שבת , 30 מאי 2020

מודדים בלי אבחנה, קורעים לתושבים את הכיס

העלאות הארנונה שביצעה עיריית שדרות בשלוש השנים האחרונות במסגרת תוכנית ההבראה עוד התקבלו בהבנה אבל בחודשיים האחרונים מאות תושבים גילו את המכה האמיתית: מדידות של שטחים משותפים, סוככי מרקיזות, פרגולות, מרפסות, חנייה לרכב ואפילו מחסנים והכל בחיוב רטרואקטיבי על השנה שחלפה באלפי שקלים למשפחה.  

ראש עיריית שדרות אלון דוידי זוכה בצדק ללא מעט מחמאות על עשייה מרובה בשלוש שנות שלטונו, בין היתר הוא הצליח למזער באופן דרמטי את גירעון ה-100 מיליון שירש מקודמו אבל זה לא אומר שבדרך למטרה צריך לרוקן לתושבים את הכיסים. זה מה שלפחות מרגישים לאחרונה תושבים רבים שזועמים לאחר שקיבלו בתחילת השנה לתיבות הדואר שלהם דרישות תשלום מופרזות, זאת בעקבות כביכול מדידות חדשות שביצעה חברת מדידות חיצונית עבור חברת הגבייה של העירייה. "יש לנו הרבה כבוד לעשייה שנעשית בעיר אבל עם כל הכבוד לא יעלה על הדעת שזה יהיה על החשבון שלנו" אומר השבוע אחד התושבים בכעס, "הבנו את העניין שעשו קצת סדר בגבייה ושיש בעיר חוקים שלא נאכפו עד היום אבל יש גבול לכל דבר ושלא יספרו לנו סיפורים, אנחנו עדיין לא רעננה או תל-אביב שיחייבו אותנו בכל דבר אפשרי, אנחנו בשדרות וצריך עדיין להתחשב בתושבים. יש דברים שאפשר להבין כמו העלאת הארנונה במסגרת תוכנית ההבראה אבל לחייב ארנונה על מחסן? או על חנייה? נו באמת גם בערים הגדולות כמו אשדוד, רחובות  ראשל"צ וחולון לא גובים את זה, צריך לעצור את הביזיון הזה אחרת הוא ישלם על זה בבחירות, עם כל הכבוד לעשייה שלו ואני כאחד שתמך בו בבחירות האחרונות אומר לדוידי "אל תפגע לנו בכיס, לא נסלח לך כשתבקש את הקול שלנו בקלפי שוב".

לאן "נעלמו" ההבטחות ומסקנות הוועדה שהקים דוידי?

זאת לא הפעם הראשונה שמתעורר זעמם של התושבים בכל הקשור לתעריף הארנונה. כבר לפני כשנתיים כאשר ראש העיר הביא לאישור מועצת העיר, העלאת הארנונה במסגרת תוכנית ההבראה, גילו חברי אופוזיציה בין הסעיפים גם חיובים שלא היו קודם, בין היתר על פרגולות ומרפסות. לזכותו של חבר האופוזיציה אבי אדף יאמר כי כאשר תושבים מחו על העלאה בישיבת מועצה סוערת הוא ביקש לשים זרקור על הבעיה היותר גדולה. "אני מבין את המחאה על העלאת הארנונה אבל בעיני הבעיה הגדולה יותר זה המדידות החדשות שמבצעת העירייה, אחרי שיסתיימו המדידות כולם יבינו שזאת המכה הכלכלית האמיתית" אמר אז לפני כשנתיים.  באותם ימים דבריו של אדף דווקא חלחלו לאוזניו של ראש העיר דוידי שנענה להצעתו להקים ועדה בהשתתפות חברי האופוזיציה ונציגי ציבור כדי לגבש תוכנית לביטול הגזרות מול משרד הפנים. בנוסף, ראש העיר אף פנה למשרד האוצר בפנייה בעניין: "אני סבור כי החרגת צו הארנונה דאז למרפסות פתוחות הייתה טעות מיסודה, שלא לומר גזירה חסרת תכלית והגיון, בייחוד לנוכח העובדה כי רבים מן התושבים כלל אינם עושים שימוש באותן מרפסות פתוחות, וגבייה מיותרת זו מהווה עבורם נטל כלכלי לא מוצדק" כתב דוידי לשר והוסיף "יתרה מזאת, מדובר בתשלום ארנונה אשר אינו מקובל ואינו מתקיים ברוב ערי ישראל".


