יום רביעי , 1 אפריל 2020

"הייתה לנו הצלחה גדולה, לא דומה אפילו לכישלון": עופר טלקר בריאיון נרחב

רגע לפני שהוא פותח קדנציה שנייה שלו כמאמן מכבי ציון שדרות, המאמן עופר טלקר עונה למבקרים שטוענים לכישלון בעונה שעברה. לדבריו צריך לזכור את תהליך בניית הקבוצה ומה היו המטרות. "אני חושב שזה ההישג הגדול של העונה האחרונה, לראות קהל רב מגיע למשחקים ומעניק אווירה מדהימה שלא הייתה קודם". שלם עם ההחלטה לרדת לליגה ב':"הגעתי למועדון הכי טוב בליגות הנמוכות, מהלך אדיר לקריירה שלי" ועל האקדמיה החדשה:"זה נכון להשקיע בבוגרים אבל גם חייב להשקיע בדור העתיד".

כשעופר טלקר חתם בקיץ שעבר כמאמן מכבי ציון שדרות, היו לא מעט שהרימו גבה, היה להם ספק אם הוא האיש המתאים להביא שינוי גדול על אף העובדה שמדובר באחד מכדורגלני העבר הנערצים והמוכרים. "היו בטוחים שטלקר ינחית כאן רכבת של כוכבים אבל עובדתית הוא התבסס על שחקנים מהאזור והצליח ליצור אווירה מדהימה" אומרים במועדון, "מעבר לזה הכרנו איש מקצוע מדהים, בנאדם צנוע ואישיות מיוחדת. העובדה שמדובר בשחקן עבר מוכר שמביא איתו המון ניסיון סייע להביא רוגע ושלווה למערכת ואנחנו מרוצים מהדרך של המועדון בעונה האחרונה".

טלקר מודע היטב לחיבוק שהוא מקבל בשדרות ויודע להעריך, "תשמע התחברתי למקום, לאנשים, למועדון מכל הבחינות וכמובן לקהל שהוכיח שהעיר הזאת צמאה לכדורגל. יצאנו לדרך בקיץ שעבר ונמשיך לבנות משהו טוב כאן גם בעונה הקרובה" הוא אומר ומתייחס לעונה הקרובה שתחל רשמית באימון היכרות ביום שישי בבוקר, ביום ראשון יתקיים אימון חגיגי עם הקהל. "אפשר להגיד שהסגל מבחינת שחקני חיזוק שמגיעים מבחוץ סגור,  אני  חושב שיום אחרי שהפסדנו את המשחק נגד בקעת הירדן התחילו ההכנות ולא רק שהתחילו ההכנות הייתה ציפייה גדולה לקראת העונה הבאה כי מה שהצלחנו לעשות בעונה אחת זה מדהים".

עם איזו תחושה יצאת לפגרה?

"תשמע התחושות היו מעורבות, מצד אחד הייתה אכזבה גדולה מאוד מבחינתנו כי זה היה בידיים שלנו גם כאשר הגענו למשחק המכריע שני מחזורים לסיום מול עירוני אשדוד כשאנחנו במקום הראשון וגם בכל משחקי הפליאוף שם הוכחנו עליונות נגד כל הקבוצות, כולל בקעת הירדן שלא היינו אמורים להפסיד להם כי היינו עדיפים אבל ספגנו שערים שלא היינו צריכים לספוג. מצד שני, אם אתה מסתכל על כל העונה, מאיזו נקודה התחלנו ולאן הגענו, קבוצה איכותית, חשיפה גדולה, קהל גדול אז אולי התוצאה הסופית הייתה מאכזבת אבל סיפוק גדול על עונה נפלאה".

צילום: אורי גבאי, שדרונט

 

הרבה טוענים שלאור חומר השחקנים והתקציב זה כישלון גדול?

