יום רביעי , 27 מאי 2020

בית מדרש קהילתי

כששומעים את צמד המילים  "בית מדרש" באופן טבעי המחשבה כי מדובר במקום שלומדים בו תורה. אבל העיסוקים היומיומיים לעיתים לא משאירים ליהודים מאמינים את מירב הזמן ללימוד תורה בחברותא כך שבית מדרש קהילתי שפועל בשדרות  הפך למענה ראוי ונוח בשעה לא שגרתית.  "כולם יודעים שצריכים לעבוד קשה לפרנסתנו. אדם יוצא לעבודה וחוזר לפעמים מאוחר כדי להביא לביתו לחם לאכול. מה שלא כולם יודעים זה שיש גם פרנסה רוחנית" מסביר הרב אסף שראל ממקימי המיזם שפועל בבית כנסת משכן שלום בשכונת מ-3 ומזמין אליו תושבי העיר ללמוד תורה באווירה אחרת הרבה אחרי שהילדים עלו לישון. "לאדם יש גם נשמה לא רק קיבה . וגם הנשמה רוצה את מזונה . המזון שלה זה הלימוד תורה שאדם לומד . וכל יום אדם צריך לקבוע עיתים ללימוד התורה שלו ".

אז אדם יכול ללמוד גם בבית ,למה להקים בית מדרש ?

שאלה מצוינת .. זה נכון שגם בבית אדם יוצא ידי חובת לימוד ,הבעיה היא שבבית יש הרבה מסיחים ,הנה הילד רוצה משהו , והנה האישה מבקשת משהו , והנה המחשב שלידו קורץ לו ,והנה המקרר ,והנה והנה …. בית מדרש בא לתת מענה בדיוק לנקודה הזו ,אתה מקדיש שעה ביום ובו אתה בעצם  מתנתק מהבית ויושב ולומד .

בטח אחרי יום עבודה כל מי שבא מיד נרדם ….

ממש ממש לא . אנחנו מונים היום 70 חברים בבית המדרש ועוד היד נטויה בעז"ה להגיע למספרים תלת ספרתיים… האווירה תוססת ואתה פוגש חברים ,ומה נשמע וכו'  ויש שיעורים שאתה בוחר להיכנס ,והשיעורים מעניינים מאוד, ואם אתה רוצה אפשר לסדר לך חברותא.  זה יותר ממה שזה נשמע , תבוא תראה בעיניים .יש שיעור עם הרב דרור טויל שליט"א בהלכות שבת ,לומדים משנה ברורה ואח"כ כתבי הרב קוק בעין אי"ה . ויש שיעור של הרב ניסים דעי שליט"א שמלמד גמרא בחן רב עם הרבה הומור .סיימו את מסכת מגילה ועכשו  התחילו מסכת סוטה . בשיעור שלו לבד יש בערך 40 חבר'ה .  ויש כמו שאמרתי מקודם חברותות שלומדות כל אחת מה שליבה חפץ .

אז מה שיש לך להציע זה רק לימוד, אין קצת חוויות ?

ודאי שיש . לפני שבועיים נסענו כל בית המדרש לאמירת סליחות ותפילת ותיקין במערת המכפלה בחברון . היה מאוד מיוחד !

שבוע שעבר היה סיום מסכת עם סעודה בשרית ,קוסקוס ושתיה ,סלטים ,פיוטים , דברי תורה

זה נשמע כמו איזה תרבות חדשה

צודק … מטרתנו בהחלט לתת אלטרנטיבה לתרבות הקלוקלת השלטת היום . אדם מגיע הביתה קצת עם הילדים , קצת עם האישה ואח"כ מול הטלויזיה או מול המחשב מזפזף עד שנרדם . זה מה שיש לנו להציע ?? איפה התרבות הישראלית שלנו ? איפה התרבות המקורית שלנו ? התורה – כמה עושר יש בה ,כמה לימוד ,כמה נעים לסיים לימוד ,לחזור הביתה ולדעת שאתה לא רק עובד לפרנסתך אלא גם מפרנס את נשמתך , זה נותן אווירה אחרת בבית, כולם מרגישים את זה . מציע לכל אחד לבוא לנסות .

הזכרת את הנשים , אין להם בעיה עם זה שככה הבעלים שלהם עוזבים את הבית ?

יש ויש . בעיקרון נשים צדקניות יותר מהבעלים שלהן …. רוב הנשים שמחות שהבעלים שלהן הולכים ללמוד תורה . באינסטינק שלהן הן קולטות שזה נכון וזה מעדן את הבית . מה יש אי אפשר להתנתק לשעה אחת מהאישה ? הבעל חוזר ב 18:00 וישן ב 00:00 אי אפשר מתוך כל השעות הרבות האלה להיות שעה אחת בבית המדרש ? לטעום את הטעם האמיתי ,זה טעם החיים לא קולה … אנחנו גם עושים ערבים לנשות הלומדים כי אנחנו מבינים שבלי אישה תומכת הבעל לא יוכל להגיע".

איך מצטרפים ?

פשוט מאוד ,תבוא כל יום משעה 21:15 עד 22:15 לבית כנסת משכן שלום במ'3 . כבר תפגוש אותנו

לסיום… חשוב לי להזכיר אנשים מסוימים שבלעדיהם העסק לא היה עובד . בראש ובראשונה הרב דרור טויל שליט"א שדוחף כל הזמן מאחורי הקלעים . ישראל דהן שיחד איתו הקמנו את הבית מדרש . מלכיאל גבאי  ורועי אהרון שממש שותפים מלאים להובלת הפרויקט . הגבאי המסור של משכן שלום ר' יעקב אסולין הי"ו שנרתם לכל דבר שבקדושה מיד וללא עכבות .

בנוסף יש גורמים בעיר שמאוד מסייעים . עיריית שדרות האגף לתרבות יהודית בעיר בהובלתו של סגן ראש העיר מר אלעד קלימי  ועמותת רעות בניהולו של מר יניב צברי כולם כולם יבואו על הברכה".

לכתבה הבאה:

שר הביטחון בני גנץ סייר בשדרות ואוגדת עזה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, ח"כ בני גנץ, הגיע ביום שלישי השבוע למפגש ראשון עם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.