מבזקים

צילום הפחדה או איום ממשי?

כבר לפני כשנה וחצי, עוד לפני אכלוס בנייני המגורים הגבוהים בפאתי העיר שדרות התעורר החשש מהאפשרות שיש לארגוני הטרור לירות בכינון ישיר. מצד אחד, התמונה שפרסם פלסטיני בטלגרם מעוררת בהלה, מצד שני אם הגענו למצב שצריך לחשוש מבנייה לגובה זה מטריד אף יותר

התיעוד המטריד שפורסם בסוף השבוע האחרון ברשת הטלגרם לא אמור להפתיע אף אחד מתושבי העיר שדרות ובכל זאת, בפעם הראשונה את מה שרבים ידעו, המחישה תמונה אחת שצולמה מתוך רצועת עזה, אפשר לשער מפאתי בית לאהיה שבצפון הרצועה על גבול הישובים שפונו בהתנתקות ניסנית, אלי סיני ודוגית.  "מה כל כך מפתיע תושבים בתמונה שפורסמה" תהה אחד מתושבי העיר, "בואו לא נהיה תמימים, כמו שאנחנו מצליחים לראות אותם משדרות, הם יכולים לראות אותנו משם, כמו שאנחנו רואים את בנייני המגורים שבנו שם כנראה גם לשפר את יכולת התצפית, כך גם הם רואים".

יש לציין, בסוף השבוע נחשף התיעוד המטריד בטלגרם, ביום שלישי התנהל במהדורת האקטואליה של שדרונט "זמן מקומי" דיון מעמיק, בעקבות זאת, הפיץ הכתב תמיר סטיינמן את התמונה ופתח דיון ציבורי רחב היקף.

האיום נחשף כבר לפני שנה וחצי

כבר לפני שנה וחצי, עוד לא לפני שאוכלסו בנייני המגורים, חשף הכתב תמיר סטיינמן בחדשות 12את החשש הגדול שקיים במערכת הביטחון.  סטיינמן אף ציטט דברים שאמר מפקד אוגדת עזה תא"ל אליעזר טולדנו שבניית הבניינים לגובה בשדרות הייתה טעות. בצה"ל אומנם הכחישו, אבל הדיווח שהגיע עשרה ימים לאחר ירי הנ"ט שהביא למותו של משה פדר ז"ל בצומת ארז, עשה את שלו והתריע על העתיד אם כי ברור שכל מי שאישר את התוכניות ידע על האפשרות והשאלה האם נכון הוא לא נכון לבנות, זה דיון בפני עצמו שכן מדינת ישראל לא יכולה להתנהל על ידי ארגוני טרור, הססנות בבנייה לגובה היא בפירוש "כניעה לטרור", מנגד אם ארגוני הטרור כבר מבינים שירי על שדרות כפי שקרה אינספור פעמים שווה- תקיפת דיונות חול ועמדות שמירה, אז ההרתעה לא משהו.  המחשבה כרגע שיש להסתמך על "הם לא יעזרו לירות בכינון ישיר" אולי מרגיעה בימים רגועים אבל לכו תדעו מה יקרה בהסלמה הבאה, הרי הם כבר העזו לירות על אזרח תמים שהמתין מחוץ לרכבו בצומת ארז. האם זה יגרום בעתיד לצה"ל להירתע מתקיפות  בעלות משמעות? מותר עדיין להאמין שלא.

כחודשיים לאחר החשיפה הראשונה גם באתר שלנו 'שדרונט', פורסמה שוב התייחסות, הפעם בדבר תוכנית חירום שגיבשו בצה"ל על פינוי ישובי העוטף בעת הסלמה, בתוכנית מסתבר נכללה גם העיר שדרות עם דגש לבניינים שחשופים לירי נ"ט.  "במסגרת התוכנית, יתבקשו הדיירים להתפנות מהדירות ובכך לצמצם את יכולת הנזק והפגיעה של חמאס בבניינים – אירוע שיש לו משמעויות אסטרטגיות נרחבות. התוכנית מיועדת לדיירי הקומות העליונות בבניינים שכבר הוקמו וגם באלה שצפויים להיבנות בחודשים הקרובים" נכתב בחדשות 12 בחודש יולי 2019. בהודעת דובר צה"ל אישרו אומנם שקיימת תוכנית חירום אבל הכחישו שבנייני המגורים הגבוהים בתוכנית:

