יום חמישי , 6 אוגוסט 2020
לירון צדקה השבוע בשדרות. צילום אורי גבאי

"כשאני כותב שיר על המציאות בשדרות, המסר מגיע ישר ללב"

במשך שנים לירון צדקה, משורר משדרות כתב בעיקר למגירה אבל תגובות מפרגנות שקיבל, בין היתר מהעיתונאית סיוון רהב-מאיר, עודדו אותו לנסות להגשים חלום ולהוציא לאור ספר עם מבחר שיריו. בעזרת מיזם גיוס ההמונים של 'הדסטארט' הוא קורא לתושבים להתגייס.

"האמת, שתמיד היה לי חלום להוציא ספר שירים לאור. לקח לי זמן עד שהעזתי לנסות ולהגשים אותו" מספר בהתלהבות לירון צדקה (35) נשוי ואב לשלושה ילדים, משורר מוכשר משדרות שביום יום, מתייצב מדי בוקר בבית ספר לעבודתו כמחנך כיתה א'. לאחרונה, לצד ההשקעה החינוכית הגדולה בדור העתיד, הוא יצא למסע גיוס המונים במטרה להגשים את החלום שלו ולהוציא לאור את ספר הביכורים  שלו "בינתיים" ובו אוסף של עשרות שירים שכתב כמעט בכל הנושאים. "בגיל 15 התחלתי לכתוב את שיריי הראשונים. כתבתי אז על רגשותייי, אהבותיי וחלומותיי.תמיד אהבתי לכתוב. הכתיבה היתה עבורי כלי נהדר לבטא בו את רזי נשמתי".

השאלה שנשאלת איפה היית כל השנים. בכל זאת לכתוב עשרים שנה למגירה?

"במשך שנים רבות שמרתי את הכתיבה שלי כמעט בסוד. כתבתי בעיקר 'למגירה'.עם השנים התפתחה הכתיבה והבשילה. העזתי קצת והתחלתי לשתף בה חברים קרובים.התגובות היו מדהימות. לראשונה חשתי כיצד השירה שלי נוגעת באנשים. כיצד המילים מעוררות את המחשבה וחודרות אל הלב. המשכתי לכתוב ואט-אט חשפתי את השירים שלי לעוד ועוד אנשים, שהתרגשו מהם, שהגיבו בהתלהבות וביקשו שאשתף אותם עוד".

צדקה כתב במשך שנים לא מעט שירים בעיקר למגירה , אחרי שקיבל לא מעט מחמאות התחיל להבין שאולי המילים שהוא כותב נוגעים באנשים. בכל הטקסטים שלו הוא מקפיד על שפה גבוהה ועברית קולחת ועדכנית. "בשלב מסוים, אפשר לומר בשנה האחרונה, התחלתי להרגיש שיש מסר חשוב בשירים ולכן חשוב שזה יצא מהמגירה" הוא מספר, "אז הוצאתי את השירים שלי מהמגירה, עברתי עליהם אחד אחד, בחרתי את הטובים ביותר ויצאתי לדרך עם גיבוש הספר שאף יש  לו שם "בינתיים". חיפשתי הוצאה לאור שתאמין בחלום שלי. לשמחתי הגעתי להוצאת "ניב", שם בחנו את השירים שלי לעומק, התרשמו מאד ועודדו אותי להוציא לאור את ספר השירים הראשון שלי".

אילו שירים נמצא בספר?

"יש בו אהבה ואמונה, כישלון והצלחה, עצב ושמחה. יש בו שירים למבוגרים וגם כמה לילדים, ואני בטוח שכל אחד מן הקוראים יוכל למצוא בו את השיר המיוחד שלו, את השורות שמדברות אליו והמילים שכאילו נכתבו לגמרי בשבילו".

 צדקה, כותב שירים באווירת המציאות הביטחונית בשדרות. צילום: יח"צ

כידוע אנחנו נמצאים בתקופה של פתיחת שנת לימודים חדשה, הכתיבה היצירתית הביאה את צדקה לכתוב שיר מקסים בשם שלום כיתה ב' שנולד לאחר שיחה עם הבן שלו שעולה לכיתה ב'.  "לתלמידי כיתה א' הכול חדש: בית הספר, המורה, הכיתה, הספרים, המחברות וכלי הכתיבה. אנו ההורים מתרגשים איתם, וצועדים צועדים יחד איתם את הצעד הראשון והמשמעותי בדרכם הארוכה כתלמידים בבית הספר".

