יום חמישי , 6 אוגוסט 2020
עמיר פרץ ליד מערכת כיפת ברזל. צילום ארכיון: אורי גבאי

"כתושב שדרות לא יכולתי להשלים עם המראות של ילדי שדרות כמו ברווזים במטווח"

רגע לפני שהוא מוביל בפעם השנייה את מפלגת העבודה לבחירות לכנסת, ח"כ עמיר פרץ משדרות מתראיין ל'דין וחשבון' ומספר על ההחלטה שקיבל בזמנו לפתח את מערכת כיפת ברזל בניגוד לדעתם של גורמי ביטחון רבים, מסביר למה הוא לא שופט את תושבי עירו שממשיכים להצביע לביבי על אף המצב הביטחוני אבל קורא להם להתפקח: "הגיע הזמן שהתושבים  בשדרות יבינו-ביבי לא באמת רוצה לפתור את הבעיה בעוטף עזה".

אם יש משהו שאי אפשר כנראה לקחת מזקן חברי הכנסת, עמיר פרץ זה החיבור שלו לשדרות ותושביה, על אף העובדה שמרביתם בצד השני של המפה הפוליטית, יש כלפיו הערכה גדולה לא רק בזכות התקופה הזכורה שלו כראש מועצה צעיר שהצעיד את העיירה האנונימית למקום של גאווה, לא רק בזכות התקופה שהוביל את מאבקי העובדים כיו"ר ההסתדרות, אלא גם בשל העובדה שהוא משמש כבר 31 שנים כשגריר הבכיר של העיר במשכן הכנסת וידו תמיד הייתה מושטת לעזרת התושבים ובתפקידיו השונים לסיוע לעיר.  "שדרות זה עמיר פרץ ועמיר פרץ זה שדרות ולא משנה כרגע מה הדעה הפוליטית שלי או שלך" מסביר הספר שופן בוסקילה, "עמיר גדל כאן ומכיר הכי טוב את שדרות והאנשים שלה" הוסיף.  אחד הפעילים במטה הבחירות שלו נתן תיאוריה מעניינת משלו. "אני בא מבית ימני ונשארתי ימני בדעותיי למשל בנושא המדיני, הבעיה שנוצרה אני מאמין אצלי ואצל רבים שכבר אין אמון באף אחד, הנה הלכנו אחרי ביבי ומה יצא גם הוא דיבר ולא קיים בנושא הביטחון אז אם כולם מדברים ולא עושים כלום, לפחות אני אתן את הקול שלי לבן העיר שלי שתמיד ייצג אותי ואת התושבים ויבין יותר טוב מבנט, שקד ואפילו ביבי את המציאות בשדרות".

לצד תומכים רבים, יש בשדרות לא מעט מתנגדים שחושבים שהסתיים עידן שצריך להצביע לפרץ רק בגלל שהוא תושב העיר, "זה נכון שביבי אכזב הרבה תושבים אבל עדיין הוא עומד בראש הימין ועדיף שהימין ימשיך להיות בשלטון ולא ייתנו את הקול למי שהצהיר כי ישב בממשלת שמאל שכוללת את המפלגות הערביות".

"אני ואורלי –הזדמנות להביא את בעיות הפריפריה אל מרכז הבמה"

זו הפעם השנייה שח"כ פרץ עומד בראשות מפלגת העבודה, בפעם הקודמת מפלגתו הייתה השנייה בגודלה מה שהביא אותו עד לתפקיד שר הביטחון. היום המצב שונה לחלוטין. העבודה-גשר נמנית בין המפלגות הקטנות לכן פרץ ושותפתו אורלי לוי אבקסיס משקיעים את מירב המאמצים בפריפריה מתוך שהנושא הכלכלי-חברתי הוא הנושא שהכי בוער לאזרחים.

 פרץ בתקופתו כשר הביטחון. צילום: דובר צהל

אני פוגש את פרץ בשעה מוקדמת בבוקר, לוח הזמנים צפוף מאוד. "אנחנו נמצאים בישורת האחרונה ואני חורש את הארץ מהבוקר ועד הלילה" הוא מסביר לי בתחילת הראיון שחלקו השני התקיים בכלל בטלפון אחרי שהציע שאת ההשלמה נעשה לקראת חצות הלילה, "לא כולם כמוני מתמודדים בראש מפלגה לכנסת אה" הוא מסביר בחיוך אופייני, "פשוט טירוף מה שהולך בימים האחרונים".

