יום שלישי , 26 מאי 2020
"היום אני שלמה עם עצמי". יאסו צילום: אורי גבאי
"היום אני שלמה עם עצמי". יאסו צילום: אורי גבאי

בדרך שלה

שש שנים חלפו מאז שחגית יאסו זכתה במקום הראשון ב'כוכב נולד 9' וכבשה עם קולה כמעט כל בית בישראל, מאז היא נעלמה מאור הזרקורים ויצאה למסע לחיפוש עצמי. כעת היא חוזרת, בוגרת יותר ומפוכחת וגם מספרת על הדרך שעברה בסינגל הראשון שלה 'מתחת למים'

"ואולי לא היה לי כבר כוח לצוף, לחפש אחיזה, לפלס לי נתיב. יכולתי לטבוע בתוך הטירוף, לא היה אף אחד שראה מסביב. נשארתי בדרך, עצמתי עיניי, צללתי למטה, ברחתי מידי ורק כשפגעתי חזק בתחתית, הרגשתי פתאום שאני אמיתית" אלה מילים מתוך הסינגל החדש של  חגית יאסו 'מתחת למים', שיצא בשבוע שעבר וקוצר אינספור מחמאות. את מילות השיר כתבה אומנם איריס מור, אך יאסו התחברה אליו מיידית והוא מהווה, למעשה, מעין אוטוביוגרפיה על ההתמודדות שלה מאז הזכייה ב'כוכב נולד 9'.  "אני בטוחה בו במאה אחוז, מרגישה מאוד בנוח איתו ושלמה, לראשונה מאז כוכב נולד" היא אומרת. "השיר מסכם את צומת הדרכים שהייתי בו, מאז שהסתיימה התכנית, אומנם נעלמתי ולרגעים הרגשתי שאני הולכת לעיבוד, אבל תמיד המשכתי לעסוק במוזיקה וחיפשתי את עצמי. איריס כתבה את השיר אבל הרגשתי שהוא נכתב בול עלי ועל התהליך שעברתי. לא יכולתי לכתוב את זה טוב יותר, זה פשוט שלי. היו לו גם הרבה לחנים והלחן שנבחר של טל בלומשטיין, היה הכי מדויק". הסינגל הזה מהווה את יריית הפתיחה של יאסו, שיוצאת עכשיו לדרך עצמאית, בניסיון לחזור לתודעה הציבורית ולכבוש שוב את הקהל, כפי שעשתה בקלות אז, לפני למעלה משש שנים.

למרות הזמן הרב שחלף מאז, יאסו עדיין זכורה לטובה בעיני רבים ונתקלת בתגובות מחממות לכל מקום שהיא מגיעה. "אני עדיין נתקלת באנשים ששואלים אותי "את לא זאת מכוכב נולד?", זה כמובן נחמד למרות שאני בכלל לא אחת שמחפשת תשומת לב, אני חושבת שבעניין הזה אני די ביישנית".

אומנם יאסו נעלמה מה"ראדר" של תעשייה המוסיקה ולא ניצלה את מומנטום הזכייה אבל שלא תטעו לרגע היא לא הפסיקה להופיע בעיקר מחוץ לגבולות המדינה. רק בסוף השבוע האחרון היא חזרה מעוד גיחה ללונדון שם הופיעה עם הרכב הנגנים שלה. "בחמש השנים האחרונות הופעתי המון בחו"ל, מזמינים אותי לא מעט קהילות יהודיות שראו אותי בכוכב נולד. יש לי גם אתר אינטרנט שדרכו אני מקבלת לא מעט פניות. למרות שכביכול נעלמתי אני לא מתלוננת לרגע כי קרו לי המון דברים טובים, עכשיו אני מקווה לחזור לתודעה של הקהל בישראל דרך האלבום שאני עובדת עליו במרץ ושוקדת על בחירת השירים".