"צריך לזכור את תחילת הדרך והתהליך שעברנו,  הרי אף אחד לא לקח את שדרות בחשבון והיא הפכה להיות קבוצת צמרת לכל דבר והפכה למועמדת חזקה לעלות ליגה בשלהי העונה. עכשיו לעצם השאלה, אף אחד לא דיבר במושגים של עליית ליגה מכיוון שבתחילת העונה כל השחקנים שהיו בסגל של שדרות כולם שחקני ליגה ב' ששיחקו בנתיבות ובעוד קבוצות באזור כמו עופר אברה, אופיר נסימי, רותם מרום, לא הבאנו שום כוכבים, רק בשליש השני של העונה הצטרפו רפי עמוס, אפנג'ר שהפכו לפקטורים משמעותיים אבל גם הם באו מליגה ב'. למעט מיכאל קירטבה שהגיע מליגה א'. כמובן שכולם שחקנים מצוינים אבל צריך להכניס הכל לפרופורציות המתאימות. אף אחד לא ציפה אבל הייתה לנו קבוצה מאוד מגובשת גם חברתית, שיחקנו משחק קבוצתי נהדר וזה בא לידי ביטוי בתוצאות כך שהייתה לנו הצלחה גדולה, לא דומה אפילו לכישלון כי לא הצהרנו שאנחנו עולים ליגה, בנינו מועדון שמח, התחלנו לבנות דרך ומסורת".

מה מבחינתך ההישג של העונה?

"חד וחלק כשאני באתי לשדרות, הציבו לי מטרה ברורה, לבנות קבוצה שמחה שתגרום לקהל להגיע, שתעניק להם הנאה. אני חושב שזה ההישג הגדול של העונה, לראות קהל רב מגיע למשחקים ומעניק אווירה מדהימה שלא הייתה קודם, התקשורת נחשפה וכולם ראו איזה דבר נפלא קרה בעונה אחת בשדרות במיוחד עם המעבר לאצטדיון ומתקן מדהים. העובדה שהקהל הזה הריע גם אחרי שהפסדנו את העלייה באשדוד זה אומר שהוא יודע שעשינו הישג מדהים, הוא יודע איפה היינו קודם ואיפה אנחנו כיום".

מה היה חסר לנו כדי לעשות את זה בעונה האחרונה?

"כדי לדבר ברצינות על עליית ליגה היה חשוב להתחיל לבנות מסורת, יש קבוצות כמו קרית מלאכי למשל שכבר 5 עונות מנסים ולא מצליחים אבל הם תמיד בצמרת. אנחנו למעשה עונה ראשונה באצטדיון הצלחנו לבנות משהו מדהים, כולם מבינים שקורה בשדרות משהו טוב. אם תסתכל על העונה האחרונה אתה תיראה ששיחקנו בליגה ב' הכי קשה שהייתה מאז ומעולם, חמש קבוצות איכותיות שהיו במאבק עד הסוף, כל אחת הייתה ראויה לעלות ליגה, לטעמי לנו הגיע לעלות אחרי העונה המדהימה שעברנו".

בכלל מה שקורה בליגות הנמוכות זה דבר מדהים?

"מה שקורה בליגות א' ו-ב' זה דבר מטורף, שחקנים בכירים מעדיפים לרדת לשחק בליגות האלה מ-2 סיבות, קודם כל תקציבים, דבר נוסף הליגות הפכו להיות יותר חזקות, הכדורגל יותר טוב, המגרשים יותר טובים, זה לא  מה שהיה פעם, הכדורגל בליגה ב' הפך להיות כדורגל עם קהל גדול. כל זה הופך את הליגה לחשובה, טובה ואיכותית ואני חושב שכולם ראו את זה בעונה האחרונה".

ובכל זאת מה היינו צריכים לעשות אחרת כדי לעלות ליגה?

"תראה היה חסר לנו באמת גרוש ללירה, עם טיפה מזל זה היה נגמר בעליית ליגה. קשה לומר מה היינו צריכים לעשות אחרת, צריך לזכור שהתחלנו את העונה בצליעה, הקבוצה הצליחה להתחבר תוך כדי. את הסיבוב השני פתחנו כאשר אנחנו במקום החמישי, הפסדנו משחק צמרת בבית לקרית מלאכי ומאז הייתה לנו ריצה מדהימה של 11 ניצחונות עם מאזן של 33 כיבושים מול אפס ספיגות, אחר כך בא ההפסד באשדוד ששבר אותנו מנטלית אבל השחקנים הרימו את עצמם ועשו מסע מדהים ולא פשוט בפליאוף העליון, הגענו למשחק אחרון ובאמת השחקנים עשו הכל, היה חסר לנו מזל ואפשר לומר שאנחנו יותר הפסדנו מאשר בקעת הירדן ניצחה".

