יום שני , 25 מאי 2020
גזבר עיריית שדרות יהודה חזן. צילום: גולן סבג

"התושבים בשדרות משלמים ארנונה נמוכה אבל מקבלים תמורה גדולה"

הוא גדל בשדרות ועזב אותה בגיל צעיר אבל יהודה חזן תמיד האמין שיום אחד, הוא יחזור עם הרבה ניסיון כדי לתרום למקום שעיצב אותו. לפני כשנתיים, מודעה שראה במקרה הביאה אותו לתפקיד גזבר עיריית שדרות. בראיון ראשון הוא מגלה למה "נבהל" בהתחלה מהתפקיד, מסביר את השיפור הדרמטי בגירעון העירייה, מתפעל מהנחישות של ראש העיר בגיוס תקציבים ומספר על התוכנית הכלכלית החדשה של העירייה.

אם יש אירוע שחקוק עד היום בזיכרון של יהודה חזן שנקשר עם תפקידו הנוכחית מזה כשנה ועשרה חודשים-גזבר עיריית שדרות, זה מפגש עם חבריו בגיל ההתבגרות שבו שיתף אותם ברצון שלו לעזוב את חטיבת הביניים בשדרות לטובת פנימייה מחוץ לעיירה הקטנה. "זו הייתה תקופה אחרת לחלוטין שבה היינו עיירה ממש קטנה והיה ברור לכולנו שכדי להצליח צריך לצאת ללמוד בחוץ" הוא נזכר השבוע באותו מפגש מלפני 41 שנים. "בשנים האלה מה שהיה קורה בשדרות שבכיתה ח' היו לך בערך 100 תלמידים, בכיתה ט' נשארים 40, כאילו מי שהיה לו פוטנציאל היה ברור שצריך להוציא אותו החוצה כדי שיממש אותו, אני עזבתי לירושלים. אגב, היום החינוך בשדרות הוא ברמה מאוד גבוהה שאין בכלל סיבה לצאת החוצה אבל אז זה היה אחרת, שדרות ממש הייתה פריפריה, היה קשה להביא לפה מורים וזה היה מקובל או לצאת לפנימייה או ללמוד מקצוע בבית ספר מקצועי" הוא אומר וממשיך לתאר את "הנזיפה" שקיבל בגין אותה החלטה, "הייתה לי חברה מהכיתה שקראו לה רינה עמר, היא ממש תקפה אותי ליד כולם "מה… למה אתה עוזב, אתה הילד המוצלח של השכבה, זה לא טוב למקום", זו הייתה אומנם שיחה של נערים אבל היא ממש כעסה עליי ואני התגוננתי ואמרתי לה מבלי באמת לדעת מי יקרה לאחר מכן, "אני עוזב בשביל לחזור ולתרום", הכוונה שלי שאצא החוצה, ארכוש ידע וניסיון ואז אחזור לבית שלי בשדרות. אני מוכרח לספר לך שהרבה שנים זה ישב לי בראש כי לא חזרתי לכאן, לא בגיל 20, לא בגיל 30 וגם לא בגיל 40, רק לפני כמה שנים אחרי שעברתי את גיל 50, ברגע שנבחרתי לתפקיד הגזבר חשבתי על אותו מפגש שישב לי מאז בראש שהנה בסוף זה קרה ואותי זה ריגש כי אני חושב שזה מה שייחודי בעיר כמו שדרות".

עוד הרבה לפני שהמשיך את לימודיו התיכוניים וסיים אותם בהצטיינות, בחופש הגדול שלפני העלייה לכיתה י' הוא ניצל ממוות. "היה נהוג בחופש הגדול אצל נערים רבים לעבוד במפעל 'תפוגן', עבדתי על מכונה שהיה צריך לנקות אותה מדי פעם, בשלב מסוים נכנסתי פנימה והיה עובד שהפעיל את המכונה והמסרקות ברזל הסתובבו עליי ופצעו אותי אנושות, במשך חצי שנה הייתי בין חיים למוות עד שהתעוררתי והחלמתי אחרי שיקום. למזלי הייתי בחור חזק וניצלתי ממש בנס גדול".

