יום שישי , 3 יולי 2020

אימהות משדרות למען תעסוקת החיילים

חיילים רבים מתקשים להסתדר עם המשכורת הזעומה שהם מקבלים מצה"ל ומבקשים לשלב עבודה עם השירות הצבאי, אך לא תמיד יש מספיק היצע בשוק העבודה. בת שבע אלפסי וחדווה אלדד, אימהות משדרות, החליטו להתגייס למענם במסגרת מיזם "תעסוחיל".  "חיילי צה"ל שומרים עלינו, תפקידנו לעזור להם בחזרה".

כל מי ששירת בצה"ל מכיר היטב את הסיטואציה איתה מתמודדים חיילים רבים שמצד אחד התגייסו כדי לתרום את חלקם, מצד שני מבקשים לצאת לעבודה כדי לחסוך קצת כסף, ישנם גם מקרים שבהם אותם חיילים מבקשים לעזור בכלכלת הבית. בשנים האחרונות כך נדמה התופעה התרחבה גם בקרב החיילים הלוחמים שממעטים לצאת לחופשות אבל מבקשים לנצל את חופשת המיוחדת או סופי שבוע שהם יוצאים כדי לעבוד אבל לא תמיד יש להם היצע בשוק התעסוקה. מיזם "תעסוחיל" שהחל לפעול בשדרות לקח על עצמו לסייע להם.

"תעסוחיל הינה תכנית מבוססת – תעסוקה, המיועדת לחיילי צה"ל מרקע סוציו-אקונומי קשה. אנו מסייעים לחיילים לנצל את אפשרויות התעסוקה המתאפשרות להם על ידי הצבא" מסבירים  יוזמי הרעיון שפועל כבר בכמה מוקדים ברחבי הארץ, "בתעסוחיל אנו פוסעים יד ביד עם החיילים, במטרה ללוות ולסייע להם ליצור לעצמם עתיד תעסוקתי, יחד עם צמיחה אישית, לפי מטרותיהם האישיות".

העיר שדרות כידוע מתמודדת כבר 18 שנים עם מציאות ביטחונית מורכבת ובאזור עוטף עזה משרתים אלפי חיילים, חלקם בתפקידים יומיים, חלקם בתפקידי לוחמה כך שיוזמה של תעסוחיל בעיר כמעט מתבקשת. מי שהחליטו לפני מספר חודשים להרים את הכפפה הן 2 אימהות משדרות, בת שבע אלפסי וחדווה אלדד, השתיים החלו בשיווק המיזם ויחד עם עיריית שדרות רותמים בעלי עסקים ומפעלים לטובת הסיוע לחיילים, בעוד כשבועיים אף יקיימו כנס תעסוקה.

"עצם העובדה שיש לי את האפשרות לסייע לחיילים זה כבר כייף גדול" מספרת בת שבע אלפסי תושבת שדרות מזה 15 שנים, "אני תמיד נרתמת לסייע אבל כשמדובר בחיילים זה הרבה מעבר. יש לי בן שהוא חייל ואני מבינה את הצורך להעניק לחיילים תמיכה". יחד עם אלפסי נרתמה למיזם חדווה אלדד. "לי אין עדיין ילדים בצבא אבל בעתיד גם הם יתגייסו" היא אומרת ומוסיפה: "ברגע שאני נחשפתי למיזם מייד נרתמתי כי מדובר בחיילים, חלקם חיילים שנמצאים כאן בגבול כדי לשמור עלינו". בת שבע מוסיפה: "כמובן מה שמחבר אותנו במיוחד זה המצב הביטחוני, אנחנו חיים בשדרות  ופוגשים אותם כל הזמן, אנחנו מרגישים שהחיילים משקיעים בנו כל כך הרבה לשמור עלינו אז המעט שאנחנו יכולים זה להחזיר להם בסיוע ועזרה, חלק עושים את זה במזון, אנחנו עושים את זה באמצעות סיוע לתעסוקה לחיילים שרוצים לדאוג לעצמם ולחסוך קצת כסף".

