יום שישי , 29 מאי 2020

ועדת החוץ והביטחון סיירה בעוטף עזה

יו"ר הוועדה, ח"כ דיכטר: "אנחנו לא אחראים על הבעיות שבעזה הרוויחו ביושר". מפקד אוגדת עזה: "יש כאן מנהיגות אזרחית מדהימה"

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), קיימה היום (חמישי) יום מיוחד בעוטף עזה בכדי לשמוע מהרשויות באזור על פערים ביטחוניים, בשגרה ובחירום, ועל היערכות משרדי הממשלה בהתאם. יום זה הוא המשך לסדרת הסיורים שכבר קיימה הוועדה בגבול הצפון ובגדר הביטחון ביו"ש ולדיונים שמקיימת הוועדה כל העת בכדי לבחון את מוכנות הרשויות והיישובים.

בתחילתו של היום ביקרה הוועדה במעבר כרם שלום, בו שמעה סקירות סודיות על מעבר הסחורות, מניעת הברחות, מדיניות היתרי הכניסה, ובעיקר על האספקטים השונים של המצב ברצועת עזה מגורמי אוגדת עזה, שב"כ, תיאום פעולות הממשלה בשטחים ורשות המעברים במשרד הביטחון.

לאחר מכן קיימה הוועדה ישיבת מליאה פתוחה של מספר שעות בבניין המועצה האזורית שער הנגב, בה השתתפו ראשי רשויות רבים מהאזור, נציגי משרדי הממשלה ונציגי כוחות הביטחון וההצלה.

יו"ר מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, יו"ר מועצת חוף אשקלון, גדי ירקוני, יו"ר מועצת שדות נגב, תמיר עידאן ומנכ"ל עיריית שדרות, טל תורן, כולם סיפרו לוועדה כי הרשויות שלהם נמצאות בצמיחה מתמדת מבחינת האוכלוסין, למרות המצב הביטחוני הברור לכולם, ואמרו כי אחד הגורמים העיקריים לכך היא הקשר הטוב והכלים שהם מקבלים מהאוגדה וכוחות הביטחון באזור.

שוסטר: "בעבר היה לנו קל מאוד לגייס מיליונים, והיום יותר קשה, אבל אנו שמחים שהמניות הציבוריות שלנו בירידה, כי זה מעיד על השקט היחסי. ב-12 השנים האחרונות המדינה מכירה בסיטואציה ובמאמץ המתמשך הנדרש כאן, ובשנים האחרונות הושקעו כאן מיליארדים רבים. בסוף, האיום שאנו חיים לידו מסוכן מהאיום האיראני, וההחלטה על ההשקעה של המדינה היא הדבר הנכון והמדויק לעשות.נוצר אבסורד, שההגירה של אוכלוסייה חזקה מביאה לירידת תקציבים משוםשעולים באשכול הסוציו-אקונומי".

ראשי הרשויות אמרו לוועדה כי מטעמים ביורוקרטיים, של ויכוח אם לצאת למכרז או לתת פטור ממכרז, לא הועברו כספים עבור הפעלת מרכזי החוסן ברשויות, ואם הסוגיה לא תיפתר, ב-15 ליוני יאלצו המרכזים להיסגר, על כל המשמעויות שלהם לחיי התושבים.

סוגיית פערי המיגון, שהייתה ועודנה מרכזית מאוד באזור, נמצאת היום במצב מתקדם הרבה יותר, גם מבחינת הבתים וגם מבחינת מוסדות החינוך, ועיקר הדיון עסק בסוגיית האחריות התקציבית, אם של המועצות או של פיקוד בעורף, באשר לתחזוקה של רכיבים שמתיישנים.

נושא נוסף שעלה וטרם נפתר הוא השאלה האם הרשויות המקומיות או המדינה צריכות לשאת בעלות המימון של מאבטח לכל מוסד חינוכי באזור, ללא המבחן הקיים היום של מספר התלמידים, אולם נמסר לוועדה כי המשרד לביטחון פנים והרשויות נמצאות במו"מ בנושא.

תא"ל יהודה פוקס, מפקד אוגדת עזה: "התיאום שלנו עם הרשויות היא מצוינת והמנהיגות האזרחית כאן היא מדהימה. יש פה אחריות מלאה של כל העובדים והמחלקות לגזרה שלהם ואנו מרגישים שותפות גדולה מאוד באתגרים ובהצלחות, ושמחים על התוצאות של הגידול באוכלוסייה".

לכתבה הבאה:

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.