חווה נחשונוב. צילום: אורי גבאי

הגאווה של חווה

הרבה לפני שעשתה היסטוריה והפכה לסגנית ראש העיר הראשונה בשדרות, חווה נחשונוב נאלצה להתמודד כעולה חדשה עם יחס מחפיר, לעבוד במכונות ייצור במפעל אוסם ולספוג עלבונות. בהמון נחישות היא פנתה לאקדמיה,  בנתה קריירה ומצאה עצמה בתפקיד משמעותי בהנהגה המקומית.

לפני כשנה היא רשמה היסטוריה כשהפכה לאישה הראשונה בשדרות שמכהנת בתפקיד סגנית ראש העיר בשכר אבל  הרבה לפני שהגיעה לתפקיד בעקבות עזיבתו של מארק איפראימוב לכנסת, עברה חווה נחשונוב כברת דרך ארוכה. בראיון ראשון היא מחזירה אותנו ליחס המחפיר שחוותה כעולה חדשה בישראל, על הרגע ההוא שפוטרה ממפעל אוסם בגלל שהיא גילתה לבוס על הריונה ועל הפוליטיקה המקומית והיחסים עם ראש העיר אלון דוידי.

כשאני מגיע למשרד של חווה נחשונוב בבניין העירייה שחלקו כבר נטוש עם עזיבת לשכת ראש העיר למבנה זמני אני תוהה בקול רם, אם כבר בוצע המעבר הזמני התמוה מדוע לשכות הסגנים נותרו מאחור. נחשונוב, בחיוך עם שפתיים חתומות מנסה לספק תשובה, אם אני מנחש נכון שאולי היא לא חלק מהחבר'ה. "האמת היא לא רע לי כאן, אני לא כזו נלהבת לעזוב את בניין העירייה הוותיק שכולם רגילים אליו, בכל מקרה גם אנחנו נעבור מתישהו אחרי שימצאו לנו מקום וישפצו " היא מסבירה, "יחד עם זאת אי אפשר להתעלם שמדובר בבניין ישן, ללא מיגון, ללא מעלית והגיע הזמן למבנה ראוי יותר מה גם העיר גודלת, השירות גדל וזה מתבקש לבצע שינוי, יכול להיות שהיה צריך לשקול עוד רעיונות. בכל מקרה לפי מה שאני מבינה בעתיד יוקם מבנה חדש ליד פארק הילדים".

גאווה. צילום: אורי גבאי

מה שבטוח, לא הגעתי למשרד של נחשונוב כדי לדבר על בניין העירייה אלא בעיקר על העשייה שלה והעובדה שהשבוע היא סוגרת שנה בתפקיד, בעשרים לנובמבר אשתקד  היא עשתה היסטוריה בשדרות כשהפכה לסגנית הראשונה (בשכר), היסטוריה נוספת היא עשתה גם כשהפכה לבת העדה הקווקזית הראשונה שמתמנה לחברת מועצה וסגנית ראש עיר.

בשקט בשקט הפכת לסגנית ראש העיר, איך זה מרגיש מבחינה אישית?

"אני חושבת שזהו תפקיד מאוד משמעותי. מאז תחילת העשייה החברתית שלי, אני מתייחסת לתפקידים שאני עושה כאמצעי לשרת את הציבור והקהילה. ככל שהתפקיד גדול יותר כך המשימה גדולה יותר והמשמעות שאני צריכה לייצר רחבה יותר. מבחינה אישית מרגישה בעיקר את גודל האחריות ושמחה שנקראה בדרכי ההזדמנות לסייע ליותר אנשים בדרך. כמובן שמתחילת דרכי הפוליטית תמיד עשיתי השתדלות גדולה לסייע ולתת מענה לתושבים, כעת אני כל כולי, מהבוקר ועד הערב עסוקה בעבודה למען הציבור".

האם זה תפקיד שייחלת לעצמך כשיצאת לדרך הפוליטית עם מארק במערכת הבחירות של 2013?

