יום שישי , 29 מאי 2020

"מפקירים אותנו מול הקסאמים"

פרויקט מיגון בתי המגורים בשדרות הגיע לסיומו כבר לפני 4 שנים אבל דיירי בנייני המגורים ברחוב ישעיהו עדיין ללא חדר ביטחון. הסיבה: דיירי הקומה הראשונה שבביתם המדינה דווקא בנתה ממ"ד מסרבים שיבנו מעליהם ומתנהגים באנוכיות מכוערת. מנגד דיירי הקומה השנייה והשלישית חסרי אונים. בחברת עמיגור שעשו כמעט הכל כדי למצוא פיתרון מתחייבים: "ברגע שתתקבל הסכמת הדיירים-נסייע מיידית".

כשאלכסיי גלמנוביץ מגיע עם כיסא גלגלים בכניסה לאחד מבנייני המגורים ברחוב ישעיהו בשכונת נאות הנביאים קשה בכלל להבין  איך הוא מצליח להסתדר בבניין מיושן ללא מעלית אבל מה שעוד יותר מתסכל ומכעיס- מה הוא בדיוק אמור לעשות ברגע שנורה טיל קסאם לעבר שדרות ומערכת ההתראה 'צבע אדום' מאפשרת לו 15 שניות לתפוס מחסה פשוט שום דבר מלבד להתפלל שהטיל לא יפגע בביתו שעדיין לא ממוגן. "בנאדם נורמלי בקושי מספיק לתפוס מחסה בתוך-15 שניות אז בוודאי נכה על כסא גלגלים לא יספיק להגיע למרחב מוגן במיוחד שאין לו ממ"ד בבית אלא רק חלל סמוך לחדר מדרגות" מסבירים הדיירים הזועמים השבוע לאחר שהתברר להם לאחרונה כי בקרוב מאוד אם לא יושג פיתרון שיאפשר את בניית חדרי המיגון בביתם התקציב לא יוחזר למדינה. "בימים שבהם המדינה רועשת סביב דו"ח המנהרות ועל כך שבצוק איתן ראשי המדינה הפקירו אותנו קשה שלא לחוש זאת גם במקרה שלנו, פשוט מפקירים אותנו מול הקסאמים" אומר אחד הדיירים בכעס, "לאחרונה שוב יש מתיחות וכל רגע יכול לפרוץ עוד סבב של מטחי טילים, רוב האוכלוסייה כאן מבוגרת מאוד, יש נכים שבקושי הולכים ואין להם מיגון, את כל שדרות מיגנו ורק אנחנו בלי חדר ממוגן".

למה דיירי הקומה הראשונה מתנגדים?

הסאגה הבעייתית בשדרת בנייני המגורים ברחוב ישעיהו בשדרות אשר מורכבת מעולים מחבר העמים ואתיופיה מתמשכת כבר מספר שנים עוד משנת 2009 כשיצא לדרך פרויקט המיגון הגדול ביותר בתולדות המדינה. לאחר שנציגי פיקוד העורף ביצעו סקר מקיף בכל רחבי שדרות נקבע כי בבניינים אלו בני שלוש קומות יש צורך למגן רק את דיירי הקומה הראשונה משום שבקומות השנייה והשלישית יש בחדר המדרגות חדר ממוגן משותף אלא שמדובר במבנה קטן ולא נגיש שנבנה בתחילת שנות התשעים, 11 שנים לפני שתושבי שדרות התעוררו יום אחד וגילו כי הם חיים תחת איום רקטות הקסאם. עם השנים הפך החדר הממוגן המשותף למחסן בדיוק כפי שקרה ברוב המקלטים העירוניים. משום מה, במקרה זה, התקבלה החלטה כי דיירי הקומה השנייה והשלישית צריכים להסתפק באותו חדרון קטן ומוזנח.

כל המחאות של הדיירים באותה תקופה להכליל אותם גם בתוכנית המיגון לא הועילו אבל בחברת 'עמיגור' שנבחרה לבצע את פרויקט המיגון בשדרות לא ויתרו, המנכ"ל יובל פרנקל נאבק באופן אישי עד שהצליח לשכנע את המדינה לממן גם את מיגון הקומה השנייה והשלישית כפי שנעשה בכל בנייני המגורים ברחבי העיר.  העניין הוא שעד שהתקבלה ההחלטה המדינה כבר סיימה לבנות את חדרי הביטחון של דיירי הקומה הראשונה, המצב של כולם שב לקדמותו אלא שלפני שלוש שנים כאשר הם התבקשו לחתום על אישור בניית הממ"דים לקומות העליונות- חלק מהדיירים גילו התנגדות נחרצת, התנגדות שנמשכת עד היום.  יש לציין כי בחלק מהמקרים היו הסכמות ולכן התאפשרה הבנייה. מתוך 130 בתי מגורים ל-100 נבנו חדרי ביטחון, כעת נותר למגן לעוד 30 דיירים שנותרו חסרי אונים.

