יום שישי , 29 מאי 2020
צילום: אלירן ג'רבי

"האח הגדול" נוסח מועצת העיר בשדרות

תושבים משדרות שביקשו להשתתף בישיבת מועצת העיר מן המניין במרכז ההפעלה, הופתעו לגלות שאין באפשרותם להיכנס.

אתמול בערב התקיימה ישיבת מליאת מועצת העיר, אך מי שביקש להגיע הופתע לגלות שהמיקום של הישיבה נקבע למרכז ההפעלה שבמוקד העירוני, וכן שהכניסה לישיבה פיזית היא בלתי אפשרית, ובמקום זאת הוצב מסך טלוויזיה שהקרין את הנעשה בישיבה.

"לא מדובר כאן על ישיבה בטחונית בדלתיים סגורות" מסר תושב העיר שביקש להשתתף בישיבה ולא נכנס, "זה נראה כמו ניסיון למדר את הקהל מלהפריע למהלך הישיבה ללא קריאות ביניים וללא יכולת להקשיב לתוכן הישיבה בצורה ישירה. ממש האח הגדול".

מחבר המועצה אמיר פינטו נמסר "החלטת ראש העיר, מר אלון דוידי, למנוע כניסת תושבים לאולם המליאה בו התקיימה אתמול ישיבת המליאה, הינה החלטה מצערת ונוגדת את העיקרון הבסיסי של פומביות הדיון.
העובדה שישיבת המועצה תועדה ושודרה באמצעות הצבת מסכים מחוץ לאולם המליאה הינה עניין מבורך כשלעצמו, אך אינה מהווה תחליף הולם וראוי עבור התושבים המעוניינים להגיע לאולם המליאה ולצפות בישיבה בעת קיומה.  למיטב ידיעתי הדבר קיים במספר קטן מאוד של עיריות בארץ ולדעתי זו תעודת עניות לשדרות שהיא נמנית עם אותן ערים.
ישיבות המליאה היו פתוחות לציבור התושבים בשדרות במשך שנים רבות ואין כל סיבה לשנות זאת. ישנה חשיבות עצומה לאפשר לתושבים להיכנס לישיבות המועצה ולממש את זכותם הדמוקרטית להשפיע על הנעשה בעירם.
בעיקר ישנה חשיבות של הצגת שקיפות, הלכה למעשה. אמרתי לראש העיר, מר אלון דוידי, את דעתי בעניין והוא הודיע לי שכאשר תיפסק האלימות יתקיימו ישיבות פתוחות לציבור.
אני סבור שפעולה כזו מעוררת אנטגוניזם מיותר.  הפתרון להפרעה בתוך ישיבת המליאה היא הצבת שומר באולם המליאה למניעת אירועים חריגים. אין מקום להעניש ציבור שלם בשל אירוע חריג אחד ומיוחד שהתקיים בישיבת המליאה הקודמת, שנסיבותיו ידועות ומוכרות."

על פי תקנות משרד הפנים ישיבות המועצה הרגילות מתקיימות בבניין המועצה, אלא שבחמש השנים האחרונות הישיבות מתקיימות באולם המתנ"ס עקב שיקולי נגישות.

מהעירייה נמסר בתגובה: "לצערנו, במהלך הקדנציה הקודמת, חלק מהתושבים שהגיעו לצפות בישיבות מועצת העיר, הפריעו לקיומה התקין והסדיר של הישיבות וגרמו לעיכובים רבים בניהול הישיבות ולהוצאת משאבים על שמירה ואבטחה ומצבים לא נעימים. השיא היה בישיבת המועצה הראשונה, אז תושב ניסה לתקוף את ראש העיר ואיים עליו ולבסוף הוצא בכוח על-ידי משטרה והוגשה נגדו תלונה. על-מנת למנוע מצבים אלו, החליטה העירייה, באופן תקין וחוקי, לצלם את הישיבות בשידור חי ולהקרין אותן על מסך באותו מבנה של הישיבה.
יצוין, כי לפי פקודת העיריות, סעיף 18(ב) (פומביות הדיון וסייגיו) – 'לעניין סעיף זה,יראו ישיבת מועצה פומבית, גם אם הוקרנה על מסך לפני קהל שמחוץ לאולם הישיבות שמתקיימת בו הישיבה'. העירייה פועלת אך ורק לפי החוק ותמשיך לפעול כך".

לכתבה הבאה:

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.