יום ראשון , 23 פברואר 2020

נתון מטריד בשדרות: 28% מהמתגייסים נושרים מצה"ל

בשל כך נפגש השבוע ראש העיר אלון דוידי עם ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף מוטי אלמוז, לדיון מקצועי בנושא הכנה נכונה של המיועדים לשירות ביטחון ומניעת הנשירה מצה"ל, שמיוחסת, בין השאר, למצב הביטחוני בעיר ב-20 השנה האחרונות. דוידי: "נוכחתי לדעת ולראות שיש לנו שותף אמיתי לדרך ונעשה יחד מאמצים ומיזמים למען הצעירים והצעירות שלנו".

האם החיים תחת איום הרקטות משליכים על השירות הצבאי של תושבי שדרות שמתגייסים לצה"ל? על-פי הנתון שמעסיק את קברניטי העיר והצבא יתכן שיש קשר לכך ולכן החליטו לפעול יחד למצוא פיתרון לבעיה שנוצרה. בביקורו האחרון בשדרות של הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ביקש ממנו ראש העיר, אלון דוידי, להיפגש עם ראש אגף כוח-אדם (אכ"א) בצה"ל על-מנת למנוע את אחוז הנשירה הגבוה בעיר, שעומד לפי נתוני הצבא על 28%. השבוע הגיע לפגישה בעירייה האלוף מוטי אלמוז. לאלוף אלמוז הצטרף ראש חטיבת התכנון ומינהל כוח האדם (תומכ"א), תא"ל אמיר ודמני. מטעם העירייה הגיעו, מלבד דוידי, סגנו ומחזיק תיק החינוך, אלעד קלימי, מנכ"ל העירייה, טל טורן, ומנהל אגף נוער וצעירים, יגאל ברכה.

אחת הנקודות המרכזיות שעלו, היא לצמצם את אחוז הנשירה הגבוה של תושבי שדרות המתגייסים לצה"ל וכעבור תקופה מסוימת משתחררים. כידוע, צעירי שדרות שמתגייסים בשנה האחרונה נולדו לתוך מציאות ביטחונית קשה וטרור מתמשך מרצועת עזה, שהחל בפצצות מרגמה, המשיך ברקטות קסאם, חשש ממנהרות, עפיפוני ובלוני תבערה ולאחרונה גם בלוני נפץ. השנתיים האחרונות היו קשות מנשוא, לאור השקט ממנו נהנו תושבי שדרות ועוטף עזה לאחר מבצע "צוק איתן" והפרתו אחת לכמה שבועות להסלמה של מספר ימים בודדים ושוב חזרה ל"שגרה".

גורמי המקצוע מצביעים על המצב הזה והטראומה המתמשכת כגורמים המשפיעים על אותם צעירים וצעירות שמעוניינים לתרום למדינה ולמלא את חובתם בשירות משמעותי בצבא. חלקם מוכרים כמטופלי חוסן וחלקם לא וגם אלה שכן, המידע הזה אינו מופיע בתיקם הרפואי. מרכז חוסן ער לבעיה ופועל יחד עם הגורמים הרשותיים להיות שם עבור הנערים והנערות לפני הגיוס לצה"ל, במהלך השירות ולאחריו.

 הרמטכ"ל כוכבי עם דוידי באליפות צהל שהתקיימה בעיר לפני כחודשיים וחצי. צילום: גולן סבג

דוידי וצוותו ביקשו מנציגי צה"ל לקבל מידע בזמן אמת נתונים על חיילים שהתגייסו ומראים סימנים של קושי בתפקוד ואפשרות לשחרור, על-מנת שיהיה מהלך משותף של העירייה והצבא איתם.

בנוסף, דובר רבות על הצורך בעבודה צמודה עם תלמידי י"א-י"ב כבר בשלב הצו הראשון, כולל הליכה של הכיתה יחד עם המורה לצו הראשון, הכנת תוכניות להעלאת המוטיבציה לשירות משמעותי, מינוי רפרנט לנושא זה ובניית תוכניות במכינה קדם-צבאית, עידוד של תלמידי י"ב ללכת אליה וליווי שלהם.

דוידי הציג בפני האלוף אלמוז את האתגרים העומדים בפני העירייה, שהם גיוס בני הנוער לשירות משמעותי, הישארותם בצבא על-אף הקושי של המצב הביטחוני, הצורך בכלים נכונים בהכנה של המיועדים לשירות ביטחון (מלש"בים) לקראת גיוס לשירות משמעותי והליווי שלהם במהלך השירות.

האלוף אלמוז ותא"ל ודמני בישרו לדוידי שקצינים ולוחמים יגיעו לכיתות, יעבירו מורשת קרב (מור"ק), יכניסו את ההכנה לצו ראשון לתוך בתי הספר. בנוסף, יכניסו תוכנית שנקראת "צו בצוותא" לתוך בתי הספר וימנו נציג מטעמם שיהיה אמון על הקשר עם שדרות והצרכים שלה.

הנוכחים בפגישה סיפרו, שהאלוף אלמוז התרגש מאוד מהמוטיבציה הגבוהה שיש לדוידי, קצין קרבי במיל', לשתף פעולה עם כל המהלכים שצה"ל עושה.

ראש העיר, אלון דוידי: "אני מודה לרמטכ"ל ולראש אכ"א על הנכונות וההגעה אלינו על-מנת ללמוד את הצרכים ואת האתגרים שעומדים בפנינו. אני משוכנע שכעת, כשנצא לדרך משותפת, נסייע לצעירים והצעירות הנהדרים שלנו להתחיל את המסע שלהם לקראת שירות משמעותי בצבא וליווים בכל התהליך, עם כל המורכבויות של חייהם בעיר הנמצאת 20 שנה תחת טרור".

ראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז: ״נעשה בקרוב מספר פעולות להגברת המוטיבציה לשירות משמעותי בעיר שדרות. אני מודה לראש העיר וצוותו על הנכונות הרבה להיות שותפים בקידום בני שדרות בצה"ל ועל השותפות לדרך".

סגן ראש עיריית שדרות ומחזיק תיק החינוך, אלעד קלימי: "שירות משמעותי והתמדה בתפקידים השונים בצה"ל, מתחילים בהכנה נכונה ובבניית מוטיבציה ואידיאליזם בקרב בני הנוער. אנו במערכת החינוך, כמו גם בפעילות הבלתי פורמלית כתנועות הנוער וכד', בנינו תוכניות ממוקדות מטרה להעלאת המוטיבציה ולהכנה מיטבית לקראת השרות הצה"לי. הקשר ההדוק עם גורמי הצבא חשוב מאוד ואני שמח שהאלוף אלמוז נענה לבקשתנו ליישום ודחיפת התהליכים במערכת החינוך בשדרות".

לכתבה הבאה:

ליגה ב': שדרות חזרה לנצח, נתיבות השוותה בדקה ה-90

בעקבות הניצחון ואיבוד נקודות בקרב קבוצות הצמרת, צימקה שדרות את הפער מהמקום שמוביל לפליאוף העליון …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.