יום שלישי , 26 מאי 2020

הצצה ל-2020: הפרויקטים החדשים בשדרות

לא מעט פרויקטים של פיתוח מתוכננים בעיר שדרות בשנים האחרונות, כמה מהם צפויים להתבצע בשנה האזרחית החדשה. 'דין וחשבון' עושה סדר ומציג את הפרויקטים שתושבי העיר אולי יזכו ליהנות מהם ב-2020.  

פארק אגם הגבורה

אחרי שתושבי שדרות התחדשו בשנים האחרונות בפארק הילדים עם מזרקות מים בנווה אשכול, פארק קנדה בשכונת רבין ועשרות גני שעשועים חדשים בקיץ הקרוב הם יזכו לאטרקציה מרהיבה שתכלול פארק ירוק, מגרשי ספורט וגולת הכותרת אגם מים מלאכותי בלב שכונת המוסיקה שבנייתה נמצאת בשלב מתקדם. כל מי שנוסע בכביש איפרגן כבר נחשף לפארק העצום החדש אבל לא ממש לאגם שבנייתו הושלמה ובקרוב יוכלו משפחות עם ילדים גם לפדל עם סירה במים. בסיור שלנו במקום קשה היה שלא להתפעל ולהגיע למסקנה כי מדובר בעוד צעד משמעותי שיהפוך את שדרות לעיר שמושכת אליה מבקרים ואף תיירים.

 הדמיית פארק אגם הגבורה.

נציין כי פארק הגבורה בשכונת המוסיקה כולל האגם הוקם בעלות של כ-30 מיליון שקלים מתקציב תרומות של קק"ל אוסטרליה, קק"ל ארה"ב, רמ"י, התורמת צ'רנה מוסקוביץ' ועיריית שדרות.  שטחו של האגם יהיה כ-3.5 דונם וסביבו ייבנו טריבונות לישיבה. במרכזו של האגם יהיה אי שיכוסה בפרגולה וכך יתאפשר לשבת על האי בצל. המבקרים יוכלו לעבור לאי באמצעות גשר שייצא מהטריבונות.

 אגם מים בשדרות, בקיץ הקרוב יוכלו התושבים לשוט בסירה. צילום: גולן סבג
 אגם שדרות החדש בשלבי סיום. צילום רחפן: גולן סבג
 החלק השני של פארק האגם יכלול מסלול אופניים ומגרשי ספורט. צילום רחפן: גולן סבג

מצפה שדרות

כמעט  עשרים שהעיר שדרות מתמודדת עם ירי טילים מרצועת עזה מה שמושך אליה מבקרים רבים שמבקשים ללמוד על העיר וגם כדי לראות מקרוב עד כמה המציאות מורכבת. במשך שנים נהוג לארח אותם במיצג הקסאמים בתחנת המשטרה וגם לעלות לגבעה המוכרת לכל שדרותי "גבעת קובי" אלא שלכולם ברור שהגיע הזמן למשהו אחר ראוי יותר. בעבר הועלו לא מעט רעיונות כמו להנציח את הנופלים במבצע צוק איתן עם הקמת מצפה מכובד וראוי.

 הקב"ט קובי הרוש על הגבעה שקיבלה את שמו, בקרוב מצפה שדרות משודרג. צילום: אורי גבאי

לפני כשנתיים הצליח ראש העיר אלון דוידי לרתום למיזם את שר התיירות יריב לוין שהבין את הצורך בהפיכת המקום לנגיש יותר. בתכנית שתיקרא "מצפה שדרות-גבעת הגיבורים", בעלות 6 מיליון שקלים במימון משרד התיירות ומשרד הבינוי והשיכון, יהפוך האתר למרכז אינטראקטיבי עם טכנולוגיה מחודשת שתוכל לספר את סיפורה של שדרות באמצעים ויזואליים וחווייתיים. כחלק מהעבודות, תבצע העירייה הגעה לגבעה במדרגות, דרך גישה לנכים/חירום, חומה היקפית בצורת מצודה, פרגולות, פיתוח נופי, תאורה וחניה.

 הדמיית מצפה שדרות- גבעת הגיבורים.
 הדמיה נוספת של גבעת הגיבורים

נציין כי העבודות החלו כבר והערכה היא שבתוך מספר חודשים העבודות יושלמו. לצד מיזם זה, כבר מספר שנים תקוע פרויקט הקמת בית הגבורה בסוף הירידה של כביש איפרגן. המבנה כבר עומד ונותר רק להשלים את העבודה על מנת שיהיה מקום שבו יוכלו אורחים שמגיעים לעיר לקבל סקירה היסטורית של העיר.

בית המייסדים

עוד פרויקט סופר חשוב שיצא לפועל בשנה הקרובה בשדרות הוא הקמת בית המייסדים שייתן כבוד גדול לכל ההיסטוריה של העיר מיום הקמתה ולאנשים שהיו כאן בתחילת הדרך מימי המעברה ועד הפיכת המקום לישוב שדרות. בית המייסדים יוקם במקום היסטורי שמסמל את העיר שדרות- בית הנוער שבשנים האחרונות מוכר לכולנו כ"בית קשת". נציין כי בשנה האחרונה הוכרז המבנה כמו מבנים נוספים בשדרות כאתר מורשת ישראלי. בית המייסדים יוקם בעלות של כ-5.5 מיליון שקלים מתקציב הרשות לשימור אתרים ועיריית שדרות.