משפחת מטייב. מה הם אומרים לעשות כשיש "צבע אדום"

"כבר בשלב הראשון בתים אלו לא נכללו, לשמחתנו לאחר מאבק הצלחנו להכליל גם את השכונה הזאת בפרויקט אבל משום דווקא לאחר שעברנו את המשוכה הגדולה  כששכנענו את המדינה לממן גם את דיירי ישעיהו נתקלנו בדבר מדהים שלא האמינו שיכול להתרחש דווקא בשדרות- דיירים מתנגדים שלשכנים שלהם יהיה גם מיגון" הסביר מנכ"ל עמיגור יובל פרנקל כשהוא נסער בשיחה עם 'דין וחשבון', "אני אפילו עצוב מאוד וליבי עם דיירי הקומה השנייה והשלישית שטרם נמצא פיתרון בגלל התנגדות שאני לא מבין אותה בכלל של דיירי הקומה הראשונה. הם במצב הכי פחות מסוכן גם כי יש להם ממ"ד וגם כי הם קומה ראשונה, אמרנו להם שאנחנו נבנה ונחזיר את המצב לקדמותו כמו שעשינו בכל מקום אחר, חלק הסכימו. במשך שנתיים יש תכנון ויש תקציב ולצערי אצל אותם 30 הדיירים הללו אנחנו לא מצליחים להתקדם בגלל אותה התנגדות".

בתוך כך נציין כי עלתה האפשרות לבצע מיגון בחזית הקדמית של בניין המגורים אולם כדי לבצע את המיגון יש לבנות לכאורה ממ"ד נוסף לדיירי הקומה הראשונה כי לא ניתן לבצע בניית ממ"ד על עמודים. הקבלן המבצע הסכים כי אם הדיירים ישתתפו כל אחד בסכום של עשרת אלפים שקלים יהיה ניתן לבצע את הפרויקט בהנחה שיינתן היתר בנייה לכך. "כל מי שמתגורר בשכונה הזאת הם אוכלוסייה מבוגרת שבקושי שורדת את חיי היום יום כך שאין ידם משגת להוציא מכיסם סכום כזה" הסבירה ביתו של אחד הדיירים שמסייעת במאבק, "זה לא הוגן בכלל שהם יצטרכו לשלם מכיסם, אנחנו לא ממש מעניין אותנו מי אשם, אנחנו רוצים פיתרון".

אגב, במהלך הסיור של כתב 'דין חשבון' בשכונה נמצאו לא מעט חריגות בנייה שאולי מסבירות היטב למה חלק מדיירי הקומה הראשונה מסרבים. "אותנו לא ממש מעניין מה הסיבה, גם לא מפריע לנו שיש להם גינה עם חריגות אבל שיגלו טיפת אמפטיה למצב ויאפשרו לבנות מעליהם, זה לא הגיוני שנישאר בלי ממ"ד בגלל אותם דיירים".

למה מפקירים אותנו?

בינתיים, בבית משפחת מטייב כבר מיואשים מהסחבת. האישה מרוסה חולה ונזקקת לתרופות והליכון כדי לעמוד על רגליה, לדבריה בשנים האחרונות היא אינה מרבה לצאת מביתה וכאשר פעלו בעבר התראות הטילים היא נותרה חסרת אונים. "בכל פעם שיש צבע אדום אני רק מתפללת שלא ייפול על הבית שלי, אני מתגורר בקומה שלישית, התקרה שלנו מרעפים ואם חלילה ייפול כאן טיל כל הבית ייחרב ואני נמות" היא מסבירה בשפה הרוסית שתורגמה לי, "היו בסביבה שלנו המון טילים שהתפוצצו, אנחנו כבר אנשים מבוגרים ולאף אחד לא אכפת מאיתנו".

