יום שישי , 3 יולי 2020

"כאילו פוצצו לי את הבלון": ריאיון עומק פוליטי עם עו"ד דבי ביטון

במשך חמש שנים עו"ד דבורה ביטון שימשה אופוזיציה לשלטון בשדרות למרות שלא הייתה חברת מועצה. לבחירות האחרונות היא הגיעה עם המון ציפיות להיבחר אבל סיימה אותם באכזבה גדולה מה שגרם לה להתנתק ולסגור אפילו את דף הפייסבוק שלה שהיה פעיל מאוד בביקורת ציבורית חשובה.  בראיון ראשון מאז הבחירות היא מספרת על התושבים שאכזבו, מה היא גילתה במהלך יום הבחירות ולמה הקצנה דתית צריכה להטריד אותנו.

בסוף יום הבחירות המוניציפאליות בשדרות פגשתי את עו"ד דבורה ביטון באולפן 'שדרונט' שם שודרה מהדורת בחירות מיוחדת אל תוך הלילה, היא עוד לא ידעה שהן יסתיימו באכזבה גדולה מבחינתה האישית אבל הרגישה את זה באוויר כשנשאלה כיצד לדעתה זה יגמר. "קיבלנו המון פירגון מהתושבים בשטח, גם הנתונים שהיו בידינו ערב הבחירות נתנו חיזוק גדול, אבל לחברים הקרובים אמרתי אחרי סיור בקלפיות "יש לי תחושה שאנחנו רק התפאורה כי מישהו שם למעלה כבר יודע את המספרים. מקווה שאני טועה ומייחלת שניבחר כדי לשרת את הציבור בשדרות".

ביטון כאמור לא טעתה בתחושותיה מיום הבחירות, בתום ספירת הקולות התברר לה כי אומנם היא התחזקה מהבחירות הקודמות שבהן התמודדה לראשות העיר במערכת בחירות טעונה מאוד, אבל 565 קולות שקיבלה לא הספיקו לה כדי לעבור את אחוז החסימה ולהיכנס למועצת העיר שדרות. את התוצאות קיבלה ביטון בהכנעה גמורה וכבר למחרת החליטה שדי לה והיא אף "נעלמה" מהרשת החברתית שבה הייתה פעילה מאוד בשנים האחרונות. האכזבה מבחינתה הייתה כה גדולה כשכל הניסיונות לראיין אותה נדחו על הסף בתשובה לקונית "לקחתי פסק זמן, החלטתי כרגע להתנתק מהפוליטיקה המקומית".

מה שכן, בבחירות האחרונות לכנסת היה ניתן להבחין עד כמה השליחות הציבורית עדיין בוערת בה כאשר יאיר לפיד החליט להציב אותה ברשימת "יש עתיד" לכנסת, אומנם לא במקום מספיק ריאלי מה גם לאחר מכן נולד האיחוד עם גנץ אבל הספיק להחזיר אליה את הניצוץ. "אני לא יודעת אם בשאיפות שלי יש את הכנסת אבל כשאני מקבלת הצעה מחמיאה אז למה לא. מי יודע אולי יום אחד אגיע לשם".

"אני עם הפוליטיקה סיימתי"

שמונה חודשים חלפו מהבחירות המוניציפאליות, בזמן הזה אזרחי מדינת ישראל הספיקו לעבור עוד מערכת בחירות, הפעם לכנסת, בחירות שהתוצאה שלהם ידועה לכולנו- הליכה למערכת בחירות נוספת. מבחינתה של עו"ד ביטון היה זה מספיק זמן להתאושש מהמפלה הפוליטית המקומית בעיקר כדי לקדם את משרד עורכי הדין שבבעלותה. למרות הזמן שחלף, ברחוב המקומי לא מפסיקים לשאול לאן נעלמה מי שהייתה פעילה כל כך ציבורית, אולי אחת המבקרות העקביות של השלטון בשדרות בחמש השנים האחרונות. "אפשר לומר שאני עדיין מקבלת המון פניות מתושבים ששואלים לאן נעלמתי אז אני אומרת שלא נעלמתי, אני עדיין מנהלת משרד בשדרות ואני עדיין תושבת העיר פשוט זזתי הצידה, אפשר לומר מכבדת את תוצאות הבחירות" היא אומרת השבוע בראיון ראשון אליו היא מתייצבת אחרי דיון מספק מאוד ברמה האישית בבית המשפט, שם היא זוכה להערכה גדולה. כך למשל פרגן לה שופט באחד הדיונים "התנהלותה העניינית והסבלנית של עו"ד ביטון ראויה לכל שבח".

