שבת , 15 אוגוסט 2020
ששון שרה ואלי מויאל, חלק מהשמות החדשים של רחובות העיר. צילום: צילום רחפן: גולן סבג, עיבוד: אורי גבאי

תכירו את השמות החדשים בשדרות: רחוב אלי מויאל, שדרת ששון שרה ז"ל

ועדת השמות בראשות מ.מ ראש העיר עו"ד יהודית אוליאל מלכה החליטה לחלוק כבוד לבעל המכולת המפורסמת וראש העיר לשעבר. רחובות נוספים יקראו על שמם של אילן רמון, יצחק נבון וחנה סנש. בנוסף קבעה הועדה לקרוא לכיכרות תנועה 'גוש קטיף' ו'הפנתרים השחורים'.

ועדת השמות העירונית התכנסה לאחרונה וקיבלה החלטה בנוגע לשורה של שמות רחובות וכיכרות חדשים ברחבי העיר. מכלול השמות מורכב מדמויות הוד מהעבר וחלקן מההווה, כאלה שחיו בקרבנו עד לא מזמן. ועדת השמות הגישה את החלטותיה לראש העיר, אלון דוידי, שקיבל אותן והביא את החלטת הוועדה לאישור המליאה האחרונה והיא עברה ברוב קולות. שמות הרחובות החדשים שאושרו בוועדה הם: דוד המלך, נעים זמירות ישראל, מחבר ספר תהילים.

רבי אבא אבוחצירה זצ"ל, נכד של האביר יעקב, ובנו של ר' יצחק דמן מן תולאל, על שם מקום קבורתו, שם נרצח אביו (י"ד שבט תרע"ב) כשיצא לגייס כסף לצדקה, נשא לאשה את הרבנית חנה (לאלא חזן) בתו של המלך הקדוש רבי דוד אבוחצירא הי"ד המכונה "עטרת ראשנו", כשהיה בן 25 כתב הקדמה לספרי אביו בה מקיף את הזוהר ותורת הקבלה בבקיאות מדהימה, ברוח הקודש היה מודיע לרעייתו על אנשים שבדרך ומה בידיהם, עסק רק בתורה, בנגלה ובנסתר. הרב אלישע וישליצקי, זצ"ל, ידיד אמת של העיר שדרות ותושביה.

אלי מויאל ז"ל, שכיהן כראש העיר בין השנים 1998-2008 – התקופה הקשה של שדרות מבחינה ביטחונית, וייצג את שדרות בכבוד וברהיטות. מויאל נפטר השנה לאחר אירוע לבבי.

 אלי מויאל ז"ל. צילום: גולן סבג

רבי שלום בר חנין, זצ"ל, הקבור בבית העלמין בעיר, וכיהן כאב בית דין ורב בערים נטיפה ואסקורה במרוקו. אלי כהן ז"ל, 'האיש שלנו בדמשק', מגדולי המרגלים של ישראל, פועלו ומעשיו תרמו רבות לביטחון המדינה.  חנה סנש ז"ל, לוחמת ומשוררת יהודייה, מצנחני היישוב, שהתנדבה לשרת בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה נגד גרמניה הנאצית. אילן רמון ז"ל, אל"מ וטייס החלל הישראלי הראשון. היה בצוות מעבורת החלל קולומביה שהתפרקה עם חזרתה לאטמוספירה של כדור הארץ ונספה יחד עם כל הצוות. יצחק נבון ז"ל, הנשיא החמישי של מדינת ישראל. במהלך כהונתו, הקדיש תשומת לב רבה ושם פעמיו אל עיירות הפיתוח. יזם את מפעלות "סל תרבות" להקניית תרבות ואמנות לתלמידי ישראל, והכניס את לימודי מורשת יהדות המזרח. אריה לובה אליאב ז"ל, היה פעיל עלייה, התיישבות ושלום, חבר כנסת, סופר והוגה דעות, חתן פרס ישראל על תרומה לחברה (1988).

בנוסף לכך, אושרו שמות לכיכרות בשכונה – כיכר וולף גלפרין יבדל"א – שורד שואה, שעוד בהיותו נער בגיל 17, חירף נפשו בגטאות לטובת אחיו וחבריו והצילם מהשמדה.
כיכר קרלוס אולמנ'ס ז"ל, על שמו של ראש ממשלת לטביה בשנים שלאחר השואה. בשנות כהונתו, הציל את חייהם של יהודים רבים שברחו מרוסיה ומצאו מקום מפלט. הוא טיפח את היהודים ושמר על עצמאותם הכלכלית שהתעצמה בזכות חסותו עליהם.

