצטדיון נוער, בנוסף למגרשים הקטנים שהוקמו בשנתיים האחרונות, ייתן לנו מענה לכל הקבוצות שיש לנו בעיר ויפחית את העומס על משטחי הדשא הקיימים באצטדיון ובמגרש הישן" הוא אומר, "העיכובים בביצוע הפרויקט נובעים גם בגלל שלא היה מי שיאשר תקציבים בממשלה עם כל מערכות הבחירות שעברנו וגם לקח זמן עד שהצלחנו למצוא שטח לבנות עליו, אני רוצה לקוות שמהיום תוך שנה וחצי נחנוך אצטדיון נוסף עם דשא סינטטי לרווחת כל הקבוצות העירוניות".

גם בנוגע לתאורה והקירוי באצטדיון, אסולין איש בשורות. כך לפחות נדמה בתשובה לשאלתי.  "אתה מתפרץ לדלת פתוחה, אנחנו על זה, זה בתכנון. בע"ה נקווה מאוד שבחודשים הקרובים נזכה בקול קורא הזה ואז גם נהפוך את התאורה ללדים וזה יחסוך לנו כסף, וגם נתאים את המגרש שיוכל לקבל את האישור של ההתאחדות לגבי משחקי לילה. בעניין הקירוי כבר השבוע מתחילים בעבודות הקירוי, לשמחתי סיימו את הייצור של כל המתכת, מקווה שתוך שלושה  חודשים העבודות יסתיימו ואצטדיון הכדורגל העירוני יהיה מקורה גם לקיץ מפני השמש וגם לחורף מפני הגשם".

"אמירות פוליטיות שלא מייחס להן חשיבות"

אסולין  לא חדש בציבוריות המקומית. נבחר ליו"ר סניף הליכוד בעיר,  הוא נחשב לאחד האנשים הקרובים לראש העיר אלון דוידי, בתחילת הדרך שימש כראש לשכתו, בהמשך עזב לטובת תפקיד במשרדי ממשלה, לאחר מכן שב לתפקיד של ראש מנהלות שכונתיות ולפני כשנה כשהוחלט בעירייה לבצע רה ארגון ולהקים אגף ספורט ואירועים הוא נבחר במכרז לתפקיד, מינוי שגרר גם ביקורת נוקבת מצד מחזיק תיק הספורט לשעבר, אביאל בן זיקרי שטען כי מלבד המינוי, יוקם תאגיד ספורט עירוני "שישמש לשכת תעסוקה למינוי מקורבים", טענתה שנדחתה אז על הסף, וגם כעת. "אתה רואה את אגף הספורט הקיים, לא השתנה שום דבר, אפילו ההיפך אנחנו לא קלטנו לפה עובדים חדשים, אנחנו משתמשים בכלים הקיימים".

כיצד אתה מתייחס לטענות הקשות שיוחסו אלייך?

"האמירות הן אמירות פוליטיות ולא מייחס להן חשיבות. אני בוחר להתעסק במשימה החשובה וזה הקמת אגף מסודר בתחום ספורט ואירועים, אנחנו נמצאים באמצע תהליך חשוב ומשמעותי שנחוץ מאוד לספורט, אם ניגע רגע בבעלי התפקידים אנחנו אפילו מתייעלים, יש לנו למשל אב בית באולם הספורט בחצי משרה ובחצי משרה נוספת אחראי על תחזוקת מתקנים. אגב, פתחנו אולם ספורט חדש, לא ראית איזה אב בית שהוצנח. צריך לזכור שהאגף שלי הוא גם ספורט וגם אירועים, בנושא הלוגיסטיקה  הבאנו את מחלקת לוגיסטיקה שכיום נמצאת תחת האגף שלי ונותנת לנו מענה וסיוע גם בתחום הזה. עשינו חיבור בין התרבות והספורט ואנחנו משתמשים בכל הכלים שהיו לנו ונותנים מענה לכל באגפים , בנושא הקורונה עם כל התקציבים שהגיעו מכל מיני משרדים קנינו גדרות וקנינו מחסומים וגנראטורים וציוד נוסף. פעם הינו צריכים בכל אירוע להשכיר גנרטור ואוהלים להצללה ועוד ציוד היום יש לנו את כל הציוד הזה. אנחנו לא צריכים יותר כוח אדם, אנחנו לא צריכים את כל מה שהיה בו צורך במיקור חוץ וכל הציוד הנלווה הזה, היום בשביל אירוע אני צריך חברת הגברה ובמה, חוץ מזה יש לי הכל. גם בהגברה יש לנו את שדרוק, במקום לשלם לחברת הגבהה חיצונית בכל מיני אירועים של העירייה אנחנו משתמשים בשדרוק, שידרגנו להם את הציוד בהרבה מאוד כסף, אז פעם אחת זה גם ציוד שלנו, פעם שנייה אנחנו נותנים תעסוקה לנערים המדהימים האלה של נוער בסיכון שמפעילים את שדרוק".