"מבחינתי מארק, אני וכל חבריי הסיעה שותפים מלאים ביצירת החזון ומימושו. כל אחד ממקומו במהלך כל החיים המקצועיים המשותפים שלנו דאג לייצר את הערך המוסף שלו במימוש החזון. עכשיו כשאני בתפקיד, יש לי אחריות לתת את חלקי בקידום המטרות החברתיות שלנו".

מעובדת זוטרה באוסם ועד לסגנית ראש העיר

בציבוריות השדרותית חווה נחשונוב אולי לא מוכרת מספיק למרות שהספיקה לעבור קילומטראז' מרשים בעשייה חברתית בקהילת העולים, יש מי שחושבים שבסך הכל התמזל מזלה והיא מצאה עצמה בוקר אחד סגנית ראש העיר אבל מאחורי הרושם המוטעה הזה מסתתר סיפור אחר, סיפור של גאווה על עולה חדשה שעשתה את כל הדרך הארוכה עם לא מעט קשיים עד לתפקיד הנוכחי. "אם יש משהו שמלווה אותי תמיד זה הרגע ההוא, משנת 1993 כשעליתי לישראל והגעתי לעבוד במפעל אוסם" היא מספרת. "אני התחתנתי בקווקז דרך שידוך בגיל 17, היום כמובן אני מודה על השידוך. עליתי לישראל בלי המשפחה שלי, נערה צעירה שעוד לא יודעת כלום על החיים, עם קשיי שפה, לא היה פשוט בכלל. כשהגעתי לעבוד במפעל אני זוכרת כמה זלזול היה בעולה חדשה כמוני, היחס לא היה נעים בכלל, גם ההרגשה שיש עובדים בחלוק לבן ויש עובדים בחלוק סגול כדי להבליט מי עובד בכיר ומי עובד רגיל, זו תחושה שמלווה אותי מאז. הרגע המשמעותי היה כאשר אחת העובדות הוותיקות ביקשה שארים שקיות, ניגשתי למנהל העבודה בשקט בצד ואמרתי לו שאני לא יכולה להתכופף בגלל שאני בהריון. מה אתה חושב הוא עשה? למחרת קיבלתי מכתב פיטורין ואפילו לא זכיתי להגנה של ההסתדרות. בסופו של דבר נאבקתי והצלחתי להישאר כי הייתי חייבת פרנסה אבל הסתובבתי הרבה זמן עם תחושת ההשפלה. אחרי שילדתי ביקשתי מכתב פיטורים ועזבתי מרצוני כי הבטחתי לעצמי שאני אעשה שינוי בכוחות עצמי ואלך ללמוד כדי לרכוש מקצוע. מאז ועד היום זה מה שמנחה אותי כשאני פוגשת אפילו צעירים שהולכים לאיבוד ולא מממשים את היכולות שלהם ומוותרים לעצמם. אין ספק, כשאני נזכרת בתחילת הדרך,  בתקופה שעליתי לארץ עם קשיי שפה ועבדתי בפס ייצור באוסם ואני מסתכלת  על הדרך שעברתי מאז אני מרגישה  גאווה גדולה"

כמה זה מתסכל אותך כשאת פוגשת כיום מקרים דומים לשלך?

"אני ישר נעמדת על הרגליים כי אני מבינה שלא לכל אחד יש את האפשרות לצאת ללימודים, גם לא לכל אחד יש מוטיבציה, הנה לאחרונה פגשתי בחור צעיר באיזה מקום עבודה, הוא למד בכיתה של הבת שלי ואני אומרת לך מדובר בבחור מבריק עם המון פוטנציאל אבל קיבל החלטות לא נכונות והסתבך בדרך.  הבטחתי לעצמי שאני לא אוותר לו עד יקבל עזרה, העירייה עושה המון עבור הצעירים אבל יש מקרים שבהם אנחנו כמערכת חייבים לא רק לתת כלים אלא ממש ללוות את אותם חבר'ה כדי שהם יממשו את הפוטנציאל שלהם ולא נמצא אותם נופלים בין הכיסאות".