״בצה״ל פקודות נצורות לפינוי תושבים בעת חירום קיימות מזה זמן רב. לא נכתבה פקודה חדשה בנושא. צה״ל עובד בתיאום מלא מול הרשויות המקומיות וימשיך לפעול כך". גם בעיריית שדרות  שמקדמים תוכנית בנייה שלא הייתה מעולם בעיר מיהרו אז להכחיש על שינוי בתוכניות החירום בעקבות ירי נ"ט בצומת ארז.  "ישנן תוכניות פינוי ליישובי עוטף עזה ובתוך כך לעיר שדרות לאוכלוסיות מיוחדות כמו קשישים, בעלי צרכים מיוחדים וילדים. בשום שלב לא דובר ולא מדובר על פינוי תושבים מדירות גבוהות בבניינים בשל ירי נ"ט".

אסור להיכנע לטרור

כאמור, התמונה שבה נראים "מגדלי אסדרות" (טעות כתיב במקור) החלה להתגלגל בסוף השבוע ברשת הטלגרם, מי שהפיץ אותה לראשונה הוא  אום מוחמד אל-קודרה, תושב חאן יונס שבדרום הרצועה. בתמונה כפי שאתם רואים מופיעה כוונת על בנייני המגורים החדשים עם מסר: "כל האפשרויות מותרות:  מגדלי אסדרות", תושבי אסדרות, אתם צריכים לעזוב ..הממשלה שלך צוחקת עליך".

התמונה כאמור, עוררה מייד בהלה גדולה אם כי לא מעט תושבים, בעיקר אלה שנולדו בעיר ומודעים יותר לתוואי השטח, לא חשבו שיש צורך להיכנס לחרדה גדולה. "אפשר לחשוב שאנחנו מתגוררים ברעננה ובעשרים שנים האחרונות לא יורים עלינו רקטות" הסביר מתן פסר,  "אולי זה מה שחושבים אנשי המרכז המנותקים והממשלה שלנו שחושבים שאנחנו חיים בגן עדן, מי שמכיר כמוני את האזור זה לא מפתיע ולא אמור להפחיד הרי הילדים שלי כבר חיים במציאות הזויה של טילים יש יותר מפחיד מזה".

"אין אדם בעוטף עם ראש על הכתפיים שזה לא היה ברור לו לחלוטין.מי שקנה שם יודע בדיוק מה הוא קנה" הוסיף ים סוסנה. מי שחיזקה את טענתם של השניים היא נגה יוסף, תושבת אחד הבניינים "כאחת שגרה באחד מהבניינים המצולמים אני יכולה להגיד לך שהפניקה היא רק בתקשורת".

יש גם לא מעט תושבים שטוענים כי הבנייה לגובה הייתה טעות מלכתחילה אבל אולי השאלה אם בכלל העיר שדרות צריכה להמשיך להתקיים כי הרי לפי מטחי הרקטות שאנחנו חוטפים מזמן היינו צריכים להתפנות מכאן. "בניית הבניינים בשדרות הם לא טעות, פיתוח העיר שדרות זה לא טעות" מנסה תושב העיר ירון יוסף להמחיש את המסר שאולי צריך לעבור לנבחרי הציבור. "הטעות היחידה פה היא שהחמאס עדיין קיים,ש הממשלה מפחדת לפעול בגלל דעת קהל". שרון ברק הוסיף: אז נבנה מדינה עפ"י חוקי החמאס, כי הבניינים האלה חשופים ובפעם אחרת ארובות אשקלון חשופות. במקום להגיד שבמידה ובניין אחד ייפגע מוחקים להם את הרצועה אנחנו מחפשים אשמים".

ובתוך כל הטיעונים, יש תושבים שרכשו בתים בבניינים שעל הכוונת והם כנראה יצטרכו להתמודד עם החששות, כך או כך, נדמה כי התמונה שפורסמה צולמה ממרחק רב, יכול להיות שהמטרה שלהם היא המשך הפחדה, יכול להיות שמדובר באיום ממשי. מה שבטוח העיר שדרות צריכה להמשיך להתפתח, ראש העיר אלון דוידי צריך להמשיך להישאר עם האצבע על הדופק ולא משנה מי יהיה ראש הממשלה, לא לתת לו רגע אחד של שקט ציבורי ולו בעבור ירי אחד בודד.

About אורי גבאי

לכתבה הבאה:

נדחתה חלקית עתירתו של עו"ד פינטו נגד העירייה

חבר עיריית שדרות דרש להגדיל את מספר חברי ועדת הביקורת משלוש לחמש אך נדחה. בעניין …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.