מתוך כתבה שפורסמה בשנה שעברה

 

 

לאחר שהוועדה התכנסה בהשתתפות חברי אופוזיציה וקואליציה הייתה אופטימיות ופוזרו סיסמאות כמו "אני מאמין כי רק בשיתוף פעולה נצליח להוביל מהלך חשוב זה לרווחת תושבי שדרות" צוטט דוידי בכתבה שפורסמה ב'דין וחשבון' בחודש פברואר 2015.  בפועל לא רק שלא קרה דבר, חיובי הארנונה התרחבו למימדים גדולים. "דוידי כבר הוכיח בעבר שאם הוא רוצה הוא יכול לשכנע  גם את שר הפנים, יכול להיות שזה נוח לעיריית שדרות כי על כל עמידה ביעדים שחלקם אלו הגזרות שנוחתות על התושבים, העירייה מקבלת מענקים שעוזרים לה אז למה שיתאמצו לשנות את זה?" אמרו גורמים באופוזיציה.

נזכיר כי בין המסקנות של הוועדה: פטור מלא למרפסות, 50% הנחה למחסנים, מרתפים שגובהם פחות מ-2.20 מ' שלא למגורים פטורים מתשלום,  והקפאה של אגרת השילוט. בפועל מה קרה? המדידות כללו מרפסות, פרגולות, הצללות סוככי מרקיזות, חנייה לרכב וכן גם אגרת שילוט. שורה תחתונה: הבטחות לחוד-מעשים לחוד.

אגב, בין אלה שהובילו את המאבק הקודם היו חברי העירייה מיכאל אמסלם ואביאל בן זיקרי. כיום הם חברי קואליציה, מעניין לראות אם קולם ישמע גם הפעם.

 

 

ארנונה על כל דבר אפשרי

כאמור, בשבועות האחרונים תושבי העיר שדרות גילו לתדהמתם כי חיובי הארנונה גדלו בעשרות שקלים. הסיבה: המדידות החדשות שחייבו עשרות בתשלום עבור עשרות מטרים נוספים בגין המרפסת, חדרי מדרגות ועוד. הדבר עורר את זעמם גם של אנשי האופוזיציה אשר הביעו  התנגדות נחרצת למהלך ואף בימים האחרונים החלו לגייס תושבים למאבק כנגד ההחלטה השערורייתית לדבריהם. אחד התושבים כתב השבוע בפייסבוק, "מידי יום מפרסם ראש העיר פוסטים בדף הפייסבוק שלו על תקציבים רבים שהעירייה ברשותו מקבלת, ומגייסת לטובת התושבים. אז על מה ולמה צריכים התושבים לספוג עלויות נוספות בחיובי הארנונה שגם ככה מכבידים עלינו".

בנוסף לתושבים גם בעלי העסקים בעיר קיבלו לאחרונה חיובי ארנונה גבוהים מהרגיל. כזכור לפני שבועיים פרסמנו בעיתון שראש העיר אלון דוידי הנחה את מנכ"ל העירייה טל טורן לבחון את הטעות שנעשתה בדבר חישוב הפרגולות של בתי העסק במרכז המסחרי.

מבדיקה שלנו, ברשויות אחרות עולה כי עיריית שדרות יכולה גם יכולה לשנות את התקנות. "כל עירייה נוהגת שיטה משלה לחישוב הארנונה. למה? ככה. אין סיבה ממשית. כל רשות מודדת את שטחי הדירות בשיטתה", אומר ראש המכון לשמאות והנדסה, חיים גלנצר, "וההבדלים יכולים להגיע לכדי הפרשים של 52% בגובה המס". אלה השיטות השכיחות:

 

 

השטח נטו: כל שטח הדירה, לא כולל מרפסות, כשהוא כולל גם את השטח שמתחת לקירות הפנימיים והחיצוניים. במקרה של קירות משותפים עם דירה אחרת, כל דירה תישא במחצית. במרבית המקרים זהו השטח שנרשם בטאבו בסעיף גודל הדירה.

