יום ו' | 19.2.21 | 11:00

פרגולת המיגון תוצרת שדרות

האדריכל שגיא מלול, תושב שדרות, פיתח את הפרויקט "פרגולת המיגון" שנועד להציע פתרון זמני ולא קבוע על מנת להשיב את חיי התרבות בעיר בצל ירי הקסאמים. ראש העיר דוידי נתן לו את ברכת הדרך להצלחת הפרויקט. "איזה כיף לפגוש תושבים כמו שגיא, שגדלו והתחנכו בעיר ומפתחים המצאות ופרויקטים למען התושבים", אמר דוידי.

"פרגולת המיגון" הינו פרויקט שנועד לגרום לשדרות לחזור ולהיות "עיר המוזיקה" ולהוות מטרופולין של תרבות עבור תושבי הדרום מבלי לתת למצב הביטחוני חשיבות יתרה. "כל אלו נועדו 'להחזיר עטרה ליושנה', כלומר לגרום לשדרות המכונה 'עיר המוזיקה' לחזור ולהוות מטרופולין של תרבות עבור תושבי דרום הארץ ע"י קיום ללא תלות במצב הבטחוני", אומר האדריכל שגיא מלול, שתכנן את הפרויקט המיוחד, "כבר מימיה הראשונים יועדה העיר לכזו, הן בשל בחירתה כמשכן ל'סנימטק' הראשון בדרום, קרבתה למכללת ספיר וכמובן בשל המוניטין המפואר שלה לייצוא אנשי תרבות ובידור שנולדו בעיר אשר הפכו לשם ודבר בעולם התרבות הישראלי".

הפרויקט מציע תכנון חדש למרכז התרבות של העיר המחולק לארבעה מתחמים שונים, פארק מוסיקה ממוגן, מתחם הסנימטק ומדשאת אירועי תרבות עירוניים, מרכז הצעירים ומסוף התחבורה המרכזי. כחלק מתכנון מתחמים אלו, הפרויקט מאפשר לקיים פעולות יום – יומיות בסיסיות עבור התושבים שלא מתאפשרות כיום כגון, הליכה למקום העבודה, שוטטות בפארק מקומי, נסיעה במסלולי אופניים ועוד.. יחד עם איכויות סביבה וקהילה נוספות.

כלומר, מדובר על פרויקט שמציע תכנון חדש למרכז התרבות בעיר, המחולק לארבעה מתחמים שונים: פארק מוזיקה ממוגן, מתחם הסינמטק, מדשאת אירועי תרבות עירוניים, מרכז הצעירים ומסוף תחבורה מרכזי. כחלק מתכנון מתחמים אלו, הפרויקט יאפשר לקיים פעולות יום-יומיות בסיסיות עבור התושבים, כמו הליכה למקום העבודה, נסיעה במסלולי אופניים, הליכה בפארק המקומי ועוד.

הפרגולה מורכבת בעיקרה משתי פלטות ברזל שיחליפו את גג הבטון המוכר. כאמור, לברזל יש יתרונות רבים כמו עלות החומר, הרכבתו והחלפתו בזמן פגיעה, גמישות לעצירת רסיסים ועוד. הרעיון הוא לתרגם את זמן ההתגוננות מפני ירי בעיר לגריד פיזי של מרחקי בטיחות (20-25 מטרים), שיהווה תשתית למיקום הפרגולה ולתכנון מודולרי של מרחבים ציבוריים בעיר אשר יוכלו לספק ביטחון התנהגות בזמן שגרת מלחמה. כמו כן, לפרויקט ישנו שני מצבים עיקריים. האחד הוא בזמן שגרת חירום, בין אם מדובר על ירי או על הפסקת אש זמנית, ואז הפרגולה באה לידי ביטוי. המצב השני הוא בעולם אידאלי שבו התקווה מתממשת והסכסוך הישראלי-פלסטיני תם ולפיכך נוצרת אדריכלות חדשה בעיר שמשמשת כשארית של תכנון הפרויקט ובו יהיו מקומות חדשים ולא אנדרטאות מבטון.

כאמור, מי שעומד מאחורי החשיבה ותכנון הפרויקט הוא האדריכל שגיא מלול (30), תושב העיר, שגדל והתחנך בשדרות. לאחר שירותו הצבאי כסגן מפקד פלוגה בחטיבת גבעתי, הוא החל ללמוד תואר באדריכלות באקדמיה לאומנות ועיצוב "בצלאל" בירושלים ואף סיים בהצטיינות. כחלק מפרויקט הגמר שלו הוא יצר את "פרגולת המיגון", וזאת במטרה לקחת חלק בהתפתחות של העיר ולהציגה במלוא תפארתה יחד עם המורכבות שלה בפני העולם כולו. כיום, שגיא עובד במשרד אדריכלים מוכר בתל אביב, "רוני זייברט אדריכלים ומתכנני ערים", ובעיקר מתעסק בתכנון מבני ציבור גדולים בכל הארץ.

לאחרונה הגיע מלול ללשכתו של ראש העיר, אלון דוידי. בפגישה, הציג שגיא את עיקרי הפרויקט, סיפר על ילדותו ועל הרצון שלו ליישם את הפרויקט הנ"ל בשדרות. דוידי הביע תמיכה בפרויקט וכעת הוא הועבר לקבלת אישורים של הגורמים הרלוונטיים, בין השאר, בצבא.

ראש העיר, אלון דוידי: "התושבים בעיר שדרות מוכיחים לנו כל פעם מחדש שלמרות ההשפעות שיש למצב הביטחוני עלינו, אנחנו עדיין מצליחים בכל התחומים ואפילו מפתחים פרויקטים שיעזרו לנו להתמודד עם המשברים. אני מברך את האדריכל שגיא מלול, על יצירת הפרויקט 'פרגולת המיגון' ואני מקווה שבאמת נוכל בקרוב ליישם את הפרויקט בעיר. אני קורא לכל התושבים להמשיך ללמוד וליצור מיזמים מדהימים, כן ירבו!".

About אורי גבאי

Check Also

נתיבות: בת 14 נפצעה בינוני כתוצאה מפגיעת רכב פרטי

 צוותי הרפואה של איחוד הצלה העניקו סיוע ראשוני לנערה הולכת רגל שנפגעה מרכב ברחוב נווה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.