בכלל, נדמה שנחשונוב היא חלק מהתפכחות גדולה שעברה קהילה העולים בשדרות המונה כמחצית מאוכלוסיית העיר.  ב-2 מערכות הבחירות האחרונות אמרו שלום יפה לנציגים של הפוליטיקה הישנה והעמידו רשימה צעירה ומרעננת של מועמדים משכילים שמביאים פוליטיקה אחרת. התוצאה אגב, הישג מרשים של שלושה מנדטים שאילצו את ראש העיר במו"מ הקואליציוני לתת להם תפקיד של סגן בשכר לקדנציה מלאה.  

נזכיר כי את הקדנציה הנוכחית החל כסגן ראש העיר, ראש סיעת "שדרות ביתנו" מארק איפראימוב אלא שהוא נענה להצעה להתמודד לכנסת, הוא אף נבחר לתקופה קצרה של מספר חודשים. בינתיים הוא פינה את כסאו למספר 2 שלו שהפכה לסגנית ראש העיר במקומו.

האם זה תפקיד שייחלת לעצמך כשיצאת לדרך הפוליטית עם מארק?

"האמת היא שכל מי שמכיר את הסיפור מקרוב יודע שאני ופוליטיקה זה הפכים, לא משהו שכיוונתי אליו. אני זוכרת שבמערכת הבחירות בשנת 2013, החבר'ה שלנו ישבו לפגישה ואמרו שהם רוצים שאהיה מספר 2 ברשימה, חודש וחצי לפני הבחירות קבעו לי עובדה וזהו. לא היה לי עניין בפוליטיקה ולא באתי בשביל שכר כי ברוך ה' בניתי לעצמי עסק וקריירה. מבחינתי, מבחינת מארק, אני וכל חבריי הסיעה שותפים מלאים ביצירת החזון ומימושו. כל אחד ממקומו במהלך כל החיים המקצועיים המשותפים שלנו דאג לייצר את הערך המוסף שלו במימוש החזון. עכשו כשאני בתפקיד, יש לי אחריות לתת את חלקי בקידום המטרות החברתיות שלנו".

יש לך עוד מטרות פוליטיות?

"אני אגלה לך סוד, זו שאלה ששאלו אותי לא מעט אבל מבחינתי אני נכנסתי לפוליטיקה לא בשביל תפקיד אלא כדי לקדם רעיונות לטובת תושבי העיר, קודם בתפקידים התנדבותיים זה לא היה אפשרי והיה לי ברור שרק מכאן ניתן להזיז עניינים. באשר לשאלתך, אין לי שום כוונות פוליטיות אחרות, בטח שלא להתמודד לראשות העיר או משהו כזה, אני מאוד מרוצה מראש העיר וההנהגה הנוכחית שעושה המון למען הציבור בשדרות.

כידוע, המינוי שלך לתפקיד קרה לאחר שמרק עזב לכנסת, מה חשבת על הצעד שעשה על אף שאת יצאת המרוויחה הגדולה?

"אני גאה מאוד במארק על הדרך שעשה והסיכונים שלקח. הוא הוכיח מנהיגות אמיתית ודוגמא אישית לרבים וטובים בשדרות. אני חושבת שצעירים מקומיים מסתכלים עליו ומתמלאים בהשראה".

בסופו של דבר מרק יצא קירח משני הכיוונים, איך הרגשת כשותפה פוליטית שלו שהקריירה בכנסת הסתיימה מהר?

אנחנו לא מודדים את העשייה שלנו בכסא בכנסת או במועצה, אלא באפקט שנעשה כתוצאה מהעשייה שלנו. מארק בצעד שעשה לימד את הסביבה שלנו אומץ וגבורה, הליכה אחריי מטרה באמונה שלמה. בכל הדרך היו פעמים שהצלחנו יותר ופעמים שהצלחנו פחות, בסוף נימדד על השינוי שנעשה בטווח הארוך. האנשים המצליחים ביותר בהיסטוריה, נכשלו לא מעט פעמים. אבל שום דבר לא הרפה את ידם בדרך למטרה הגדולה אליה כיוונו".

בבחירות הבאות למועצת העיר תעמדי בראש הסיעה?