"הרגשתי שאני חייבת לעצור"

למרות שעסקה בשירה, הייתה חלק מלהקת 'צעירי שדרות' והשתתפה בתחרויות מאז היותה ילדה, כבר באודישנים לתכנית הפופולארית של המדינה, נראה היה שיאסו אינה מרגישה בבית. היא הגיעה לשם לבדה "בספונטניות", כפי שהגדירה את זה וכבשה את פאנל השופטים תוך שניות בודדות, מהרגע בו פצתה פיה ושרה את 'עומד בשער' של עמיר בניון. ולמרות זאת באותם רגעים נדמה היה שגם השופטים לא זיהו, שהילדה הנבוכה והמעט מבוהלת הזאת שעומדת מולם, תיהיה הזוכה שלהם לעונה. בסרטון האודישנים נשאלה יאסו, שהייתה אז בת 21 בלבד, אם היא בטוחה שהיא רוצה את זה וענתה: "אני לא יודעת. זה מאוד גדול ואני צריכה גם לקחת בחשבון מה יקרה אם אכשל". כידוע יאסו לא נכשלה ומתכנית לתכנית צעדה בבטחה לעבר הגמר, עד שצביקה הדר הניף את ידה בתכנית הסיום.

"המקום הזה לא עשה לי טוב והלכתי לאיבוד, הייתי מוכנה לאבד את המומנטום ולא לאבד את עצמי"

"היום אני מבינה איך דברים עובדים" יאסו. צילום: אורי גבאי
"היום אני מבינה איך דברים עובדים" יאסו. צילום: אורי גבאי

שש שנים עברו מאז, שש שנים בהן נעלמה יאסו מאור הזרקורים ויצאה למסע חיפוש עצמי, שהסתיים לא מכבר. כעת, כשהיא חמושה בתובנות לחיים, היא מוכנה לצאת שוב לדרך אבל הפעם להיות זאת שמכתיבה את המסלול והקצב. "לקח לי זמן למצוא את עצמי, חיפשתי להתאזן ולהתייצב, להיות שלמה. במקביל תמיד הופעתי עם קאברים, בארץ ובעיקר בחו"ל, אז לא הרגשתי שהעיסוק שלי במוזיקה נזנח".

מה ציפית שיקרה רגע אחרי שהכריזו עלייך כמנצחת?

"כשזכיתי לא תכננתי כלום, לא ידעתי מה מצפה לי כי גם הייתי מאוד תמימה והכל היה חדש לי. רגע אחרי הזכייה הופעל עליי לחץ מאסיבי להקליט, להתראיין, להצטלם ללכת לכאן ולשם עד שהרגשי שאני נחנקת ואמרתי די. הרגשתי שאני חייבת לעצור, זאת דרך מאוד מבלבלת והייתי צריכה פסק זמן. פשוט התנתקתי כי הרגשתי שאני עושה דברים כדי לרצות, לא הייתי שלמה עם שום דבר".

שזה כולל גם את השיר שהוצאת עם עברי לידר?

"בוודאי. שחררתי משהו שלא הייתי מחוברת אליו ולא הייתי שלמה איתו וזה הרגיש רע. זה שיר מדהים, הוא גם יהיה באלבום החדש שלי אבל בהפקה אחרת לגמרי וממקום אחר. עברי היה אמור גם להפיק את האלבום שלי וגם זה לא קרה, שוב מאותה הסיבה שפשוט הרגשתי שזאת לא אני".

לא חששת שאת מאבדת את המומנטום?

"לא, לא חששתי מזה. אחרי שהוצאתי את השיר עם עברי הבנתי שזה בסדר להתנתק, אולי אפילו להיעלם לצורך חיפוש עצמי, העיקר שבסוף הדרך אני אהיה שלמה עם מה שאני מוציאה. נקלעתי למצב שבו הרגשתי שיש לי מחויבות לקהל שלי, זה שהצביע לי וחיכה שמשהו יקרה איתי ושאני חייבת לרצות אותו. המקום הזה לא עשה לי טוב והלכתי לאיבוד, הייתי מוכנה לאבד את המומנטום ולא לאבד את עצמי".

