יום שני , 25 מאי 2020

מחדל: למד"א שדרות לא היה אמבולנס לטפל בפצוע בתאונה

רפי מזרחי בן 32 משדרות רכב על אופניו ברחוב הנחלים כשלפתע נהג רכב פרטי פגע בו. כתוצאה מהפגיעה הוא נחבל קשה בפניו ונזקק לטיפול רפואי אלא שכאשר ביקש להזעיק את מד"א הוא קיבל תשובה כי האמבולנס נמצא באשקלון. לא ברור איך במצב ביטחוני כה רגיש שנמצאת שדרות לא הושאר נהג כונן למקרה חירום.

לא ברור איך קורה מצב בעיר כמו שדרות שתושב העיר נזקק בדחיפות לאמבולנס ולמד"א אין בכלל אמבולנס זמין. זאת הסיטואציה שאיתה נאלץ להתמודד בשבוע שעבר רפי מזרחי, צעיר תושב העיר שנחבל קשה בפניו לאחר שנדרס רכוב על אופניו בידי נהג רכב פרטי.

המקרה החמור אירע ביום שלישי 28 לפברואר, סמוך לשעה שמונה בערב. מזרחי, סטודנט שלומד באוניברסיטה הפתוחה בר"ג ומתגורר בשדרות מתנייד בעיר באמצעות אופניים לא תיאר לעמו שדווקא בעירו למודת הקסאמים שבה כל מערכות ההצלה מתורגלות היטב הוא לא יקבל מענה רפואי מהיר.

"באתי מכיוון הבריכה והגעתי לצומת שלפני כפר השעשועים. אני חציתי את הכביש והרכב שבא מכיוון כפר השעשועים פנה שמאלה בנתיב הקרוב אליו במקום הרחוק אליו ופגע בי. כתוצאה מהפגיעה הועפתי למדרכה וספגתי חבטה בפנים והחל לצאת לי מלא דם, נכנסתי להיסטריה ורק ביקשתי שיזמינו לי אמבולנס" מתאר מזרחי את שאירע.

אם מזרחי חשב שהאירוע אליו נקלע הסתיים רק בחבלות קשות בפניו הוא נאלץ גם לעבור מפח נפש בגלל מד"א. לדבריו כאשר הוזעקה ניידת אמבולנס לזירת התאונה על מנת להעניק לו טיפול עזרה ראשונה ולפנותו לבית חולים הוא נחרד לגלות כי אין מי שיעזור לו במצב שבו הוא נמצא. "אני כולי מדמם בפנים, בלחץ אטומי ומה שאני שומע שמד"א אומרים לאיש שביקש להזעיק אותם שיש אמבולנס שיוצא עכשיו מאשקלון, אמרתי לעצמי איך זה יכול שאין מי שיטפל בי, אני שוכב פצוע אחרי שרכב נכנס בי ואין אמבולנס. למרות שהיה אסור להזיז אותי מהמקום עד להגעת צוות רפואי כי באותו שלב לא ברור איפה עוד אני מדמם הוצע לי להגיע לסניף של מד"א עצמו אז הסכמתי כי לא ממש חשבתי באותו רגע מרוב לחץ".

 

מסע הייסורים של מזרחי הפצוע לא נגמר בכך שלא היה למד"א אמבולנס זמין. "אנחנו מגיעים לסניף של מד"א והדלת נעולה, דפקנו חזק, צעקנו וכלום אין מענה. שתבין בשלב הזה אני עוד מדמם. שוב התקשרנו ל-101 ואמרו אין אף אחד אפשר לשלוח מאשקלון, לא יכולתי להמתין עוד רבע שעה-עשרים דקות אז הגעתי בכוחות עצמי לבית חולים ברזילי שם כבר טיפלו בי כמו שצריך".

למחרת מזרחי שוחרר לביתו ומאז הוא מנסה להתאושש גם מהחבלות בפניו וגם מעוגמת הנפש שלדבריו נגרמה לו על-ידי מד"א. "אני מנסה לחשוב מה היה קורה אילו התאונה הייתה הרבה יותר קשה והייתי במצב של בין חיים למוות, מי היה מציל אותי, לצערי התשובה היא אף אחד. לא יכול להיות שבעיר כמו שדרות יקרה בכלל מצב כזה שלא יהיה מענה למי שנפצע כמוני בתאונה. ואם כבר אני מגיע למד"א איך יכול להיות שאין מתן עזרה ראשונה למי שנפצע, מה זאת אומרת המקום סגור ואין מענה".