"הרשימה שלנו מאופיינת בכך שאנחנו מתנהלים כארגון שטוח. הקול של כל אחד מחבריי הרשימה חשוב ומשמעותי ולכל אחד מחבריי הקבוצה יש השפעה. כולנו מחויבים להצלחה של המטרות אותן הצבנו לעצמנו. המיקום של כל אחד ברשימה משרת בעיקר צרכים פורמליים ופחות את המהות האמיתית שלנו. כרגע אנחנו עסוקים בעיקר בהגשמת היעדים אותם הצבנו לעצמנו ובהתמודדות עם האתגרים שהקורונה מזמנת לנו".

"לעולם לא אשתף פעולה עם פגיעה בקופה הציבורית"

על שלט גדול במשרדה של נחשונוב מצוטט אלברט איינשטיין "הדרך הנכונה לחנך בני אדם היא להיות להם לדוגמא", משפט שהיא מאוד מאמינה בו. "האמת היא שאת השלט קיבלתי בירושה ממארק אבל אני מאוד מאמינה בו משום שהוא מלווה אותי ביום יום, אני תמיד מנסה באמצעות הסיפור האישי שלי להשפיע על אנשים".

 

לפני שנכנסה לתפקיד סגנית ראש העיר, היא ניהלה עם שותפה משרד תיירות בשדרות אבל נאלצה לוותר על העסק שהקימה בעשר אצבעות. "לפני שעסקתי בתיירות עבדתי בתחום החברתי ומבחינתי ברגע שהייתי צריכה לחזור לשירות הציבורי במאה אחוז משרה, חזרתי למקומי הטבעי. שני התחומים מאוד אהובים עליי. אך ברור לי ולסביבה שלי שההעדפה שלי מאז ומתמיד היא קידום הקהילה בשדרות".

במסגרת תפקידה כסגנית ראש העיר ממונה נחשונוב על תיק קשרי חוץ ועל תיק הקליטה.

האם את לא חושבת שבשנת 2020 הגיע העת להיפרד מתפקידים מגדריים, זאת אומרת חווה נחשונוב אוטומטית תיק הקליטה ולאו דווקא תפקידים אחרים?

"התפקיד הוא לא מגדרי. אני חושבת שיש עוד הרבה עבודה לעשות בתחום הקליטה ואני חושבת שכרגע אני האדם הנכון במקום הנכון, כ150 משפחות עולות נקלטו בשדרות בתקופה האחרונה ועבודה רבה לפנינו. ברור לי שיש לי הרבה מה לתרום גם בתחומים אחרים, כל דבר בעיתו".

עם אלו בעיות את מתמודדת בתיק הקליטה? משהו שגילית או דברים שעדיין מפתיעים אותך במסגרת ההשתלבות של העולים?

"גם כשאני עליתי וגם היום העולים החדשים נקלטים אך מתקשים למצוא תעסוקה ההולמת את כישוריהם והשכלתם. לקחנו על עצמנו כמשימה מרכזית במחלקת הקליטה ללוות באופן אישי כל עולה ועולה ולשלב אותו שילוב מיטבי בקהילה הן מבחינת תעסוקה והן מבחינה חברתית וקהילתית. הליווי כולל פרמטרים רבים אליהם אנחנו מתייחסים: הסברה בנושא בטחון ובריאות, ליווי אישי מול גורמי הממסד, מציאת עבודה מותאמת לכישורים וכו'.

כאחד שמכיר מעט את גישתך, ידוע שאת אדם מאוד ביקורתי, כיצד זה בא לידי ביטוי כשאת עכשיו בין מקבלי ההחלטות? האם יש דברים שמתנהלים לא לרוחך?

אני תמיד מביעה את דעתי בכל דבר, גם כשצריך לפרגן (יש המון דברים יפים שמתפתחים בשדרות ואני נהנית מהם) וגם שצריך להעביר ביקורת. למדתי להשמיע את הדברים לאוזניים הנכונות ולקבל התייחסות מלאה לכל מה שנאמר. אני מרגישה שברוב המקרים דבריי נשמעים וזוכים להתייחסות רצינית.