 בית הנוער המיתולוגי. יהפוך לבית המייסדים. צילום: אורי גבאי

בדברי ההסבר של העירייה לבקשה להקמת בית מייסדים בעיר, נכתב כי "ראוי שבעיר שדרות יוקם משכן תיירותי משמעותי, אשר יחשוף בפני מבקריו את הדרכים השונות לחיים של חלוציות ומשמעות, תוך שאיבה מסיפורי העבר והמשך עד לחלוציות המודרנית של ימינו, יציג את סיפור החלוצים שהמשיכו את הפעולה הציונית החלוצית, אך סיפורם באתוס הציוני ובזיכרון הקולקטיבי לא בא עד היום לידי ביטוי ציבורי ממשי. בית מייסדים זה למעשה ישלים את הפרק הזה במעשה הציוני, עבור הדורות הבאים. אנו מאמינים כי בית מייסדים שכזה יהווה משכן תיירותי ומקור גאווה ועוצמה לעיר שדרות כולה, ויהווה מרכיב חשוב וחיובי לעידוד המשך השותפות של תושבי העיר והאזור כולו לבנייה ופיתוח של העיר והאזור". את שדרות, שלאחרונה צוינו 67 שנה להיווסדה, החלו ליישב כ-200 חלוצים מארצות המזרח עם הקמת מעברת "גבים-דורות". אחריהם הגיעו בשנים 1954-1956 העולים מצפון אפריקה ויחד עם תושבי המעברה הקימו את העיירה שדרות. במשך השנים הגיעו לעיר עליות רבות ממדינות ברית המועצות לשעבר, כמו קווקז, בוכרה ורוסיה, וכן עולים מאתיופיה וקהילת בני המנשה בצפון הודו.

היכל חן

כבר לפני חמש שנים הכריזה עיריית שדרות על יציאה לפרויקט חשוב עם משמעות היסטורית לעיר- החזרת בית הקולנוע חן לחיים אלא שהפרויקט במרכז העיר התעכב והתעכב. בקיץ 2017 הוא סוף סוף יצא לדרך והתקווה הייתה ששום דבר לא יעכב עוד את חידוש המבנה אלא שאז התברר כי הערכת התקציב לא הייתה נכונה ודרוש תקציב גדול יותר לביצוע הפרויקט. מה שכן היה ברור, לא הוכנה מראש תוכנית המשלבת שימור המבנה ההיסטורי לצד בינוי חדש כפי שנעשה למשל בבית העם בעיר רחובות. תחילה בוצעו עבודות פירוק של המבנה ומאז הוא עומד שומם. בחודשים האחרונים הכריזו שוב בעירייה כי כל הבעיות נפתרו והפרויקט יושלם סוף סוף אלא שלאחרונה צצו עוד בעיות. התקווה היא שבשנת 2020 תהיה כבר התקדמות משמעותית.

 היכל התרבות החדש. פרויקט שהסתבך. האם יסתיים ב-2020?

בתוך כך, לפי התכנון של האדריכלים חיה ודוד ברסלבי, "היכל חן" יהווה אולם מופעים ובו כ-450 מושבים לקהל הרחב שיגיע ויוכל לצפות בהופעות, הצגות, מחזות זמר, קונצרטים ועוד. בנוסף, יהיה במקום בית קפה לרווחת הקהל הרב שיגיע וכן מבואה מרשימה ויפה. פרויקט היכל חן הוא כמובן חלק מפרויקט שיקום המרכז המסחרי שנמצא כבר בשלב מאוד מתקדם ועתיד להסתיים בחודשים הקרובים.

שביל אופניים

בשורה נוספת ל-2020 תהיה גם לאוהבי רכיבת אופניים עם הקמת שביל אופניים של מספר קילומטרים שיחצה את שדרות ויאפשר רכיבה בטוחה והנאה  רצופה ממש שיש לנוף שעוטף את העיר להציע. "שביל העוטף" יהווה אתר תיירות של ממש לאורחים שיגיעו לאזור. המסלול שלו יתחיל  בתחנת הרכבת, ימשיך לפארק אתגרי-פארק הגבורה בשכ' המוסיקה, ממשיך לגבעת הגיבורים (גבעת קובי-תצפית על עזה ועל שדרות), פארק השקמה, שכונת "שדרות בפארק"-אתר ארכאולוגי, מתחם איבים, אזור התעשייה-כביש 232 – כניסה למרכז העיר / המשך לנקודת ההתחלה ברכבת דרך מכללת ספיר".

 הדמיית שביל אופניים. בקרוב בשדרות מסלול העוטף.

לכתבה הבאה:

כתב אישום נגד נהגת מאופקים שדרסה למוות את ניקול קבסה

הנהגת מואשמת בגרימת מוות ברשלנות לאחר שלא הבחינה בקבסה ז"ל חוצה מעבר חציה בתאונה קשה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.