יום רביעי , 1 אפריל 2020

תקציב עיריית שדרות ל-2020: 293 מיליון שקלים

עיריית שדרות ממשיכה לשמור על התנהלות תקציבית מאוזנת ויעילה ותקציבה בשנת 2020 מתוכנן לעמוד על כ-293 מיליון שקלים לעומת 2019 שבו אושרו 288 מיליון ש"ח והסתיים ב310 מיליון ש"ח. באופוזיציה טוענים כי  התקציב הנוכחי לא מאוזן ואין בו סדרי עדיפות הגיוניים. חבר העירייה יניב פרץ: "שמעתם פעם ששני אנשים עושים את אותה העבודה ? חלמאות, נכון ? אז מה תגידו אם נספר לכם שיש 5 מחלקות (!) העוסקות בדת ? כן, זו לא טעות –תרבות תורנית, תרבות יהודית, מסורת ישראל, זהות יהודית, מורשת ישראל".

מליאת מועצת העיר שדרות אישרה ביום רביעי השבוע את תקציב העירייה לשנת 2020. התקציב עומד על כ-293 מיליון שקלים. חשוב לציין, כי על-אף ששדרות עלתה בדירוג הסוציואקונומי מ-4 ל-5, מה שאמור להשפיע ישירות על קבלת המענקים ממשרד הפנים, מענקים אלו לא נפגעו משמעותית ודומים לאלו שניתנו בשנה שעברה וזאת בזכות עבודה עיקשת של ראש העיר, אלון דוידי, מול מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, ואנשי משרדו.

גם השנה שם דוידי דגש על תחום השירות לתושב והתקציב הכולל לאגף לשירות התושב הכולל את מוקד המידע, מרכזי השירות לתושב (המשל"תים) ופניות הציבור יעמוד על כ-4 מיליון שקלים.

ביום חמישי שעבר התקיימה ישיבת הכנה מיוחדת באולם הקפיטריה במתנ"ס, אליה הוזמנו כלל חברי המועצה ומנהלי האגפים. ראש העיר, אלון דוידי, הציג בישיבה את ה"אני מאמין" שלו לקראת 2020 ושם דגש על שלושה מרכיבים שכלל המנהלים והמנהלות ישימו עליהם את הדגש – קביעת מדדי הצלחה לפעולות שנעשות באגפים השונים, הידוק הפיקוח ומיצוי התועלת בכל פעולה וגיוס משאבים נוספים מהממשלה ומקרנות, לצד התקציבים השוטפים.

 גזבר העירייה יהודה חזן מדליק נר חנוכה בישיבת התקציב. צילום: דוברות עיריית שדרות

אם מסתכלים על "עוגת התקציב" לשנת 2020, ניתן לראות שתחום החינוך מקבל 26% מהתקציב, שהם כ-78 מיליון שקלים. התקציב מופנה השנה לטובת שיפור איכות הלמידה בבתי-הספר היסודיים והתיכוניים, חיזוק תחומי האנגלית, המתמטיקה והמדעים בקרב התלמידים העירייה משקיעה מיליוני שקלים בעיצוב מרחבי למידה חדשניים המותאמים למאה ה-21 ובונה בימים אלה את בית ספר "מדעים אלון" החדש ולקראת בניה של המקיף הכללי החדש ע"ש גוטוירט. כמו כן, משקיעה העירייה מיליוני שקלים מתקציבה בשדרוג והרחבת כיתות במוסדות החינוך ובבניית בתי-ספר חדשים.

תחום הרווחה/שירותים חברתיים 15% מהתקציב, שהם כ-43.5 מיליון שקלים. בניגוד לשנים עברו, בשנים האחרונות העירייה שומרת על איזון תקציבי וגם 2019 צפויה להסתיים באיזון תקציבי. במהלך השנה משרד הפנים הודיע לחשב המלווה על סיום עבודתו וזאת לאחר 9 שנים בהן היה חשב מלווה לעירייה. מאז שהחשב עזב באמצע השנה, העירייה המשיכה להתנהל בצורה אחראית ומאוזנת. הפיתוח של העיר נמשך במלוא התאוצה, עם אכלוסן של שכונת המוסיקה, שכונת נאות השקמה והאחוזה והמשך פיתוחן של שכונות הכלניות, שדרות בפארק והבוסתנים.