אני מודה שהיה שלב שביקשתי אולי לוותר על הראיון אבל פרץ כדרכו שלו פשוט התעקש, לזכותו יאמר גם כאשר הגיע לתפקיד הבכיר ביותר בקריירה שלו- שר הביטחון הוא הקפיד לפנות זמן בלו"ז העמוס כדי להתראיין לתקשורת המקומית.

מה התחושות שלך לקראת יום שלישי?

"קודם כל אני מוכרח לומר שאנחנו עובדים מאוד קשה ומקבלים חיבוק גדול מהאזרחים, במיוחד בפריפריה כי הם מבינים מצוין שאנחנו נייצג הכי טוב את מה שמטריד אותם.  אני בסך הכל חודשים יו"ר מפלגת העבודה, קיבלתי מפלגה שהיא במצב קשה, מצב כלכלי קשה, מרוסקת ואני במשך חודשיים  עובד יום ולילה כדי להחזיר אותה למצב טוב ואני חושב שנעשתה עבודה מדהימה גם מצידה של אורלי לוי, ציבור גדול חוזר הביתה, התחושות בסך הכל באמת טובות".

הסקרים לא ממש מעודדים הייתי אומר?

"השילוב הזה הוכיח את עצמו ולדעתי נהיה מפלגה הרבה יותר גדולה מאשר הסקרים מנבעים כי הדרך היחידה שכל ממשלה שתקום בעתיד תהיה ממשלה עם אג'נדה חברתית זה רק עם מפלגת העבודה "גשר" תקבל מספיק קולות .אנחנו החלטנו על מסר ש"בני אדם לפני הכל" ולא במקרה , אנחנו מעמידים את האזרח לפני כל השאלות האחרות כי אנחנו מאמינים שהחוסן החברתי הוא הדבר החשוב ולכן כפי שבניתי כיפת ברזל ביטחונית אנחנו נבנה כיפת ברזל אזרחית".

נמנעת מחיבור עם המחנה הדמוקרטי. זה לא היה יותר נכון?

"אני התלבטתי בין לעמוד בראש הארגון של השמאל כפי שהציעו לי  ואני החלטתי לא להסכים למרות שמבחינה אישית היה לי אולי יותר נוח אבל החלטתי לא לחבור למרצ , אני החלטתי לחבור לאורלי לוי אבוקסיס. עשיתי זאת מפני שלדעתי השילוב הזה של אורלי לוי ושלי יוצר מסע ישראלי חדש שבאמת נותן לנו את הכוח להנהיג, נותן הזדמנות הפריפריה להנהיג ולהביא תוכניות אל קדמת הבמה".

 פרץ עם אורלי לוי אבקסיס ואיציק שמולי מתוף קמפיין הבחירות. צילום איציק קנטי

הקמפיין שלכם שם דגש על הנושא הכלכלי-חברתי, השאלה היא כמה זה מעסיק את התושבים כשהם מתמודדים על מציאות ביטחונית כל כך מורכבת?

"אני מסכים שהבעיות הביטחוניות מטרידות ויש לתת להם מענה ובהמשך גם אפרט לך את התוכנית שאנחנו מציעים אבל בחרנו לשים את הסוגיה החברתית-כלכלית בראש סדר העדיפות, זה הנושא הכי חשוב במדינת ישראל. כפי שהקמנו כיפת ברזל ביטחונית אני מעוניין להקים כיפת ברזל חברתית".

מה היא תכלול?

"בראש ובראשונה היא תכלול העלאת שכר מינימום ל- 40 ₪. ביטול התשלום למעונות יום. דיור – רכישת דירה במסלול ליסינג. כל זוג צעיר יוכל לרכוש דירה בלי השתתפות עצמית ומבלי שהבנק ייקח ממנו יותר מאשר 20% מהשכר שלו. להעלאות את קצבאות הקשישים ושפנסיית מינימום בישראל תהיה 6000 ₪.