אפשר לומר ששברת קצת את המיתוס של שלום כיתה א'?

"יכול להיות אבל גם אני התרגשתי מאד כשבני הבכור עלה לכיתה א'. בחופש הגדול, כשוא התכונן לעלות לכיתה ב', ראיתי שהוא מתרגש לא פחות. מאד העסיק אותו המעבר מכיתה א' ל-ב'. מצד אחד הוא עוד קטן, מצד שני הוא כבר גדול. מצד אחד הוא כבר מכיר את הכללים ולא הכל חדש, ומצד שני יש כמה דברים שבכל זאת שונים וחדשים.

לנו, כמבוגרים, המעבר מכיתה א' ל-ב' נראה אולי טבעי ומתבקש, אבל להם, הילדים, המעבר הזה קצת יותר מותח ומרגש".

כאמור, שיריו של צדקה נוגעים בנושאים שונים, הם הצליחו מסתבר לרגש לא רק את הסובבים אותו, עיתונאים וזמרים שנחשפו לשיריו מפרגנים שלו, ביניהם העיתונאית המוכרת סיוון רהב-מאיר וכן הזמר עמיר בניון שקיבל לידיו את אחד השירים ובוחן ברצינות להפיק שיר שיצא לאור. "אני אישית לא מוסיקאי ואת השירים אני בעיקר כותב לעצמי  לא כדי שישירו אותם" הוא מסביר, "העברתי לעמיר בניון והוא ממש התרשם ושאל אם אפשר להפוך את זה לשיר, כמובן שאם שירים שאני כותב יתורגמו למוסיקה זה יהיה מרגש ומדהים והמסר שלי גם יקבל מנגינה ויעבור הלאה לאנשים".

באופן לא מפתיע צדקה שהקים את ביתו בשדרות וחי בעיר עם אישתו ושלושת ילדיו לא מעט שנים בצל המציאות הביטחונית, כתב שירים שעוסקים בנושא. להפתעתו, סיוון רהב מאיר ועוד אנשי תקשורת בחרו לפרסם את שיריו במדיה, למשל גלי צה"ל.הוא בנה מטאפורה שלמה למציאות בעוטף.

 השיר מכירת יוסף כמשל למציאות בדרום

 

המציאות בשדרות נמשכת 18 שנים, התושבים מנסים להעביר מסר בכל דרך אפשרית. אתה חושב שאפשר להעביר מסר דרך שירים?

"לפעמים זה הרבה יותר חזק מאשר התמרמרות וכעס. יש משהו במסר שעובר דרך שירים בצורה מאוד מרוכזת, המילים מאוד מדודות ומאוד מדויקות.  כשאני כותב שיר על המציאות בשדרות, המסר מגיע ישר ללב. לפעמים כאשר מדברים בנושא הביטחוני מדברים לשכל,  והשיר מדבר ישר ללב. אני חושב ששיר הוא כביש עוקף של השכל ואז אני מאמין שאפשר לגעת באנשים הרבה יותר חזק".

כדי להגשים את החלום, אתה צריך התגייסות התושבים. איפה זה עומד?

"קודם כל, למי שלא מכיר: פרוייקט 'הדסטארט' פועל בשיטת 'הכל או כלום'. לכן אנו חייבים להגיע יחד ליעד הגיוס בזמן, אחרת… נשאר עם החלום.השתתפו איתי בפרוייקט. רכשו את הספר, תמכו בו בסכום הנראה לכם ובחרו תשורה מתאימה וביחד נוכל לעמוד ביעד הגיוס, להוציא את הספר לאור ולהפוך חלום למציאות!. המטרה היא לגייס 32 אלף שקלים, עד כה גויס חצי מהסכום  ויש לנו עוד שבעה ימים".


 

לכתבה הבאה:

כתב אישום נגד תושב אילת שהקים בשדרות מעבדה לגידול סמים

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה היום לבית המשפט המחוזי בב"ש כתב אישום נגד תושב אילת, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.