בתוך כך נציין כי מזרחי הוא לא הראשון שמתלונן על בעיות במתן מענה רפואי מצד מד"א. לפני כשנתיים חשף 'דין וחשבון' כיצד במשך שעות ארוכות לא נשארו בעיר אמבולנסים וזאת מהסיבה שלאחר מבצע 'צוק איתן' היה צורך במתן מענה לפצועים מרצועת עזה שהיו זקוקים להעברת חולים ממעבר ארז לבתי חולים במרכז הארץ. "לא יכול להיות שעיר במצב ביטחוני כמו שדרות תישאר ללא אמבולנסים זמינים" זעמו אז תושבים שנזקקו לסיוע. "בגלל שיש רגיעה מבחינה ביטחונית זה אומר שצריך להשאיר את התושבים בלי כונן חירום, עם כל הכבוד לפצועים הפלסטינים, העדיפות היא לתושבי שדרות".

נציין כי גם בתקופה האחרונה שורר בעיר שקט יחסי, בימי הסלמה צוות החירום של מד"א זוכים לשבחים רבים על תפקודם תחת אש אך אין זה אומר שבימי שגרה מישהו במד"א יחשוב שאין צורך שיישאר בעיר אמבולנס זמין. "עם כל הכבוד בגלל המצב הביטחוני מד"א בשדרות זכה למבנה ממוגן וחדיש וכן תקציבים לאמבולנסים חדשים כך שלא ייתכן מצב כזה" אמרו בכעס בני משפחתו של מזרחי, "תתאר לעצמך מצב שבו בבת אחת יורים טילים לעבר העיר, מה אז יגידו? שנחכה לאמבולנס מאשקלון. גם אם יש שקט עכשיו זה לא אומר שתוך חצי דקה לא יכול להיות מצב חירום".

כתבנו מוסיף, בשיחה עם כתבנו השמיע דובר מד"א את הקלטת השיחה ובה שומעים את המוקדנית מבקשת מהנהג שהסיע את הפצוע  שהיה בדרכו לבית החולים, באזור יד מרדכי,  לעצור ולא להמשיך, אך לטענת מזרחי מדובר בשיחה השלישית שגם ממנה עולה כי לא היה אמבולנס זמין.

ממד"א נמסר בתגובה: "מבדיקת האירוע במערכות השליטה והבקרה של מד"א עולה כי כאשר האזרח התקשר למוקד החירום 101 של מד"א הצוותים בתחנת שדרות היו באותה העת בקריאות חירום והוא נענה על ידי חובשת במוקד שתשאלה על המקרה הרפואי, תדרכה את מזמין האמבולנס כיצד עליו לפעול במקביל להזנקת האמבולנס הקרוב ביותר שאיתרה מערכת השליטה והבקרה. בתחנות ההזנקה של מד"א לא קיים שירות מרפאה ולכן אנו שבים ומזכירים לציבור שבכל צורך רפואי יש לחייג למוקד החירום 101 ולא להגיע לתחנות".

לכתבה הבאה:

כתב אישום נגד נהגת מאופקים שדרסה למוות את ניקול קבסה

הנהגת מואשמת בגרימת מוות ברשלנות לאחר שלא הבחינה בקבסה ז"ל חוצה מעבר חציה בתאונה קשה …

3 comments

 1. להבא לחייג למוקד איחוד הצלה במספר 1221.
  ללא כוכבית מכל טלפון 24/7 חובשים של איחוד הצלה יגיעו במהירות לתת מענה רפואי מקצועי ללא כל עלות.
  1221 מספר שמציל חיים.

 2. התשובה ברורה לי מאד
  בעקבות מלחמת מד"א באירגוני ההצלה שלח מד"א עשרות אמבולנסים השייכים לאזור לאזור דן לתיגבור
  אז מה הפלא שאין אמבולנסים בשדרות ועוד מקומות בדרום
  אני אחראי על כל מילה שנכתב כאן

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  טוב שהתעוררתם…..
  זה לא חדש שאין אמבולנסים בשדרות זה נושא ישן מאוד.
  אולי עכשיו שזה מישהו שקרוב אליכם כניראה ניתקל בבעיה הזו אז פתאום עושים כתבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.