יום חמישי , 9 יולי 2020
ניזרי השבוע בשכונת נווה אשכול שעברה מתיחת פנים. צילום: גולן סבג

"תמיד פעלתי למען הציבור רק עכשיו זה תחת הכותרת של חבר מועצה"

מאז כניסתו של ראש העיר אלון דוידי לפוליטיקה המקומית נחשב אורן ניזרי לאחד מאנשי האמון הקרובים אליו שפועל לא מעט מאחורי הקלעים. בבחירות האחרונות הוא נענה לעבור לקדמת הבמה ונבחר למועצת העיר שם הוא מכהן כממונה על האגף לשירות לתושב. בראיון ראשון הוא מספר על ההחלטה שלא הייתה פשוטה למשפחה בגלל התפקיד של אישתו, על הסיפוק מהמהפך של שיקום שכונות ועל הטענה שבני המקום מודרים מהתפקידים המשמעותיים בעירייה.

כשאני תוהה בקול רם אם אורן ניזרי מכיר את הכינוי שדבק בו באופן חיובי כמובן "הכבאי של דוידי" הוא מחייך חיוך רחב. על עצמו הוא בוודאי לא יעיד אבל כל מי שזכה להיכרות אישית איתו למד להכיר, אישיות יוצאת דופן בנוף הפוליטי המקומי. מעבר לאדיבות ויחס מאיר פנים הוא היה שם תמיד מאחורי הקלעים לפתור בעיות של תושבים ואף משברים פוליטיים שצצו, הוא היה זה שגם הצליח בסגנונו לרכך אפילו מתנגדים לראש העיר. "אורן ללא ספק אישיות שקל להתחבר אליו" מפרגנים לו עסקנים פוליטיים, "היושר שלו זה משהו שגורם גם למי שמתנגד לראש העיר לכבד אותו, ההגדרה פוליטיקאי לא ממש מתאימה לו אבל אם כבר לומר עליו פוליטיקאי אז הוא פוליטיקאי מזן אחר בהחלט".

ניזרי (41) הוא לא באמת כבאי אבל בהחלט קשור למים, מקור פרנסתו בחברת 'מקורות' שם הוא משמש ראש צוות במחלקת איכות מים. מרגע כניסתו של ראש העיר אלון דוידי לחיים הפוליטיים הוא היה שם והאמין בו ובדרכו. "את הדרך עם אלון התחלתי לפני 12 שנים, לאחר שחבר עשה בנינו היכרות הוזמנתי לפגישה ומהרגע הראשון נוצרה כימיה. אני חושב שמהר מאוד הבנתי שניצב מולי מנהיג מלא כריזמה שיכול לעשות רק טוב בעיר שלנו. מסתבר שלא טעיתי".

למה אז לפני 12 שנה היה לך חשוב בכלל להתחבר לפוליטיקה?

"הייתי בערך בגיל 30, עשיתי את כל המסלול שרובינו עושים, הייתי בצבא, הלכתי ללמוד, סיימתי תואר ראשון, מתקבל לעבודה טובה, מסתדר ואז רואה איפה הוא רוצה לחיות, ולא רציתי לחיות בשדרות של פעם. אז יש לך 2 ברירות או שאתה נשאר בשדרות, או שאני עוזב  את שדרות ואם אני נשאר בשדרות אז אני לוקח צעד אחד קדימה , במקום לבכות ולעמוד מהצד אני אתחיל להיכנס לעניינים".

מה ראית באלון שלא ראית במנהיגים הקודמים?

אני ראיתי באלון דבר אחד- אני רציתי מישהו שיש לו את היכולת ללכת על גבעה לשים קראוון ולומר פה אני עוצר, ראיתי אדם של עשייה, של יוזמה, מה שהעיר הייתה צריכה באותם ימים קשים. מהרגע שהתחברתי לאלון האמנתי בריצה למרחקים איתו, אמרתי שאסייע כמה שאני יכול כדי לנסות להביא משהו חדש לעיר. ההתמודדות הראשונה הסתיימה בהפסד אבל היה לי ברור שבפעם הבאה יבוא השינוי ואני הכי שמח שהוא נבחר ומצליח כבר 6 שנים להוביל את העיר למקום אחר, מקום שהיא לא הייתה בו קודם".

