יום שישי , 3 יולי 2020

עיר הילדים והמופעים: זה מה שמחכה לילדי שדרות בהמשך הקיץ

כמות המופעים וימי ההפנינג הרבים שמתקיימים הקיץ בשדרות הם בהיקף חסר תקדים ביחס לכל עיר אחרת בישראל. כמעט מדי יום אחר הצהריים מוצעת פעילות אטרקטיבית שלא מצריכה יציאה מחוץ לעיר. כתב 'דין וחשבון', אב לשניים, מסביר איך בקיץ הזה (בלי לפתוח את הפה) הילדים מצליחים להתאושש מאימת הטילים. 

"איך אתם שורדים, איך הילדים שלכם מתמודדים עם הטילים" שואלים אותי לא אחת חברים ממרכז הארץ, איכשהו גם בימים הקשים אני משדר אופטימיות אבל לך תסביר למי שלא חי כאן כשהחיים בשדרות הם לא גיהנום הם ממש הופכים לגן עדן לפחות בכמה פרמטרים, בין היתר הנוף הפסטורלי, המרחב הפתוח, המחייה הזולה וכן אני אומר לחברים שלי, בניגוד למה שהם חושבים, לילדים בשדרות שאכן מתמודדים בימי ההסלמה עם ימים קשים ולא פשוטים שנמשכים בחרדות והרטבות בלילה, יש המון מה לעשות בעיר שלהם כשארגוני הטרור הארורים לא יורים טילים. כמובן שאני מסביר שהמציאות היא בלתי נסבלת, תושבים רבים עייפים מן המציאות המתישה שעברה עליהם בשנה האחרונה (מי סופר כבר כמה ימי הסלמה) ואין באמת משהו שיכול לפצות על הנזק שנגרם לילדים כעת והנזק שיתגלה עוד בעתיד (פוסט טראומה).

ובכל זאת, אם יש מהפכה שגם מתנגדי השלטון מסכימים לה זה בתחום התרבות, לאורך כל השנה יש היצע רחב אבל כאשר הגיעה לתיבת הדואר תוכנית הקיץ של העירייה, כאב לשני ילדים, אי אפשר היה שלא להתפעל ממגוון הפעילויות העצום, אני אמרתי לעצמי, אם ארגון הטרור לא יעשה בעיות יש מצב שהקיץ הילדים שלי שמטופלים במרכז חוסן, יצליחו להתאושש סוף סוף ולשכוח מאימת הטילים, זר באמת באמת לא יבין את זה.

צילום: יח"צ

כדי להבין עד כמה מה שקורה בשדרות הקיץ הוא חסר תקדים, עשיתי בירור בכמה רשויות, הן במרכז הארץ והן באזור הדרום ומצאתי שגם בערים הגדולות שיש להן היצע רחב מכוח היותם ערים גדולות (קניונים, תקציבים ענקיים) אין את מה שיש לשדרות להציע בחינם אין כסף. למען ההגינות חשוב לומר שגם באשקלון, נתיבות, אופקים וכן הלאה יש הקיץ היצע מרשים של אירועי תרבות אבל לא בהיקף שיש בשדרות שבה יאמר לזכותם של העירייה ובעלי מרכזי הקניות לא חסכו כדי להביא את מיטב המופעים והכל ללא תשלום. אין ספק שהיתרון של שדרות על פני נתיבות ואופקים למשל הוא בעובדה שהעירייה הקצתה תקציבים גדולים לשלושה ימי פעילות כל שבוע לילדים! בעוד שם הסתפקו באירוע שבועי "שלישי בשכונה". מעבר לזה בעוד במרכזי הקניות בנתיבות ואופקים תתקשו למצוא מופעים של אומני ילדים, בשדרות מרכזי הקניות הכינו תוכנית אומנותית מושקעת, כך למשל במרכז פרץ סנטר יכולתם למצוא מדי שבוע מופע לילדים, כך גם במול 7.

