יום רביעי , 3 יוני 2020

ימי חופשה מהעבודה – כל מה שרציתם לדעת

ימי חופשה הם אחת הזכויות הבסיסיות שמגיעות לנו כעובדים, אך כדי שנוכל ליהנות גם מימי החופשה שלנו מהעבודה, חשוב להבין כיצד ניתן לנצל אותם נכון מבלי שנפגע במו ידינו בעתיד שלנו

מאת: דסי ניר

אם גם אתם מרגישים שאת רוב השעות הערות שלכם אתם מבלים דווקא עם הקולגות שלכם, אתם כנראה לא לבד, ישראל נמצאת בין המדינות המובילות בעולם בהיקף שעות העבודה. אנחנו עובדים למעלה מ-300 שעות בשנה יותר מהגרמנים, שעובדים הכי פחות. כלומר, אנחנו עובדים כמעט שעה שלמה יותר מהגרמנים מדי יום. כשהעבודה היא חיינו אין פלא שאנחנו סופרים את הדקות עד לחופשה הבאה. ולמרות זאת, רובנו לא יודעים בדיוק כמה ימי חופשה מגיעים לנו ומהן הזכויות שלנו בזמן החופשה. כדי שתוכלו לצאת לחופשה הבאה בראש שקט בידיעה מה מגיע לכם, הכנו עבורכם מדריך מרוכז.

כמה ימי חופשה מגיעים לנו ומה נחשב כיום חופש?

מספר ימי החופשה המדויק המגיע לכם נקבע בהתאם לוותק שצברתם במקום העבודה ולפי היקף המשרה שלכם אצל אותו המעסיק אם אתם עובדים חמישה ימים בשבוע, תהיו זכאים לקבל 12 ימי חופשה בשנה לפחות, בחמש השנים הראשונות לעבודתכם. אם אתם עובדים שישה ימים בשבוע, תהיו זכאים ל-14 ימי חופשה בשנה לפחות. ימי החופשה לא כוללים חגים ושבתון במשק, שירות מילואים, חופשת לידה בתשלום, ימי שביתה (למעט במגזר הציבורי) ואת תקופת ההודעה המוקדמת לפני פיטורים. את ימי החופשה תוכלו לנצל במועד שתרצו באישור המעסיק או במועד שהמעסיק מחייב אתכם. יום חופשה אחד לפחות בשנה נתון לבחירתכם ויום נוסף תוכלו לבחור מבין ימי הבחירה הקבועים בחוק החלים בדרך כלל בערבי החגים.

מה מגיע לנו בזמן חופשה ומה קורה אם אנחנו חולים דווקא במהלך החופשה?

בימי חופשה מתוך אלה שצברתם המעסיק חייב לשלם לכם שכר מלא, כולל הפרשה לקרן הפנסיה שלכם, כמו ביום עבודה רגיל אך ללא תשלום עבור נסיעות. אם חליתם במהלך החופשה, ימי המחלה שלכם לא יחשבו כימי חופשה אלא כימי מחלה רגילים, שעליהם תקבלו תשלום חלקי החל מהיום השני ואילך – אלא אם המעסיק שלכם נוהג לתת תשלום מלא על כל תקופת המחלה. במידה וניצלתם את כל ימי החופשה שנצברו לזכותכם תוכלו לבקש מהמעסיק לצאת לחופשה נוספת על חשבונו, או לבקש את אישורו לצאת לחופשה ללא תשלום, הנקראת בקיצור חל״ת. במהלך ימי מחלה שאינם בתשלום או במהלך חל״ת המעסיק לא ישלם לכם שכר וגם לא יפריש לקרן הפנסיה שלכם, גם אם יש ברשותכם קרן פנסיה ברירת מחדל.

איך נוכל לצאת לחופשה מבלי לפגוע בעתיד שלנו?

כדי להיות מסוגלים ליהנות באמת מהחופשה שלנו, להתנתק, לנקות את הראש ולמלא מצברים להמשך, חשוב לדעת אם נוכל לקבל תשלום עבור ימי החופשה. בעיקר בחופשות ארוכות, כמו חופשת לידה, שנרצה להאריך על חשבוננו בכמה חודשים, או לצורך טיול קצת יותר ממושך, חשוב מאוד לשים לב שכל תקופה של חופשה שאינה בתשלום פוגעת לא רק ביכולת שלנו לקבל שכר היום, אלא עלולה גם לפגוע בסכום שנצליח לחסוך לפנסיה ואפילו בזכויות שלנו בקרן הפנסיה. קרן פנסיה כוללת גם כיסוי ביטוחי למקרה של מוות או נכות חס וחלילה. לכן, אם לא נקפיד לוודא שמופקדים עבורנו כספים לקרן מדי חודש גם בחל״ת, אנו עלולים למצוא את עצמנו ללא כיסוי עבורנו או עבור בני משפחתנו דווקא ברגע שבו נזדקק לו ביותר.

לכן כדי לוודא שאתם מוגנים גם בחופשה, ערכו השוואה ובדקו שהכיסויים הביטוחיים בקרן הפנסיה מתאימים לצרכים שלכם. וודאו שהמעסיק מפקיד עבורכם לקרן מדי חודש, ושבתקופות שאתם לא מקבלים שכר הפקידו בעצמכם לקרן הפנסיה. בקשו מהמעסיק להגדיל את ההפקדות שעל חשבונכם לקרן הפנסיה כדי שתוכלו לחסוך יותר לפרישה והשתדלו לצמצם ככל הניתן תקופות בהן אין לכם הפקדות לפנסיה. ככל שתחסכו יותר מגיל צעיר יותר, כך אפקט הריבית דריבית יוכל להגדיל את סכום החיסכון שתצברו בצורה משמעותית יותר. כשהזכויות שלכם מוגנות תוכלו לצאת לחופשה בראש שקט ולצבור חוויות לכל החיים.

 

לכתבה הבאה:

"בחודשים הקרובים נדע אם נשרוד והמסעדה תמשיך להתקיים"

מסעדת 'גרג' המצליחה במרכז מול 7 בשדרות פותחת שעריה ללקוחות והתקווה של הבעלים השותפים שמעון …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.