 ניזרי עם ראש העיר אלון דוידי. בבחירות האחרונה עבר לקדמת הבמה. צילום: גולן סבג

הדילמה המשפחתית

למרות שלא היה נבחר ציבור, ניזרי תמיד היה מעורב, תמיד היה בסוד העניינים אבל אחרי קדנציה ראשונה של דוידי כשהוא פועל מאחורי הקלעים, לפני מערכת הבחירות האחרונה הוא החליט לעבור לקדמת הבמה המקומית. כחלק מהרצון של דוידי שהיה בטוח בניצחונו לראשות העיר הוא רצה לראות את הרשימה שלו משיגה כמה שיותר מושבים במועצה, רצוי מועמדים מתאימים ונאמנים ולכן היה כה טבעי שיבקש מנזרי להיכנס לרשימה בה הוא הוצב מספר 4.

איך נולד הרעיון בכלל להתמודד למועצת העיר, הרי תמיד היית שם, למה לא קודם ודווקא הפעם כן?

"נתתי את מה שנתתי בהתנדבות, תמיד הייתי מעורב וניסיתי לעזור ככל שיכולתי,  בערך כחצי שנה לפני תקופת הבחירות, מתכנסים לתוך מטה, מתחילים פעילים, יושבים והשם שלי מתחיל לעלות, אלון בא דיבר איתי, אמר שהוא רואה את האהדה הציבורית שיש כלפיי, רואה שבאמת אנשים אוהבים אותי ולכן הוא מבקש ממני להיכנס מתחת לאלונקה, יש בזה הרבה אחריות, צריך להשקיע המון  זמן מהזמן הפרטי שלנו לטובת הציבור כי הציבור מצפה מאיתנו לעבוד עבורו גם אם מדובר בתפקיד התנדבותי. תמיד פעלתי למען הציבור רק עכשיו זה תחת הכותרת של חבר מועצה".

העובדה שאשתך עובדת לשכת ראש העיר לא קצת בעייתי?

"קודם כל מבחינה חוקית אין כל פסול בזה גם משום שאני נכנס לתפקיד ציבורי התנדבותי וכמובן שהדבר נבדק משפטית והכל בסדר. הדילמה שהייתה היא אחרת, אישתי עובדת במקום ציבורי ויש לזה מחיר מבחינת ההיעדרות מהבית ופתאום גם אני לוקח על עצמי תפקיד ציבורי וזה ייאלץ ממני להשקיע המון זמן עבור הציבור על חשבון הילדים ומשפחה אבל זה המחיר שאנחנו משלמים ואנחנו בסדר עם זה כי בסוף אני רואה את העתיד של הילדים שלי שחיים פה וגדלים פה ואני רוצה שיהיה להם טוב בעיר הזאת, אני רוצה שיהיה טוב לכל הילדים שגדלים כאן ואני קיבלתי את ההחלטה להיכנס לתפקיד ציבורי באהבה גדולה".

קודם הסתכלת על הכל מהצד, כמה זה שונה כשאתה בתוך מועצת העיר?

"מבחינת התחושות אני לא מרגיש שוני מיוחד, פשוט כשאתה חבר מועצה אתה פעיל יותר, לוקח תחום אחריות כדי לקדם ולהוביל אותו. אני מוכרח לומר שהפעילות של חברי המועצה מתבצעת לא רק בישיבות המועצה עצמם, אנחנו יושבים בועדות, נמצאים בישיבות הנהלה עוד לפני הישיבה ולא תמיד מה שרואים בישיבת המועצה משתקף. אני חייב לומר שיש חברי מועצה  באמת מצוינים שפועלים רבות למען התושבים בהתנדבות מלאה ואת זה צריך לראות ולהעריך".

כיצד אתה מתייחס לטענה שכולכם פועלים אוטומטית בלי לשאול שאלות?

"ברור לך שמדובר בטענות לא רציניות, ישיבת מועצה כמו שאמרתי קודם מסכמת למעשה פעילות שנעשתה קודם. בישיבות השונות כל חברי העירייה שואלים שאלות ואם צריך גם מתנגדים, בסוף אנחנו מגיעים לישיבה מגובשים אחרי שביצענו עבודה יסודית, כל אחד בתחומו. מי שמכיר אותי יודע שאני אחד שאוהב לבצע עבודה יסודית בכל נושא שאני מטפל בו, כך עשיתי בנושא ספר התקציב, התייצבתי אצל הגזבר שלוש פעמים ועברתי דף דף מתוך אחריות, לא באתי והרמתי יד סתם ככה, הייתה לנו גם ועדת כספים שעתיים וחצי שבה באמת שאלנו את השאלות כדי להבין באמת כל נושא לעומק,   כך עשיתי למשל בסוגיית פחת המים שהוא אומנם לא בתחום אחריותי אבל כאחד שעובד בתחום בהחלט ראיתי לנכון להתערב".