לעומת הפוליטיקה המקומית, בבית משפט את מקבלת הרבה פרגון?

"קודם כל אני מוכרחה לומר שגם מתושבי שדרות אני מקבלת הרבה פירגון רק שזה לא הספיק לי. בהחלט לקבל פירגון משופט זה לא מובן מאליו, זה מספק מאוד, עוד יותר מספק אותי לעשות את הטוב ביותר עבור הלקוחות שלי. כמו שאתה יודע אני מטפלת לא מעט בסוגיות של משפחה וכאשר אנחנו דוחפים לעשות את הכי טוב עבור הילדים זה לא נעלם מעיני השופטים, כששופט מציין את זה בפסק הדין זה מחמיא ומודה על כך".

אני שואל את עצמי אם את נהנית מתחום המשפט ומתפרנסת ממנו, למה היית צריכה פוליטיקה?

"אני לא צריכה דבר מהפוליטיקה המקומית כי הרי לא באתי כדי להתפרנס, באתי כדי לסייע לציבור בהתנדבות מלאה. לא מעט חברים ובני המשפחה שאלו אותי את השאלה לכן אחרי הבחירות החלטתי לקחת צעד ענק אחורה, קיבלתי בהבנה את הבחירות למרות שמאוד התאכזבתי ולאו דווקא מהתוצאות אלא יותר מהנאיביות. הרבה זרקו לי את ישרה מדי, תמימה מדי, נאיבית מדי לפוליטיקה בשדרות ואני חשבתי לעצמי "מה אני צריכה להיענש כי אני תמימה, ישרה ונאיבית, זה לא אמור להיות הפוך? ככה לא צריכים להיות נבחרי הציבור שלנו? לבוא ממקום נקי ללא אינטרסים? מסתבר שטעיתי".

ידוע שבפוליטיקה יש הרבה אינטרסים, במיוחד בבחירות המקומיות. מה הפתיע אותך?

"לא יודעת אם הופתעתי אבל גיליתי אצל תושבים שהבחירה היא משיקולים אחרים, חלק שהביעו תמיכה בך הם לא באמת שלך. היה לי קל לזהות את בקלפיות ששם יש משפחות שהם לכאורה איתנו אחרי שהצהירו על תמיכתם ואז אתה מקבל מהם 3-4 קולות אתה מבין שלא הצביעו לך. כבר אחרי שקיבלתי תוצאות ראשונות מקלפיות שאמורות לתת לנו אחוזים גבוהים הבנתי איפה אני עומדת ולכן באותו ערב גם לא הופתעתי שנודעו התוצאות. אגב, בהמשך למה ששאלת "למה לי פוליטיקה" אומר שמצד אחד מאוד בא לי להיות שותפה לשינוי לעשייה, לתת ממה שיש לי לאחרים, למעשה גם כשאתה עורך דין אתה נוגע בהמון תחומים בחיים והפוליטיקה היא אותו דבר".

אפשר לומר שלקחת ללב את התוצאות, ממש התאכזבת?

"כן התאכזבתי. אחרי הבחירות המוניציפאליות בשדרות הרגשתי כאילו שמישהו פוצץ את הבלון הפוליטי הזה ואמר את לא שייכת לעולם הזה של הפוליטיקה המקומית. אני לא שייכת לא כי אני לא טובה, אני טובה ויש לי הרבה מה לתרום אבל אולי לא לפוליטיקה שיש בה כל כך הרבה אינטרסים ושיקולים זרים. אני אספר לך שלמחרת קיבלתי שיחת טלפון מיאיר לפיד שאמר לי :"את נועדת לגדולות, את ראויה להיות הכי גבוה שיש", אמרתי לו יאיר אני מאמינה בפוליטיקה שמפלגת 'יש עתיד' מביאה ברמה הארצית אבל אני עם הפוליטיקה סיימתי".

התאכזבת עד כדי כך שמחקת את דף הפייסבוק?

