יום חמישי , 28 מאי 2020
אילוסטרציה
אילוסטרציה

פרשת המטענים: חומר נפץ הוחבא בבית העלמין

המשטרה השלימה את חקירתם של החשודים תושבי שדרות ונתיבות, שנעצרו לפני כשבועיים בפרשת ייצור מטעני חבלה. מכתב האישום עולה כי חומרי הנפץ הוסלקו בתוך קופסאות אוכל והונחו בבור, שנחפר בשטח בית העלמין של קיבוץ אור הנר

פרקליטות מחוז דרום הגישה השבוע לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, כתב אישום נגד שניים מהחשודים שנעצרו בחשד להכנת מטעני חבלה, שנועדו לגורמים פשע. כנגד השניים, בני משפחה משדרות ונתיבות מייחסת המשטרה, קשירת קשר לפשע, נשיאה והובלת נשק  ושיבוש מהלכי משפט. במשטרה אומרים כי כתב האישום התגבש הודות לאיסוף ראיות וחקירה מאומצת של החשודים.

תחילת הפרשה לפני כשבועיים, אז עצרו בלשי היחידה המרכזית שלושה חשודים, שניים מהם תושבי שדרות ונתיבות  בני 41 ו-31 בחשד להכנת מטעני חבלה עבור ארגוני פשיעה. מעצר זה השלים מעצר נוסף, שבוצע ימים ספורים קודם לכן, של אדם נוסף שנחשד בעבירות דומות. המעצר התאפשר בזכות מידע מודיעיני, שהגיע לידי בלשי היחידה, לפיו אחד החשודים הוא בעל ידע בהכנת מטעני חבלה מאולתרים. למשטרה היה ברור שמדובר במטענים מסוכנים, הנרקחים בבית מגורים ומהווים סיכון לחיי אדם.

בתחילת חודש נובמבר בלשי המשטרה עקבו אחר הנאשמים בדרכם לבית העלמין של קיבוץ אור הנר אז התברר להם כי בקרבת הקברים מוחבאים חומרי נפץ מסוכנים. "בהגיעם למקום יצאו הנאשמים מהרכב והתקרבו אל מקום המסתור הראשון. נאשם 2 התכופף אל מקום המסתור כשהוא אוחז בידו פנס ואחד הנאשמים עומד לצידו, חפר בידיו באדמה והוציא קופסת פלסטיק אחת, כל זאת כשהנאשמים סבורים בטעות שהקופסה מכילה את חומר הנפץ " מתואר בכתב האישום, "בסמוך לכך, הגיע נאשם 1 לשטח לבדו כשהוא נוהג ברכב, יצא מהרכב, ניגש אל מקום המסתור השני כשכפפות גומי על ידיו, התכופף, חפר בידו באדמה, הוציא את קופסת הפלסטיק והחל ללכת מהמקום כשהוא נושא אותה בידו, בסברו בטעות כי היא מכילה את חומר הנפץ. בשלב זה אחד השוטרים שעקב אחר מעשי הנאשם החל לרוץ לעברו. הנאשם  זיהה את השוטר, קרא בשמו ומיד השליך מידו את קופסת הפלסטיק לעבר השיחים. השוטר הצליח לתפוס אותו והודיע לו על מעצרו ואזק אותו".

במשטרה ציינו כי מדובר בחומר נפץ מאולתר שסף הנפיצות שלו גבוה מאוד. שימוש בחומר שכזה ביכולתו להסב נזק עצום ולהביא לפגיעה באזרחים חפים ואף מהווה סיכון רב לדיירי בתי המגורים בעת הכנתו של חומר הנפץ. "באופן אשר אינו ידוע במדויק, השיגו הנאשמים חומר נפץ  מאולתר מסוג טריאצטון טריפראוקסיד (TATP) שהינו חומר נפץ רגיש ביותר המושפע בקלות רבה מחום, מכה או חיכוך, אשר נעשה בו שימוש במטעני חבלה מאולתרים ובכוחו להמית אדם בעת התפוצצותו" נטען בכתב האישום, "הנאשמים או אחר מטעמם, נשאו והובילו את חומר הנפץ והחביאו אותו בשטח סמוך לבית העלמין של קיבוץ אור-הנר בתוך בור שחפרו באדמה בסבך עצים וצמחיה באופן המתואר להלן: קופסת פלסטיק שבתוכה גוש חומר נפץ במשקל של כ – 500 גרם,  קופסת פלסטיק שבתוכה גוש חומר נפץ במשקל של כ – 500 גרם, וגוש נוסף במשקל של כ – 400 גרם. בכוחו של כל גוש להמית אדם בעת התפוצצותו. שלושת הגושים היו עטופים בניילון שקוף ושתי הקופסאות היו עטופות בניילון שחור".

"בתגובה ערכו אנשי היחידה המרכזית פעילות ממוקדת, זאת על מנת לסכל את הסיכון הממשי לאזרחים חפים מפשע" אומרים במשטרה.

ארבעת החשודים נחקרו ומעצרם הוארך מעת לעת, בהמשך שוחררו שניים מהחשודים לאור התפתחות החקירה. בחקירתם של שני החשודים העיקריים לא זכו החוקרים לשיתוף פעולה מצדם, אך הראיות המצויות בידי החוקרים היה די בהם כדי לבסס את החשד בתיק החקירה והבשלתו לכדי כתב אישום.

 

 

לכתבה הבאה:

ממ"ר לכיש הנכנס קיים פגישת עבודה עם ראש עיריית שדרות

ניצב-משנה רונן אבניאלי, שהחל לאחרונה בתפקידו כמפקד מרחב לכיש במשטרה, הגיע השבוע לפגישת עבודה עם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.