 שיקום שכונות בשכונת נווה אשכול. מכיר את השכונות הותיקות מקרוב. צילום: עיריית שדרות

אגב פחת המים,  כאיש מקורות בו תסביר לציבור את הטענה לבזבוז כספי ציבור בגלל ניהול לא נכון של משק המים?

"בסוגיית פחת המים אני יכול קודם להסביר משהו עובדתי, תשתיות המים ישנות ורקובות  ולכן יש גם לא מעט נזילות ופיצוצי מים. למרות זאת, אנחנו פועלים בנושא ולא יושבים בחיבוק ידיים. בדו"ח המבקרת לשנת 2017 ראינו כבר ירידה של 3% בפחת המים, זאת אומרת אנחנו רואים מגמה ותיכף נראה גם מה קרה ב-2019 שזה יותר רלוונטי לפני שנדע אם אנחנו מצליחים להתמודד עם הפחת של המים או לא.  מעבר לזה אני רוצה לציין שהעירייה מחזיקה מערכת מיפוי בכל העיר, זאת אומרת כל התשתית עברה מיפוי מה שלא היה בעבר, היום אם יש לך פיצוץ בנקודה מסוימת אנחנו נדע איפה ללכת ולסגור את המים ולטפל בפיצוץ. דרך אגב, אני רוצה לספר לך שמנהל היחידה שהיה לי ופרש לפני שנה הבאתי אותו לכאן, זה בנאדם שבכל מקום הייעוץ שלו עולה המון כסף, הוא אמר לי אורן אני נרתם בהתנדבות לשדרות, הפגשתי אותו עם מנהל אגף שפ"ע והוא סייע לבצע עבודת מיפוי ובכלל כל הניסיון שלו הוא הביא כדי לסייע לנו להתמודד עם סוגיית המים והתשתיות".

מה קורה ברשויות אחרות?

"ברשויות אחרות יש תאגיד ואולי זה הפיתרון גם פה כי גם ככה אנחנו משלמים מחיר של תאגיד. ברגע שאתה עובר לתאגיד כל סוגיית פחת המים היא עליהם והם מחויבים לדאוג לטפל בתשתיות. כיום העירייה אומנם נותנת מענה ומושקעים תקציבים גדולים לשיפור התשתיות, באמת אני חייב לומר לך שבשבוע שעבר ראיתי את מנהל מחלקת המים מורדי אליאסי, היה יום שהוא לא ראה כלל את הבית שלו , היו סדרה של פיצוצים, הוא עבד ללא הפסקה וניגשתי אליו וביקשתי רק להגיד לו תודה".

אגב, מה דעתך על התנהלות האופוזיציה ובכלל הטענה שלהם לבזבוז כספי ציבור?

"קודם כל אני מכבד את חברי האופוזיציה הם מבצעים את תפקידם, לטעון את מה שהם צריכים לטעון אבל בסופו של דבר ראש עיר נמדד בתקציב שאיתו הוא התחיל באותה שנה ואיך הוא סיים את אותה שנה, הם לא יכולים לטעון לבזבוזי כספים או לגירעונות כאשר בפועל אתה רואה שיש איזון תקציבי. בעניין הזה דוידי יודע לעשות את העבודה מצוין והטענה הזו מוזרה לי וקצת מגוחכת. תקציב העירייה גדל, מס' העובדים גדל , מס' הפונקציות שנותנים שירות גדל ועדיין שדרות מבחינת משרד הפנים, 25% מתקציב העירייה הולך על כ"א שבממוצע בעיריות זה עומד על 40%, אז אנחנו מודעים על הכל ושומרים על הכל".

טענה פחת מגוחכת זה שתושבי שדרות מודרים מהתפקידים החשובים כאילו שיש העדפה לקחת תושבי חוץ?

"קודם כל אין שום העדפה לקחת תושבי חוץ אלא ההיפך. כל מי שמכיר אותי יודע שאם יש משהו כיליד שדרות שאני תמיד דוחף אליו זה לתת עדיפות לתושבי המקום בכל התפקידים כמובן בתנאי שהם מתאימים.  לעצם הטענה,  בתפקידים הבכירים אתה תמצא לא מעט תושבי שדרות כמו למשל הגזבר, מנכ"ל העירייה, מנכ"ל המתנ"ס ועוד לא מעט תפקידים. אין לי ספק מי שמתמודד במכרז ומתאים מבחינת היכולת אין סיבה להעדיף מישהו מבחוץ אבל בסוף ההחלטה צריכה מקצועית נטו אבל עם העדפה לתושבי המקום וזה לפי הבנתי מה שקורה בפועל ".

