יום חמישי , 28 מאי 2020

נערים משדרות ניסו לשלם עם שטרות מזויפים של 200

מספר בתי עסק טוענים כי נפלו בפח לאחר שגילו כי השטר הכחול מזויף. "אנחנו ממליצים לכל בעל עסק לא להתבייש ולבדוק כל שטר".

מי מפיץ בשדרות שטרות כחולים מזויפים של 200? המשטרה טרם פתחה בחקירה אבל לאחרונה גילו מספר בתי עסק כי "נעקצו" בידי קליינטים שרכשו מוצרים ושילמו בשטר שהתברר כמזויף מה שגרם להם להפסד כלכלי "אנחנו עובדים קשה לפרנסתנו וברגע שקנו אפילו מסטיק אנחנו מפסידים כמעט 200 שקלים ברגע כי החזרנו את העודף ואין דרך חזרה" סיפר אחד מהם השבוע.

יש לציין כי תופעת השטרות המזויפים אינה חדשה, למרות שהשטרות החדשים כמו של ה-002  עם לא מעט סימנים שקשה מאוד לזייף, קשה למוכרים במכולת או בכל חנות אחרת לזהות מייד אם מדובר בשטר אמיתי או מזויף, מי שכן מקפיד לבצע בדיקה יכול להתמודד עם התופעה. נציין כי במשטרה נאבקים בתופעה ורק לאחרונה התגלתה בצפון הארץ כנופיה שהדפיסה את השטרות המזויפים והשתמשה בהם בשווקים.

כאמור,  לאחרונה התגלו מספר שטרות מזויפים גם בשדרות, לא ברור אם מדובר בכנופיה אבל לפחות במקרה אחד נתפסו בשבוע שעבר שני נערים מקומיים בעת שהם ניסו לקבל עודף על מוצר שקנו בחמישה שקלים.

שחף מיטב, בעל גלידרייה שעלה על התרמית סיפר ל'דין וחשבון' על המקרה. "נכנסו לחנות שלנו 2 נערים התחילו לברר כמה עולה כדור גלידה, עשו מעין סקר בסוף אמרו טוב תביא לנו בקבוק מים בחמישה שקלים, הם הגישו לנו שטר מקופל והרגשנו שזה נייר, הודענו להם שהשטר מזויף ואנחנו לא מחזירים להם אותו, הם ניסו להתעקש ולומר שהם משכו את זה מכספומט אבל הבהרנו שיש חוק שאסור להחזיר ובכלל זה שטר מזויף ואסור שיסתובב, אם ניסו לעשות את זה לנו ינסו לאחרים, הכי מדהים שמדובר בנערים, בחרתי לא להגיש תלונה כדי לא לסבך אותם אבל שיבינו שזאת עבירה על החוק ואסור לעשות את זה. למזלי אני לא נפתלי בפח אבל יש כמה בתי עסק שכן כמו המכולת שבמתחם שלי". עוד ציין מיטב: "אני מציע לכל בתי העסק לבחון כל שטר ואני מקווה שהתופעה הזו תיפסק כי בעלי עסק רק מפסידים כסף וזה יכול להיות נזק לא קטן".

איך מזהים אם השטר מזויף?

הדיוקן השקוף – סימן מים בצורת דיוקן זהה לדיוקן שעל השטר ולצדו הערך הנקוב.

הערך המנוקב – ערך השטר 200 בחלקו העליון של השטר בחורים זעירים.

חוט חלון – חוט הביטחון בגוון כחול-סגול, שזור במצע השטר ונגלה בשלושה "חלונות" בגב השטר. בהטיית השטר ישנה החוט גוון מכחול לסגול.

הדיו הבולטת – הדיוקן, חתימת הנגיד, השנה העברית והלועזית, הטקסטים בשלוש השפות, וכן הסימן הייעודי לעיוורים בשולי השטר, מודפסים בדיו בולטת.

הפס הזוהר – פס שקוף וזוהר משולב בשטר, לצד הדיוקן. בהטיית השטר, מופיעים ונעלמים על גבי הפס לסירוגין, סמל המנורה והערך הנקוב.

הספר המוזהב – פרט עיצובי בצורת "ספר פתוח ומוזהב". בעת הטיית השטר, משנה הספר את צבעו מזהב לירוק ובמקביל, קו אופקי נע מעלה ומטה על פני הספר.

לכתבה הבאה:

ממ"ר לכיש הנכנס קיים פגישת עבודה עם ראש עיריית שדרות

ניצב-משנה רונן אבניאלי, שהחל לאחרונה בתפקידו כמפקד מרחב לכיש במשטרה, הגיע השבוע לפגישת עבודה עם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.