סירב בעבר להצעה משדרות

לאחר השירות הצבאי חזן לא בזבז זמן ולמד לתואר ראשון בראיית חשבון באוניברסיטת בן גוריון, במקביל הוא עבר התמחות במשרד גדול בב"ש ומכאן המשיך לקריירה ארוכה בתחום,  בדרך הוא עבד בחברת דלקים, שימש כסמנכ"ל עיתון 7 בתקופה הכי זוהרת שלו. תחנה משמעותי בקריירה שלו הייתה בחברה למתנ"סים שם שימש בין השאר, בקר כספי של מחוז דרום בחברה כאשר עבד מול 28 מנהלי מתנ"סים, עבד כמנהל תכנון, תקצוב ובקרה בחברה, בנה תקציבים ותמחר פרויקטים ומשנת 2015 בקר כספי של מחוז ירושלים ועובד מול כלל המינהלים הקהילתיים בעיר בנוסף למתנ"סים מחוץ לעיר.

 יהודה חזן, עזב בגיל צעיר את העיר אבל תמיד האמין שיחזור לתרום. צילום: גולן סבג

אפשר לומר שהקשר הקרוב לשדרות מבחינת הקריירה היה דרך התפקיד האחרון בחברה למתנ"סים?

"שדרות תמיד הייתה העוגן שלי, אתה מחובר למקום, המשפחה שלך פה, אחים שלך פה, אפילו החברים, אבל אין ספק שמבחינת קריירה לא הייתה לי נגיעה לשדרות עד שהגעתי לחברה למתנ"סים, במסגרת התפקיד שלי נחשפתי גם לתקופה הקשה שעבר המתנ"ס בשדרות ותמיד השתדלתי לסייע כי המקום הזה היה חשוב לי ברמה האישית למרות שכל מי שמכיר אותי יודע שתמיד התנהלתי עניינית. מה שכן היו גם רגעים לא נעימים, בכל זאת שדרות עיר קטנה ואם היו צריכים לפטר עובד אז רק הייתי יוצא מישיבה אמא שלי כבר הייתה יודעת מזה. אגב, זאת הסיבה שבעבר, בתקופות שלטון אחרות שהציעו לי להתמודד לתפקיד הגזבר העדפתי לוותר".

למה ויתרת אז, הרי בסופו של דבר הגעת לתפקיד?

"אם לומר את האמת אז (תקופת בוסקילה) זו הייתה תקופה בעייתית, תחושת הבטן שלי לא הייתה רגועה, הרגשתי שיש פה קשיים ושאם אני אבוא לא בטוח שאני אהנה מהעבודה ולא בטוח שהתרומה שלי תהיה משמעותית. מעבר לזה אתה מגיע לתפקיד שבו צריך לקבל החלטות קשות וזה לא נעים ולא פשוט שאתה תושב המקום. היום המצב שונה, זה עידן אחר לגמרי, היום יש לשדרות עירייה חזקה שמנוהלת אחרת ואתה פנוי בתפקיד שלך לעבודה קשה אבל עם תחושת סיפוק גדולה של עשייה.

עוד נחזור למקריות שהובילה אותו לתפקיד הגזבר. השנתיים שקדמו  להגעתו היו מהקשות שידע אגף הגזברות בקומה הראשונה וזאת בשל מאבק משפטי ממושך בין העירייה לגזבר הקודם קובי אילוז, מאבק שפגע מאוד בפעילות השוטפת. תחילה הוא זכה לצו הגנה כחושף שחיתויות אבל בסופו של דבר, מבקר המדינה שהגן עליו תחילה הגיע למסקנה שאסור לתת לתושבים להמשיך להיפגע וקבע שעל אילוז לבחור בין פיצוי כספי לתפקיד חלופי. עד שהתקבלה החלטה סופית בבית המשפט, העירייה יצאה למכרז מותנה שבו כל גזבר שיבחר ידע שתפקידו על תנאי- זאת אומרת אם יקבע בית המשפט להחזיר את אילוז לתפקיד הוא יצטרך לעזוב. "האמת היא זה היה מצב בעייתי שלא יודע איך הסכמתי לקבל את התפקיד" מסביר חזן על המכרז הסבוך, "ניהלתי לא מעט שיחות עם חברים קרובים בתחום ולכולם הייתה מסקנה שאילוז לא יכול להמשיך בתפקיד, גם התרשמתי שהיחסים לא מאפשרים זאת והלכתי עם תחושת הבטן שלי. בכלל, לתפיסתי אם אין אמון בין עובד, במקרה הזה גזבר לראש העיר שהחוק מקנה לו זכויות כנבחר ציבור בכל הנוגע למדיניות תקציב, אתה צריך לקום וללכת ולא לנהל מלחמה שיכולה לפגוע בך אבל גם בתושבים, מה גם מצבה הכספי של העירייה רק הלך והשתפר אז לא היה צורך במלחמות כאלה ואחרות אבל זה כבר היסטוריה".