להנהיג פטור מע"מ מ- 100 מוצרי יסוד שכוללים בתוכם בראש ובראשונה בגדי ילדים ותרופות, כמובן מוצרי יסוד כמו שמן מלח וכול'…אבל כאשר אני מדבר על תרופות זה מקומם אותי כי אני יודע שהיום שאזרח משלם מע"מ על תרופות זה מוציא את הדעת.  ישנו סיפור שאורלי לוי מספרת במפגשים שלנו ואני רוצה לספר לך:

היא מספרת על חברה שלה שחלתה בסרטן והתרופה שלה לא הייתה בסל ועל כל חודש היא נאלצה לשלם 15,000 ₪ לתרופה, בעלה החליט שהוא מוכר כל מה שיש לו כדי לתת סיכוי לאשתו ,לצערנו היא נפטרה לפני כמה חודשים, מה כאב לבעל.. נכון שהוא שילם 15,000 על תרופה שלא נמצאת בסל אבל למה הוא צריך לשלם קרוב ל- 1700 ₪ מע"מ , מה סרטן זה מתנה. זה נורא מקומם, ולכן אנחנו נבטל את המע"מ על התרופות, והדבר הנוסף שנעשה הוא לשפר את מצבה של מערכת הבריאות שנמצאת בקריסה ואני אומר לך שבסוף , למרות שמנסים להסית את הויכוח הציבורי למצלמות ולכל מיני כאלה נושאים, האזרחים צריכים לחשוב על העתיד שלהם, על העתיד של הילדים שלהם. אתה יודע מה התופעה היום שנמצאת אצל כל הסבים והסבתות שהילדים הצעירים מגיעים לאכול אצלם שבסוף הארוחה כולם יוצאים עם קופסאות לכל השבוע. הבעיה הכי קשה שאנחנו לא מוצאים את המכסים הנכונים לקופסאות, וזה מצב שנורא מצחיק אבל בעצם מצב עצוב ביותר".

כיצד אתה מגיב למי שטוען שהתוכנית שלך תיצור גירעון גדול יותר ותעמיק את הבעיה הכלכלית של ישראל?

"ב-2006 כשהעליתי את שכר המינימום הוצפו העיתונים במאמרים שמסבירים שזה יזיק למשק, יביא לאבטלה ויגרום לעוד עוני. לאחר עליית שכר המינמום כולם גילו שההפך הוא הנכון – הרי אלה שמשתכרים שכר מינימום לא ישתמשו בתוספת כדי לקנות מוצרי יוקרה בלונדון. מה הם כן יעשו עם הכסף? יקנו אופניים לילד שהם רצו, אולי ישלחו אותו לחוג במתנ”ס, בגדים חדשים לילדה – וכל זה בארץ. הכסף נשאר בארץ ומניע את גלגלי המשק. פתאום כל אלה שכתבו נגד כתבו בעד".

"הבעיה שלביבי אין אסטרטגיה"

עמיר פרץ ספג לא מעט ביקורת כאשר כיהן כשר הביטחון, עד היום יש שלועגים לו על המשקפת הסגורה מה שקרה גם לגנרל אריק שרון אבל במרוצת הזמן התברר כי מה שהוא ראה במשקפת סגורה לא ראו כל מומחי הביטחון למיניהם לאורך השנים שאפשרו להפוך את רצועת עזה למוקד טרור שמאיים באופן יומיומי על ביטחונם של תושבי שדרות ושל ישובי העוטף וכן בהסלמות על כל אזור הדרום ואף תל אביב והשרון. לצד רבים ששיבחו את פרץ ביניהם אפילו ראש הממשלה נתניהו שהצהיר זאת בוידאו מצולם לכבוד יום הולדתו של פרץ לפני מספר שנים, יש כיום כמה גם בקרב תושבי שדרות שמגיבים בביטול נוכח הקרדיט שהוא מקבל על כיפת ברזל. "מה שבטוח עם עובדות אי אפשר להתווכח" הוא מגיב למלעיזים.

בבחירות האחרונות התוצאה של העבודה בשדרות הייתה מעט מביכה,   כעת כשאתה עומד בראש המפלגה, כמה חשובה לך התמיכה של תושבי עירך?

