יום חמישי , 28 מאי 2020

פירוק חברה מרצון – סגירת החברה בידי הבעלים

פירוק חברה מרצון הוא תהליך שחברה עוברת כאשר בעלי החברה מגיעים לכדי מסקנה כי ברצונם לסגור את החברה.

כיצד מפרקים חברה?

 

על פי דיני התאגידים ודיני הפירוק, במדינת ישראל קיימות מספר דרכים לפירוק חברה, בניהן:

 

א. פירוק ע"י נושים – במקרים בהם החברה לא עומדת בהתחייבויותיה, בין אם כלפי עובדים, בין אם כלפי ספקים, בין אם כלפי הבנק או בין אם כלפי כל אדם או גוף אחר – יכול אותו אדם שהחברה חייבת לו כסף להגיש בקשה לביהמ"ש לצורך פירוק החברה. מטרת הגשת בקשה הפירוק לביהמ"ש היא שהנושה של החברה רוצה להיפרע מהחוב שלו.

 

ב. פירוק בידי בימ"ש – קיימים מצבים בהם חברה נמצאת במצב שבו על מנת להתפרק היא צריכה להיעזר בביהמ"ש. תהליך פירוק חברה ע"י בית המשפט הוא סוג של יצור כלאיים בין פירוק מרצון לפירוק ע"י נושים.

 

ג. פירוק מרצון – זהו התהליך בו נתרכז במאמר זה. פירוק מרצון הוא תהליך שהחברה מתפרקת מרצונה וזאת על פי החלטת בעלי המניות ודירקטוריון החברה.

פירוק חברה בע"מ מרצון

 

פירוק חברה מרצון הינה החלטה שמתקבלת ע"י בעלי המניות בחברה ובאישור וחתימה של דירקטוריון החברה. הסיבות לפירוק רבות הן: אי כדאיות כלכלית, סכסוך בין בעלי המניות או אפילו סתם החלטה לסגור.

 

הליך סגירת החברה מתנהל מול רשם החברות (הליך מקביל מתקיים מול רשויות המס – מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי) כאשר הוא אורך בין 4-6 חודשים במקרה של פירוק חברת יחיד (בעל מניות ודירקטור יחיד) או בין 10-12 חודשים במקרה של פירוק חברת רבים (יותר מבעל מניות ודירקטור אחד).

איך מתבצע הליך פירוק חברה מרצון

 

התהליך מתחיל בהגשת הבקשה לפירוק מרצון וזאת באמצעות שליחת הבקשה לרשם החברות. בתחילת הדרך מוגשת הצהרת כושר פירעון חתומה ע"י דירקטוריון החברה, בה בעצם מתחייבת החברה כי ביכולתה לפרוע את חובותיה (במידה וקיימים). לאחר מכן, יש לפרסם את בקשת הפירוק ברשומות. כאשר הבקשה מוגשת, סטאטוס החברה משתנה מחברה פעילה לחברה בפירוק.

 

לאחר כ-4 חודשים מיום הגשת הבקשה, מתכנסת אסיפה כללית, אסיפת בעלי המניות בה מוצג דו"ח המפרק. במרבית המקרים, דו"ח המפרק מעדכן כי לחברה אין חובות, אין נכסים ואין התחייבויות כאלה או אחרות. לאחר שהדו"ח נחתם בידי המפרק, הוא מוגש לרשם החברות בצירוף הדו"ח הסופי.

 

כשכל מסמכי הפירוק הוגשו, והבקשה נבדקה ואושרה ע"י רשם החברות, החברה משנה את הסטאטוס שלה לחברה מפורקת ולאחר כ-3 חודשים משנה את הסטאטוס שלה לחברה מחוסלת.

אגרת פירוק חברה

 

אגרת פירוק חברה מרצון גובה 124 ש"ח (או 248 ש"ח במקרה של פירוק חברת רבים). עלות האגרה היא בגין פרסום ברשומות. חשוב לציין – אגרת פירוק חברה מרצון נמוכה משמעותית מגובה האגרה שיש לשלם במקרים של פירוק ע"י נושים או פירוק ע"י בית המשפט.

מה ההבדל בין פירוק חברת יחיד לפירוק חברת רבים

 

כפי שנזכר לעיל, פירוק חברת יחיד הוא הליך מקוצר אשר יכול להתבצע במקרים בהם בעל המניות והדירקטור בחברה הם אותו אדם (גם במקרים בהם בעל המניות בחברה היא חברה בע"מ – לא מדובר בפירוק חברת יחיד אלא פירוק חברת רבים). במקרים בהם יש יותר מבעל מניות אחד בחברה, או יותר מדירקטור אחד בחברה – מדובר בחברת רבים.

 

ההבדלים העיקריים בין שני תהליכי הפירוק הללו הם:

  1. משך זמן התהליך – בעוד פירוק חברת יחיד אורך כ-4-6 חודשים, הרי שפירוק חברת רבים אורך 10-12 חודשים.
  2. אגרות – בפירוק חברת יחיד יש לשלם אגרה אחת בסך 124 ש"ח בעוד שבפירוק חברת רבים יש לשלם 2 אגרות בגובה 124 ש"ח כל אחת.

איך ניתן להפוך מחברת רבים לחברת יחיד?

על מנת לפשט, לקצר ולחסוך בעלות הליכי הפירוק, חברת רבים יכולה להפוך לחברת יחיד וזאת באמצעות העברת מניות כך שיהיה בעל מניות יחיד בחברה (יש להיוועץ תחילה ברואה חשבון ויועץ מס על מנת לוודא שהעברת המניות לא תהווה אירוע מס) וכן יש לפטר את כל הדירקטורים בחברה פרט לאחד. לאחר ביצוע פרוצדורה זו, בחברה יישאר בעל מניות אחד ודירקטור אחד, כך שהוא תוכל לבצע הליך פירוק מרצון של חברת יחיד.

תוכן שיווקי

לכתבה הבאה:

מטבחים במבצע בקטלוג חדש של דניאל מטבחים

מעוניינים לרכוש מטבחים מחומרי ייצור עמידים ואיכותיים במחירי מבצע? בחנות פרטית, תוכלו למצוא בדיוק את …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.