יום א' | 10.01.21 | 13:00

ילדה זהב :ממשיכה את השושלת המשפחתית של 'תכשיטי צביה'

למרות שגדלה במשפחה שהקימה אימפריית תכשיטים דרומית, אור חדד-ממן לא ממש היו תוכניות ללכת בעקבות אבא יובל והדוד גדי (תכשיטי צביה) אבל לאחר השירות הצבאי כשהיא כבר במסלול הבטוח ללימודי משפטים נוצר היהלום החדש- ORO תכשיטים בעיצוב אישי שהפך תוך זמן קצר למותג צעיר ומרענן עם קולקציה חדשה שתשווק בקרוב בחנויות ברחבי הארץ.

כשאור חדד-ממן בת ה-24 מנתיבות משיבה למי ששואל על תחום עיסוקה, סביר להניח שהתשובה לא תצליח להפתיע במיוחד את מי שמכיר את השושלת המשפחתית. במקרה של התכשיטנית הצעירה והמוכשרת, הפתגם המפורסם "התפוח לא נפל רחוק מהעץ" הכי קרוב כדי לתאר את החלטתה ללכת בעקבות האבא והדוד שהקימו אולי את המותג הכי מוכר באזור שלנו "תכשיטי צביה". למי שבכל זאת לא מכיר ואפשר להטיל ספק בכך, האבא הוא יובל חדד, והדוד הוא גדי חדד שכבר שלושה עשורים מנהלים 2 סניפים משפחתיים מוצלחים בשדרות ובנתיבות ונחשבים לאנשים שהכי מזוהים באזורנו עם עולם התכשיטים.

"כמה שזה אולי ישמע לך מוזר, לא תכננתי ללכת בעקבות אבא ודוד גדי, הכל קרה במקרה" מנסה אור בכל זאת להפתיע אותנו שאולי זה לא היה מובן שהתפוח ייפול ממש קרוב לעץ. "ברור שתמיד אהבתי תכשיטים, תמיד אהבתי לבחון אותם על עצמי ולעשות התאמות לסטייל. לפני השירות הצבאי אפילו  הייתה תקופה שעבדתי אצל אבא שלי בחנות ומאוד התחברתי לכל התחום אבל המחשבות שלי היו בעוד מקומות, בעוד חלומות שהיו לי גם ללמוד ולהקים עסק משלי".

"אפשר כבר לומר שהעיסוק בתכשיטים עובר אצלנו במשפחה מדור לדור.  גאה להמשיך את השושלת המשפחתית ולבנות מותג משל עצמי".

בסופו של דבר הלכת בעקבות אבא?

"נכון אבל זה לא מובן מאליו. אין ספק שזה משהו שאני אוהבת לעשות והתחום הזה לא זר לי, אבל לא ידעתי לאן זה יכול להגיע, זה היה ספונטני ולשמחתי זה מתפתח למשהו  מצליח שמקבל המון פידבקים חיוביים ואין מאושרת ממני. אגב,  בסופו של דבר אני מצליחה להגשים את אחד החלומות שהיו לי, להקים משהו משלי".

 אור ואביה יובל חדד מבעלי תכשיטי צביה. צילום: אלבום פרטי


הקשר בין השניים קרוב מאוד והוא זה שלמעשה זרק אותה למים העמוקים. "אבא שלי הוא בן אדם שמאז שאני קטנה תמיד היה זורק אותי למים העמוקים ואומר לי להסתדר לבד. הייתה לו את האפשרות להעניק לי כל מה שאני רוצה, אבל תמיד הוא דוחף אותי לעשות לבד. הוא תמיד אמר לי שהוא רוצה לעשות אותי בחורה חזקה. ובאמת, בזכות החינוך של אבא שלי עשיתי שירות צבאי עם תפקיד כל כך משמעותי".

מה עשית בצבא?

"הייתי היחידה בארץ בתפקיד שלי, פיקדתי על צוערים (חיילים המוכשרים להיות קצינים), אין חיילת סדיר שמפקדת על צוערים. הגעתי לתפקיד הזה הרבה בזכות זה שלא ויתרו לי אף פעם ולא פינקו אותי יותר מדי".