נהנה באגף שירות לתושב

אם יש משהו שגורם לניזרי המון נחת במסגרת תפקידו כממונה על האגף לשירות לתושב זה פרויקט שיקום שכונות אותו הוא מלווה מקרוב. "כאחד שגדל בבניין מגורים ותיק שהוזנח במשך שנים אני מכיר מקרוב את הצורך לדאוג לאותה אוכלוסייה מבוגרת" הוא אומר כשהוא מביט בגאווה על בנייני המגורים בשכונת נווה אשכול שעברו מתיחת פנים מדהימה. "מי שהיה עובר כאן קודם זוכר שאפילו ספסל לא היה לדיירים ושאפו גדול באמת מגיע לראש העיר על העובדה שברוב הרשויות קיצצו את הפרויקט הוא לחץ וגייס מיליוני שקלים במטרה לשקם את אותם בניינים שהוזנחו במשך שנים, כמובן שהמטרה שלנו להגיע לכמה שיותר ובסוף לתת מענה לכולם".

אגב, זה בסדר לשקם השאלה איך דואגים לשמור על הזה אם אין ועד מסודר?

"קודם כל אתה צודק אבל אני רוצה לספר לך שבחודשים האחרונים נעשתה עבודת מיפוי ויש תוכנית עבודה מסודרת כיצד להוביל לכך שבכל בניין מגורים יהיה וועד מסודר שיעמוד מול רכזי השכונות עוד מיזם חשוב שעשינו בו סדר, אין ספק שהעירייה צריכה לסייע והדיירים חייבים לקחת אחריות ולשמור על מה שעושים עבורם".

 שיקום שכונות בנווה אשכול. צילום: גולן סבג

כאמור, קיבלת לידך את תיק שירות לתושב, כמה זה מדבר אלייך באמת? מה בעצם המטרה של האגף הזה?

" ראיתי את עצמי עובד למען התושבים, להשפיע ברמת היום יום על חיי התושבים ולדאוג לצרכיהם והאגף הזה כמובן הכי מדבר אליי, השירות לתושב  זה הבסיס להצלחה. אז קודם כל האגף הזה הוקם בקדנציה הקודמת, נולד מהחזון של ראש העיר אלון דוידי להנגיש את כל בעלי התפקידים בעירייה לתושב, היה צריך לבנות אגף מסודר עם תקציבים, עם משאבים, לכל העניין הזה, לאחד את כל הפעילויות שיש בעיר ואת כל הקריאות שיש בעיר לאגף מסודר. אלון אז אמר- אני את כל העירייה הזו רוצה להביא לתושב, ומכאן נולד בעצם הרעיון"

כמה לדעתך הלכה למעשה האגף שיפר את השירות?

"קודם כל כוח אדם יש לך מרכז שלם של מוקדניות, מנהל מוקד שמנהל את כל המוקדנים שבעצם מתעדים את כל הקריאות ומתזמנים אותם, אלו בעצם דברים שלא היו קודם, היום תושב מתקשר אתה מתזמן את הזמן מרגע פתיחת הקריאה עד לסיום הטיפול בה, ברמה הזו. יש לך מנהלת אגף לשירות התושב שגם דרכה יש מישהי שמקבלת תושבים חדשים, העיר שלנו בצמיחה. יש מישהי היום שהיא מיועדת רק לקבל תושבים חדשים. היום אתה רוצה למשל לקבל אישור תושב, זה לא כמו פעם, שהיית צריך לקחת יום שלם כדי להשיג אישור תושב, אז היום אתה מקבל את האישור בלינק. וזה לא רק התקציבים, זה גם הדגש, אלון שם על זה דגש ושואל מיד שבוע, מנכ"ל העירייה מבצע פגישות עבודה רק על נושא שירות לתושב, כל הזמן שירות לתושב, ובעצם מזה אתה גוזר את כל הפעילויות של העירייה. גם נושא שיקום השכונות, אנחנו עושים מיפוי לכל השכונות, מגישים לאגף שירות לתושב ובונים תוכנית, האגף הזה פעיל. האגף בעצם נוגע גם בכלל המחלקות של העירייה, אם זה מענה ברווחה, מענה בחינוך, איפה שיש בעיה אנחנו שם, כדי לשפר ולהשתפר".

