יום שישי , 29 מאי 2020
הקשישים בהפגנה. צילום: אורי גבאי
הקשישים בהפגנה. צילום: אורי גבאי

מסיימים את עבודתם

עובדי מרכז יום לקשיש יסיימו ביום חמישי הקרוב את עבודתם במרכז ויאבדו את מקור פרנסתם. במקביל הגיעו הצדדים, עמותת הל"ה שמפעילה את מכרז היום ועיריית שדרות, לפשרה לפיה תיבחן האפשרות שהעמותה תמשיך לנהל את המרכז מ'בית הידידות', זאת בכפוף למספר תנאים ולאישור משרד הרווחה

19  עובדי עמותת הל"ה, שמפעילה את מרכז יום לקשיש בשדרות, ילכו ביום חמישי הקרוב הביתה, לאחר שאיבדו את מקום עבודתם בעקבות סגירת המרכז. בחודשים האחרונים ליו"ר העמותה, חנניה חזן, לא נשארה ברירה אחרת אלא למסור להם את מכתבי הפיטורין, זאת לאחר שאזל כל הכסף בקופת העמותה. כידוע כבר שנה שהביטוח הלאומי לא מזרים לעמותה את הכסף המגיע לה עבור הקשישים, זאת היות ונלקח ממנה רישיון הפעלת המקום ואין באפשרותו לתקצב אותו ללא אישור של משרד הרווחה ועיריית שדרות. בניסיון לשים קץ לסוגיה עתרה העמותה לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע נגד המכרז של בית הידידות שאמור להוות תחליף למרכז היום. העמותה טענה לאי חוקיות המכרז, והסבירה כי תיקנה את שני הליקויים שהתגלו לפני שנה. במהלך הדיון הגיעו הצדדים, עמותת הל"ה ועיריית שדרות, לפשרה לפיה תיבחן האפשרות שבית הקשיש יעזוב את מקום מושבו הנוכחי ויופעל מ'בית הידידות בעיר'.

מפרוטוקול בית המשפט עולה כי הפשרה מוסכמת על שני הצדדים ונדרשת כעת הסכמה של משרד הרווחה, יחד עם זאת העירייה תאפשר לעמותת הל"ה להפעיל את מרכז היום בכפוף למספר תנאים. "מוסכם, שאם יסתבר שיש התכנות למהלך האמור, העמותה תפנה את המבנה בו היא מחזיקה כיום המשמש כמרכז לקשישים ותעביר את החזקה בו לידי המשיבה" נכתב בפרוטוקול. עוד נכתב: "תנאי נוסף הוא, שהנהלת העותרת תשתנה ותכלול לנציגי המשיבה במספר זהה למספר חברי ההנהלה מצד העותרת ושיהיה נציג ציבור, שיהיה מקובל על שני הצדדים. נציג המשיבה בהנהלה יהיה בין מורשי החתימה". במילים אחרות העירייה מוכנה ללכת על המהלך התנאי שהעמותה תפנה את המקום ממנו הפעילה עד כה את מרכז יום לקשיש וההנהלה החדשה של מרכז היום תכלול גם את נציגי העירייה שאחד מהם יהיה גם ראשי לחתום על מסמכים ולבצע מהלכים. עמותת הל"ה הסכימה למתווה כפי שהוא הוצג על ידי העירייה, אך הביעה חשש שהמהלך לא יאושר על ידי משרד הרווחה ולכן ביקשה מהעירייה להתגייס לעניין ולסייע לה מול המשרד. עוד הוסכם בין הצדדים כי העירייה תשהה בשלושה שבועות את תוצאות המכרז לפתיחת מרכז יום נוסף.

"רשמתי בפני שהמשיבה תעכב את פרסום תוצאות המכרז ב-3 שבועות ותפנה ביחד עם העותרת למשרד הרווחה, על מנת לנסות ולקדם את הרעיון לפיו העותרת תעבור לבית הידידות ותנהל שם מרכז יום לקשיש" סיכם השופט, אליהו ביתן.

