יום שני , 25 מאי 2020

אחרי 23 שנים מנהל מקרקעי ישראל נזכר: "הקרקע שלנו"

בימים האחרונים הוגשה עתירה לבית המשפט העליון בדבר פסיקת בית המשפט המחוזי כנגד חקלאי דתי ירא שמים תושב הנגב שמחזיק ומעבד קרקע חקלאית מעל 32 שנים לצורך פרנסתו ופרנסת משפחתו. תקופת עיבוד והחזקה זו בקרקע הקנתה לעובדיה זכויות בקרקע לרבות זכות התיישנות. ולכן על פי החוק רשאי החקלאי להמשיך להחזיק בקרקע ולעבד אותה ללא חוזה עם המנהל.

כאמור לפני 23 הכשיר החקלאי את הקרקע הנטושה במרחבי הנגב ונטע בה כרם ענבים שלפני 3 שנים התפשטה בו מחלה ולכן נאלץ לעקור את הכרם לפני שנת השמיטה שמיד לאחריה הוא נטע בקרקע עצי לימונים. לפני כ 4 חודשים הוציאה רשות מקרקעי ישראל צו לסילוק יד ופינוי מהקרקע כנגד עובדיה לוי בטענה שהוא פולש טרי בה למרות שהוא החזיק ועיבד את הקרקע  מעל 23 ושמשמשת שנים רבות כמקור למחייתו ולפרנסתו ומשעות הדבר כי אין לו יותר זכות בקרקע.

עובדיה לוי הינו אדם דתי, ירא שמים אשר עובד לפרנסתו כעובד אדמה באמצעות עיבוד חקלאי. הקרקע אשר בחזקתו נאמדת מעל 071 דונם ומוחזקת בידיו כבר 23 שנים כך הוא ובני משפחתו מתפרנסים למחייתם. כעבור שנים רבות "נזכרה" המדינה וטענה כי הקרקע שייכת לה ופנתה לבית המשפט בכדי להשיב את המקרקעין.

מנהל מקרקעי ישראל טען גם בתגובה כי כאשר צילמו את השטח המקום היה נראה נטוש ולא קיים זכר לפרדס או מטע במקום.  יצוין כי, מתוקף היותו אדם דתי, ערב שנת השמיטה הוא עקר את בכרם שחלה, באמצעות גוי מטעמים דתיים, ונטע במקומם שתילים חדשים עם תום שנת השמיטה. כיום נטוע פרדס לימונים ובעבר ניטע במקום כרם ענבים, מטע זיתים ופרדס אתרוגים.

גלעד אבני, עו"ד מומחה בעל שם ארצי בענייני מקרקעין עתר בשם לקוחו עובדיה לוי לבית המשפט העליון בשאלה משפטית ציבורית מכרעת והיא: "האם הפסקת עיבוד קרקע בשנת שמיטה מפסיקה את החזקה במקרקעי ישראל" ?

עו"ד גלעד אבני הדגיש בתביעתו כי נשוא התביעה מנוע בשל אמונתו היהודית דתית לעקור עצי פרי שבחלקת המקרקעין:  "התופעה המדוברת הינה תביעה של החזקת מקרקעין אשר היו בשימוש של אדם שנים רבות ואף לא אחת מן הרשויות במשך הזמן הזה לא טענה אחרת".

עוד הוסיף ואמר אבני: "כיצד יכול להיות שהמדינה נזכרה רק אחרי 23 שנים שהקרקע שייכת לה. מדובר באדם מבוגר מאוד, הדבר יגרום לו ולמשפחתו נזק עצום עד כדי איבוד הפרנסה שהיא בבחינת צורך קיומי יומיומי. אני מבקש כי יעשה צדק וימצא פתרון הוגן".

לדעתו של עו"ד גלעד אבני אם תתקבל טענת רשות מקרקעי ישראל כי הפסקת עיבוד קרקע חקלאית בשנת שמיטה מפסיקה את הזכות להחזיק בה אזיי על רשות מקרקעי ישראל להחזיר את דמי השימוש שגבו מהם על עיבוד והחזקת קרקע חקלאית מכל שומרי שנת השמיטה בעבר ובהווה.

לכתבה הבאה:

כתב אישום נגד נהגת מאופקים שדרסה למוות את ניקול קבסה

הנהגת מואשמת בגרימת מוות ברשלנות לאחר שלא הבחינה בקבסה ז"ל חוצה מעבר חציה בתאונה קשה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.