לפגישה עם כתב 'דין וחשבון' ברחבת השכונה התייצבו אט אט מבוגרים בעזרת מקל הליכה, לכולם טענות קשות מאוד. "כשיש התראה אני נשאר ישוב במקום כי אין לי הרבה ברירות" מסביר אחד הדיירים חיים דהן, "אני מתקשה ללכת ועד שאני אגיע למרחב מוגן מחוץ לבית שלי יחלפו כבר 51 שניות. די נמאס לנו להיות קורבנות של אטימות הן של דיירי הקומה הראשונה והן של המדינה שלא מסייעת מספיק לתת לנו פיתרון. אני לא מבין למה מחכים? שייפול טיל על מי שלמשל גר בקומה השלישית ואז משפחה שלמה תימחק".

לדבריו של הדייר דהן בשל העובדה כי הוא ומשפחתו חוו את כל תקופות הקסאמים כולל מבצע צוק איתן האחרון ללא מיגון התפרצה לאחרונה אצל ביתו הקטנה בשנות העשרים לחייה. "הכל היה בסדר עד לפני שנה וחצי ופתאום הכל התפרץ, כנראה הפחדים שמהם סבלה משהייתה ילדה התפרצו בבת אחת, העובדה שבכל פעם שיש צבע אדום אין לנו מקום בטוח מערערת את הביטחון והפחד פשוט משתק".

"אני בכלל לא יודעת אם המרחב המוגן שלפני מספר שנים קבע פיקוד העורף שייתן מענה למי שמתגורר בקומה שנייה ושלישית בתקן כי בתים אלו נבנו הרבה שנים פני שהתפוצצו בשדרות טילים" מסבירה לריסה, "אני כבר מותשת נפשית לא רק מהמצב הביטחוני אלא גם מזה שכל העיר ממוגנת ורק אותנו הפקירו".

 

במכתב נוקב שכתבו הדיירים הם מפנים אצבע מאשימה לשכניהם אך דורשים מהמדינה לתת את הדעת ולמצוא פיתרון חלופי, "אזכיר כי לשכנים אלה נבנו ממד"ים במימון המדינה!!!! חשוב לציין שוב שכל הגורמים בעירייה והמנהלת מודעים לבעיה אך הם מתנערים מהבעיה ומצפים מאתנו הדיירים למצוא פתרון. וכך אנו הדיירים פנינו שוב ושוב לשכנינו בעלי דירות הגן והפצרנו בהם לאפשר לנו לבנות ממד"ים אך אלה, עומדים בסירובם" טוענת דיירת השכונה בשם כולם, " אתם ודאי שואלים, לא יתכן שאנשים כל כך אטומים, הרי גם הם מכירים את שיגרת הקאסמים הנהוגה בעיר שדרות מדי כל קיץ שני? אם כך מדוע אלה עומדים בסירובם? הסבר: לא נאה להם הליכלוך, הרעש והנזק שיגרם במהלך השימוש בגינה. פתרון: הבאנו קבלנים שמתחייבים לתקן כל נזק שעלול להגרם במהלך הבנייה, לנקות אחר כל לכלוך, ולגבי הרעש? אין הרבה מה לעשות בנושא, חוץ מזה, כשלהם בנו ממד"ים אנחנו לא אמרנו דבר! וזאת למרות הרעש והלכלוך שהיו מנת חלקנו במשך כל חודשי הבנייה. וכן חברים על זה נאמר "צדיק ורע לו, רשע וטוב לו" , וכך בשני רחובות בעיר שדרות ישנם עשרות בתי אב ללא ממד"ים. ברובם גרים אנשים קשישים קשי יום ועולים חדשים ללא שפה. אנשים הרחוקים מרחק שנות אור מהצלחת. ורק מחכים לכך שהחמאס יחוס עליהם בקיץ הקרב אלינו בצעדי ענק".

בתוך כך,  החלו דיירי השכונה להתארגן לקראת מאבק משפטי, לאחר שימצא המימון הם צפויים אפילו לעתור לבג"ץ נגד הדיירים הסרבנים כדי שאולי יחייב אותם בשל העובדה כי מדובר במקרה חריג ביותר שיש בו פיקוח נפש להיעתר לבקשת השכנים כפי שהרשויות אפשרו להחריג את בניית הממ"ד ללא היתר תחת סעיף של צורך השעה ופיקוח נפש.

מעיריית שדרות נמסר: "הנושא באחריות מלאה של חברת עמיגור. על אף זאת ולפנים משורת הדין עיריית שדרות התערבה בנושא לטובת הדיירים, כולל פניות אישיות של ראש העיר וסגניו לתושבים על מנת שיישבו סכסוכים ישנים ויגיעו להסכמות. העירייה מקווה שהנושא יבוא על פתרונו בזמן הקרוב".

לכתבה הבאה:

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.