במסגרת ארגון מחדש, ביצעתם רענון במנהלות השכונתיות אחרי שהשיטה הקודמת כנראה לא מספיק הצליחה?

"אנחנו כמובן מדברים על המשל"תים – חילקנו את שדרות לכמה חלקים, בכל רובע שמנו מנהל אזור, שהוא בעצם יושב שם ובא במגע פיזי עם התושבים, זה אחרת. המשל"ת מרכז גם הפעלות שכונה, שומע את הדרישות של התושבים, רעיונות, אנחנו הולכים להוסיף את המז"ח מחלקה של ייעוץ משפטי, יהיה פה ייעוץ משפטי לתושבים שאין להם יכולת להיפגש עם עורך דין ביום יום. אני אספר לך סיפור, היינו ברמב"ם, הייתה שם מישהי מבוגרת , היא כל בוקר עומדת ומחכה להסעה/אוטובוס, המשל"ת בא שוחח עימה קצת והיא אמרה לו שהיא רוצה ספסל, אז שמנו לה ספסל, היא לא הפסיקה לברך אותנו. זה בעצם הדברים הקטנים שאנחנו עושים כל יום, הבניין ההוא שאין לו חשמל המון שנים אז אתה עושה לו תוכנית של חשמל סולארי, ועוד ועוד..".

איזה עוד שירות מכסה המשל"תים?

"היום יש גם שירות עד הבית שזה דבר נפלא, בעצם התושבים הקשישים שנמצאים בבית, תחת קריטריונים שקבענו (ניצולי שואה, קשישים, בעלי נכות..) יכולים להתקשר למוקד 106, ולבקש לשלם ארנונה לדוגמא, 2 נציגות של מחלקת הגבייה יגיעו אליהם הביתה והם פשוט יבצעו את התהליך עם התושבים מהבית על מנת להקל עליהם. זה בעצם הרובד השני של שירות לתושב, שעד היום הוא היה רק וירטואלי דרך טלפון, אפליקציות, אז עכשיו הוספנו גם את הרובד הפרונטלי, שירות עד הבית".

כמה המתכונת החדשה שיפרה למשל את הטיפול בניקיון העיר?

"המטרה שלנו בסוף להגיע למצב שלא יהיו בכלל תלונות על ניקיון, זאת אומרת אם יש ערימת פסולת אנחנו מטפלים בה עוד לפני שתושב נאלץ לצלם ולהתלונן. אותו רכז שכונה למשל  עושה סיור בשכונה ומוודא שהכל מתבצע כשורה , התפקיד שלו זה בעצם לראות את הדברים לפני שהתושב מרים טלפון. אוטוטו הם גם יתעסקו גם בכל הנושא של שיקום שכונות, אנחנו הולכים למפות את כל הבניינים שהולכים לעבור שיקום, מה הצרכים, יושבים עם התושבים, אנחנו עושים הכל בשיתוף פעולה".

איך אתה מסכם את הפעילות הציבורית עד כה?

"בסופו של דבר התושבים ייבחנו אותך על פי העשייה שלך ולא על דיבורים, עשית יעריכו אותך לא עשית אל תצפה לקבל מהם פרגון ותמיכה".

ושדרות לפי תפיסתך בכיוון הנכון?

"כן, העיניים רואות, שדרות עברה מהפכה של ממש, מה שרואים פה זו מנהיגות של ראש עיר עם דרך וחזון, הוא קם מידי בוקר עד שעות מאוחרות ועסוק כל כולו בעשייה למען העיר שדרות. אגב, כולם מדברים על כך שהעיר מקבלת תקציבים גדולים וזו לא חוכמה. אני מזכיר ששדרות תמיד קיבלה תקציבים אבל הם לא הלכו למקומות הנכונים, היו התושב מרגיש שהתקציב הולך אליו. שראש עיר מחליט להקים אגף שירות לתושב, זו בעצם אמירה, אני את כל המשאבים שלי מקצה עד הדלת של התושב, זה אלון דוידי. הוא נוגע בכל דבר ונוגע עד הסוף".

לכתבה הבאה:

המוקד הטלפוני של הגביה עובר לעיריית שדרות

במסגרת הרצון לתת מענה ייעיל בסוגיות שנוגעות באופן ישיר לרשות המקומית הוחלט להעביר את האחריות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.