תכשיטים בעיצוב אישי

אביה  יובל והדוד גדי מוכרים אומנם בזכות המותג תכשיטי צביה (על שם האמא)  אבל מסתבר שהחיבור לתכשיטים בבית משפחת חדד התחיל עוד מוקדם יותר, עוד כשהאב של האחים והסב של אור התגורר בטוניס טרם העלייה לארץ ישראל.  "המשפחה שלי מתעסקת בתכשיטים הרבה מאוד שנים. סבא שלי בעצמו היה מתעסק בתכשיטים עוד לפני שעלו לארץ מטוניס" מספרת אור בגאווה. "אפשר כבר לומר שהעיסוק בתכשיטים עובר אצלנו במשפחה מדור לדור.  גאה להמשיך את השושלת המשפחתית ולבנות מותג משל עצמי".

 חלק מהקולקציה המרשימה של אור. עיבוד: אורי גבאי

כאמור, חדד סיימה את השירות הצבאי שלה ומיד רצתה לעשות את המסלול הכמעט קבוע של החיילים המשוחררים ולהתחיל ללמוד משפטים, דבר שהוא למעשה רחוק שנות אור מהעיסוק המשפחתי. "בכלל רציתי ללמוד משפטים, לא חשבתי שאפתח עסק של תכשיטים עם הזמן כן חשבתי שבמהלך הלימודים יכול להיות שאעבוד אצל אבא שלי בחופשים, אבל לא ידעתי לאן זה יגיע. בגדול זה בא לי בספונטניות", שחזרה את תחילת הדרך.

"לקוח מגיע אליי עם רעיון ואני מייצרת לו לפי בקשתו. אני ידועה בתור אחת שמייצרת עם ייחודיות, תכשיטים שאין בשום מקום. מייצרת את כל מה שעולה לראש"

איך הכל התחיל בעצם?

"הכל התחיל לפני ארבע שנים. ברגע שהשתחררתי מהצבא רציתי לעשות פסיכומטרי וחיפשתי תעסוקה שתוכל להשתלב עם הלימודים האינטנסיביים לקראת הבחינה. אבא שלי לקח אותי איתו לתל אביב, עשינו טיול ונכנסנו לחנות והוא אמר לי 'יאללה אור אני עושה לך קנייה ראשונה בסכום של 5,000 שקל ומפה תתפתחי'. הוא קנה לי חרוזים, אביזרים מכסף ודברים נוספים כשכל מה שעובר לי בראש זה שזאת תעסוקה זמנית שתוכל להניב לי תמיכה כלכלית בזמן הפסיכומטרי, בכלל לא כיוונתי לעסק תכשיטים".

בתקופת הפסיכומטרי צברה חדד תאוצה גדולה, הרבה מעבר לציפיות. "הייתי בטוחה שזה יהיה ממש תחביב בקטנה, לעשות כסף מהצד אבל זה הגיע לרמה שמרוב שהיו לי הרבה הזמנות והרבה ביקוש, לא הספקתי להתעסק בלימודים של הפסיכומטרי, ופשוט הזנחתי את הלימודים בצד והתעסקתי רק בזה. בסופו של דבר אור חדד למדה ככל שיכלה בין הזמנה להזמנה, וניגשה לבחינת הפסיכומטרי כשמבחינתה "מה שיהיה יהיה". כצפוי, הציון בבחינת הפסיכומטרי לא הספיק לה ללימודי תואר המשפטים אותו רצתה, אבל מבחינתה זה היה רק עוד סימן שהיא צריכה להמשיך ולהשקיע בעסק התכשיטים שבאותו זמן כבר היה עמוס בלקוחות והזמנות. "בגלל שהציון של הפסיכומטרי לא הספיק לי, אז גם לא הלכתי ללמוד את המקצוע שרציתי, והחלטתי להשקיע בעסק, ואם אני אלמד משהו זה יהיה מנהל עסקים. אני רוצה לפתח כמה שיותר את העסק ובעתיד כן אולי לפתוח חנות, עכשיו לא בגלל הקורונה. אם לא הייתה קורונה כבר הייתי פותחת, זה הכיוון שלי ולשם אני רוצה להגיע".

