שבת , 15 אוגוסט 2020
שכונת מגורים בשדרות. הארנונה זולה אבל האם היא יכולה להיות עוד יותר זולה? צילום רחפן: גולן סבג

הארנונה בשדרות עלתה? תלוי את מי שואלים

בעוד בעיריית שדרות מציגים כי תושבי העיר נהנים מתעריף הארנונה הזול בדרום, חבר האופוזיציה יניב פרץ ממשיך להתעקש: הארנונה בשדרות התייקרה בשנים האחרונות ב-28%, "העירייה קיזזה 48% מהנחה של 45%". כתב 'דין וחשבון בדק כמה זה יוצא במספרים וגילה מה כן הקפיץ לתושבים רבים את התעריף. יחד עם זאת לאחר ההנחה עדיין מדובר בתעריף המוזל בדרום. 

הויכוח הזה חוזר על עצמו מדי שנה כאשר מועצת העיר שדרות מתכנסת לדון בצו הארנונה לשנה הבאה: מצד אחד, עיריית שדרות מציגה בגאווה את התעריף הזול אותו משלמים התושבים בזכות הטבת הנחה בשיעור של 45%, מצד שני אנשי האופוזיציה ובראשם יניב פרץ שטוען כי מדובר ב"עבודה בעיניים" משום שלדבריו אותה הנחה הלכה ונשחקה. על פניו, בשורה התחתונה נדמה כי אכן התושבים משלמים תעריף נמוך מאוד לאחר הנחה, השאלת הנשאלת מה יקרה ברגע שתופסק ההנחה והאם התושבים צריכים לשלם תעריף אף נמוך מזה? "אם מישהו חושב שעזה תיעלם יום אחד ושדרות כבר לא תהיה בקו עימות כנראה שהוא יותר מדי אופטימי, מה שחשוב זו השורה התחתונה, המחיר בשדרות- הזול בדרום" הדגיש בעבר ראש העיר אלון דוידי.

נזכיר, עוד לפני ישיבת המועצה שהתקיימה ביום רביעי בערב לעדכון צו הארנונה, פרסמה העירייה כי הארנונה ל-2021 לא תתייקר בדומה לעיר אופקים שם גם העירייה הוציאה הודעה בעניין אלא שמתברר שהכל עניין של ניסוח. הארנונה דווקא כן תעלה בשיעור של 1.1% אולם מדובר בדרישה של משרד הפנים כלפי כל הרשויות בישראל. מה שבעצם ניסו לומר גם באופקים וגם בשדרות- העירייה לא מעלה מיוזמתה את הארנונה.

יניב פרץ טוען להתייקרות
בחזרה לויכוח בשדרות: כמו בשנה שעברה, גם הפעם חבר האופוזיציה יניב פרץ מציג עמדה לפיה הארנונה בעיר ממשיכה להתייקר. במכתב ששיגר השבוע לתקשורת הוא מציג את הממצאים שלו. "עד סוף שנת 2013 סוף כהונתו של ראש העיר הקודם, שילמו תושבי העיר תעריף של 33.96 ₪ למ"ר על פי צו הארנונה. מיד עם כניסתו של ראש העיר הנוכחי לתפקידו, ניתן לראות שכבר בצו הארנונה של שנת 2014 התעריף עלה ל – 37.21 ₪ למר' ובשנת 2020 עומד התעריף כבר על 43.54 ₪ למ"ר. רגע אז מה היה לנו כאן בעצם: 6 שנים מרגע כניסתו של ראש העיר לתפקידו זינק שיעור תעריף הארנונה מ – 33.96 ₪ ל – 54.34 ₪ למ"ר זאת אומרת: ייקור תעריף הארנונה של התושבים בכ – %20.82 ב- 6 שנים בלבד!

 חבר האופוזיציה יניב פרץ בישיבת המועצה ביום רביעי האחרון ללא נוכחותו של ראש העיר. פרץ מתעקש שהנתונים מצביעים על עליית המחירים. צילום: אורי גבאי

בהמשך המסמך הוא מציין מסקנות נוספות: עד סוף שנת 2013 סוף כהונתו של ראש העיר הקודם, חויבו תושבי העיר בארנונה וזאת על פי מדידה של שטח קירות הבית הפנימיים. זאת אומרת חיוב נטו של שטח הבית כפי שנהוג במרבית הערים בארץ. אלא שראש העיר חפץ בהגדלת הכנסות הארנונה מהתושבים, ולכן הוא רץ לשנות את צו הארנונה ובו הוא קובע שהחישוב למדידת שטח הבית לא יהיה עוד חישוב פנימי נטו, אלא יהפוך למדידה ברוטו שמשמעותה הגדלת שטחו של כל בית בעיר בין אם בבניה פרטית ובין אם בבניה רוויה בכ – 0.20 ס"מ בעבור כל מטר רבוע בבית. הסתבכתם? אז בואו ונפשט לכם את זה יותר ניקח בית ממוצע – 100 מ"ר עד סוף שנת 2013 גודל הבית לצורך חישוב הארנונה עמד על 100 מ"ר כפול התעריף הקבוע באותה עת. ומשנת 2017 ראו איזה פלא אותו נכס בלי שנעשה בו כל שינוי או תוספת גדל ל – 120 מ"ר אני חוזר בלי שנעשה כל שינוי, אתם שואלים למה? כי הוא החליט לשנות את אופן המדידה ולמדוד את הבתים חיצונית ולא פנימית, ולכן היקף הבית של כולנו גדל זאת אומרת: ייקור נוסף של תעריף הארנונה של התושבים בשיעור של כ – %20 נוספים רק בשלוש שנים בלבד!

