יום שני , 25 מאי 2020
נחשונוב בבית המשפט. צילום: מאיר דהן
נחשונוב בבית המשפט. צילום: מאיר דהן

תחת מגבלות

שלושת החשודים בפרשת השחיתות בעיריית שדרות והמועצה הדתית בעיר שוחררו היום למעצר בית תחת מגבלות, החשוד הרביעי שוחרר אתמול ללא תנאים מגבילים

ביום שני האחרון סערו הרוחות בשדרות, כשחקירה סמויה שניהלה היחידה הארצית לחקירות הונאה בחודשים האחרונים, הפכה לגלויה והובילה למעצרם של בכירי העירייה והמועצה הדתית בעיר. למרות שהשמועות ריחפו באוויר כבר תקופה ארוכה, מעצרם של סגן ראש העיר, טל נחשונוב, רב המועצה הדתית הרב אורן מלכה, עוזרו דודו אביטן ומנהל הרכש בעירייה, נתי משה, הובילו לסערת רוחות של ממש. לצד אלה שטענו שהיה ברור שמדובר רק בעניין של זמן עד שהכל יתפוצץ, יש כמובן גם את אלה שטוענים לחפותם של החשודים.

כאמור, הארבעה נעצרו ביום שני בבוקר בתום חיפוש שערכו חוקרי יאח"ה במשרדים ובאגפים הרלוונטיים ואף בבתיהם של החשודים החשודים הועברו למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה בבאר שבע, משם לבית משפט השלום בעיר שפסק כי שלושה חשודים יישארו במעצר עד יום חמישי (היום) והרביעי, נתי משה ישוחרר ביום רביעי (אתמול).

משוחררים ומוגבלים

 משה יצא לביתו כבר אתמול, וזאת מבלי שהוטלו עליו מגבלות כלשהם. עורך דינו, קובי סודרי טען כי: "החלק המיוחס לחשוד הזה מצומצם לעומת זה של האחרים, בדגש על כך שהוא לא קיבל כספים, ולמעשה אפשר להבין שהפעולות הנוגעות אליו מתייחסות למילוי הזמנות רכש, במסגרת תפקידו כמנהל הרכש, כאשר על אותן הזמנות חתומים כמותו, וכמאשרי התשלומים, בעלי תפקידים בכירים בעירייה, כמו הגזבר, החשב וראש העירייה".

שלושת החשודים הנוספים, שוחררו למעצר בית תחת מגבלות. נכון לעכשיו רב המועצה הדתית, הרב אורן מלכה, ישהה במעצר בית של שבוע, עד יום חמישי הבא. הוא מחויב להתייצב לחקירה על פי דרישה, מורחק ממשרדי המועצה הדתית בעיר וחל עליו איסור ליצור קשר עם מי מהמעורבים. כמו כן, יש לו צו איסור יציאה מהארץ והיה עליו להפקיד את דרכונו במשרדי היחידה החוקרת. כל התנאים המגבילים, פרט למעצר הבית, תקפים עד אמצע חודש דצמבר.

סגן ראש העיר, טל נחשונוב, יישאר גם הוא במעצר בית עד יום חמישי הבא. גם על סגן ראש העיר הוטלו תנאים מגבילים, דומים לאלה של הרב מלכה. חל עליו איסור לצאת מהארץ, ליצור קשר עם מי מהמעורבים ועליו להתרחק ממשרדי עיריית שדרות, המועצה הדתית בשדרות, "בית סהר" ומשרד הקליטה בשדרות.

"ימים לא פשוטים"

הרב אורן מלכה, נחשד בגניבה בידי עובד ציבור בזמן שכיהן כראש המועצה הדתית. החשדות שעלו כנגד סגן ראש עיריית שדרות הן, בין היתר, עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, איסור הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד והפרת אמונים. עו"ד אלי אונגר המייצג את סגן ראש העיר טען בדיון כי: "מדובר במיחזור חשד ללא בסיס של ראיות נוספות שהצטברו".

"כל מי שמכיר את הרב אורן מלכה וכל מי שבא איתו במגע לאורך השנים ומדובר באלפי אזרחים ואזרחיות, יודע כי מדובר בשליח ציבור נאמן, אשר כל מעייניו מבוקר עד לילה נתונים לטובת ענייניו של הציבור"

"הכל מתנהל במהירות הבזק לאף אחד אין רצון וסבלנות לכבד את הכללים הפשוטים. יש חקירה וצריך להמתין, לבסס ולהשלים ואחר כך מחליטים ואנחנו מדלגים על הכל" אומר עו"ד ציון אמיר, המייצג את הרב אורן מלכה. "כשהתמונה תיחשף בסופו של יום תושבי שדרות יגלו, ששליח הציבור הרב אורן מלכה עושה מלאכתו נאמנה לטובת הציבור. כשהדברים ייחשפו אורן מלכה יתגלה כעובד ציבור יוצא דופן במסירותו" אמר אמיר.

הרב מלכה בבית המשפט. צילום: מאיר דהן
הרב מלכה בבית המשפט. צילום: מאיר דהן

לפרשה גיבה גם ממלאת מקום ראש העיר ויו"ר נעמ"ת, יהודית אוליאל, אחותו של הרב מלכה. לאחר יומיים של שתיקה היא החליטה לכתוב מספר מילים, וגם להודות למחזקים. את ההחלטה להגיב לדברים קיבלה בלב כבד, כך לפי דבריה, אך הרגישה מחוייבת בעיקר מתוקף היותה נושאת תפקיד ציבורי. "אני מכהנת בתפקיד ציבורי של ממלאת מקום ראש העיר וסברתי כי ראוי לתאר ולהביא לידיעת הציבור ששלח אותי להיות שליחו, חלק מהדברים" כתבה.

״אלה אינם ימים פשוטים, כאשר אחי הרב אורן מלכה, המכהן בתפקיד ראש המועצה הדתית, נחקר בגין חשדות שונים. הפיתוי גדול מאוד לגולל כאן ועכשיו את הסיפור האמיתי, שעומד מאחורי החקירה. אינני מפרטת את פרטי הדברים בשלב זה, כל שאוכל לומר הוא שאחי הרב אורן מלכה, יו״ר המועצה הדתית בשדרות, עושה כל שניתן כדי לספק תשובות מלאות ומשכנעות בחקירה זו, משום שאין לו מה להסתיר. ההיפך הוא הנכון, כל מי שמכיר את הרב אורן מלכה וכל מי שבא איתו במגע לאורך השנים ומדובר באלפי אזרחים ואזרחיות, יודע כי מדובר בשליח ציבור נאמן, אשר כל מעייניו מבוקר עד לילה נתונים לטובת ענייניו של הציבור. לא לחינם זכה להערכה של הממונים במשרד הדתות, בקבלת פרס ניהול תקין במשך ארבע שנים רצופות על כל פועלו וכמי שניהל את ענייני המועצה הדתית ברצינות, בדייקנות ובדקדקנות" כתבה אוליאל.

תגובת עיריית שדרות:  "אנחנו סומכים על משטרת ישראל שתדע לעשות את עבודתה נאמנה. נמשיך לשתף פעולה עם המשטרה ככל שיידרש".

לכתבה הבאה:

כתב אישום נגד נהגת מאופקים שדרסה למוות את ניקול קבסה

הנהגת מואשמת בגרימת מוות ברשלנות לאחר שלא הבחינה בקבסה ז"ל חוצה מעבר חציה בתאונה קשה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.