מה הדודא שלכם?

הסטודנטים שמגיעים ללמוד במכללת 'ספיר' הפכו כבר מזמן לחלק משמעותי בחיי התרבות בשדרות, כעת במסגרת יוזמה חדשה של סטודנטים תושבי שדרות עולה לאוויר באינטרנט "דו-דא" מגזין תרבות פנאי ובילויים במטרה לחשוף לקהל המקומי הרחב את כל מה שיש לשדרות והסביבה להציע מאוכל, חיי לילה, הופעות ועוד. "הגיע הזמן שאנחנו כצעירים שדרותים וגם כממסד נהיה חלק מהתרומה הגדולה של הסטודנטים לעיר".

קמפיין חדש ומסקרן עלה לאוויר השבוע ברשתות החברתיות בשדרות "מה הדודא שלך", מי שעומד מאחורי היוזמה החברתית הם סטודנטים תושבי שדרות שהגיעו למסקנה כי הגיע הזמן למסד את החיבור הכה טבעי של הסטודנטים שמגיעים ללמוד במכללת 'ספיר' ומחליטים להשתקע בעיר גם לאחר סיום לימודי התואר.

אז מה זה "דו-דא" אתם וודאי תוהים? "מלבד הפירוש "חשק", המילה הפכה לסלנג מאוד ישראלי ובאמצעותו בחרנו להקים מגזין תרבות שבו יהיה ניתן לאגד את כל "החשקים" שיש לשדרות וקצת לעוטף עזה להציע" הסבירו לנו השבוע במרכז הצעירים שיחד עם המתנ"ס, עיריית שדרות ופורום תרבות צעירים.  "דודא  זה בעצם מגזין תרבות, פנאי ובילויים, המגזין מתופעל על ידי צעירים מקומיים תושבי העיר, על מנת לחשוף את הגולשים לשפע שיש לשדרות וסביבתה להציע במגוון תחומים – הכל יהיה תחת הכותרת של תרבות, פנאי ובילויים. אנחנו כאן כדי לחשוף את הצד היפה של שדרות, לכולם, בלי יוצא מן הכלל".

" דודא הוקם כמענה לצורך שעלה בפורום תרבות צעירים. הפורום נפגש אחת לחודש בשנתיים האחרונות במרכז הצעירים שדרות. (שותפי הפורום- מוסדות התרבות השונים, בעלי הפאבים והעסקים הפונים לקהל הצעירים, אמנים ויוצרים מגוונים מהעיר). הרעיון הזה נמצא באוויר כבר זמן רב למען האמת, סטודנטים תושבי העיר שפעילים במרכז הצעירים העלו את הצורך בחיבור של צעירי העיר לסטודנטים שמגיעים מחוץ לעיר. לאחר שזה הבשיל בחודשים האחרונים עמלנו על קידום הנושא, בנינו אתר ומיתוג ויצאנו לדרך" מספרת לימור מקס ממרכז הצעירים, "תחום התרבות בשנים האחרונות צבר תאוצה ויש שפע של פעילויות, מקומות בילוי חדשים, אירועים והופעות טובות בשדרות ורק חסר פלטפורמה שתאגד את כל השפע הזה במקום אחד, שהמידע יהיה נגיש, וגם בשפה שמדברת לצעירים. מקור מידע שיהיה מהנה ויעודד את צעירי העיר לצרוך תרבות מקומית, ובמקביל יעודד את העסקים המקומיים. לכן, פנינו לצעירות וצעירים מוכשרים בתחום הכתיבה, צילום ועריכה, מוסיקה והפקה, הם הפכו להיות צוות "דודא". שהתחיל מצוות שאוסף מידע על אירועים, (הלוח השבועי) ולאט לאט הפך למגזין תרבות מקומית- שמאפשר לכל תושבי העיר במה לרעיונות, כתבות, יצירות אמנות ומוסיקה בהשראת העיר שדרות.