מה משך אותך הפעם לתפקיד?

"ראשית בגלל השינוי בחיים האישיים החלטתי לעבור לשדרות. למרות שבעבר הציעו לי את התפקיד וסירבתי, הפעם זה היה ממש מקרי. אחד הדיירים בבניין שבו התגוררתי שלח בווטסאפ הקבוצתי את ההודעה שפורסמה שמחפשים גזבר, הסתכלתי על זה ונהיה לי חשק במיוחד לאחר שהסתובבתי בעיר וראיתי את השינוי המדהים שהיא עוברת, אמרתי יאללה נגיש מועמדות ומה שיהיה –יהיה".

ונבחרת למרות שאני מוכרח לומר שהטענה היא שדוידי רוצה למנות איש אמונו?

"אני מוכרח לומר לך שלא הכרתי בכלל את אלון דוידי, רק שמעתי עליו. לא יודע מה הטענה, אני יודע שאני איש מקצוע, במקרה הזה שדרות יקרה לליבי. אגב, בעבר שהוצע לי התפקיד אחת הסיבות שסירבתי הייתה בין היתר שאני לא מגיע להיות בובה, זאת אומרת אם אין לי יכולת לתרום אין לי מה לחפש בתפקיד. בסוף צריך לזכור שיש ראש עיר שתפקידו לנהל את העיר, תפקיד הגזבר לסייע לו ולבצע את העבודה בצורה הכי מקצועית לטובת התושבים. אני יכול לומר לך לגבי אלון שהוא המנהל הכי טוב שהיה לי,  אחד שנותן חופש פעולה, שמכבד וכייף לעבוד איתו ואת זה אני אומר במלוא הכנות בלי שום אינטרס".

כל מה שהתרחש עם הגזבר הקודם לא הרתיע אותך?

"תראה אתה לא חי בוואקום, עשיתי ברורים מכל הכיוונים, כמו שעשיתי ברורים על העיר ועל הנתונים הכספיים שלה, כשההתחלתי לקרוא את הדוחות הכספיים הופתעתי מאוד לטובה, מאז שאלון עלה לשלטון ראיתי את התרומה, את הצמצום של הגירעון , יש המון דברים שאתה קורא גם בין השורות, אתה רואה יחסים לא תקינים בלי סיבה אמיתית, אתה רואה את הדינמיקה שיש בעיר ומבין שיש פה נבחר ציבור שפועל המון למען התושבים".

בזמנו דובר על כך שראש העיר דוידי קיבל קופה עם גירעון עתק של 120 מיליון שקלים, באיזה מצב באמת קיבלת את הקופה?

"פחות או יותר זה תאם את מה שאני ראיתי ואפילו הופתעתי מאוד לטובה כשהגעתי לפה, אתה רואה תמונת מצב בנקודת זמן מסוימת , ואתה רואה את התחנות לאורך השנים שיש שיפור ממש דרמטי.  אם נקודת ההתחלה הייתה יותר מ-100 מיליון מצטבר, היום אין כמעט גירעון מצטבר מלבד חוב של 20 מיליון שקלים למקורות, יתכן שמהלך שכדאי ורצוי לחשוב עליו זה בעצם לעבור לתאגיד מים, ואז בעצם אתה מעביר את כל הנכסים והתשתיות שלך וכך גם את החובות ואנחנו בוחנים את זה עכשיו. אבל באופן כללי מצבה הכלכלי של העירייה מצוין וזאת גם הסיבה שהחשב המלווה שהיה עד לפני כשנה סיים את תפקידו".

מה הכי הפתיע אותך?

"כשנכנסתי לפה וראיתי את כמות העשייה ואת ההיקפים אני חושב שאפילו קצת נבהלתי מזה, כי ביחס ליישוב בסדר גודל הזה רמת העשייה שיש פה היום היא מטורפת. כמות העשייה שמתבצעת היום בשדרות היא לא פרופורציונאלית לגודל היישוב, היא מתאימה ליישובים יותר גדולים ואני לא מדבר רק על תשתיות, גם על למשל אגף שירות לתושב שהפך לסיפור הצלחה בקנה מידה ארצי והמון רשויות באות ללמוד. למעשה ראש העיר כחלק מהתפיסה שלו משקיע משאבים גדולים כדי לתת לתושבים את השירות הכי טוב שיש".

