יום שישי , 29 מאי 2020

לא נושמים לרווחה

באגף הרווחה ככל הנראה לא שמעו על החוק האוסר עישון במקומות ציבוריים. בביקור שערכנו באגף, אין כל שלט האוסר על עישון בתחומי הבניין הציבורי וכמובן אין מי שיאכוף את עברייני העישון במשרדים.

"מה זה הריח הזה" תהה אחד התושבים שפגשנו בביקור מקרי באגף הרווחה הסמוך לבניין העירייה. לשם שינוי זה לא היה ריח צחנה של ביוב שהתפרץ מתוך התשתיות הישנות, אלא דווקא ריח חריף של סיגריות שלא הותיר כל ספק כי עובדים או מי מהנוכחים שם החליט להפוך את המשרדים לפינת עישון. "לצערי זאת לא הפעם הראשונה שאני מגיע לכאן ויש ריח של סיגריות, אני בעצמי ראיתי עובדים מעשנים בלי הפסקה בתוך משרד, כל הריח יוצא למסדרון וקשה שלא להריח" העידה אחת מעובדות העירייה שפגשנו בקומה היציאה מן המבנה.

כידוע, אגף הרווחה בעיר שדרות מקבל מידי יום מספר לא מבוטל של אזרחים המגיעים לקבל סיוע כזה או אחר בתחום הרווחה.  לא ברור אם "הטיפול המאסיבי" בתיקים לא פשוטים הוא הגורם לכך שאין לעובדים המעשנים רגע דל כדי לצאת מחוץ למבנה לפינת עישון שאמורה להיות מוגדרת על-פי חוק, מה שכן ברור שהממונים בעירייה יפסיקו לעצום עין נוכח "עברייני הסיגריות.  יש לציין כי מבנה האגף ללא חלונות רבים כך שכל עישון מורגש היטב במיוחד בקומה השנייה. כל מי שנזקק לסיוע הרווחה גם כך לא מרגיש נעים לפחות שהאווירה שם תהיה נעימה.

למי שאינו יודע באגף הרווחה, לשון החוק אשר נחקק בשנת 2007 מחייב כל מבנה ציבורי להציב שלטים המציינים את האיסור לעשן במקום זה. וכך לשון החוק "קביעת שלטים(תיקון מס' 2) תשס"ז-2007. 2. (א) המחזיק למעשה של מקום ציבורי כבעלים, כשוכר או בכל אופן אחר (להלן- המחזיק), למעט מעלית לנשיאת בני אדם בבית מגורים, יקבע בו שלטים המורים על איסור העישון, ויחזיקם במצב תקין."

עונשין צו תשס"ג-2002 (תיקון מס' 2) תשס"ז-2007. 4.(א) העובר על הוראות סעיפים 1 ו-2 ב, דינו – קנס כאמור בסעיף 16 (א) (1) ( לחוק העונשין, התשל"ז-1977) בחוק זה – חוק העונשין.

על פי האמור, גם בעניין הצבת השלטים באגף הרווחה ההנהלה עוברת על לשון החוק ומפרה אותו באופן בוטה מהסיבה שלא מוצב במקום ולו שלט אחד לרפואה. בצאתנו מהמבנה עשינו סריקה ולא מצאנו פינת עישון, אם היא אכן קיימת אזי חמור ביותר ש "עברייני העישון" לא תורמים מעט להפחתת הריח הנורא שגם מזיק לבריאות. "מה אתם בדיוק מחפשים?" תהתה אחת העובדות במקום "אה אל תתאמצו מעשנים כאן במשרדים. בקומה השנייה פותחים חלון ומעשנים לידו ואפילו מאפרים שם, אבל זה לא עוזר הריח חזק ונכנס פנימה" גילתה לנו. אותנו מעניין אם השיטור העירוני שעושה עבודת פיקוח נהדרת יגיע לתת דו"ח לעברייני העישון.

ומה קורה בבניין העירייה הסמוך? שם דווקא מוצבים שלטים וקיימת פינת עישון אבל זה קרה אחרי שלפני מספר שנים תושב העיר הגיש עתירה לבית המשפט ותבע פיצוי כספי על  עבירה על חוק העישון. לאחר שניתן פסק דין העירייה החליטה להתחיל לנהוג לפי הכללים. למרות שיש ליישם את החוק בלי שתושב יעתור לבית המשפט, ראוי שגם בבניין אגף הרווחה ישכילו לשמור על בריאות התושבים הפוקדים את המקום מידי יום, ויאסרו עישון בתחומי המבנים ואף יציבו פקח שיאכוף את החוק במידת הצורך.

מעיריית שדרות נמסר: חל איסור מוחלט על כל עובדי העירייה לעשן בתוך מבני העירייה. לצורך כך, הציבה העירייה מקומות עישון מוסדרים, כולל במבנה אגף הרווחה. גם בקומה הראשונה וגם בקומה השנייה קיימות מרפסות אליהן יוצאים העובדים כדי לעשן. בעקבות פנייתכם, מנהל אגף הרווחה חידד את הנהלים בקרב העובדים. עובד או עובדת שיימצאו מעשנים בתוך המבנה יזומנו לבירור. בנוסף, בקרוב יוצב במבנה שילוט האוסר על עישון בתוך מבנה אגף הרווחה.

לכתבה הבאה:

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.