 ראש עיריית שדרות אלון דוידי. תקציב מאוזן? צילום: דוברות עיריית שדרות

העירייה ממשיכה בטיפוח השכונות הוותיקות ומשקיעה עשרות מיליוני שקלים בחידוש חזיתות בניינים, תאורה סולארית, גינות קהילתיות, מתקני משחקים ועוד. במהלך השנה האחרונה בוצעו עבודות לשיקום שכונות בנאות הדקל, בשכונת נאות אביב, בנאות אשכול ובנאות הנשיא. העירייה ממשיכה בשיפור פני העיר בכלל התחומים. אגף שפ"ע התקין בחודשים האחרונים משטחי גזם ומתקני מיחזור ברחבי העיר ובקרוב יוכנסו לעיר הפחים הכתומים למיחזור מכלי פלסטיק.

בתחום התעסוקה והמסחר, העירייה בשיפוץ אינטנסיבי של המרכז המסחרי הסמוך למבנה העירייה בכיכר הנשיא, שיזכה לשם "לב העיר" ובהמשך ישופץ גם המרכז המסחרי שליד השוק ובנוסף הקימה שתי מנהלות לאזורי המסחר. העירייה תיכנס ב-2020 לתכנית "המראה" שבמסגרתה ימטבו את הצוותים הארגוניים, ישופרו תהליכי עבודה והעירייה תיכנס למיזמים כלכליים וגיוס כספים וכן להתבסס על מקורות צמיחה של העירייה. בתמורה למהלכים של העירייה, היא תקבל ממשרד הפנים 26 מיליון שקלים למיזמים וייעוץ ארגוני.

דוידי סיכם ואמר: "שנת 2020 היא שנת מפנה עבורנו, בה נקלוט מצד אחד מאות משפחות חדשות שייכנסו לדירותיהם ומצד שני נמשיך במלוא המרץ לשפץ ולשקם את השכונות הוותיקות. נמשיך להשקיע בתחום השירות לתושב ועיקר תקציב העירייה מיועד למטרה חשובה זו. אנו משקיעים את מיטב המשאבים בחינוך ילדינו ובמתן השירות המיטבי ביותר לתושבים. אני מודה לגזבר העירייה, יהודה חזן, על העבודה המאומצת והטובה, יחד עם המנכ"ל, טל טורן, מנהל הרכש, נתי משה, מנהלת משאבי אנוש, גלית אופיר, וכלל מחזיקי התיקים ומנהלי האגפים והמחלקות על העבודה החשובה וגיבוש תכניות העבודה. שתהיה לכולנו שנה מוצלחת, שופעת תקציבים ופעילות למען התושבים".

בעוד בעירייה מציגים כך את הניתוח לתקציב, באופוזיציה הביאו ניתוח משלהם. חבר האופוזיציה יניב פרץ נימק בהרחבה את המסקנות שלו מהדו"ח:

