יום חמישי , 6 אוגוסט 2020
הצפות בשכונת נווה אשכול בשדרות. צילום: ארכיון

נזקי חורף: מי יפצה אותי?

עו"ד טלי דיין משדרות, בעלת הטור המשפטי הקבוע ב'דין וחשבון' עונה על שאלה שמטרידה לא מעט אזרחים בסערת החורף.

גשמי ברכה פקדו אותנו בשבועות האחרונים אחרי תקופת יובש ארוכה המלווה בחשמל סטטי. יחד עם גשמי הברכה הגיעו סופות, גשמים עזים ושיטפונות. אז מה עושים כאשר הרכוש בבית נפגע כתוצאה ממים שחדרו? מה עושים כשהעסק ניזוק ממי גשמים?  והאם ניתן לקבל פיצוי ?

כמעט בכל חורף שפוקד את ישראל ישובים שונים ברחבי הארץ ניזוקים מהצפות מאסיביות כתוצאה מירידת כמויות משמעותיות של גשמים. מרבית הבתים מבוטחים כיום בפוליסה סטנדרטית לביטוח דירה, בפוליסה זו יש כיסוי בגין נזקי סערה, לרבות נזקי גשם, שלג, ברד ושיטפון. יחד עם זאת, היא אינה מכסה נזקים הנגרמים כתוצאה מחדירת מי גשם מהתקרה או מהקירות.
על פי הפוליסה, הכיסוי תקף במקרה של "רוח שמהירותה עולה על 30 קשר (55 קמ"ש), לרבות גשם שירד באותה עת, שלג או ברד". במילים פשוטות, הפוליסה תכסה מקרי נזק שנגרמו מגשמים שבאו בעקבות רוח חזקה בלבד ולא בכל מקרה של גשם.

 עץ שקורס ופוגע בכלי רכב. צילום: גד כספי

החרגה זו נועדה להבטיח פיצוי רק במקרים של נזק שאינו תדיר ולא בכל מקרה שבו יורד גשם. כך גם מוגדר הכיסוי במקרה של "שיטפון או הצפה ממקור מים חיצוני".  אלא שההחרגה הזו משאירה לחברת הביטוח מרחב תמרון – מי קובע מהו "שיטפון" או "הצפה" או שהנזק נגרם באמת ממים ש"נלוו" לרוח העזה? חוסר בהירות זה מסייע לעיתים קרובות לחברות הביטוח לדחות תביעות של נזקי מים ורטיבות. ואולם כדאי לדעת כי הפסיקה מראה שבתי המשפט אינם ממהרים לקבל את ה"פרשנות המרחיבה" של חברות הביטוח. לכן, אם קיבלתם מכתב דחייה מחברת הביטוח, כדאי להתעקש על הגשת תביעה לבית המשפט!

 עו"ד טלי דיין. צילום: יח"צ

פוליסת ביטוח הדירה מאפשרת כיסוי גם בגין נזק הנגרם לצד ג'. כך, למשל, חפץ שנפל מהדירה וגרם נזק לגוף או לרכוש של אדם אחר. חלק מהפוליסות כוללות הרחבה של כיסוי זה ללא תשלום ובחלק נדרשת פרמיה נוספת, מומלץ לבדוק את הפוליסה שקיימת ברשותכם! ככלל, במידה והכיסוי אינו כלול, מומלץ לרכוש את ההרחבה. שכן היא מכסה גם מקרים נוספים לדוג' אורח שהגיע לביתכם, החליק על מי גשמים שהיו על גרם המדרגות ונגרם לו שבר בקרסול. יש לשים לב כי בניגוד לדירה, פוליסות ביטוח של בתי עסק אינן כוללות בבסיסן, פיצוי בגין נזקי סערה. ניתן להוסיף כיסוי זה, תוך הרחבת הפוליסה, בתמורה לתשלום פרמיה נוספת.

****
אין האמור בכתבה זו תחליף לייעוץ או ייצוג משפטי ומהווה הכותבת היא עו"ד המתמחה בתחום נזקי הגוף, בין היתר בתחום הביטוח הלאומי, נפגעי עבודה, נפגעי פעולות איבה, תאונות דרכים וכיוצ"ב
****
מתלבטים אם מגיע לכם פיצוי? פנו אלינו עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ: עו"ד טלי דיין- 050-7428337

לכתבה הבאה:

כתב אישום נגד תושב אילת שהקים בשדרות מעבדה לגידול סמים

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה היום לבית המשפט המחוזי בב"ש כתב אישום נגד תושב אילת, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.