השטח ברוטו: כל שטח הדירה כנל, פלוס החלק היחסי של הדירה בחדר המדרגות. השטח היחסי בחדר המדרגות נקבע לפי שטחה היחסי של הדירה בהשוואה לכל הדירות בבניין.

שטח פנים הדירה )נטו-נטו(: השטח נטו, כולל מרפסות מקורות, אך לא כולל השטח שמחוץ לקירות החיצוניים, כגון מרפסות פתוחות, ושטחים נמוכים מגובה התקרה המינימלי.

 שטח מוצמד (ברוטו-ברוטו) : השטח ברוטו פלוס כל התוספות האפשריות, כמו חנייה, מחסן, החלק היחסי של הדירה בגג הבניין ובחדר המדרגות ועוד. בטאבו השטח הזה מצוין כשטח מוצמד ומחושב בנפרד משטח הדירה עצמה, אבל יש עיריות שכוללות אותו בחישוב הארנונה. במודיעין, לדוגמה, גובים ארנונה גם על החלק היחסי בחדר האשפה ובחניות.

כמו שכולנו יודעים, שדרות עדיין לא נמנית בין הערים עם מצב סוציו אקונומי גבוה במיוחד כך שאין כל הצדקה לדרוש דרישות גבוהות מהתושבים, בעשרות רשויות חזקות נמנעים מחיובים כפי שנעשה כעת בשדרות אז אין סיבה שגם בשדרות לא ימנעו מזה.

 

שאובי: "יד אחת נותנת, יד שנייה לוקחת"

חבר האופוזיציה הרצל שאובי לא מתכוון לשבת בשקט נוכח הגזרות הקשות שספגו התושבים בעקבות המדידות החדשות. לקראת ישיבת המועצה הקרובה הוא הגיש הצעה לסדר בעניין זה. "עיריית שדרות אישרה את צו הארנונה לשנת 2017 עם קבלת החיובים החודשיים התברר לתושבים רבים שהתשלום שהם נדרשים לשלם הפעם עלה באחוזים ניכרים ואף לא תואם את המדידות שהתבצעו בביתם. כמו כן משפחות רבות מתקשות לעמוד בנטל החדש. בבירור שנעשה מתברר שבחישוב החדש נכללו רכיבים שלא נגבו בעבר. חברי מועצה נתקלים לא פעם בתושבים זועמים על כך שהם נדרשים לשלם סכומי מיסים גבוהים מהעבר על אף שהמדינה אישרה הנחה ניכרת לתושבי העיר".

בשיחה עם 'דין וחשבון' מסביר שאובי: "ראש העיר מנסה להסית אומנם את הדיון אליי אבל הגיע הזמן שהוא יענה בצורה עניינית. לא יעלה על הדעת שמצד אחד המדינה מעניקה הטבות ומצד שני דוידי נותן יד לקחת אותם בדלת אחורית באמצעות מדידות שונות ומשונות וחישובים של מרפסות פרגולות ומה לא".

עוד הוא טוען: " תושבים מקבלים דרישה רטרואקטיבית וזאת מכה כלכלית אנושה למשפחות וקשישים שאין ידם משגת וכן עול כלכלי לכל משפחה ממוצעת. ונניח שיש הצדקה בארנונה מדוע מודדים באמצע שנת 2016, מגישים את הדו"ח בסוף השנה ואז שולחים את התשלום, לפחות כדי להתחשב בתושבים אפשר אחרי המדידה להודיע לתושב, לתת לו אפשרות לערער כי הרבה פעמים מודדים יותר מדי ואז להודיע לו כי מעתה הוא יחויב בסכום כך וכך. פתאום תושבים מקבלים סכומי עתק לשלם בבת אחת, זה לא הגיוני בכלל. חברת המדידות עושה מה שבא והגיע הזמן שהעירייה תעצור את הדבר הזה. חוץ מזה המצב של העירייה ".

אגב, תושבים רבים מתלוננים כי בוצעו טעויות קשות במדידות של הבתים שלהם, טעויות שעולות להם אלפי שקלים. העניין הוא שכאשר הם רוצים לערער הם מתבקשים, כן ניחשתם נכון לשלם אגרה של 300 שקלים. רק במידה והם צודקים הכסף יוחזר להם.

 

לכתבה הבאה:

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.