יום ד' | 9.6.21 | 18:41

האם יהודית אוליאל תהפוך לח"כ בזכות החוק הנורווגי?

סגנית ראש העיר שדרות יהודית אוליאל מלכה שובצה במקום ה-12 ברשימת כחול-לבן שזכתה ב-8 מנדטים. עמית סגל פרסם כי אם יורחב החוק יוכלו ארבעה חברי כנסת מכחול לבן להתפטר לטובת תפקידים שרים וסגני שרים.

למרות שמדובר כרגע רק בהערכות, בפוליטיקה המקומית בשדרות מדברים בשעות האחרונות על הדיווח שעשוי להוביל את חברת מועצת העיר יהודית אוליאל מלכה ישירות אל הכנסת ה-24. נזכיר, אוליאל המשמשת כיו"ר נעמת במרחב אשקלון ובשנים האחרונות כסגנית ראש עיריית שדרות בתואר הוצבה ברשימתו של בני גנץ במקום ה-12 שבטרום הבחירות היה רחוק מלהיות ריאלי. בתום ספירת הקולות התברר כי בניגוד לתחזיות על היעלמות המפלגה היא קיבלה 8 מנדטים.

כבר לפני יומיים דווח בתקשורת פרטים על ההסכם הקואליציוני בין ימינה ליש עתיד, בין היתר על האפשרות שהחוק הנורווגי יורחב. לפי המתווה שפורסם לפי ההסכמות בממשלת השינוי, חוק יסוד: הכנסת – יתוקן כך שיורחב החוק הנורווגי בהתאם לגודל הסיעה: בסיעה המונה 6 ח"כים יוכלו להתפטר 3 מהם, בסיעה המונה 7-9 ח"כים יוכלו להתפטר 4 מהם ובסיעה המונה 9 ח"כים ומעלה יוכלו להתפטר 5 מהם. מדובר בנוסחה שמרחיבה את מספר השרים שהמפלגה יכולה להפעיל עליהם את החוק הנורבגי לעומת נוסח החוק בכנסת ה-23. בסך הכל, החוק יאפשר לכ-26 שרים וסגני שרים בקואליציה להתפטר מהכנסת – ובמקומם ייכנסו ח"כים אחרים.

בנוסף, לפני כשעה קלה פרסם עמית סגל, פרשן N12 שוב את המתווה המוצע שעשוי להיות מאושר. לדבריו, אם אכן הוא יאושר, חלק מחברות הקואליציה מתכוונות לממש הרחבת החוק, יש שיאמרו כל אחת תבדוק היטב את רמת הנאמנות בה.

כך או כך, אם אכן החוק יאושר, חברי הכנסת של כחול לבן שמוצבים במקומות 5 (אורית פרקש הכהן), 6 (אלון שוסטר), 7 (איתן גינזבורג) ו-8 (יעל רון בן משה) יתפטרו אם יתמנו לשרים או סגני שרים ובכך יפנו את מקום לארבעה הבאים בתור, ביניהם יהודית אוליאל שמוצבת במקום ה-12.

 

 

About אורי גבאי

Check Also

נתיבות: בת 14 נפצעה בינוני כתוצאה מפגיעת רכב פרטי

 צוותי הרפואה של איחוד הצלה העניקו סיוע ראשוני לנערה הולכת רגל שנפגעה מרכב ברחוב נווה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.