 יהודה חזן. צילום: גולן סבג

"עובדתית אי אפשר לטעון טענה שהארנונה יקרה בשדרות"

הראיון עם חזן נעצר מדי פעם להחלפת זיכרונות על ילדותו בשדרות, בחיוך ועיניים בוהקות הוא נזכר באינספור סיפורים שמלווים אותו עד היום, גם בסיפור המשפחתי הכואב על אחיו דוד ז"ל שנפל בעת שירותו הצבאי. דוד, בן 23 במותו היה קצין מודיעין בדרגת סרן, באוגוסט 1993 הוא נהרג בתאונת דרכים סמוך לקיבוץ רעים.

"סיפרתי קודם על הייחודיות של שדרות, אני חושב שכל מי שגדל כאן ובשלב מסוים עזב את העיר תמיד מרגיש את החיבור למקום, זה משהו שאי אפשר להסביר" הוא אומר, "כשאתה פוגש מישהו משדרות באיזה מקום שאתה מגיע אליו בארץ ובעולם אתה מתרגש, כשאתה רואה מישהו משדרות מצליח אתה חש גאווה".

מה דעתך על מה שקורה בשדרות בשנים האחרונות?

"אין בכלל ספק שהעיר שלנו עברה מהפכה אדירה, אני הרגשתי את זה כתושב חוזר וגם כאשר התמניתי לתפקיד ונחשפתי לעבודה של כולם בעירייה- מהעובד הכי זוטר ועד מנכ"ל העירייה טל טורן גם כן בן שדרות שעושה המון למען הצלחת העיר, וכמובן ראש העיר אלון דוידי, אני חייב לספר לתושבים שיש כאן באמת ראש עיר שמפרפר ועובד על טורבו כדי לגייס תקציבים לטובתם, לטובת השירות הכי טוב, לטובת הניקיון, לטובת תרבות ואני יודע כאחד שהיה בחברה למתנ"סים שאין אף עיר שמשקיעים בה כל כך הרבה, תראה את גיל הזהב מה עושים עבורם, זה מדהים. מבחינתי כל ראש עיר שרוצה ללמוד איך עובדים ביצירתיות  חייב לבוא ללמוד מאלון ואומר את זה אחד שעבר מול המון ראשי רשויות".

כגזבר העירייה איך אתה רואה את העתיד של העיר, של העירייה?

"קודם כל היה חשוב לשמור על איזון תקציבי ולשמחתי שנה שלישית שהעירייה שומרת על איזון תקציבי, עובדי העירייה יכולים להעיד שבניגוד לתקופות אחרות השכר שלהם משולם תמיד בזמן, מאז שנכנסתי לתפקיד אנחנו משתדלים לשלם אפילו עד ה-5 לחודש, גם אשראי ספקים בעבר היה שוטף 90, צמצמנו לשוטף 45, אנחנו משתדלים באמת להקדים תשלומים, ואנחנו שומרים על הקופה לא חורגים. באופן כללי שדרות נמצאת בתנופה גדולה ואנחנו כעירייה פועלים למנף את גידול העיר בצורה המיטבית, לשמחתי מגיעה לעיר כל הזמן אוכלוסייה חזקה. אנחנו כעירייה נכנסנו לתוכנית מהבראה להמראה שבה אנחנו גם מקדמים מיזמים כלכליים כדי להגדיל הכנסות שיבססו את העתיד של שדרות. הנה למשל, בניין העירייה שאותו אנחנו עוזבים עתיד להפוך למרכז עסקים, יחד עם שדרוג של המרכז המסחרי שהפך למרכז תרבות. אין לי ספק, שדרות צועדת בצעדי ענק להפוך לעיר מרכזית בדרום, כל מה שאנחנו צריכים זה רק שקט מבחינה ביטחונית".

דיברת על גידול בהכנסות בין היתר זה קורה מגביית הארנונה, מעת לעת עולה טענה כי אילולא ההנחות, הארנונה בשדרות היא בין היקרות בארץ?