 
חדד ממן בחדר שבו היא אוצרת את יצירותיה. צילום: אורי גבאי

בתחילת דרכה, עיצבה חדד תכשיטי גברים בלבד. ככל שעבר הזמן והתגבר הביקוש, עברה גם לתכשיטי נשים וחריטות. כיום העסק המצליח שברשותה ORO תכשיטים, מתמקד בעיצובים אישיים כשהסלוגן המלווה אותו הוא wear your idea (ענוד את הרעיון שלך). "לקוח מגיע אליי עם רעיון ואני מייצרת לו לפי בקשתו. אני ידועה בתור אחת שמייצרת עם ייחודיות, תכשיטים שאין בשום מקום. מייצרת את כל מה שעולה לראש. מישהו בא אליי עם שרשרת שהייתה לסבתא שלו ואבדה להם, הוא הראה לי תמונה, אפילו דיי מטושטשת, וייצרתי לו את אותה שרשרת בדיוק. עם הזמן התחלתי לגבש איזשהו קו משלי והתחלתי לעשות את העיצובים שלי, שבהם אני אוהבת להכניס אותיות ושמות, אבל כמובן שאני עושה דברים שגם לא קשורים לזה. כיום אני מתרכזת בעיקר בעיצובים שהם פרי דמיוני, אבל עדיין מגשימה רצונות אישיים ללקוחות שלי אם יש בקשות מיוחדות", היא מספרת.

אם נחזור לאבא שלך, כמה מקום הוא תופס אצלך, בעסק ובכלל?

"הוא זה שכל החיים דחף אותי, וגם עכשיו הוא זה שנתן לי את הדרייב להקים את העסק. גם את הקנייה הראשונית הוא עשה, בסכום לא גבוה במיוחד, למרות שיש את האפשרות. הוא רצה שאני אתחיל בקטן וארגיש שאני מצליחה ומקיימת את העסק בזכות עצמי והכסף שאני עושה. הוא תמיד נותן לי את ההרגשה שהוא הגב שלי, אבל תמיד בסוף מוכיח לי שאני יכולה להתמודד לבד".

"לא מתחרה באבא"

חדד מעידה שהיא אחת שתמיד כבשה את המטרות שהציבה לעצמה. היא מתהדרת באתר אינטרנט מושקע שמציג את כל העיצובים והתכשיטים שיש ברשותה, והשאיפה הגדולה שלה היא לפתוח חנות פיזית שתאפשר לקהל לקוחותיה גם להנות מחוויות הקניה, אבל נכון לתקופת הקורונה, זה עדיין בגדר חלום שעוד יתגשם מבחינתה. בינתיים, היא ממשיכה לעבוד ולחדש את הקולקציות שברשותה, בתקווה שבקרוב סיפור הקורונה יחלוף או לכל הפחות נוכל לשוב לשגרה, למרות שכששואלים אותה, היא חושבת שהקורונה הייתה סוג של מקפצה כלכלית לכל מי שפתח או שיש ברשותו חנות אינטרנטית. "הקורונה היא תקופה קשה, אבל מי שיש לו חנות אינטרנטית ועובד עם משלוחים, יכול עדיין לעשות כסף בצורה טובה. ברור לי שכשתגמר הקורונה או שכשהשגרה תחזור, אני אפתח חנות גדולה. אני לא רוצה להמשיך לעבוד רק באינטרנט ואני רק מחכה שתגמר כל החוסר ודאות, כי כל יום יש פה סגר וכבר לא יודעים מה קורה. היום אני מוציאה משלוחים לכל הארץ. מי שהשתמש נכון בפלטפורמה האינטרנטית וידע לנצל אותה, הצליח גם בקורונה", היא אומרת.

בגדול, אני יכולה לשאוב השראה מכל דבר. בסוף, אני מוציאה את הכל בסגנון שלי ולא מעתיקה את התכשיט"

את לא מרגישה שאת מתחרה באבא שלך?