" מאוד חשובה לי. זה לא שהתמיכה הזאת תהפוך את מפת המנדטים, אבל כשאני מופיע כתושב שדרות שמי שהיה כאן בכל התקופות, הקשות ביותר, וגאה לייצג את תושבי שדרות, ואני משמש כתובת לכולם, מעולם לא שאלתי אף תושב משדרות מאיזו מפלגה הוא כשהוא פנה אליי לסייע בנושאים שונים, אני יודע שכל מדינת ישראל, במערכת הפוליטית, הדבר הראשון שיבדקו הוא כמה קיבל עמיר פרץ מתושבי שדרות, ולכן תושבי שדרות צריכים להביט על העניין הרבה מעבר לקשר האישי שאני מקיים".

לאחרונה היו תושבים שאמרו שאי אפשר להצביע לך רק כי אתה "בן שדרות" כי בסוף אתה עומד בראש מפלגת העבודה שהיתה מרוחקת הרבה שנים  מהפריפריה?

"אני לא מצפה שיצביעו לי רק כי אני “בן שדרות”. תושבי שדרות מכירים את תפיסת העולם שלי, יודעים מאין אני בא ולאן אני הולך. אני איש שלום ולעולם לא הסתרתי זאת – אך שלום זה גם ביטחון.  מתוך התפיסה הזאת נולדה ההתעקשות שלי על כיפת ברזל- כנגד כל המערכת הביטחונית, כנגד כל הלחצים ומאמרי השטנה. כיפת ברזל מספקת מרחב תמרון מדיני למקבלי ההחלטות. היא פוגעת במוטיבציה של ארגוני הטרור, כי הטילים שלהם פחות ופחות אפקטיביים. בנוסף, הרי כולם יודעים שכל מי שיש לו היום ממ"ד בבית זה בגלל ההחלטה שלי כשר ביטחון לאשר ממד"ים לכל התושבים בעוטף עזה שגרים עד 7 ק"מ, כאשר שומעים את האזעקות ושומעים את כיפת ברזל שמיירטת את הטילים וכולם יודעים שהחלטה שלי קשורה גם לעובדה שאני כתושב שדרות לא יכולתי להשלים עם המראות של ילדי שדרות כמו ברווזים במטווח ולכן דחפתי לפיתוח כיפת ברזל. אני זוכר את הימים שאנשים היו בורחים משדרות וכל סופי שבוע למקום אחר,זה נכון שגם היום יש צבע אדום עדיין צריך להיזהר כי למערכת אין 100% הצלחה. עדיין צריך להישמר".

איך אתה מסביר את זה ש על אף המצב הביטחוני הליכוד בראשות נתניהו זכה ליותר מ40 אחוזים?

"השיטה של בינימין נתניהו של הפרד ומשול היא שיטה שעובדת,לצערי ואני לא בא בטענות לתושבים, תושבים שמרגישים חוסר ביטחון אישי אין לי מה לבוא אליהם בטענות, אבל הגיע הזמן שהתושבים בשדרות יבינו שאין הבדל בין התפיסה הביטחונית ובין ההגנה על הביטחון האישי הבעיה היחידה היא שאין לביבי  אסטרטגיה, ביבי לא באמת רוצה לפתור את הבעיה בעוטף עזה, בשבילו זה מסך עשן שנותן לו אפשרות להתעלם משאר הנושאים. אין לי ספק שאם בינימין נתניהו היה יכול לקבל הכרעה מדינית או צבאית יכול להיות שהמצב היה משתנה".

מה אתה כן מציע בסוגיית עזה כי הכי קל לפתור את זה בדיבורים?

