יום רביעי , 3 יוני 2020

כמה כסף אתם צריכים לפנסיה?

דסי ניר

היינו מעדיפים להשאיר את הדאגה לפנסיה עד לגיל הפרישה, אך כדי שנצליח לחסוך מספיק כסף חשוב להיערך כבר מעכשיו ולוודא מעת לעת שאנחנו לא צריכים לחשב מסלול מחדש. הצבת מטרות לגיל הפנסיה תעזור לנו להעריך כמה כסף דרוש לנו כדי לפרוש בראש שקט

אם גם אתם לא אוהבים לחשוב על הפנסיה שלכם, אתם ממש לא לבד. מחקרים מראים שוב ושוב שקשה לנו לחשוב על העתיד הרחוק ואנחנו מעדיפים להתרכז במה שכאן ועכשיו. ומה יהיה כשנתבגר ונצא לפנסיה? אלוהים גדול. העיקר שעכשיו נלך לאכול במסעדה טובה ונתכנן את החופשה הקרובה. אם כבר חושבים על הפנסיה, אנחנו מעדיפים לדמיין אותה כמן חופשה מתמשכת, בין רביצה בחוף הים לביקור של הנכדים. אבל כדי שנוכל לנוח על זרי הדפנה לאחר הפרישה צריך לחסוך כבר מגיל צעיר בקרן הפנסיה ולוודא עוד היום, שהחיסכון שלנו מתאים לצרכים שיהיו לנו בעתיד.

מה יקרה להוצאות ולהכנסות שלנו לאחר הפרישה לפנסיה?

כדי להבין כמה כסף נצטרך לאחר הפרישה לפנסיה ראשית עלינו לנסות להעריך את ההוצאות וההכנסות שיהיו לנו בתקופה זו. כשאנחנו חושבים על עצמנו בגיל מבוגר, אנחנו אולי מדמיינים הוצאות רפואיות גדולות ועזרה לילדים במימון הוצאות גדולות כמו לימודים, חתונה, רכישת בית ואפילו גידול הילדים. וזה כנראה יהיה נכון. גם אם לא נעסיק עובד זר צמוד בבית או נכוון לדיור מוגן יוקרתי, כנראה שההוצאות שלנו על שירותי בריאות יעלו משמעותית. עם הזמן הפנוי, חלקנו אולי גם נעדיף לצאת יותר מהבית ולבלות הרבה יותר זמן בקניות ובילויים אחרים.

לעומת הוצאות על בריאות ופנאי שכאמור עולות לרוב, ישנן גם הוצאות שצפויות לרדת לאחר הפרישה לפנסיה: הטבות המס הרבות על החיסכון הפנסיוני יאפשרו לנו לשלם סכומים מופחתים בהרבה למס הכנסה ולביטוח לאומי עבור קצבת הפנסיה שלנו, ובעצם, גם את ההפקדות לקרן הפנסיה ולקרן ההשתלמות כנראה שכבר לא נעביר יותר. אם לקחתם משכנתא יתכן שבגיל הפרישה כבר תסיימו לשלם אותה.

לצד ההוצאות שמשתנות, חלקן גדלות וחלקן מצטמצמות, גם ההכנסות שלנו צפויות להשתנות. קצבת הפנסיה שנוכל לקבל מקרן הפנסיה עשויה להיות נמוכה יותר. לא יהיה יותר מעסיק שישלם לנו תוספות כגון דמי הבראה, תשלום על ימי חופשה, או הוצאות אחזקת רכב וטלפון לאחר שנפרוש מעבודה. גם על בונוסים אין מה לבנות כמובן.

איך נדע מהו סכום החיסכון שיספיק לנו לפנסיה?

עם הכנסות והוצאות שצפויות להשתנות במידה ניכרת לאחר הפרישה מהעבודה, קצת קשה לנו להעריך לבד איזו הכנסה נצטרך כדי להצליח לשמור על רמת החיים שלנו בתקופת הפנסיה. עם זאת, ישנן בכל זאת כמה דרכים להעריך את ההכנסה שנצטרך ובהתאם לכך, את סכום החיסכון שנצטרך כדי להשיג את אותה הכנסה מספקת. תמיד קל יותר להתחיל ממה שאנחנו מכירים: חשבו על ההכנסה שלכם היום ונסו להעריך עד כמה היא תוכל לעלות עד הפרישה לפנסיה. ביחס לרמת החיים שלכם היום, כמה כסף מתוך ההכנסה שלכם היום תצטרכו גם לאחר הפרישה, בהתחשב בכל השינויים בהוצאות שהזכרנו? הנתון של השכר שיהיה לנו לאחר הפרישה ביחס לשכר שלפני הפרישה נקרא ׳יחס התחלופה׳.

בנוסף ליחס התחלופה, חשבו מהם הדברים שתרצו לעשות לאחר הפרישה: האם תרצו לנסוע לטיול גדול, או להיות מסוגלים לעזור לילדים בסכום משמעותי? לחלופין חשבו מהם הדברים שמדאיגים אתכם לגבי תקופת הפנסיה? האם תרצו להיות מסוגלים לממן לעצמכם דיור מוגן והאם יש לכם ביטוח מספק למקרה שתצטרכו טיפול רפואי יקר וממושך? בהתאם לכל המטרות הללו, תוכלו להחליט האם אתם זקוקים להכנסה בגיל הפנסיה שתהיה דומה, נמוכה או גבוהה יותר להכנסה שלכם לפני הפרישה.

איך אפשר להתכונן כבר מעכשיו כדי שנצליח לחסוך מספיק לפנסיה?

כל זה נשמע רחוק מאוד, אך לא כדאי להיות שאננים. כדי להצליח לחסוך מספיק לכל המטרות והצרכים שלנו, צריך לוודא כבר היום שאנחנו בכיוון הנכון. תוכלו לעשות זאת בעזרת הסימולטורים המופיעים באתר קרן הפנסיה. איש מקצוע בעל רישיון פנסיוני יוכל לעזור לכם להכין תחזית להכנסה הצפויה לכם לאחר הפרישה, להכנסה שתענה על הצרכים שלכם ויבנה עבורכם תכנית כיצד לגשר על הפער ביניהן. בינתיים, כדאי להגדיל את החיסכון לפנסיה כמה שיותר כבר כעת ולשקול לחסוך בקרן פנסיה ברירת מחדל המאפשרת לכם להגדיל את החיסכון הפנסיוני בשל דמי הניהול המופחתים שהיא מציעה. הימנעות ממשיכת כספי פיצויים בכל עזיבת עבודה תעזור לכם לשמור על החיסכון לפנסיה ולהשיג את המטרות שלכם. לאורך השנים חשוב לבדוק מדי כמה שנים האם כדאי לעשות משהו נוסף ולקראת הפרישה כדאי להפחית בהדרגה את הסיכונים.

תוחלת החיים בישראל גבוהה יחסית למדינות אחרות ומאפשרת לנו לחיות כמעט ׳עד 120׳, אך המשמעות היא שאנחנו צריכים להיערך לתקופה של כ-15-25 שנים בפנסיה. תכנית מסודרת שבוחנת את המצב הקיים אל מול המטרות שלכם, תסייע לכם לחסוך מספיק לכל כך הרבה שנים, כדי שתוכלו ליהנות מהשנים שעוד נכונו לכם.

לכתבה הבאה:

"בחודשים הקרובים נדע אם נשרוד והמסעדה תמשיך להתקיים"

מסעדת 'גרג' המצליחה במרכז מול 7 בשדרות פותחת שעריה ללקוחות והתקווה של הבעלים השותפים שמעון …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.