צילום: אורי גבאי, שדרונט

תחושת החמצה

עד לפני הגעתו לשדרות אימן עופר טלקר בליגה הלאומית כך שבאופן טבעי היה לו חשש גדול לרדת לליגה ב'. "חששתי להגיע בעיקר בגלל שקראתי על לא מעט מאמנים שירדו לליגה ב' ונתקעו שם או פשוט הפכו למאמנים של ליגה ב'" הוא אומר, " זאת הסיבה שלא הייתי מוכן לחתום אם זה לא חוזה לשנתיים בקבוצה שיש לה שאיפות ומטרות והכי חשוב שאפשר לבנות בה דרך. כשאני חושב על המהלך שנה אחרי, המהלך שלי להגיע לשדרות מהלך מוצלח מאוד, מבחינתי נהנה מכל רגע. מעבר לזה שהגעתי למועדון הכי טוב בליגות ב' ו-א' ואני יודע מה קורה בשאר הליגות, מעבר לזה העניין המקצועי הצליח, אני נמצא במועדון עם מתקן מדהים והתנאים הכי טובים ולא רק אני מעיד, כל אחד מהשחקנים שהיו כאן בשנה שעברה יכול להעיד, דבר לא פחות חשוב- מוסר תשלומים שאין דברים כאלה. אני לחלוטין מרגיש שהמעבר לשדרות לא רק שהצליח הוא מהלך אדיר לקריירה שלי ואני מקווה להצליח עוד יותר בהמשך".

נדמה שהכל התחבר בעונה אחת, פתאום לראות מאות אוהדים מעודדים, מה אתה חושב על הקהל, על האווירה?

"ממה שהספקתי ללמוד על שדרות, לקהל המקומי יש היסטוריה אבל הוא די התאכזב מכל מה שהיה לפני כן ולכן הקהל היה מאוד חשדן לגבי הקבוצה, בהתחלה באמת לא ראיתי שיש עניין לקהל אבל לאט לאט הקהל התחיל להבין שקורה משהו טוב, בכל זאת פעם ראשונה אפשר לראות כדורגל כמו בני אדם ולא מאחורי גדרות, אני זוכר שאחת ההבטחות שהיו לי לאמיר אוחנה מנכ"ל המועדון שאני אחזיר את הקהל והשיא ראינו במשחקים המכריעים בפליאוף, לראות אצטדיון מפוצץ הייתה חוויה שלא חוויתי אפילו כמאמן במכבי הרצליה הליגה הלאומית. אני לא יודע אם למשל מ.ס אשדוד הביאו קהל כמו ששדרות הביאו לשני המשחקים שהתקיימו שם, לראות 2500 אוהדים זה מטורף".

לציין שהקבוצה הגיע למאני טיים אחרי ימים מתוחים מבחינה ביטחונית?

"למשחק המכריע מול הבקעה הגענו אחרי שבוע לא פשוט שעברה העיר שדרות, אחד  האימונים שלנו הסתיים במטחים כאשר כיפת ברזל עברה מעל הראש שלנו, לא נעים בכלל ולכן לראות כמות כל כך גדולה של תושבים מגיעים לעודד את הקבוצה באשדוד היה רגע מרגש עבורי, שדרות זו עיר מיוחדת במדינת ישראל וכייף היה לראות איך עיר שלמה עסוקה בקבוצת הכדורגל שגורמת לה כייף ואהבה".

בעונה שעברה הקבוצה נבנתה בשקט בלי הצהרות, העונה הקבוצה נבנתה מוקדם, נראה כי ברור לאן נושבת הרוח?