"לי יש תוכנית קבועה על עזה, אם אני שר ביטחון לי ברור לחלוטין שאני בונה כוח רב לאומי יחד עם מדינות ערב המתונות, יחד עם כוחות הביטחון של אבו מאזן ונותנים אולטימטום לחמאס – שאם לא יתפרק מנשקו ולא יקבל את ההצעה של אבו מאזן לפירוז עזה  ושיקום עזה תמורת פירוק הנשק אז אנחנו נעשה מבצע צבאי אבל נדע שיש כוח שמחליף אותנו בתום המבצע. היום אין טעם לעשות מבצע צבאי כי מבצע כזה ייגמר ואתה לא יודע מה יהיה ביום שאחרי, ואם אתה לא יודע מה יהיה ביום שאחרי אז אין טעם, ולכן מה שצריך לגבש את האסטרגיה של היום של אחרי ואת זה לצערי הרב בינימין נתניהו לא מצליח לעשות".

כמה זה חשוב שיהיה לשדרות נציג בכיר בממשלה?

"ברור ששדרות תקבל אצלי עדיפות תמיד  זה מה שהוביל אותי כל החיים וזה לא משנה מי תהיה ההנהגה המקומית, אני תמיד התעלמתי מהפוליטיקה הקטנה, כשהייתי בתפקיד עזרתי וסייעתי ליישוב ולא משנה מי עמד כראש העיר. היישוב קיבל אצלי עדיפות מוחלטת. ואני בהחלט מאמין שתושבי שדרות יודעים שאני מתכוון לכל מילה, אצלי "בני אדם לפני הכל" זו לא רק סיסמת בחירות. אני רואה בהשקעה בשדרות, השקעה לאומית ראויה, אני חושב שמדינת ישראל לא משקיעה מספיק כדי לבוא ולתת לשדרות את התמורה על כך שהם המוצב הקדמי עבור אזרחי מדינת ישראל".

 עמיר פרץ  עם הספר שופן לאחר הורדת השפם. צילום זיו קורן

אי אפשר לסיים את הראיון בלי להתייחס להחלטה  להוריד את השפם שהיה הסמל של פרץ עוד מימיו כחייל, בשירות הציבורי כראש מועצה, יו"ר ההסתדרות וכן הלאה.  "ב-2002 כיו”ר הסתדרות, פנו אלי החרשים אחרי מאבק מול ביבי בו דאגתי להם לפקסימיליות כדי שיוכלו לתקשר עם העולם, הם פנו אלי ובקשו עוד דבר אחד: “עמיר, תקצר את השפם כדי שגם אנחנו נוכל להבין אותך כשאתה מדבר”. עשיתי זאת. בחודשיים האחרונים בכל ראיון שאלו את אורלי לוי ואותי אם נשב עם ביבי. בכל אחד מהראיונות ענינו שחד משמעית לא. אבל הספין הזה שיצר נתניהו, אותו אימצו גם בשמאל המשיך להתקיים. החלטתי שכדי שלא יהיו עוד אנשים שלא מבינים את מה שאני אומר והיום לשמחתי כל האזרחים מבינים אותי ומאמינים לי".

השאלה איך שופן הסכים לזה?

"שופן מספר אותי כבר 25 שנים. הוא ספר וגם חבר. הוא הופתע מהבקשה המוזרה שלי, אבל הבין היטב למה אנחנו עושים את זה. דקות התהילה שזכה להן בטלוויזיה מגיעות לו גם כספר וגם כתושב שדרות בצניעות המיוחדת שלו הוא שבה את לבם של הצופים, כמו ששנים הוא שובה את לבבותינו".

האם ביום שלישי מפלגת העבודה תהיה יותר קרובה להיעלם או שמה נופתע?

"מפלגת העבודה גשר תהיה הפתעת הבחירות. לפני שאני רואה סקרים אני רואה אנשים. אני מסתובב בכל עיר בישראל והתגובות לתכניות שלנו הן מדהימות. למיליוני ישראלים מגיעה מדינה שרואה בני אדם לפני הכל, למיליוני ישראלים מגיע לחיות ברווחה כלכלית, לקשישים מגיע להזדקן בכבוד, ולזוגות הצעירים מגיעה היכולת לקנות דירה. כל זה יתבטא בקלפי בעוד ועוד פתקי אמת. בעוד ועוד פתקים של העבודה גשר".

 

 

לכתבה הבאה:

כתב אישום נגד תושב אילת שהקים בשדרות מעבדה לגידול סמים

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה היום לבית המשפט המחוזי בב"ש כתב אישום נגד תושב אילת, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.