יום שישי , 29 מאי 2020
השר אריה דרי בפגישתו בשבוע שעבר בשדרות עם ראשי הרשויות. צילום: יח"צ

בוטל הקיצוץ במענקי האיזון לשדרות וישובי העוטף

ההחלטה של משרד הפנים בחודש שעבר לקצץ במענקי האיזון עוררה תרעומת גדולה. כעת, לאחר עוד סבב הסלמה מתיש הוחלט לבטל את הגזרה.

לצד ההתמודדות עם המציאות הביטחונית המתישה ראשי הרשויות בישובי העוטף מוטרדים בחודשים האחרונים מהקיפאון התקציבי בשל העובדה שטרם הוקמה ממשלה והמדינה כולה עלולה להיכנס למערכת בחירות שלישית. בין היתר הם קיבלו הודעה ממשרד הפנים כי מענקי האיזון לשנת 2019 יקוצצו במיליוני שקלים אלא שהיום הודיע משרד הפנים על ביטול הגזרה.

נציין כי מדי סוף שנה רשויות מקומיות שעומדות ביעדי התקציב וכן בקריטריונים שנקבעים מראש זוכות למענקי איזון שתכליתן להשלים את הכנסותיהן הנורמטיביות של הרשויות המקומיות להוצאות הנורמטיביות הנגזרות מנוסחת ההקצאה על מנת לסייע להן לספק לתושביהן רמה סבירה של שירותים מוניציפליים. ההוצאה הנורמטיבית משקפת את הנתונים הייחודים המאפיינים כל רשות ורשות,כדוגמת מספר הילדים והקשישים ברשות, וכן את החוסן של תושבי הרשות, כפי שהוא משתקף במדד הסוציו-אקונומי של הלמ״ס. עיריית שדרות למשל שהייתה במשך מספר שנים תחת תוכנית הבראה וחשב מלווה נהנתה ממענקי איזון שעזרו לה מאוד להתאושש ולהיחלץ מגירעון של יותר מ-120 מיליוני שקלים, אלא שאחרי סיום התוכנית, מענקי האיזון היו אמורים לרדת דרמטית.

בשל כך, ראש העיר אלון דוידי כבר לפני כשנה דרש משר הפנים דרעי לא לפגוע בשדרות ואכן התקציבים לא נפגעו משמעותית. לקראת סוף השנה העירייה שוב התבשרה כי היא צפויה לקיצוץ של 6 מיליון שקלים במענקי האיזון ואילו המועצה השכנה שער הנגב לקיצוץ של 2.5 מיליון שקלים דבר שיפגע ברשויות מאוד ויקשה על המשך מתן שירותים נרחבים לתושבים. אגב, הסיבה לקיצוץ שתוכנן היתה שיפור בדירוג הסוציו-אקונומי של אותן רשויות – שמתמודדות עם מצב ביטחוני מורכב כל העת. דירוג זה גרם בין היתר להעלאה משמעותית בעלויות של פרויקט ההזנה בבתי הספר.

בתוך כך, המהלך עורר זעם רב בקרב ראשי הרשויות שדרשו לבטל אותו. דרישה זו התחזקה בשבוע שעבר בעוד סבב הסלמה מתיש במהלכו ביקש השר דרעי באזור והבטיח לפעול בעניין.  היום כאמור הודיע משרד הפנים, כי "בהתאם להנחיית שר הפנים, אין קיצוץ תקציבי במענקי האיזון לישובי קו העימות צפון ועוטף עזה ביחס למענק שקיבלו ב-2019".

ראש עיריית שדרות אלון דוידי בירך על ביטול הקיצוץ ואמר: "השר דרעי וצוותו הוכיחו שוב שהם קשובים לצרכים שלנו והחריגו את רשויות העוטף מכלל הרשויות. אנו מתמודדים הן בשגרה והן בחירום עם אתגרים תקציביים וקיצוץ כל-כך משמעותי היה יכול להסב לנו מכה קשה. נמשיך להיות מאוזנים תקציבית ולעשות למען תושבינו היקרים".

לכתבה הבאה:

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.