"ברור. כשאני בונה קבוצה שנה ראשונה אני לא יכול להגיד אני בא לעלות ליגה, היה צריך להכיר את המקום, את הליגה, העונה שעברה הייתה מושלמת בשביל למידה. לקראת העונה הקרובה ברור שאנחנו משדרים אחרת, אנחנו קבוצת צמרת, סביר להניח אחת משלוש הקבוצות שמועמדות לעלייה, לכן אנחנו לא מסתירים את זה- העונה אנחנו מכוונים יותר רחוק מהעונה שעברה ואני לא מדבר על מקום שלישי ולא שני. לפני כן נצטרך לעבוד קשה מאוד כדי להצדיק את המקום שלנו בצמרת, אני בטוח שתהיה ליגה קשה לפחות כמו בשנה שעברה".

האם ההצלחה של הקבוצה בעונה שעברה גרמה להמון שחקנים לרצות להגיע לשדרות יותר מבעבר?

"בטח. לא רק שהיא גרמה לאנשים לרצות לבוא, גם לא היינו צריכים לעשות המון טלפונים כי כל הטלפונים הגיעו אלינו והשמועה עשתה לה כנפיים על מועדון מסודר, קהל אוהדים, מתקן מדהים. המועדון לא חייב שקל אחד לשחקנים זה משהו שלא קיים, אם תסתכל על קבוצות מסביב אתה תמצא קבוצות אפילו מליגות א' שחייבים עדיין כספים לשחקנים. אחת הקבוצות חייבת למשל 4 משכורות וזה משהו שלא קיים. העונה הסתיימה בחודש מאי והשחקנים קיבלו את כל המגיע להם בזמן. שחקנים בכירים שהצטרפו אלינו הבינו שהם הגיעו למועדון הכי מסודר שיש בליגות הנמוכות".

בוא נדבר על הסגל, הקבוצה איבדה שלושה שחקנים משמעותיים?

"אין ספק שרצינו לראות גם את מתן כהן, גם את אביאל אפנג'ר וגם את דור בן שטרית ממשיכים איתנו אבל השחקנים חיפשו להתקדם ואנחנו גאים ששחקנים ששיחקו אצלנו הצטרפו להפועל מרמורק מליגה א'. יחד עם זאת, הגיעו שחקנים חדשים טובים, אני אפתיע אותך אבל אגיד לך שכל שחקן שהבאנו הוא נבחר בפינצטה. מכיוון שהמטרה הייתה לשמור על רוב הסגל מהעונה שעברה, לשמור על העמוד שדרה שלנו, בסך הכל הקבוצה הייתה מצוינת בעונה שעברה לעלייה ולא היה צריך להחליף שום דבר אבל שלושה שחקני הרכב עזבו כולל השוער אז הבאנו שוער אולי הכי טוב בליגה, שחקנים כמו בן בוטבול וכמובן מלך השערים של הליגה דודו כהן, אני חושב שהקבוצה התחזקה בשחקנים איכותיים, חלקם עם קבלה של עליית ליגה כמו ליאור היילה ומאור מרציאנו וכמובן בן בוטבול שהגיע מליגה א".

לעומת זאת היו שחקנים שמאוד רציתם כמו החלוץ אריאל טרבלסי שהעדיף את קרית מלאכי?

"נכון שרצינו אותו ועוד מספר שחקנים אבל כתפיסה של מועדון אנשים צריכים לרצות להגיע לכאן ומי שלא רוצה אנחנו לא צריכים ללחוץ. ברגע שראינו ששחקנים קצת לא רוצים ירדנו מהם".

מבחינת ההגנה למרות שהיא סיימה עם הכי פחות ספיגות בליגה, לא חשבת לבצע שינויים?

"קודם כל צירפנו שני מגנים טובים מאוד, לגבי מרכז ההגנה אני מאמין מאוד בהגנה בראשות הקפטן דור אלקבץ שעל אף הפרסומים ימשיך איתנו וכמובן אלון יופה וצח זלינגר, בעיני הם הבלמים הכי טובים והכי מנוסים בליגה ולכן היה לי ברור שהם חייבים להמשיך. חיזקנו את ההגנה במקומות הנכונים".