"החלטתי לסגור את הפייסבוק יום אחרי הבחירות כחלק מהרצון לזוז הצידה, להתאושש ולחזור לעיסוקיי. וכמו שבעלי אמר לי אולי לא נבחרת אבל אנחנו זכינו כי קיבלנו אותך חזרה בבית. אני יכולה לגלות לך שבבית האישי שלי, המשפחתי אף אחד לא היה בעד, אבא שלי למשל אמר לי "זה לא בשבילך את לא צריכה זה. מה חסר לך כסף?" והרי זאת עבודה לפחות מבחינתי בלי כסף, נהפוך הוא אם הייתי חברת מועצה הכל היה בהתנדבות על חשבון הזמן הפרטי שלי.  אני כידוע מתפרנסת מעריכת דין וגם שם אני מתנדבת לא מעט, זה בדיוק מה שרציתי לעשות בפוליטיקה המקומית להתנדב למען הציבור בשדרות. לצערי לא רצו מספיק אז חזרתי לעיסוקיי".

לא חסר לך קצת כי כמו שהספקתי להכיר אותך את אחת שאוהבת להביע את דעתה?

"עד היום אני רואה כל מיני פעילי ציבור או תושבים שמעלים פוסטים עם ביקורת על ראש העיר ומתייגים אותי וזורקים לי משפטים דבורה למה את לא בפייסבוק ואני לא עונה כי אני סיימתי עם זה וכרגע מסתפקת במאמר שבועי ל'דין וחשבון', לצערי גם אין לי זמן להתנגחויות כי ברוך ה' אני עמוסה בעבודה".

בואי נשים הכל על השולחן, פעלת במשך חמש שנים והיו לך ציפיות מהתושבים להיבחר, מה לא עבד?

"פעלתי למען הציבור במשך חמש שנים לא כי רציתי שיבחרו בי, לא כי רציתי לקבל גו'ב, פעלתי כדי להשמיע את קולם אבל מן הסתם כאשר אתה מגיע לבחירות אתה מצפה לאיזה הכרת תודה או שהציבור יבין שאני עושה מספיק דברים טובים ללא תמורה כדי לייצג אותו, כשאתה מגיע לרגע האמת אתה מגלה שבעצם אתה ברור מאליו.

אגב, מספר ימים אחרי הבחירות קיבלתי פנייה מעובד עירייה שחשש לפיטוריו כי הוא לא בחר בראש העיר ואני אמרתי "יש לכם נבחרים מצוינים", בין הנבחרים יש לכם עורכי דין ואנשים שיודעים להתנסח בהם- תיעזרו בהם כי אני חושבת שאם היו בוחרים בי להיות נבחרת ציבור אז כן הייתי יוצאת למאבק בלתי מתפשר אבל מה לעשות שלא נבחרתי ואני צריכה להתפרנס ואת ההתנדבות מה שנקרא "פרו בונו" לעשות בתחום שלי".

חברי מועצה בקושי מצליחים להשפיע, במיוחד מי שבאופוזיציה, איך את היית יכולה להשפיע?

"אני חושבת שגם בחמש שנים שקדמו לבחירות לא שימשתי חברת מועצה אבל שימשתי פה להמון תושבים, להמון בעיות. אני גם חייבת לציין שבמקרים רבים אני לא יכולה לומר שהנושאים לא טופלו. אני חושבת שידעתי להשתמש נכון בכוח הפייסבוק ולא רק כדי לנגח את ראש העיר וסביבתו אלא להגיד "חבר'ה יש כאן מחדל תטפלו", הקפדתי לפעול בצורה עניינית ולא אישית וזה המסר שלי אני חושבת- העברתי תמיד ביקורת בונה ועניינית".

מה את חושבת על מי שנבחר?

"אני חייבת לציין שבסך הכל נבחרו אנשים מצוינים, אמנם חלקם עדיין באופוזיציה וצר לי שאני לא שומעת את האופוזיציה, בינתיים אנחנו שומעים את האופוזיציה היישובית כמו אלירן ג'רבי, למעשה לא השתנה כלום.

המאבק על השבת

זו הייתה מערכת הבחירות המוניציפאלית השנייה של עו"ד ביטון. בניסיון הראשון התמודדה לראשות העיר בלי יותר מדי ציפיות, לדבריה רק עם רצון גדול להכניס לתודעה המקומית את תנועת "יש עתיד". לבחירות האחרונות היא הגיעה אחרי שבלטה מאוד בביקורת על השלטון, בתחילת המערכה היא אף הציבה רשימה מעניינת מלאה בציפיות מה שהעניק לה כנראה סקרים מחמיאים, בישורת האחרונה נולדו עוד מתמודדים שבחרו להתמודד בנפרד על אף המשותף להם, המחיר של זה נודע בהמשך בתוצאות האמת.