כאשר התחלנו לתכנן את הקיץ של הילדים בשעות אחר הצהריים המשימה הייתה קלה ונוחה מתמיד,  בעיקר כלכלית להורים, באמת שלא היה צורך לנסוע החוצה, לעיתים מצאנו את עצמנו מתלבטים בין שני אירועים. אם אתם לא מכאן ורוצים להבין את סדר הגודל, זו תוכנית שחלקה כבר התקיימה וחלקם תקיים בחודש הקרוב. זה התחיל עם שלושה ימים רצופים של מתחם נינגה ישראל מרהיב,  ביום ראשון 7.7 מופע של אי הילדים בפרץ סנטר, במקביל במול 7 פסטיבל בלוניאדה,  יום שני פסטיבל המערב הפרוע, מופע של שרי מיוזיקלי, יום שלישי מופע שלגלון בפארק הילדים, יום רביעי מופע של סבא טוביה. שבוע לאחר מכן,  יום ראשון 14.7 הילדים פגשו את עמרי והפיה יעלי בפרץ סנטר במקביל בפארק קנדה את כוכב הילדים יניב המגניב, יום שני מופע של אופק הקוסם בפארק עזריאלי, יום שלישי מופע של כוכבת הילדים דוקטור ליבי בפארק קנדה,  במקביל במול 7 הופיעה כוכבת הילדים נתי הגעתי הופעתי,  בשבוע האחרון ילדי שדרות נהנו ביום שני  ממופע של מיכל ינאי בפארק עזריאלי,  ביום שלישי ממופעים של קוגומלו בפארק קנדה ומימי ויויו במול 7. הערה גדולה לביקורת:  חבל מאוד שהשנה לא היה יותר תיאום בין המתנ"ס למרכזי הקניות, חבל עוד יותר שהכל לא היה מרוכז בתוכניה שהפיצה העירייה.

צילום: יח"צ

 

סתם שתדעו שהקיץ המטורף לילדים בשדרות יימשך גם בשבועות הקרובים: אמש הגיעה כוכבת הילדים מיקי לפארק עזריאלי, כאשר היום (שלישי) יתקיים בפארק הילדים מופע של מאייקי הפיה, במקביל במרכז מול 7 יתקיים מופע של תותי גיבורת העל.  אחרי תקופת תשעה באב, חודש אוגוסט יגיעו לשדרות עוד שורה של כוכבי ילדים, כך למשל ב-12.8 יום שני מרכז פרץ סנטר יארח את המופע של "כח הקצב",  יום ראשון 18.8 יגיע לפרץ סנטר הצמד מולי וצומי,  ואילו כוכב הילדים ה"דוד חיים" יגיע לפרץ סנטר ביום ראשון 25.8. הקיץ ינעל בשדרות בפסטיבל לייב שהפך למסורת עם שני ימי מופעים במגרש הכדורגל גם לקטנים וגם לגדולים.  יום ראשון יתקיימו מופעים של עדן חסון ואיתי לוי, ביום שני 26.8 יתקיים מופע של מיכל הקטנה ומופע אלומיני. אגב, גם בערים השכנות תמצאו מופעים של נסרין או נתן גושן  אבל בניגוד לשדרות שם זה יהיה בתשלום וחבל כי שם התושבים משלמים מיסים וראוי שייהנו ממופעים של האומנים הגדולים ללא תשלום.

בתוך כל זה, לא התייחסתי לתוכנית האומנותית והמגוונת שהייתה לנוער בשדרות, אין ספק יחד עם מה שקיבלו ועוד יקבלו הילדים שלי הקיץ, לתחושתי לפחות, שדרות מספקת את המיטב עבור הילדים שלי, מה שתאמינו לי לא קיבלתי בעיר רחובות שבה התגוררתי עד לפני שלוש שנים. כעת,  כל מה שאנחנו רוצים שישמר השקט! שייתנו לילדים שלנו לגדול בשקט, מופעי התרבות הם בונוס, לא סתם בונוס, בונוס ענק!

 

נ.ב מחמאות ענקיות לעיריית שדרות ולמתנ"ס שם העובדים עובדים מסביב לשעון, בבוקר עם הקייטנות ובערב עם אירועי התרבות השונים כדי לתת את הטוב ביותר.

 

לכתבה הבאה:

הארנונה בשדרות עלתה? תלוי את מי שואלים

בעוד בעיריית שדרות מציגים כי תושבי העיר נהנים מתעריף הארנונה הזול בדרום, חבר האופוזיציה יניב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.