ודווקא אליעד, מי שהיה אז בן זוגך, עשה תהליך הפוך איך את מרגישה עם זה?

"אני הכי מפרגנת לו וגאה בו. בתקופה שאני הייתי ב'כוכב נולד' הוא היה גם כן בתהליך של חיפושים, אחר הזמר שהוא רוצה להיות. אליעד עבד מאוד מאוד קשה, לא התייאש בשום שלב והאמין בעצמו".

"אני רק רוצה לשיר"

במסגרת המסע לחיפוש העצמי שלה, הזדמן ליאסו גם לצאת לטיול שורשים באתיופיה, הארץ ממנה הגיעו הוריה. המסע המרגש, שכלל ביקור באתרי טבע ותיירות וגם בכפרים נידחים, כמו זה שבו נולד אביה, צולם לסרט דוקומנטרי והיווה עבור יאסו מקור נוסף ממנו נאספו החומרים לאלבומה החדש. "פנו אליי, שאעשה את המסע הזה שיתועד לסרט וביקשו שאצרף אליי עוד מישהו, היה לי ברור שזה הולך להיות אבא שלי. זה היה מדהים, מרגש ובלתי נשכח".

הופתעת ממה שראית?

"לא ידעתי שהוא חי שם בצורה כזאת, עד שלא ראיתי בעיניים שלי, את העוני, התנאים והקושי הרב. היום מאוד קשה להאמין שאנשים חיים בצורה הזאת, אבל זה קורה וזה כל כך רחוק ושונה ממה שאנחנו מכירים ומכניס פרספקטיבה אחרת לחיים. בעיקר למדתי שם לקחת דברים בפרופורציות הנכונות, הסתכלתי עליהם וראיתי איך עם כל הקושי הם לוקחים הכל בקלות וברוגע ואנחנו לעומת זאת הרבה פעמים לחוצים ורצים על כלום ושום דבר. במסרגת הביקור גם הופעתי שם באדיס אבבא ושרתי שיר שמספר על החגים באתיופיה, שיש הם השיר של הסרט ויהיה גם באלבום החדש שלי".

עד כמה חשוב לך להיות מחוברת לשורשים למקום שממנו באה המשפחה שלך, לשדרות?

"היום, מאוד חשוב לי. זה גם תהליך שעברתי עם עצמי ורק היום, אחרי שנים ארוכות של הכחשה, אני מבינה את החשיבות של השורשים שלי. כשהייתי קטנה לא רציתי שום קשר לזה, כשההורים דיברו איתי אמהרית צעקתי 'אני ישראלית, תדברו בעברית'. בלי העבר שלך אתה כלום וחשוב לי לשמר את המקורות והתרבות שממנה באו ההורים שלי, זה משהו שמבינים עם השנים. המקום שממנו באו ההורים שלי, הוא אני. משדרות אף פעם לא התנתקתי, גם בזמן התכנית ואחריה המשכתי להיות חלק מהעיר הזאת. אמנם הייתה תקופה שגרתי אצל אליעד במרכז, כי זה הרבה יותר נוח וזמין אבל תמיד ידעתי ששדרות זה הבית. דווקא שדרות, שהיא עיר קטנה שעל פניו כולם מכירים את כולם, היא זאת שנותנת לי את השלווה וכאן אני לא מרגישה את הלחץ, אין כאן התנפלות. זה המקום שבו אני מרגישה הכי בנוח והעיר הזאת נותנת לי שלווה ושקט נפשי, אני לא מתחברת לכל מה שקורה במרכז".

יכול היות שאת בכלל לא מתחברת לכל העניין הזה של 'חיי הזוהר'?