למה עדיין לא מיניתם למשל מנהל לאצטדיון הכדורגל?

"כי אין צורך, חיים אביטן קיבל אחריות על המתקן ונמצא שם פיזית.  צריך להיות פיירים- אנחנו קוראים למקום הזה אצטדיון אבל בסוף הוא מגרש, צריך תחזוק, אבל לא יותר ממה שיש כרגע. זה לא טוטו טרנר שיש בו מערכות מיוחדות כאלה ואחרות".

אגב, חיים אביטן, כבר עשרות שנים הוא בתפקיד מנהל מחלקת ספורט, זה לא כפל תפקידים האגף החדש?

"לא מדובר בכפל תפקידים, חיים אביטן ממשיך כרגיל בתפקידו כשבנוסף הוא אחראי על אצטדיון הכדורגל. מדובר בשני תפקידים שונים. אני יכול לומר לך שיש לו ניסיון שאין לאף אחד ולכן אנחנו מתייעצים איתו בכל דבר. בל נשכח שחיים, בזכות ניסיונו והערכה שלה הוא זוכה בקרב בכירי עולם הספורט בישראל שדרות מרוויחה תקציבים רבים ובסך הכל יש שיתוף פעולה מצוין לטובת קידום הספורט".

לא מזמן נכנס גם מחזיק תיק ספורט חדש, ארתור זכרייב, איך עובד שיתוף הפעולה?

"כמובן שכל התוכנית שהתחלנו ליישם בספורט נעשית בשיתוף פעולה עם ארתור שעל אף שהוא עושה זאת בהתנדבות מלאה הוא משקיע מאמץ גדול וזמן לא קטן לקדם את הספורט. הוא מבין רעיונות ואין ספק שיחד אפשר לעשות רק דברים טובים למען הספורט".

צילום: אורי גבאי

צריך לומר, שני התחומים, ספורט ואירועים, אינם זרים לאסולין שכן מי שבקיא במתרחש יודע שבכל האירועים שהתקיימו בשנים האחרונות והיו לא מעט הוא היה מעורב בארגון ואף פיקד עליהם, וגם בנוגע לספורט גם כיום הוא משחק בקבוצת הכדורסל הנוספת בליגה ב' ובראשית דרכו של דוידי היה חלק ממנהלת ספורט עירונית. "בנינו מנהלת ספורט שאיגדה בפנים את כל בעלי העניין והיכולת בכל מה שקשור לספורט בעיר, זה עבד בצורה טובה ולצערי זה נעצר. אני יכול להגיד לך שהיום אנחנו בתוך התכנית עבודה שלנו מתכוונים להקים את המנהלת הזאת מחדש" הוא אומר.

יכול להיות שזה די טבעי לך התפקיד?

"כשאתה נמצא בתפקיד בלשכת ראש העיר אתה למעשה מסייע בכל מה שמבקשים, כנראה נשאבתי אוטומטית גם לעולם האירועים וגם לעולם הספורט. בסופו של דבר אחרי 6 שנים זה הפך להיות משהו יותר מקצועי. זה לא טבעי עבורי, אף פעם לא התייחסתי לזה כמשהו שאני שואף להגיע אליו מנהל אגף ספורט. ראינו שצריך להתייחס לעולם הספורט ברצינות ולא להתייחס רק משנה לשנה ולראות איך עוברים אותה אלא באמת לבנות תכנית מסודרת של לפחות 5 שנים קדימה איך רואים את הספורט בשדרות".