כידוע, בשנים האחרונות הפכו הסטודנטים לכוח משמעותי מאוד בתחום תרבות האוכל וחיי הלילה. די להציץ במרכז המסחרי הישן שהיה שומם במשך שנים רבות והפך למוקד בילוי שלא מבייש אזורים פופולאריים בתל אביב.  אם בעבר סטודנטים היו מגיעים ללמוד במכללה ולאחר סיום הלימודים חוזרים לאזור מגוריהם, כיום ניתן למנות עשרות שממשיכים את חייהם כאן ותורמים להתפתחות העירונית. "כאשר במשך שנים דיברו בעיר על הצורך בהקמת מעונות סטודנטים במרכז העיר לכך בדיוק התכוונו" מסביר לי אחד הצעירים שפעיל במרכז צעירים, "אין ספק שהסטודנטים הפכו כבר מזמן לחלק משמעותי בחיים שלנו, אם בעבר הייתה תחושה של מרחק בנינו, היום זה שונה לחלוטין כי קיים שיתוף פעולה. בנוסף העירייה עשתה צעד חכם כאשר מתוך החלטה אסטרטגית בחרה לחבק את הסטודנטים כדי להעצים את שדרות. הקמת "דודא" היא פשוט עוד צעד חשוב לחיזוק שיתוף הפעולה בנינו. היום שדרות היא עיר סטודנטים לכל דבר וכייף לראות המהפכה שמתרחשת בעיר בתחום התרבות".

מי שפעילה מאוד בחיבור הזה בין הסטודנטים לעיר היא צעירה תושבת העיר דניאל מרדכי. אז מה הדודא שלך?" אני תוהה והיא משיבה בחיוך רחב "הדודא שלי? זה קשה כי יש לי מלא דודות".

איך נוצר החיבור שלך לרעיון הזה של דודא?

"האמת היא שאני התחלתי להיות חלק מהדבר הזה כבר לפני שלוש שנים כשלאורך כל התואר שלי עבדתי באגודת הסטודנטים. הייתי רכזת למעורבות חברתית ובהמשך מנהלת מדור וקשרי חוץ ובעצם הפכתי להיות הנציגה  של האגודה בפורום תרבות צעירים בשדרות. גם אני כמוך גדלתי בשדרות עם תחושה של אי שייכות למכללה שמעבר לכביש ופתאום שנכנסתי לאגודה שם הייתי מה שנקרא השדרותית השורשית היחידה הבנתי כמה יש צורך ליצור את החיבור הזה לשדרות. היה צורך מאוד ברור להנגיש את כל המידע לצעירים בשדרות בשפה המקומית שכולנו מכירים כדי ליצור יותר תחושת שייכות".

את חושבת שבאמצעות מגזין זה אפשרי?

"אין ספק. זה התחיל מרצון ליצור שיתוף פעולה ואז כשנולד הרעיון של המגזין היה ברור לי שזו יכולה להיות דרך מצוינת לעשות את החיבור הממסדי שלא היה קיים ברמה הזו. אני חושבת שהאתגר שלנו היה דווקא עם צעירי העיר שפחות צורכים את התרבות הזאת ויותר רוצים לצאת החוצה לפורום או כל מועדון אחר בתל-אביב כי שם זה יותר סטייל ובשדרות זה לא סטייל ואני והחברים שלי גם חלק מהתפיסה הזו אבל אני חושבת שהגיע הזמן לשנות את זה, דרך המגזין הזה "דודא" אני חושבת שנגיע אליהם בדרך יצירתית שהיא לגמרי יוזמה שלנו צעירים משדרות כמובן בעזרת תמיכה ממסדית של מרכז הצעירים והעירייה שנותנים לנו יד להוביל מהלך חשוב מאוד.

מעבר לזה שיש בשדרות סטודנטים מדהימים שחלקם נשארים בעיר וחלקם הופכים להיות שגרירים טובים מחוץ לעיר, אותי זה מרגש כל פעם מחדש לראות סטודנט שהתאהב בעיר ומחליט לבנות כאן את הבית שלו. בתור שדרותית זה מאוד מרגש אותי כל פעם מחדש".

 

לכתבה הבאה:

הקרב על הקרדיט: האם העסקים ייהנו מההנחה בארנונה?

ראש העיר דוידי העלה השבוע פוסט בפייסבוק המבשר על סיוע בארנונה לעסקים עקב המצב אך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.