1. ארנונה- עליה בארנונה של 2.5 מש"ח בהכנסות מארנונה (80 מש"ח ב- 2019 לעומת 82.5 מש"ח ב- 2020) אשר יושתו על התושבים. בקרוב נזכה לראות את הגזרות הנוספות שראש העיר וחברי הקואליציה מתכננים לנו… אחרי הכל – מישהו צריך לשלם את ההסכמים הקואליציוניים וסידורי העבודה.
2. מים – העיריה קונה מים מחברת מקורות ב- 3.05 ₪ ומוכרת לנו אותם ב- 6.95 ₪. לכאורה אחלה עסק רווחי נכון ? אז זהו, שלא ! בשדרות יש פחת מים של 5 מש"ח אותם אתם ואני צריכים לממן, שלא לדבר על כניסת תאגיד המים שהעירייה מעוניינת להפעיל ב- 2020 .
3. מס שילוט – איך מגדילים הכנסות מ- 250 אש"ח (אלף ₪) ל- 400 אש"ח ? מגדילים את הגביה של מס השילוט למיליוני שקלים כל שנה. וכך נמשיך למצוא את בעלי העסקים קורסים תחת נטל המיסוי של העירייה לצד המצב הביטחוני הפוגע בשגרת היום יום. אבל אל דאגה ראש העיר יגיע לחלק לכם פרח בחג. הפעם אני מקווה שתדעו כיצד לנהוג.

 חבר האופוזיציה יניב פרץ. צילום ארכיון: אורי גבאי

4. חינוך – איך קורה שהעירייה מקבלת יותר כסף מהממשלה לטובת חינוך אך משקיעה פחות בתלמידים ? פשוט מאוד… שכר עובדי החינוך גדל מ- 28 מש"ח ל- 31.5 מש"ח = עוד 3.5 מש"ח למשכורות. אתם מבינים את זה ? בהשוואה לקדנציות קודמות בהם השקיעה העירייה כ- 40% מהתקציב בחינוך, השנה ישקיעו רק 26% מהתקציב בלבד. שדרות – מקום למחשבה.
5. רווחה – עמידה במקום לעומת שנת 2019 – השקעה של 15% בלבד מתקציב העירייה לטובת רווחת התושבים. אמנם אנו מבינים את רצון העירייה לא להפוך את התושבים לצרכני רווחה, אבל המציאות מלמדת אחרת לצערינו.
6. שכר – הוצאות השכר הכללי גדלו באופן ניכר של כ- 10 מש"ח (!) – מ- 77 מש"ח בשנת 2019 ל- 87 מש"ח בשנת 2020. סך העליה בשנתיים האחרונות בשכר העובדים כ- 19 מיליון ש"ח במצטבר פשוט שערוריה שכר העובדים עומד על כ-30% מסך כל התקציב. ככה מקיימים הסכמים קואליציוניים מופרזים,דואגים לסידורי עבודה למקורבים ככה מיישמים הבטחות בחירות.מי משלם את זה ? כבר הבנתם שהבדיחה על חשבונכם, כן?
7. מחלקות דת – שמעתם פעם ששני אנשים עושים את אותה העבודה ? חלמאות, נכון ? אז מה תגידו אם נספר לכם שיש 5 מחלקות (!) העוסקות בדת ? כן, זו לא טעות –
תרבות תורנית, תרבות יהודית, מסורת ישראל, זהות יהודית, מורשת ישראל.
ראיתם מחלקה שתקציבה גדל פי 9 משנה לשנה ? בבקשה… 230 אש"ח בלבד בשנת 2018 לעומת 2.5 מש"ח ב- 2020 !!
8. יחסי ציבור ומיתוג- פשוט לא תאמינו ראש העיר מוציא כ-450 אלף ש"ח על יחסי ציבור שכל מטרתם זה להמשיך ולטפח את האגו האישי שלו. תחשבו מה היה ניתן לעשות עם סכום כזה, אם היה מושקע בתושבי העיר.
9. ספורט- סך ההוצאה על הספורט תעמוד על כ- 4 מש"ח. הוצאות השכר גדלו השנה בכ- 369 אש"ח וזאת לאור העובדה שראש העיר בחר לסדר ג'וב חלומות למקורבו ויד ימינו משכבר הימים.

לכתבה הבאה:

רב העיר נתיבות מתגייס למאבק בקורונה ושיגר לציבור אגרת מיוחדת

בעיר נתיבות עוקבים בדאגה אחר המתרחש בקהילות חרדיות גדולות ברחבי הארץ ועושים מאמצים גדולה בהסברה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.