בסיכום דבריו מציין פרץ: " המדינה העניקה לתושבי העיר בשל המצב הביטחוני הקשה בו היא נמצאת כ – 19 שנים הנחה בשיעור של 45% מתוקף הימצאותה של העיר "בקו עימות קדמי", ומה עשה ראש העיר בעצם? תוך כ- 6 שנים שחק קליל את אותה הנחה שניתנה לתושבים בדין. וקיזז ממנה %20.84 מה שהותיר בפועל את התושבים בלי כל הנחה, המדינה נתנה והוא החליט לקחת, הרבה חומר למחשבה עבור כולנו. המען האמת הנתונים הפתיעו גם אותי. אל תתנו לאף אחד להטעות אתכם בעובדות, את האמת תמצאו אצלנו בלי פילטרים, ובלי הנחות.

הארנונה זולה בזכות ההנחה
אם לבחון את הטענה המרכזית של חבר האופוזיציה יניב פרץ באשר לתעריף הארנונה כ-43 שקלים למ"ר הרי שאכן הוא לא זול ביחס לשכנות (בנתיבות התעריף 39.8 שקלים בשנת 2020) ואף דומה למספר ערים גדולות אלא שאי אפשר להתעלם מתון אחד עובדתי- תושבי שדרות נהנים מהנחה בשיעור של 45% הנחה כך שבפועל המחיר צונח ל-23.95 שקלים.
צללנו לתוך הארכיון שלנו כדי לבחון באמת מה קרה מרגע כניסתו של ראש העיר אלון דוידי לתפקיד. בתחילת כהונתו תעריף ההנחה בארנונה למגורים עמד על 30% בלבד. בתחילת 2014, כחודשיים וחצי לאחר כניסתו לתפקיד אישרה מועצת העיר העלאה של 9% בתעריף הארנונה מה שעורר זעם רב בקרב התושבים. אם לא די בהעלאה שבוצעה רק כמה חודשים קודם לכן, ביקש דוידי בישיבת מועצה שהתקיימה בתחילת חודש יולי 2014 לייקר את הארנונה ב-2015 בשיעור של 13% זאת במסגרת תוכנית ההבראה שחתמה העירייה עם משרד הפנים אלא שבישיבת המועצה שהתקיימה חברי המועצה הצביעו נגד העלאה ודוידי ספג מבוכה גדולה. הטענה אז הייתה שאין צורך לאשר העלאה כל עוד משרד הפנים לא דרש זאת, מנגד דוידי טען שיש לאשר ואם יושגו מקורות מימון הגזרה תבוטל.

 המחאה הציבורית הביאה בשנת 2014 לביטול העלאת הארנונה.

חשבתם שהגזירה בוטלה? מסתבר שהיא רק נדחתה בשנה. בסוף חודש יוני 2015 התכנסה מועצת העיר לאשר העלאה של 6% בתעריף הארנונה.

 מתוך כתבה בדין וחשבון על העלאת הארנונה ב-2015.

 

מה שכן, קודם לכן, בסוף חודש אוקטובר 2014, כשלושה חודשים אחרי מבצע צוק איתן, ראש העיר אלון דוידי הכריז על בשורה משמעותית מאוד שביטלה לחלוטין את כל העלאות שבוצעו קודם- תעריף ההנחה בארנונה גדל מ-30% ל-45% הנחה!, הנחה שנשמרת כבר שנה חמישית ברציפות.

כתבה בדין וחשבון בסוף חודש אוקטובר 2014 על הגדלת ההנחה ל-45% שביטלה למעשה את העלאות הקודמות

ניסינו לבדוק מה המשמעות של כל האחוזים שנזרקו לאוויר במספרים כי מה שחשוב בתכל'ס כמה אנחנו משלמים בסוף. בדקנו דירת מגורים בגודל 118 מטרים בשכונה בת 4 שנים, חשבון הארנונה בראשית 2017 עמד על 804 שקלים, בחישוב פשוט של 45% הנחה, אותה משפחה נדרשה לשלם 443 שקלים עבור חודשיים. בדקנו את אותה דירה בתעריף של שנת 2020, הסכום עומד כיום על 841 שקלים לפני הנחה, לאחר הנחה המשפחה נדרשת לשלם 463 שקלים, בהשוואה לשלוש שנים קודם לכן, הארנונה לאותה משפחה התייקרה ב-20 שקלים בלבד!

