מה עושים כשאין וטרינר קרוב?

מחלות ואפילו מצבי חירום רפואיים אצל חיות מחמד, אינם דברי נדיר. למרות העובדה שניתן למצוא וטרינרים ברוב הארץ, עשויים להיות מצבים שבהם אתם לא מוצאים וטרינר קרוב, שהמרפאה שלו פתוחה ופנויה עבורכם. מה עושים?

להסתכל סביב

אפשרות אחת, היא לחפש וטרינר בסביבתכם הרחוקה יותר. זאת, במיוחד אם מחפשים וטרינר שמתמחה בנושא מיוחד. אם נמצאים במקום קטן יחסית כמו שדרות, סביר שלא יהיו וטרינרים רבים כאלה, אבל תוכלו כנראה למצוא אותם בערים הגדולות בסביבה (עם חיפוש דוגמת וטרינר אשקלון או וטרינרים אשקלון) וכמובן באינספור הישובים הקטנים שבדרום (למשל,וטרינר בעומר).  

אפשרויות נוספות 

במקרים רבים ניתן לבצע התייעצות טלפונית עם וטרינר או אפילו התייעצות דרך האינטרנט, בשיחת וידאו. הדבר שימושי במיוחד אם זקוקים להתייעצות קצרה עם וטרינר שמומחה בנושא מסוים, אבל נמצא רחוק (כפי שהזכרנו למשל בהקשר וטרינר אשקלון). כמו כן, ניתן להזמין אליכם וטרינר, עם או בלי רכב מצויד במיוחד לשם כך ("מרפאה ניידת"). 

עזרה ראשונה

במקרים מסוימים, יש צורך להגיש לבעל החיים עזרה מיידית, דחופה. כנהוג, נתחיל בהוראות הבטיחות: קחו בחשבון, שבעל חיים במצוקה עלול להיות אגרסיבי ולפעול באופן שונה מהרגיל. האפשרויות למקרי חירום רבות למדי ובכל מקרה, יש להפעיל שכל ישר בהתאם לנסיבות. אלה כמה דוגמאות בולטות, למצבים בהם אתם עשויים להיתקל וכיצד ניתן להגיב אליהם לבד: 

דימום – הפעולה הראשונית שיש לבצע, היא עצירת הדימום עם בד נקי כלשהו. ניתן להשתמש לשם כך בחומרי חבישה ובחומרים אנטיספטיים (דוגמת פולידין), שיש בכל בית. 

מכת חום – מצב שנפוץ בארץ לא רק אצל בני אדם אלא גם אצל בעלי חיים, הוא מצב של מכת חום. כללית, מה שצריך לעשות בכדי לטפל בו, הוא לקרר את בעל החיים ולתת לו לשתות. 

הרעלה – הרעלה עשויה להתרחש כתוצאה מאכילת רעל או בעקבות הכשת נחש. עד הגעה לוטרינר או הגעת וטרינר אליכם (מאחר שלא תוכלו לפתור מצב כזה לבד), יש להשתדל לוודא מינימום תנועה אצל בעל החיים (להרגיע אותו). אם מדובר בהכשה, רצוי לקרר את האזור. בשני המקרים, חשוב לאסוף מידע שיסייע לזיהוי הארס (מידע על הרעל או צילום של הנחש). 

חנק – במקרה חנק קל מבליעת חפץ כלשהו, ניתן לפתוח את פיו של בעל החיים, להוציא הצידה את הלשון (בכדי שלא "יבלע אותה") ולשלוף את הגוף הזר.

החייאה

כן, יש דבר כזה – תהליכי החייאה של בעלי חיים. תהליכים אלה, כוללים גם את מה שידוע לנו כעיסוי חזה וכהנשמה מפה לפה ובמקרה זה ליתר דיוק הנשמה מפה לחוטם). ניתן אפילו לבצע את תמרון "היימליך" לבעלי חיים, לשם חילוץ גופים זרים שנתקעו בדרכי הנשימה. כל אלה מיומנויות ייחודיות, שכאן לא נרחיב לגביהן. מידע נוסף על הנושא הרחב של החייאת בעלי חיים, תוכלו למצוא באינטרנט וכמובן אצל הוטרינר שלכם. 

כדאי גם לזכור ש.. 

יש מצבים שאליהם ניתן להיערך מראש, אם מדובר במחלה או תופעה חוזרת. למשל, להיות מצוידים בתרופה מסוימת שהוטרינר נתן למקרים כאלה. אגב, תרופות לבני אדם הן עניין אחר – אל תיתנו אותן לחיות המחמד שלכם. הערה חשובה לסיום: אם נראה שהדברים "הסתדרו" וחיית המחמד שלכם נרגעה, זה לא בהכרח סוף הסיפור. ייתכן שיש פציעות פנימיות שאתם לא יודעים עליהן. פצע נשיכה למשל, מתבטא במקרים רבים בנזק חיצוני קטן, לצד נזק פנימי גדול יותר. מסיבה זו, כדאי לשקול הגעה לוטרינר.  

לכתבה הבאה:

צמידים מיוחדים: סקירת כל סוגי הצמידים הכי מיוחדים שיש!

הממצא הקדום ביותר של צמיד, מוערך לפני כ- 25,000 שנה והוא התגלה במערה שבמונקו. המדובר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.