"לגמרי. אני פשוט רוצה להיות זמרת, אני לא אוהבת את הכוכבות הזאת וכל מה שמכונה סלב, אני לא במקום הזה וקשה לי עם זה, אני רק רוצה לשיר. זה הכי כיף בעולם לקבל פרגון, אבל אני לא רוצה להיות במקום הזה שמדברים מה לבשתי ואיפה הייתי. ברור לי שברוב הפעמים זה בא ביחד ולא ניתן להפריד, אבל זה הקושי שלי. אני רוצה לחזור לתודעה אבל ממקום של מוזיקה, אחרי 'כוכב נולד' הרגשתי שמתעסקים בהכל, איפה הייתי, עם מי ישבתי ומה לבשתי, רק לא במוזיקה שלי. הייתי מגיעה להשקות נוצצות ורק חיכיתי שזה יגמר ושאוכל להגיע הביתה, הרגשתי ריק מוחלט. יחד עם זאת אני מכונה לשלם את המחיר, אבל היום ממקום מפוכח, אני מבינה איך עובד העסק הזה ואני יודעת לעשות את זה נכון".

"היום כששואלים אותי על תכניות מהסוג הזה אני אומרת למתמודדים שחשוב שיבואו עם מטרה וילכו בדרך שלהם, שלא יתנו לשום דבר לבלב אותם,  שלא יצפו לזכות וגם ליפול ולהיכשל זה חלק מהעניין"

בתקופה האחרונה החלה יאסו גם ללמוד לתואר ראשון במוזיקה, במסגרתו היא מתנסה בסדנת כתיבה עם הזמרת אתי אנקרי ומגלה בעצמה רבדים חדשים נוספים. "גיליתי שאני יכולה גם לכתוב וזה אפילו יוצא די טוב" היא אומרת. "בינתיים אני כותבת לעצמי, אבל אני מקווה שבעתיד גם השירים שלי ישתלבו בדיסקים שלי". בסופם של הלימודים תוסמך יאסו להיות מורה למוזיקה או פיתוח קול.

זה למעשה תרגום לכשהחלום של להיות כוכבת פוגש את המציאות?

"משהו כזה. אני עדיין שם, עדיין רוצה הצליח אבל מבינה שכל העניין הזה לא מובטח ואני גם רוצה שיהיה לי משהו ביד, שייתן לי ביטחון. לימודים הם שילוב של שני הדברים שאני הכי אוהבת מוזיקה וחינוך, שגם הוא מדבר אליי מאוד".

כשאת רואה היום את צליל שקורי, שאותה את מכירה מצעירי שדרות, ב'דה וייס' איך זה מרגיש?

"התרגשתי בשבילה מאוד, ממש צעקתי מול המסך. אני יודעת מה היא עוברת, חוויתי את זה ואני מכירה היטב את הלחץ והעומס, המחשבות וגם ההשלכות שיש לדבר הזה. היום כששואלים אותי על תכניות מהסוג הזה אני אומרת למתמודדים שחשוב שיבואו עם מטרה וילכו בדרך שלהם, שלא יתנו לשום דבר לבלב אותם,  שלא יצפו לזכות וגם ליפול ולהיכשל זה חלק מהעניין. מה שאני למדתי מהניסיון שלי זה שצריך לבוא מוכנים כי קל מאוד ללכת לאיבוד. במקרה שלי אני דווקא חושבת שהמסע לחיפוש העצמי שיצאתי אליו עשה לי רק טוב וגרם לי להיסגר על דברים ולהבין מה בדיוק אני רוצה מבחינה מוזיקאלית".

אז מה בדיוק את רוצה?

"קודם כל אני מגדירה את המוזיקה שלי כפופ ומוזיקת עולם, משולבת עם נגיעות אתניות. אני מאוד מקווה שזה ישתלב טוב בתעשיית המוזיקה בארץ. אני רוצה לצאת לסיבוב הופעות עם האלבום ומקווה שהקהל יאהב ויגיע".

לכתבה הבאה:

כתב אישום נגד נהגת מאופקים שדרסה למוות את ניקול קבסה

הנהגת מואשמת בגרימת מוות ברשלנות לאחר שלא הבחינה בקבסה ז"ל חוצה מעבר חציה בתאונה קשה …

תגובה אחת

  1. ילדה מתוקה
    ויש לי הרגשה שתצליח בגדול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.