אוקיי אז מה באמת התוכניות, מה צריך לשנות?

"כשאתה מסתכל על רשויות אחרות מתפתחות אתה רואה שהעולם של הספורט מרכיב משמעותי מאוד בחיים שלנו. בשדרות למעשה, ראש העיר משנת 2013 שינה לחלוטין את ההתייחסות לספורט, וזה בא לידי ביטוי בתקציב שרק הולך וגדל עם השנים ורואים את זה גם בהקמה של מתקנים, גם בהשקעה בקבוצות ספורט בכל הענפים, וכשאתה רואה שזה מגיע למימדים כאלה והתקציב של הספורט נע בין 4-5 מליון שקל בשנה, זה משהו שצריך לנהל אותו. משהו שצריך לקבל תכנית עבודה מסודרת, לא לבוא בתחילת עונה לגחמות כאלה ואחרות. להמשיך משנה לשנה. כשאתה עוצר ומבין שהספורט הוא מנוע גם תרבותי גם חינוכי וכמובן ספורטיבי אתה רוצה שהוא יקבל אופק נכון בהסתכלות קדימה, אנחנו שואפים להתנהלות מקצועית ורחבה שתביא את הספורט בשדרות למקום נכון וטוב כמו ברשויות המצליחות ואני משוכנע שאנחנו בדרך לשם עם השקעה נכונה גם בספורט הייצוגי שיכלול גם את הטניס שעבורו מקימים מרכז טניס גדול ומקצועי".

תספר לי על היעדים שהצבתם?

חלק מרכזי ביעדים שלנו זה אחוז התושבים שלוקחים חלק בספורט. לאו דווקא בספורט המאוגד או התחרותי, יש את הספורט העממי וזה משהו שאנחנו גם משקיעים בו המון קבוצות הליכה קבוצות ריצה אולמות פתוחים אנחנו מפתחים אותם מאוד. יש עכשיו טרנד של הנינג'ה, אנחנו עומדים לפתוח במתחם המוזיקה מתקן מטורף של כל המתקנים של הנינג'ה בסדר. מקימים חדר נינג'ה גם בתוך המתנ"ס ויהיה חוג שיפתח את זה. אז היעד המרכזי זה בעצם לערב את התושבים בכל מה שקשור לספורט. אנחנו עובדים על מסלולי ריצה ומסלולי אופניים, מירוץ שדרות היה אמור להתקיים כבר שנה שלישית אבל גם הוא התבטל בגלל הקורונה, זה כבר הפך להיות מותג חזק שהביא לפה כמעט 2000 רצים. לשמחתי ראש העיר מסתכל על הספורט כתרבות לכל דבר. אתה יכול לשים על הופעה של עומר אדם 600 אלף שח והיא נגמרת אחרי כמה שעות, ואתה יכול לשים על קבוצת כדורגל בליגה ב' מליון שח והיא נמשכת לעונה והיא מביאה אחריה כמה אלפי צופים למשחקי. זאת ההסתכלות בסופו של דבר. אז אם מרוץ מביא לך 1000+ רצים מהעיר וזה ממתג לך את העיר כעיר של ספורט ובנוסף אתה חושף את האנשים לשכונות החדשות ולדברים שאתה רוצה להראות להם זה לגמרי שווה את הכסף. אני בתפקיד הזה כמעט שנה, שנת קורונה, אבל מרבית התפקיד והעשייה שלנו היא לחקור ולבדוק את הדבר הזה שנקרא ספורט בשדרות ובסביבה. בדקנו את כמות הילדים שמשתתפים, באיזה גילאים באיזה ענפים מאיזה אזורים, מה הם אוהבים יותר ומה אוהבים פחות, איפה יותר כדאי לחבר אנשים לאיזה ענפים… לדוגמא כל תחום ההליכה/צעידה בשדרות, זה משהו שהתפתח, כי יש להם את הכלים לעשות את זה, זה משהו שקורה רק בשנים האחרונות. אני נשאב לתוך זה ומנסה לקחת את זה כמה צעדים קדימה".