מתחילת הדרך את שותפה פוליטית של ראש העיר למעט תקופה קצרה באופוזיציה, אפשר לומר בגלוי שגישתך לא תמיד הייתה נוחה לדוידי, מה היחסים ביניכם? מה רמת שיתוף הפעולה?

מערכת היחסים ביני לבין ראש העיר טובה ומכבדת. יש לנו מטרה משותפת להיטיב עם העיר שדרות ותושביה. אנחנו שותפים לעשייה ולדרך ונהנים לראות את הפירות בשטח. ברור שלא תמיד אנחנו מסכימים, אבל יודעים לדבר בינינו למרות חילוקי הדעות. סך הכל אני חייבת לומר לזכותו של אלון שכל בקשה או בעיה הוא נותן מיד מענה ואת היחס הראוי ביותר כך שגם אם יש ויכוחים וזה לגיטימי בשורה התחתונה יש עשייה וזו השורה התחתונה".

נטען נגדכם לא אחת במועצת העיר שאתם חותמת גומי של ראש העיר, כמה זה רחוק מהמציאות?

"רחוק מאוד מהמציאות. אף פעם לא היינו חותמת גומי. תמיד ידענו להציג את דעתנו ולקבל לגביה התייחסות, אך בוחרים לעשות זאת בדרך מכבדת ולא פופוליסטית".

האם את מרגישה שאתם מעורבים מספיק בקבל ההחלטות?

בתחומים אותם הסיעה שלנו מובילה ברשות אנחנו שותפים מלאים, בתחומים אחרים אנחנו שותפים לפי העניין והרלוונטיות שלו אלינו. גם בנושאים שפחות רלוונטיים לתחום אחריותנו, ראש העיר דואג לשתף ולעדכן באופן שוטף.

אילו נושאים בוער לך לקדם במסגרת תפקידך? על אלו עקרונות לא תוותרי?

רוב הדברים אותם אני מעוניינת לקדם נמצאים בתכנית העבודה שלי ושל המחלקה עליה אני ממונה, בתוך זה מקדמים יוזמות חשובות כגון הנגשה שפתית של השירותים בעיר לקהילה, איתור וליווי צעירים רבים להשכלה גבוהה, קידום נשות עסקים בקרב הקהילה העולה בעיר, שילוב אוכלוסייה עולה בחברה הישראלית באופן מלא ומיטבי ועוד תכניות רבות וחשובות. מה שבטוח אני לא אתן יד לפגיעה באוכלוסיות חסרות ישע,  לעולם לא אשתף פעולה עם פגיעה בקופה הציבורית".

לאחרונה נטען בשיח הציבורי כי אין מספיק העדפה לבעלי תפקידים תושבי העיר, מה עמדתך בעניין?

ההעדפה בעיר היא לאנשי מקצוע מהשורה הראשונה, חלקם לשמחתי תושבי שדרות וחלקם לא. חשוב שהציבור ידע שבחלק מהמכרזים לא הגיש אף תושב מועמדות, לדוגמא: לניהול  אגף הנדסה, כך גם בתפקיד לניהול אגף החינוך".

כמה המועצה הזו שונה? כמה היא מביאה פוליטיקה אחרת, פוליטיקה חדשה ממה שהיינו רגילים בעבר?

"רוב נבחרי הציבור שמכהנים היום קיבלו את אמון הציבור בעקבות עשייתם  החברתית מחוץ למרחב הפוליטי, מכירים היטב את הצרכים ופועלים לשיפור פני העיר והשירותים לקהילה".

לסיום, מה את מאחלת לעצמך בהמשך הדרך הפוליטית?

"אני מאחלת לעצמי המשך עשייה משמעותית ומעורבות למען הקהילה, שהניצוץ בעיניים לא יכבה וההתרגשות שמלווה אותי בכל יום".

About אורי גבאי

Check Also

רקטה התפוצצה בלב שכונת מגורים בשדרות, תושב העיר שנפצע מטיל נ"ט שוחרר לביתו

אחד מבתי המגורים ניזוק מרסיסי הרקטה שהתפוצצה על מדרכה. תושבת העיר סובלת מחרדה. ההסלמה הביטחונית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.