בתחזיות המוקדמות דיברו על כך שאת תשיגי אפילו שלושה מנדטים, נדמה לי אפילו שהחזקת בסקר.

"נכנסתי למערכת הבחירות עם תחושות טובות, היו לי גם סקרים ולא רק לי, בגלל  אנשים התקשרו מהקלפיות ולשאול אותי "תגידי דבי מה קורה?" כשהסתובבתי ביום הבחירות ראיתי אנשים שהיו חלק ממני פתאום מעבירים פתקים של אחרים, או שפגשתי אנשים שמחזיקים שלטים של מועמדים אחרים ומסבירים לי שהם מקבלים כסף, ממרום גילי (54) אני כבר לא אוכלת את ז. באותו יום הייתה לי אכזבה, אמרתי לעצמי "תקשיבי כנראה עם כל היושר שלך את לא יכולה להיות בפוליטיקה. אחרי הקלפי השלישי ידעתי שלא אבחר כ מה זה להביא 3 קולות, הרי מה זה מנדט כולה 800 קולות, לאירוע משפחתי אתה מביא יותר אז איך זה יכול להיות? התשובה שלי שיש יותר מדי אינטרסים, אני לא ראיתי בבחירות האלה משהו חברתי, הכל נקבע ברמה האישית".

אחרי הבחירות ראש העיר טען כי הציבור בחר בנבחרים שהיו בעשייה. עובדתית רבים ממבקריו המובהקים לא נבחרו?

"יש גם כאלה שלא צעקו ונבחרו כי מישהו עמד מאחוריהם, והיו אחרים שנתנו להם כוח. בוא נעמיד את הדברים בפרופורציה, לא אנקוב בשמות אבל יש מספר מתמודדים שלא שמעתם מהם, אז התמזל מזלם והם התברגו ברשימה, אתה שומע אותם היום? לא.  הבחירות בשדרות הן שבטיות בוא לא נתעלם מהעובדה הזאת. זה לא אומר שאין עשייה, העיר עוברת שינוי מטורף  אבל יחד עם זאת יש המון אזורים בשדרות מוזנחים, בהרבה מקומות בשדרות לא מורגשת עשייה. אני עובדת באשדוד, אשקלון, ב"ש, שם מעולם לא אתקל בפסולת זרוקה ברחוב, בשדרות יש הרגשה שכל הזמן צריך להתקשר ולהעיר כאילו שזה לא מובן מאליו".

לזכותה של עו"ד ביטון יאמר שהיא עונה לכל השאלות בלי יותר מדי פילטרים, לא מחפשת להתיפייף כמו לא מעט חברי עירייה שעד היום מתעקשים לקבל שאלות מראש ומבקשים להגיע הכי מוכנים שיש. יכול להיות שאלה בדיוק נבחרי הציבור שאנחנו צריכים אבל יכול להיות שזה גם מה שהיה בעוכריה כאשר למשל דיברה בגלוי על סוגיית ההדתה שרבים חוששים לדון עליה בכלל בקול רם.

"הדי.אן.אי שלי הוא שדרות אבל אני לא אסתיר את זה שאני שוקלת לעזוב את העיר ולא מהסיבה הביטחונית. בהוואי שלי, ברצונות שלי, בא לי ביום שבת לשתות קפה או לחגוג בפארק בלי להניע את הרכב ולצערי אין לי את האפשרות" היא פותחת דווקא את הסוגיה שהובילה בשנים האחרונות וגורמת לה לשקול אפשרות עזיבה.  היא מוסיפה: "יש אוכלוסייה דתית, מסורתית וחילונית ואני כן רוצה בתי קפה בשבת כי אני מאמינה בזה. אני לא חושבת שצריכים לכפות עליי אורח חיים דתי".

יכול להיות שכל סוגיית ההדתה שהעלית פגעה בך?

"יכול להיות אבל אני לא יכולה להישאר צבועה"

את לא בעד לשמור על הסטטוס קוו?