"לא נשלם משכורות עתק לשחקנים"

אין בכלל ספק, הספורט העממי מרכיב משמעותי ויש לשים עליו דגש אבל עם כל הכבוד, כמו בכל העולם שני הענפים המובילים הם הכדורגל והכדורסל. בשנים האחרונות התרגלנו להשקעה גדולה והתוצאות היו בהתאם: קבוצת הכדורגל מושכת קהל רב ומתמודדת בצמרת, בכדורסל הקבוצה העפילה עד הליגה הארצית אלא שבעונה שעברה החליטה העירייה לעשות פניית פרסה ולקצץ את התקציב משמעותית. גם בכדורגל נרשם קיצוץ שהביא למחלוקות הקיץ והתארגנות של הרגע האחרון. לשם ההשוואה, אם תקציב לשכר שחקנים עמד על 1.2 מיליון, הוא קוצץ בחצי ועדיין בתקציב כזה בליגה מקוצרת אין סיבה לא להעמיד קבוצה טובה, לשמחת כולם זה מה שנעשה בסופו של דבר.

בוא נדבר על עניין עקרוני. בזמנו דובר על כך שקבוצת הכדורסל שהושקעו בה תקציבים גדולים בליגה הארצית לא משכה קהל ועניין ולכן החלטתם למעשה לבטל את ההקצבה. בכדורגל דווקא יש קהל ועניין וגם שם הוחלט לקצץ, למה להרוס את מה שכן מצליח?

"בסוף שני דברים קרו בעולם הכדורסל שהיוו את הטריגר למצב של היום. אין בסיס רחב מספיק בשביל שתהיה היענות והתלהבות מהענף הזה שיגרום לך לבוא ולהגיד זה הענף שאני רוצה להשקיע בו כל מה שצריך. בניגוד לכדורגל, שם אנחנו משקיעים ואתה רואה שיש בסיס. כשזיהינו את 2 התופעות האלה, פעם אחת שאין בסיס מספיק רחב , גם כשהקבוצה שיחקה במשחקי הגמר של הליגה הארצית היו 20,30 איש באולם, אין שחקנים מקומיים בקבוצה הזאת וזה גורם לזה שהקהל לא מרגיש הזדהות ושייכות לקבוצה".

אז מה הפיתרון, לסגור?

"הפתרון הוא בסופו של דבר להשקיע כמו שתכננו לעשות השנה בבית ספר לכדורסל, לקחת שנה שנתיים ראשונות לבנות את זה, להכין מודלים כמו באשדוד וכמו במקומות אחרים שהגיעו למאות ילדים בבית הספר לכדורסל, לבנות את זה כפירמידה במודל מסודר, לא לצפות שהם יגיעו ישר בהמוניהם אלא לגרות אותם ולמשוך אותם ולחשוף אותם לענף הזה".

בכדורגל הביאו דמות כמו טלקר, בכדורסל יש לנו אחד משלנו והכוונה היא לשמעון אמסלם?

"גם את זה בדקנו. אני עובד בשיתוף ובהתייעצות בכל הקשור לכדורסל עם שמעון אמסלם, הוא גם ממונה מטעם האיגוד על פרויקטים בפריפריות והוא מסייע לנו המון. אני מתייעץ איתו גם לגבי הגורמים שאנחנו רוצים שיפעלו פה. ביצענו שיחות עם אנשים שדיי מוכרים בעולם הכדורסל. נקווה שברגע שתיגמר תקופת הקורונה נוכל לפתוח את זה ולהתקדם עם זה".

ובחזרה לכדורגל, למה ראינו הקיץ המון בעיות וארגון של הרגע האחרון?