"לדעתי המאבק הזה לא הסתיים, הוא רק התחיל כי מדובר במלחמת אגו בין הוותיקים השורשיים לחדשים והצעירים. השיח היום בעיר הוא לא סוגיית בית הקשיש, אלא העובדה שמנסים למדר ולהרחיק את הוותיקים של העיר מכל מקום אפשרי"

"נכחתי בדיון והשופט ניסה למצוא סוג של פשרה, שנמשיך להפעיל את בית הקשיש במתכונת אחרת" אמר השבוע חנניה חזן, יו"ר עמותת הל"ה, בראיון למדי ריזל ברדיו 101.5. "העמותה הסכימה להצעה להחליף מקום ולעבור לבית הידידות, שנפתח כמתחרה למרכז יום, אבל רק אם זה יהיה לטווח ארוך. כולנו תקווה שנגיע לפשרה ואנחנו בדרך הנכונה".

"אינטרס פוליטי". אדף צילום: אורי גבאי
"אינטרס פוליטי". אדף צילום: אורי גבאי

חבר המועצה, אבי אדף, שנלחם כבר תקופה ארוכה את מלחמת בית הקשיש, נשמע פחות אופטימי. "היו ליקויים שתוקנו, אז למה להעביר אותם למקום אחר. אם הם מתאימים וראויים להפעיל את מרכז יום לקשיש אז שימשיכו בעבודתם ובמקומם. מדובר באקט פוליטי ולא בסיבות מקצועיות, אני אומר את זה כאחד שמלווה את המאבק הזה ואני הייתי זה שניסה לגשר ולהגיע להסכמות. לדעתי המאבק הזה לא הסתיים, הוא רק התחיל כי מדובר במלחמת אגו בין הוותיקים השורשיים לחדשים והצעירים. השיח היום בעיר הוא לא סוגיית בית הקשיש, אלא העובדה שמנסים למדר ולהרחיק את הוותיקים של העיר מכל מקום אפשרי".

האזינו לדבריו של אדף בראיון למנדי ריזל ברדיו 101.5

בינתיים, כאמור, בעוד יומיים יסיימו עבודתם 19 עובדי העמותה, שהקשישים נקשרו אליהם מאוד. "עולמי חרב עליי, ברגע שקיבלתי את מכתב הפיטורים. אני לא יודעת איך אמשיך את חיי" אמרה היום עובדת וותיקה בעמותה.

מעיריית שדרות נמסר בתגובה:

"הגיע העת להסיר את המסכה מעל פניה של עמותת הל"ה שמשום מה מבקשת כל העת לנהל מאבקים תקשורתיים מול עיריית שדרות ולרמות את הציבור במקום להיות קשובה להחלטות בית המשפט ולעסוק בעשייה למען תושבי העיר הוותיקים.

אמש התקיים דיון בבית המשפט בו נקבע כי עיריית שדרות תאפשר לעמותת הל"ה להפעיל את מרכז היום בכפוף לתנאים הבאים: א. הסכמה מצד משרד הרווחה. ב. מעבר בניין מרכז היום לידי העירייה ג. הפיכת העמותה לעמותה עירונית. בהתאם לתנאים אלו ובתנאים אלו בלבד, יחל מו"מ בין עיריית שדרות והעמותה.

לפנים משרות הדין עשתה עיריית שדרות מאמצים אדירים להפיכת העמותה לעמותה עירונית מתוך  דאגה לוותיקי העיר היקרים שלדאבוננו לא קיבלו את היחס הראוי להם בעת שמחזיקת בית הקשיש הייתה עמותת הל"ה. בשום פנים ואופן לא נפקיד את גורל מייסדי העיר בידיים מתרשלות. טובות וותיקי העיר נמצאת תמיד לנגד עינו של ראש העיר ועיריית שדרות ואנו נמשיך לפעול על מנת להטיב עמם ולגרום להם עוד הרבה רגעי אושר ונחת כפי שמגיע להם".

 

לכתבה הבאה:

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.