"עובדתית אי אפשר לטעון טענה שהארנונה יקרה בשדרות מהסיבה שגם בלי ההנחות שדרות נמצא במקום טוב ותאמין לי אני משוחח עם לא מעט גזברים של רשויות באזור. אני אומר לך באחריות שדרות נמצאת בתחתית הרשימה וכל מי שטוען אחרת פשוט מטעה ולא קורא נכון את הנתונים. בשורה התחתונה והקובעת היא כמה התושבים בשדרות משלמים ארנונה ואני אומר לך כגזבר העירייה התושבים בשדרות משלמים ארנונה נמוכה אבל מקבלים  תמורה גדולה. אני חושב שהתושבים בשדרות מבינים זאת היטב וכמו בכל עיר מתוקנת למטבע יש שני צדדים, כדי לקבל את השירות הכי טוב צריך גם לשלם והמחיר שהם משלמים הוא באמת נמוך".

טענה נוספת היא ששדרות מקבלת תקציבי עתק בגלל המצב הביטחוני ולא חוכמה להצליח ולהתגאות בתשלום שכר בזמן ופיתוח וכו…, מה יקרה אם יקרה אם יום אחד יפסקו ההטבות?

"קודם כל זה המצב להיום ולא נראה לי שהוא ישתנה, אם הוא ישתנה אני בטוח שנדע להתמודד אבל זה לא יקרה שדרות לצערי תמיד תהיה עיר בקו עימות. גם אני שומע טענות שהעיר מקבלת מיליונים וכו.. אז חשוב שהציבור ידע שכל כותרת שהם קוראים על העברת תקציב מדובר בתקציבים צבועים, שיש להם ייעוד, הם לא נכנסים ישירות לקופת העירייה לשימוש חופשי, זה לא עובד ככה. השירות לתושב שתושבי שדרות מקבלים לא קשור בתקציבים האלה, ראש העיר עובד קשה בגיוס משאבים והתושבים צריכים לדעת שהכל זה עבורם. אגב, אני יכול לומר לך לפני 15 שנה שפכו פה טונות של כספים ודווקא לא מהממשלה, דווקא מתורמים ואני ואתה היינו מסתובבים ושואלים איפה הכסף, לא הרגשנו  עשייה, לא הרגשת פיתוח, לא הרגשת שנסגרים גירעונות. היום  כל תושב בשדרות רואה ומרגיש את התוצאות. אגב, לא סתם שדרות עלתה בדירוג הסוציו אקונומי מ-4 לדירוג הגבוה 5".

סוגיה נוספת זה אגרת השילוט שגררה מחאה וביקורת?

"אני חייב להתייחס לנושא הביקורת באופן כללי, קראתי את הביקורת וגם נכחתי בישיבת מועצה, כמובן שזה לא מתפקידי להתערב אבל אני מצפה מנבחרי ציבור שמעלים טענות שידייקו בעובדות מה שלצערי לא קורה. אני מבחינתי תמיד פתוח לתת את כל המידע וכל הנתונים כדי להסביר. עכשיו לעניין אגרת שילוט, לטעמי יש כאן חוסר ידע ויש אנשים שמציתים פה אש למען הפופוליזם והם יוצרים נזק, כי הם מייצרים אצל אנשים ציפיות שהם לא נכונות. מדובר בחוק שאנחנו לא יכולים לקום בוקר אחד ולשנות אותו, מדובר בחוק שנקבע לפני הרבה שנים, יש מי שיטען שהוא לא יושם עד היום ואני טוען שזה לא נכון עובדתית אבל מה שחשוב זה מה שקורה בפועל, זו אגרה שכל עיר מתוקנת מחויבת בה, מאחר וגם אני וגם ראש העיר חשבנו שנכון לבחון אפשרות לעשות סדר אז אנחנו פועלים. אני טוען שמטרת החוק בין היתר גם ליצור מראה אחיד ואסתטי אז נכון יהיה לעבור בין בתי העסק ולבחון אפשרות שיוסרו שלטים ועסקים יקפידו על מידה אחידה ואז מדובר בסכום נמוך. הנה למשל במרכז המסחרי החדש אנחנו הולכים להקפיד על מראה אחיד. מעבר לזה אני חושב שהעירייה פועלת רבות לקידום בתי העסקים ולשמחתי מרביתם מבינים את זה".

 

לכתבה הבאה:

כתב אישום נגד נהגת מאופקים שדרסה למוות את ניקול קבסה

הנהגת מואשמת בגרימת מוות ברשלנות לאחר שלא הבחינה בקבסה ז"ל חוצה מעבר חציה בתאונה קשה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.