" יש מדיניות, בסוף כשאתה רוצה לפעול ורוצה להוביל דרך מסוימת אתה צריך להיצמד אליה. אין לי ספק כשאתה בא ומשנה דרך מסוימת במיוחד אם זה מהיסוד, זה לא פשוט ולא קל לעיכול לחלק מהאנשים וזה בסדר. בסוף כשאתה משנה משהו שמתנהל בצורה מסוימת שנים ארוכות ואתה בא ומזעזע אותו זה לגיטימי שלוקח זמן לכל המערכת קודם כל להבין מהי הדרך החדשה שהולכים בה ולהתיישר לפי זה. הרבה דברים שנאמרו, כותרות כאלה ואחרות, לא מתחברות עם המציאות. זה כותרות שאולי היו מנקודת מבט מסוימת לזמן אחר, כל מה שקשור לתקציב הכדורגל נקבע בתחילת השנה, בסופו של דבר אנחנו בשנה מאוד מאתגרת, וכשאתה לוקח את התקציב העירוני הכללי יש תקציב גדול ואני בטוח שהתקציב ימשיך לגדול כדי להוביל עם תוכניות ארוכות טווח את הספורט להצלחה גדולה

עובדתית התקציב קוצץ ועדיין גם התקציב הקיים גבוה ודברים נתקעו ונפתרו רק ברגע האחרון?

"התקציב של קבוצת הכדורגל נקבע בתחילת השנה, הוא לא שונה בהרבה מהתקציב של השנה הקודמת, אבל הדברים נעשו השנה בצורה יותר שקולה יותר מדודה, לא התערבתי יותר מדיי בניהול התקציב עצמו. לי היו חשובים 2 דברים- פעם אחת מה שקשור לשחקנים המקומיים שהם יקבלו את המקום ואת הבמה שלהם, ברמה המקצועית והיכולת. פעם שנייה שדברים יתנהלו בשכל ולא יעופו פה סכומים לשחקנים, עם כל הכבוד לשחקנים. אני לא מתכוון לשלם לשחקן 10-15 אלף שח לחודש לשחקן בליגה ב', זה האני מאמין שלי ועם זה מבחינתי אלה הסלעים שהצבתי".

מה בנוגע למחלוקות שהתגלעו בין העירייה לעמותת מכבי?

"חלק מהדברים שאנחנו מנסים לתקן ולשפר זה כל מה שקשור למעמד של העירייה בתוך העולם הזה שנקרא הספורט הייצוגי בשדרות. אתם מכירים את כל הנושא של מרכז הספורט העירוני בשדרות כשיקום , בסוף העירייה היא המשקיע הכמעט בלעדי בכל הקשור לתקציב הספורט ובסופו של דבר צריכה להיות אמירה מאוד ברורה שהדרך היא הדרך שמוביל ראש העיר וראש אגף הספורט וככה זה צריך להתנהל".

יש קבוצת כדורגל נוספת והיא הפועל שדרות שלא זוכה לסיוע?

"מבחינתנו הצגנו את זה גם בפגישה מול הפועל שדרות, אנחנו מעודדים ורוצים שתהיה קבוצה נוספת, בסוף גם אני כשהקבוצה שלי בכדורסל בזמנו עלתה לליגה א' אני רציתי להמשיך לשחק ולא לשבת על הספסל או להרגיש שעושים לי טובה, רציתי לשחק. אז הקמנו קבוצה נוספת בליגה ב' ושם אנחנו נמצאים עד היום. אז הליגה הזאת נותנת מענה לחבר'ה מקומיים שכן רוצים לבוא ולשחק מתוך אהבה ותשוקה לענף ולספורט ולא משיקולים אחרים. רצינו מאוד לתמוך, קיבלנו אותם אצל ראש העיר, אבל לצערנו בגלל שאין לעמותה אישור ניהול תקין אין לנו דרך לתמוך בה. אנחנו חיפשנו המון דרכים יצירתיות למצוא פתרון לסוגיה הזאת אבל לצערנו זה לא מתאפשר. אני מקווה שבתקופה הקרובה הפועל יוכלו להמציא את האישור של ניהול תקין ונשמח בהחלט לתת להם מענה".

About אורי גבאי

Check Also

שר הביטחון גנץ בביקור בעוטף: "ישראל מוכנה לכל תרחיש"

שר הביטחון, בני גנץ, ערך עם סגנו אלון שוסטר סיור בעוטף במהלכו קיים הערכת מצב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.