"חד משמעית לא. אני עושה תכשיטי כסף וציפוי זהב, אבא שלי מוכר זהב בלבד. התכשיטים של אבא שלי הם מוכנים, אצלי זה עיצוב אישי. אם מישהו בא אליי ומבקש תכשיט בזהב אני אוטומטית מפנה לאבא שלי, ואותו דבר לגבי – אבא שלי ישר יפנה אליי".

מלבד אביה יובל שמפרגן, גם אחיו הגדול, גדי חדד שהקים יחד איתו את "תכשיטי צביה" מתמוגג מהאחיינית שלו. "אור היא ללא ספק כוכב עולה ואני משוכנע שבכל מקום בישראל ישמעו על המותג שהיא בנתה" אומר גדי ומוסיף. "אור היא דור שבעי  של משפחת תכשיטנים  ומעצבים  חלק גדול מהם עובדים בזה עד היום.אור היא כשרון עולה בתחום התכשיטים המודרניים וזה ניכר בעיצובים שפונים לדור הצעיר הן בעיצוב והן במחיר ששווה לכול כיס. שוב היא בתחילת הדרך ואני צופה לה עתיד מזהיר".

 
אור חדד, ממשיכה את השושלת המשפחתית. צילום: אורי גבאי

את ההשראה לתכשיטים שלה שואבת חדד בין היתר מחו"ל ומטרנדים עולמיים. מעבר לזה, גם הבקשות של הלקוחות שרוצים עיצובים אישיים, מאפשרות לה לקבל עוד כיוונים לעיצובים חדשים. מבחינתה – כל מה שיפה בעיניה, יכול להיות אופציה לתכשיט. "אני יכולה לצפות בסדרת טלוויזיה ולראות תכשיט יפה על שחקנית, ולעצב אותו בסגנון שלי. יש הרבה תכשיטים שעשיתי ולא תמיד הייתי שלמה איתם ב100%, ולכן לא הוצאתי אותם, והם מונחים אצלי עד שאחשוב איך אפשר לשנות אותם כדי שיהיו מושלמים. אבל בגדול, אני יכולה לשאוב השראה מכל דבר. בסוף, אני מוציאה את הכל בסגנון שלי ולא מעתיקה את התכשיט", היא מוסיפה.

איזה תגובות את מקבלת?

"האמת שתמיד טובות. בכל מוצר, גם אם זה בגד במותג על, יכולות להיות תקלות או בעיות. בעיניי, מה שחשוב זה שהשירות יהיה טוב. גם אם יש אצלי בעיה במוצר, השירות יהיה כל כך מהיר שאפילו לא ירגישו שהייתה בעיה. זה משהו שמאוד חשוב לי ומייחד אותי בעסק".

למה זה מייחד אותך? לתת שירות זה בסיסי.

"נכון, אבל אצלי שירות התיקונים הוא גם טוב וגם ללא עלות, וזה משהו שלמדתי מהסניפים של אבא. אומנם לפעמים זה לא הכי משתלם, במיוחד בתכשיט שהתיקון שלו עולה לא מעט, אבל אני יודעת שאני מרוויחה לקוחה. כי הלקוחה שבאה וקנתה פעם אחת, תקנה עוד חמש פעמים אחרי שראתה שתיקנתי לה בלי לגבות ממנה כסף, הבאתי לה עד הבית את התכשיט ודאגתי לה. תמיד יש ללקוחות שלי עם מי לדבר, זה לא שמדובר במותג עולמי ואין לך שירות לדבר איתם. מעבר לזה, כמובן שהייחודיות מתבטאת בזה שאני מעצבת אישית את התכשיט ללקוח ולכן אם מישהו יבקש לשנות דבר כזה או אחר, אז יש לי את האפשרות לעשות את זה עבורו"

לסיום, מה השאיפות שלך?

"להפוך את הקולקציה שלי לתכשיטי זהב ולשווק אותה לחנויות. אני מאמינה שזה יקרה ממש בקרוב".

About אורי גבאי

Check Also

רקטה התפוצצה בלב שכונת מגורים בשדרות, תושב העיר שנפצע מטיל נ"ט שוחרר לביתו

אחד מבתי המגורים ניזוק מרסיסי הרקטה שהתפוצצה על מדרכה. תושבת העיר סובלת מחרדה. ההסלמה הביטחונית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.