"סטטוס קוו כילדה שגדלה בשדרות אז אני זוכרת למשל את בריכת השחייה שהתנהלה אחרת, אז פותחים אותה היום בשבת אבל עם מגבלה שאי אפשר לרכוש כרטיס, שאין קיוסק או למשל במשך השבוע כל מיני הפרדות בשעות לא הגיוניות. אני אתן לדוגמא את מרכז מול 7 למה הוא לא יכול להיות פתוח בשבת, הרי זה בכניסה לעיר ולא מפריע למי ששומר שבת שלא יוצא מהעיר ולא נחשף לזה.  אני לא אומרת בוא נהפוך את העולם אבל כשאתה מדבר על סטטוס קוו צריך גם לזכור שיש אוכלוסייה חילונית. כל אוכלוסייה כאן צריכה לקבל את הבמה שלה. אגב, שלא נתבלבל, אני אוהבת את המסורת, בעלי הולך לבית כנסת בשבת אבל זה לא מונע ממני לצאת לבלות. חונכנו על המסורת היהודית הספרדית, ככה גדלנו ואני לא חושבת שמישהו צריך לכפות עליי אורח חיים אחר".

את באמת מרגישה כפייה דתית בשדרות?

"אני מרגישה כפייה דתית בכל הארץ לא רק בשדרות. אגב אני נחשפת לזה לא מעט בתחום המשפט בסוגיית משמורת הילדים, היה לי מקרה של זוג גרושים, האמא והאבא מחזירים או מביאים את הילדים בשבת בצהריים, האבא החליט להתחכם ואומר לשופטת שהיה חג ולא יכול היה לחלל את החג. הוא מעשן בשבת, נוסע בשבת, פתאום אומר שהוא שומר חג. יושבים דיינים ומסכימים ואני אומרת סליחה אתם רוצים לכפות את השבת על האמא?  בעיניי זה סוג של כפייה. אני נתקלת בהמון מקרים של הפרדה בין בנים לבנות, כמו ילדה בת שלוש שלא יכולה להיכנס מוסד בגלל הלבוש, ואני אומרת מה זאת החברה החולנית הזאת, היא ממש מטרידה.  אני אומרת דברים בסוגיית הדת לא כי אני כופרת, אני חושבת כי הקיצוניים, בני אדם כמונו החליטו לפרש את התורה אחרת ואני מכירה רק את לוחות הברית. מצד אחד מקצינים, מצד שני לא מקפידים על דברים הרבה יותר חשובים בתורה כמו ואהבת לרעך כמוך, לא סתם נאמר "דרך ארץ קדמה לתורה". אני ברמה האישית מאוד מתחברת למסורת לאמונה אבל לבוא ולקחת את זה למקום אחר. במקום לקרב אנשים, הם רק מרחיקים אנשים וחבל ואסור שזה יקרה בשדרות".

בינתיים, עו"ד ביטון ממשיכה להיות פעילה בתנועת "יש עתיד" שהתאחדה עם כחול לבן. בחודשים האחרונים היא עסוקה בעיקר לפתח את משרד עוה"ד שלה שזכה במכרז גדול וצפוי להתרחב.

כמה הפעילות הציבורית שאבה לך זמן על חשבון העסק?

מן הסתם כאשר אתה מתפנה לצאת למאבק על בית הקשיש אז אתה מפקיר משרד, מוותר על עבודות ואין מה לעשות נפגע כלכלית מזה, אם הייתי חברת מועצה נבחרת מילא אבל לא נבחרתי ובכל זאת השתדלתי מאוד,  אחרי הבחירות גיליתי שנגרם לי נזק כלכלי בעסק לכן החלטתי להתמקד רק בעבודה שלי, אני יכולה לומר לך שמאז הבחירות, לא רק שהגדלתי את היקף העבודה פי שלוש, השבוע אני גם פותחת סניף באשדוד ואני מרגישה תחושת סיפוק גדולה. התמורה בעשייה בעריכת דין היא גדולה כי אתה גם מתנדב בשכר מצווה וגם מרוויחה בצורה  מכובדת ובחמש שנים שהייתי פעילה מאוד ציבורית לא עשיתי את זה כי נתתי עדיפות גדולה לשדרות שאותה אני מאוד מאוד אוהבת ועשיתי את הפעילות באהבה גדולה ולא מתחרטת עליה אבל הגיע הזמן לחזור לעיסוקיי".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לכתבה הבאה:

הארנונה בשדרות עלתה? תלוי את מי שואלים

בעוד בעיריית שדרות מציגים כי תושבי העיר נהנים מתעריף הארנונה הזול בדרום, חבר האופוזיציה יניב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.