צילום: אורי גבאי, שדרונט

האקדמיה לדור העתיד בשדרות

כחלק מהחיבור שלו למועדון, פנתה הנהלת הקבוצה למאמן וביקשה שיביא את כל ניסיונו גם למחלקת הנוער, לשם כך הוא היה צריך לוותר על לא מעט עבודה במרכז הארץ. "אני חייב לומר לך שכבר במהלך העונה היו לנו לא מעט שיחות על כך שאין מספיק שחקנים בית, היה לנו ברור לכולם שזה נכון להשקיע בקבוצת הבוגרים כדי שיהיה לדור העתיד לאן לשאוף אבל גם חשוב להשקיע בדור העתיד, היה ממש חשוב להנהלת הקבוצה לעשות שינוי גם במחלקת הנוער".

יש לא מעט ביקורת בשדרות על כך שאין מספיק השקעה בדור העתיד?

"במהלך העונה קראתי כל מיני ביקורות של תושבים בשדרות על כך שאין השקעה בדור העתיד, אני לגמרי מסכים איתם, לכן נעתרתי לבקשה להביא את ניסיוני כפי שעשיתי במכבי הרצליה וכפי שעשיתי ביהוד שם יש מחלקת נוער מטורפת, להביא מודל של אקדמיה לשדרות, החיבור המדהים לשדרות כמובן אפשר לי לעשות צעד כדי לבנות משהו חדש".

עד כמה מדובר בבשורה גדולה כי בתי ספר טובים לכדורגל לא חסר?

"זאת בשורה כי לטעמי שדרות זה מקום שיכול להיות במקום הרבה יותר גבוה בכדורגל, למעט הפועל באר שבע שדרות זה המועדון עם הניהול הכי טוב בדרום, לא יכול להיות שמחלקת הנוער תהיה טיפה צולעת,  לא מספיק קבוצות, לא מספיק שחקנים, יש סיבה לכל הדברים האלה ואני לא רוצה לומר אותם, אני כן יכול לומר לך מה כן הולך להיות: הולך להיות מחלקת כדורגל טובה ומושקעת, והמטרה שהצבתי לעצמי להפוך את מחלקת הנוער בשדרות להכי טובה בדרום, מבחינת אימונים, מבחינת השתלמויות שנעביר, מבחינת שיטות עבודה, המטרה היא שכל המועדון יעבוד באותה שיטה ורמה מקצועית גבוהה מגיל קטן ועד הבוגרים, חיבור בין שחקנים שמתאמנים במועדון. אגב לא יודע אם שמת לב אין בכלל חיבור בין  הקבוצה הבוגרת למחלקה וזה לא יכול להיות לכן אנחנו נשנה את זה בעזרת האקדמיה שתפעל לצד קבוצות הליגה בנערים ונוער. אני אפעיל אקדמיה לשחקנים מחוננים וגם אפקח על מחלקת הנוער".

במה שונה אקדמיה מבית ספר לכדורגל?

"אקדמיה המטרה שלה לקדם שחקנים מחוננים בשדרות ויש מלא כאלה. זה להשקיע יותר בצוות כמו בקבוצות של ליגה העל, מועדונים בארץ רואים מזה כסף, כאן המטרה היא באמת להשקיע בדור העתיד, אם זה בתזונאי, מאמן מנטלי צמוד, מאמן קורדינציה והרשימה עוד ארוכה של התוכנית".

בקיצור, רק נותר לחפש לך דירה בשדרות וזהו?

"בדיוק. לא אגיד לך שלא עלתה בי המחשבה הזו. אל תשכח שאני אשדודי במקור, המשפחה שלי מאשדוד, יש בהחלט מחשבות לעזוב את המרכז ולחזור לאזור הזה בקרוב".

 

לכתבה הבאה:

שדרות: משחק כדורגל ללא קהל, הופסקו פעילויות תנועות הנוער

בעיריית שדרות קיימה הבוקר הערכת מצב בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. בין הצעדים: הפסקת פעילות תנועות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.