כיכר תנועות הנשים – בישראל פועלות שלוש תנועות נשים: ויצו, ארגון נשים יהודיות בישראל ובעולם, נעמת, תנועת "נשים עובדות ומתנדבות", נוסדה מטעם הסתדרות העובדים הכללית ו'אמונה', תנועת נשים דתית לאומית מיסודה של הפועל המזרחי. לשלוש התנועות, סניפים פעילים בעיר שדרות שנותנים מענה קהילתי וחברתי למשפחה ולקהילה.

כיכר הפנתרים השחורים – תנועת מחאה ישראלית של צעירים מבני הדור השני של עולים לישראל ממדינות ערב, שהוקמה בשנת 1971 ופעלה להעלאת המודעות הציבורית לנושאים חברתיים בישראל.
כיכר אוג'דה וג'רדה – מיד לאחר הכרזת עצמאות המדינה, יהודים רבים ממרוקו היו מעוניינים לעלות למדינה החדשה והעיר אוג'דה הייתה מוקד מעבר עבור עשרות אלפי יהודים שעלו ממרוקו לאלג'יריה ומשם לישראל.

כיכר גוש קטיף – נמצאת על גבול שכונת המוזיקה ודרך הרב איפרגן. הכיכר על שמו של חבל ארץ התיישבותי שכלל 22 יישובים שפונו במסגרת תוכנית ההתנתקות. בגוש קטיף התגוררו ערב ההתנתקות כ-10,000 בני אדם.
כמו כן, אושרו שמות רחובות וכבישים ברחבי העיר – דרך לוחמי האש, הרחוב הסמוך שגובל עם תחנת הכיבוי החדשה, כהוקרה לפועלם המסור של לוחמי האש בשדרות ובמדינה כולה שמוסרים את נפשם להצלת חיים בכל שעות היממה במשך כל השנה כולה.

 כיכר לזכר גוף קטיף שפונה ב-2005. צילום: מיכאלי מתוך ויקיפדיה

שדרת ששון שרה, השדרה המרכזית במרכז המסחרי על שמו ולזכרו של ששון שרה ז"ל. פעיל חברתי ואישיות נערצת בשדרות שסייע לרבים מתושבי המקום במיצוי זכויות ובפתרון לתהליכים בירוקרטיים. הנצחתו בשדרה, תסמל את החיבור, העזרה והאהבה שהיו לו לכל אדם באשר הוא. שדרת הילדים – כביש חדש בקרבת פארק הילדים.

 ראש העיר אלון דוידי עם ששון שרה. צילום: יהודה פרץ

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "בהנצחת אישים אלו אנו זוכים להוקיר להם תודה על תרומתם לעיר שדרות, למדינת ישראל ולעם היהודי. אנו ממשיכים במגמה להנציח דמויות ערכיות שתרמו לעיר, למדינה, לעם היהודי ולאנושות בכללותה. זו הדרך ללמד את הדורות הבאים על דמויות הוד שהיו בקרבנו ובדורות שקדמו לנו".

יו"ר ועדת השמות ומ"מ ראש העיר, עו"ד יהודית אוליאל מלכה: "אני שמחה שמליאת מועצת העיר אישרה את החלטות ועדת השמות בראשותי. נפלה בידי זכות גדולה למלא תפקיד זה, ועדת השמות שוקדת על כל הצעה ובוחנת כל רעיון בכובד ראש, ושמה דגש על מתן מענה מלא לכל הפונים לוועדה תוך בחינת שיקולים רחבים. השמות שנבחרו מגלמים בתוכם ערכים חשובים אשר יעשירו את המרחב הציבורי בהנצחתם. מגמה זו של ההנצחה תימשך גם בקדנציה הזו, כמו כן להצעת ועדת השמות שותפים מלאים גם חברי הוועדה – ואני מודה להם ולראש העיר על הגיבוי והתמיכה".

 הנצחתו של ראש המועצה יונתן יפרח בדצמבר האחרון. צילום ארכיון: גולן סבג

לכתבה הבאה:

בלון גרם לדליקה גדולה בשדות נגב: תושבים של אחד הישובים פונו מבתיהם

גגהתקפת בלוני הנפץ לעבר ישובי העוטף נמשכה וגורמת לעוד ועוד דליקות נרחבות. בשדות נגב נחת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.