איפה כן תמצאו העלאה?
במערכת הבחירות לראשות המקומית בשנת 2018 העלה עו"ד אמיר פינטו שהתמודד מול ראש העיר הנוכחי אלון דוידי סרטון שכנראה ממחיש יותר טוב מכל הסבר אחר את הבעיה שכן קיימת בחישובי הארנונה מאז הכניס דוידי שינויים במסגרת תוכנית ההבראה. כך למשל נדרשים תושבים לשלם ארנונה על מדרגות, חניה ואפילו מרפסות ומחסנים.

נציין כי באותו סרטון מדובר הציג עו"ד פינטו כיצד תושבים התעוררו בוקר אחד וגילו כי הבית שלהם גדל מבלי שהוא הוסיפו לבנה אחת. תושבים בשדרות דיווחו כי בשנת 2017 הופתעו לגלות כי הם מחויבים למשל על דירה שרשומה בטאבו 140 מטרים, כ-180 מרים. מאיפה צצו להם 40 מטרים נוספים אתם שואלים? פשוט מאוד, מדידת הבתים בשדרות בוצעה בצילומי אוויר במקום מדידה פרטנית והתוצאה היא שבוצעה הערכה מוטעית. מה שמבקש לערער ייאלץ לתאם עם מודדים כדי להוכיח את טענותיו, מעט מאוד תושבים היה להם את הזמן והסבלנות לטפל בזה.

הנה זוכרים בפסקה הקודמת את אותה דירה שהצגנו כדוגמא לבדיקת התעריף. שימו לב לנתון מדהים, הדירה רשומה בטאבו 91 מטרים, בחיובי הארנונה לשנת 2016 אכן החיוב בוצע לפי 91 מטרים. כמה זה משמעותי בכסף? אם על 91 מטרים שילמה המשפחה 607 שקלים לפני הנחה ולאחר הנחה של 45% 334 שקלים בלבד! ביחס ל-2020 תמצאו עליה של 129 שקלים! אם יש משהו בדבריו של יניב פרץ הרי שתמצאו זאת באופן מדידת הדירות, בערים רבות בישראל לא מחייבים כלל על מרפסות לא מקורות לפי תקנות משרד הפנים, בשדרות המדידה שמבוצעת מהאוויר אצל חלק מהתושבים כוללת מסתבר מטרים רבים נוספים. כך או כך, המסקנה שלנו שתעריף הארנונה בניגוד לטענת האופוזיציה נמוכה מכל הרשויות בדרום, היא יכולה בהחלט להיות אפילו יותר נמוכה.

מעיריית שדרות נמסר: "גם השנה, כפי שהצהיר ראש העיר, אלון דוידי, ולפי מדיניותו, עיריית שדרות לא תעלה ארנונה, למעט ההעלאה של משרד הפנים שנקבעת מהמדד ואליה מחויבות כלל הרשויות המקומיות. הצלחה זו היא בזכות עבודה מאומצת ואחראית כלפי תקציב העירייה שאף זכתה לשבחים בעיתון ידיעות אחרונות כאחת מהעיריות הנותנת את התמורה המרבית ביותר לתושב. למותר לציין, שלמעשה שתושבי שדרות והעסקים משלמים את הארנונה הנמוכה ביותר – 23.95 ₪ למ"ר לשנה למגורים ו-38.5% למ"ר לשנה לעסקים.

איננו יודעים אם לצחוק או לבכות למשמע הביקורת מיניב פרץ, שבמשך שנים, כבכיר בעירייה (עוזר ראש העיר) קיבל משכורות של מאות אלפי שקלים בשנה בזמן שהעירייה קרסה והגיעה לגירעון של למעלה מ-80 מיליון שקלים והשירותים להם זכו התושבים בניקיון, בגינון, בתאורה ועוד פשוט קרסו. הנתונים מדברים בעד עצמם, וכפי שבדק ומצא גזבר העירייה, יהודה חזן, בשנת 2013, כששדרות נהנתה מהנחה של 30% בלבד, התושבים שילמו 23.77 ₪ למ"ר ואילו היום, עם הנחה של 45% התושב משלם 23.95 ₪ בלבד למ"ר – משמע, עליה של 18 אגורות בלבד למ"ר ב-8 שנים, בזמן הזה העיר רק התפתחה בתקציבים לתחומי החינוך, התרבות, התשתיות, הקהילה ועוד.

היום תושבי שדרות נהנים מעירייה מאוזנת והשקעה מאסיבית בתושבים בכל התחומים ועדיין משלמים את הארנונה הזולה ביותר באזור ובכלל. צר לנו שיניב פרץ ממשיך לנסות ולהטעות את התושבים, שלשמחתנו הם אנשים חכמים שיודעים כמה הם משלמים ומה הם מקבלים בתמורה".

לכתבה הבאה:

בלון גרם לדליקה גדולה בשדות נגב: תושבים של אחד הישובים פונו מבתיהם

גגהתקפת בלוני הנפץ לעבר ישובי העוטף נמשכה וגורמת לעוד ועוד דליקות נרחבות. בשדות נגב נחת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.