מבזקים
יום ב' | 11.01.21 | 14:00

הגג של עיריית שדרות ירוק יותר

הגג של עיריית שדרות הוא החל מהשבוע "גג ירוק", הכולל גינה וצמחים, מה שהופך אותה לעיר הראשונה באזור הדרום שהפכה גג של מוסד ציבורי למרחב ירוק ואקולוגי לרווחת העובדים והתושבים. אלון דוידי, ראש העיר: "גג ירוק הוא בשורה חדשה שהופכת את איכות ורמת החיים של כולנו לגבוהה וירוקה יותר". 

בתחילת השבוע השיקו עיריית שדרות והחברה הכלכלית והחברה הכלכלית לפיתוח שדרות, בשיתוף חברת 'אואזיס גג ירוק', את הגג המוסדי הראשון בדרום שהוקם על בניין העירייה (המבנה המשופץ ברחוב בר לב). כאמור, גגות ירוקים תפסו תאוצה בעשר השנים האחרונות ברחבי העולם וכעת המהפכה האקולוגית הגיעה לשדרות. מדובר על גג ירוק בגודל של 145 מטרים שנועד לרווחת עובדי העירייה ותושבי העיר שמגיעים לאגפים השונים. ביצירת גג זה הושקעו מאות אלפי שקלים. זהו בעצם חלק ממתחם של בית ספר שעובר שימוש חוזר. על הגג הירוק ניתן למצוא צמחייה וזאת על-ידי הנחת תשתית שמאפשרת אחיזה של חומרי הזנה ומים לצמחייה וגם הגנה למבנה מפני חדירת שורשים ונוזלים. כמו כן, לגג זה יש יתרונות רבים כמו הפחתת דרישת החשמל למיזוג, חיסכון בעלויות ביצוע ותחזוקה של מערכות ניקוז, סינון רעלים על-ידי צמחיית הגג וכמובן ערך אסתטי ויצירת גינה אטרקטיבית לתחושתם של המשתמשים והצופים בו.

החברה הכלכלית מקדמת בעיר שדרות שימוש ב"חזית החמישית". כלומר, היא מקדמת מהפך בגגות המבנים השונים ברחבי העיר על-ידי שימוש בפאנלים סולאריים או בגגות ירוקים כפי שהוקם במבנה העירייה. כמו כן, בעתיד ולפי הצורך ייצרו גגות ירוקים נוספים בעיר. כיום, ישנה חשיבה כלכלית וסביבתית על שימוש במבני ציבור כמו גני ילדים או בתי כנסת עם גגות פונקציונליים ובהם יהיה ניתן ליצור גנים סולאריים. המטרה היא לנצל את המשאבים הקיימים בצורה היעילה ביותר.

 דוידי לצידו של יוני לוינגר מבעלי אואזיס גגות ירוקים. צילום: עיריית שדרות

ראש העיר, אלון דוידי: "בשנים האחרונות עוברת העיר שדרות מהפך! לא רק מהפך בחינוך, בספורט, בתעשייה ובתרבות, אלא גם שינוי בפיתוח תשתיות ובעיצוב חזות העיר והקמה של עשרות שטחים ציבוריים ברחבי העיר. כמו כן, בשדרות אנו הופכים פינות לירוקות ומטופחות ומביאים לידי ביטוי את השינוי והמפכה האקולוגית. כאמור, אנו העיר הראשונה בדרום שיצרה גג ירוק שנועד כולו לרווחת העובדים והתושבים. אני מודה ל'חברה הכלכלית' וחברת 'אואזיס'- גגות ירוקים על הפיכתה של העיר שדרות לעיר ירוקה ששמה דגש על שיפור איכות החיים".

יוני לוינגר מבעלי אואזיס גגות ירוקים: "אנחנו שמחים ונרגשים לסיים את הקמת הגג הירוק בבניין העיריה, עיריית שדרות היא העיר הראשונה בדרום הארץ שמבצעת פרויקט כזה, והיא מבלי ספק פורצת דרך. לגג הירוק יתרונות רבים מחיסכון אנרגטי בבניין ועד מניעת הצפות אנו בטוחים שעיריות נוספות ילכו בדרכה של עיריית שדרות".

About אורי גבאי

לכתבה הבאה:

צפו: ליאנה חזן משדרות משחזרת את ניסיון הרצח שלה

הבוקר (שישי) התארחה במהדורת 'זמן מקומי' של שדרונט,  תושבת שדרות שהותקפה באכזריות בחודש יולי על-ידי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.