לדברי אלפסי ואלדד כשהן החליטו להתנדב במיזם הם לא היו מודעות מספיק למצוקה של חיילים רבים שלא מצליחים להסתדר עם המשכורת הצבאית הזעומה. "חייל שמתגייס לצבא אין לו את האפשרות להתפרנס בצורה מסודרת בגלל השירות עצמו והיום כידוע אנחנו בתקופה אחרת שהכל עולה כסף, לא כל אחד מגיע עם גב כלכלי מבית, המשכורת שהחיילים מקבלים כידוע לך לא מספיקה ולכן המון חיילים מבקשים לצאת לעבוד רק שלא תמיד הם מוצאים משהו שמסתדר עם לוח הזמנים שלהם ובכלל אין יותר מדי היצע ולכן אנחנו מתגייסים לעזרתם דרך הפרויקט המדהים הזה", אומרת אלפסי. " יש חיילים שיש להם קושי כלכלי והם נאלצים להתמודד גם עם קושי של מציאת מקום עבודה, במקרים רבים העזרה שלנו יכולה להתבטא בכך שהוא ימצא מקום עבודה שיותאם לצבא, הצבא עובד איתנו בשיתוף פעולה יוצא מהכלל, כך שבמצב כזה גם החייל וגם הצבא מרוויחים, החייל מתפרנס ומסיר מעליו דאגה ויכול להשקיע גם בתפקיד הצבאי. תחשוב למשל מצב שלחייל יש בעיה כלכלית איך הוא יכול לתפקד כמו שצריך כשהוא בצבא? לכן המיזם הזה בעיני משמעותי מאוד גם לצבא וגם לחיילים" מציינת אלדד.

כיצד מיזם תעסוחיל יכול לעזור לחיילים? לדבריהן הן קודם כל מלוות את החיילים בתהליך. "כמובן שהסיוע שלנו מותאם לחייל ותנאי השירות שלו. אם הוא משרת יומיות יש כמובן יותר אפשרויות, אם הוא משרת שבוע-שבוע יש מקומות עבודה שלא תמיד זה מתאים להם ואם הוא יוצא לחופשות פעם בחודש. לכולם יש אפשרות למצוא תעסוקה וכדי שזה יקרה אנחנו פועלים מול בתי עסק ומפעלים, יוצרים שיתופי פעולה כדי לתת מענה" מסבירה אלפסי ומוסיפה: "יש גם מקרים רבים שבהם חיילים שמשרתים ביחידה לוחמת מבקשים לנצל את החופשה המיוחדת שהם מקבלים מהצבא כדי לעבוד ולהרוויח קצת כסף, אין מה לעשות אנחנו חייבים במציאות שהשכר של החיילים נמוך מאוד ולא מספיק ולכן חיילים מחפשים לצאת לעובדה".

גם אלדד מאמינה במיזם שבו היא מתנדבת.  "לצערנו יש מקרים שבהם חיילים בגלל המצב הכלכלי נפקדים מהצבא, אני חושבת שבמקרים כאלה צריך למצוא פיתרון יצירתי והעובדה שאנחנו פועלים מול הצבא יכולה במקרים מורכבים לסייע ולתת פיתרון. יש גם מקרים שחיילים נמצאים במצוקה ומתביישים לספר".

יש לציין כי  מאגר היצע העבודה לחיילים בשדרות לא מספיק אידיאלי, לשם כך ב-11.3.19 הם יקיימו במתנ"ס יריד תעסוקה מיוחד גם כדי לגייס חיילים שדורשים עבודה וגם מקומות תעסוקה. "כרגע אין יותר מדי היצע של עבודה בשדרות כי משרדי כוח אדם לא מצליחים להתאים עבודה טובה בשעות שיש לחייל לתת. בשביל הזה ב-11.3 נקיים יריד תעסוקה, המטרה היא לגייס את בת העסק בשדרות ליוזמה הזו שהיא באמת מבורכת, אני מאמינה שהרבה עסקים בשדרות ירצו לסייע לחיילים ששומרים עלינו".

למיזם החשוב נרתמה גם עיריית שדרות. ראש העיר אלון דוידי בירך את אלדד ואלפסי עם ההירתמות שלהן למען חיילי צה"ל. "אנחנו מכירים את הסוגיה של חיילים שנאלצים לעבוד במהלך השירות הצבאי שלהם, בשל מצוקה בבית", אמר דוידי ל'דין וחשבון'. "אני שמח שישנו גוף שיכול לתת להם מענה בהכוונה ובתנאים המגיעים להם והכל ללא עלות. גם בתקופה שאחרי הצבא, שהיא תקופה של מחשבה וחוסר ידע לגבי האפשרויות הקיימות, אנשי 'תעסוחיל' עומדים לרשות אותם חיילים משוחררים ומסייעים להם. אני מודה להם מאוד על כניסתם לשדרות, הם עושים מצווה ומזמין את חיילינו ואת החיילים המשוחררים להיעזר בשירותיהם".

 

 

 

לכתבה הבאה:

הארנונה בשדרות עלתה? תלוי את מי שואלים

בעוד בעיריית שדרות מציגים כי תושבי העיר נהנים מתעריף הארנונה הזול בדרום, חבר האופוזיציה יניב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.