יום רביעי , 27 מאי 2020
צילום: אורי גבאי
רפפורט היה במקום הנכון בזמן הנכון לכבוש שער חשוב. צילום: אורי גבאי

"בלי מגרש חדש יהיה קשה לבנות קבוצה איכותית"

ערב חג פסח התייצבה מכבי ציון שדרות למשחק גורלי מול מעלה אדומים שבו הייתה חייבת לפחות נקודה. רגע לפני שהיא מסתבכת לאחר שנותרה בעשרה שחקנים היה ג'ניה רפפורט במקום הנכון כדי לכבוש שער ניצחון ולשחרר הרבה אוויר. "כמובן שאם תהיה קבוצה עם מטרות בצמרת אשאר בשדרות" הוא אומר בראיון סיכום עונה.

בטרום העונה כג'ניה רפפורט קיבל את ההצעה לחזור לשחק בקבוצת ילדותו, באופן מפתיע הוא לא מיהר להיענות להצעה משום שלדבריו רצה להיות בטוח שהוא מגיע לקבוצה עם מטרות בצמרת. "כמובן שהייתה לי עדיפות לשדרות אבל אחרי מה שעברתי עונה קודם לכן בהפועל מרחבים שם ירדנו ליגה לא רציתי לחוות עוד עונה כזאת" מסביר השבוע רפפורט בשיחה עם 'דין וחשבון', "מאחר ושדרות נבנתה בהתחלה לליגה ג' ואז קיבלה את ההודעה שהיא בליגה ב' רציתי לדעת מי השחקנים וכבר אז אמרתי שהסגל לא מספיק לליגה ב' שהיא ליגה טובה וכל הקבוצות משקיעות ומתחזקות בשחקנים. בסופו של דבר אפשר לומר ששוכנעתי ומהרגע שהצטרפתי נתתי מעצמי כל מה שאני יכול למרות שזה לא היה קל כי כולם ראו שהיו חסרים לנו שחקנים בעמדות חשובות כמו בלם קדמי, בלם אחורי ועוד מספר תפקידים".

רפפורט בן ה-29 גדל בשדרות ושיחק מספר עונות במדי הקבוצה הבוגרת, העונה הזכורה בעידן שלו הייתה ב-2008-2009 אז תחת שרביטו של המאמן דורון ממן נבנתה קבוצה בלי מטרות שהצליחה להיאבק על כרטיס העלייה עם צפרירים חולון, הקבוצה סיימה את העונה במקום השני ונשלחה למשחק מבחן אותו הפסידה בבעיטות הכרעה מהנקודה הלבנה. אחרי העונה ההיא רפפורט קיבל הצעה להצטרף לעירוני בת-ים מהלאומית אותה אימן ממן אבל בסופו של דבר נשאר בשדרות. בעונת 2011-2012 הוא נענה להצעה של הפועל ערד מליגה א', לאחר מכן שיחק שלוש שנים במכבי נתיבות שנאבקה על כרטיס העלייה לליגה א', אשתקד שיחק בהפועל מרחבים וירד איתה לליגה ג', בקיץ האחרון למרות שהחל את האימונים עם קבוצת מ.ס ב"ש שבה שיחק גם דודו פלס וקיבל הצעה כספית נאה הוא חזר לשדרות.

רצית לשחק בקבוצה שלא תיאבק בתחתית ובסוף מצאת את עצמך בקבוצה שמבטיחה הישארות במחזור האחרון?

"תראה כשאתה בונה קבוצה עם מטרות זה עדיין לא מבטיח לך כלום אבל כשאתה לא בונה נכון את הקבוצה אז זה די צפוי ואני חושב שכולם במערכת יכולים להעיד שאמרתי לא פעם בשיחות סגורות שאנחנו חייבים חיזוק במספר עמדות קריטיות אחרת זה לא יחזיק. בסופו של דבר נכנסנו לתקופה רעה שלא הצלחנו לצאת ממנה, הגיע מאמן חדש, הצטרפו שחקנים חדשים, הייתה לנו תקופה טובה יחסית של 7 משחקים בהם לא הפסדנו ועשינו מספר ניצחונות, למרות זאת, זה לא הספיק להבטיח את ההישארות מוקדם ונאלצנו לעשות את זה רק במחזור האחרון".

חששת מהפליאוף התחתון?

"אחרי מה שעברתי בעונה שעברה עם הפועל מרחבים טוב שעשינו הכל כדי לא להגיע לפליאוף התחתון כי שם כמו שאנחנו עדים הכל יכול לקרות, הנה בית שמש מהמקום האחרון שהשיגה כל העונה 7 נקודות נשארה בליגה מה שהוא לטעמי לא ספורטיבי. גם בעונה שעברה היינו באותו סרט, אמרנו לא נורא נגיע לפליאוף ננצח משחק אחד ונגמור את הסיפור, הפסדנו בראשון ירד כל הביטחון ובמשחק השני הפסדנו וירדנו ליגה".

יחד איתך היו בקבוצה עוד שני שחקנים שחוו אשתקד ירידת ליגה?

"כן עומר שוורץ ויוסי בניסתי שיחקו איתי במרחבים, אני בטוח שגם הם נתנו הכל על המגרש כדי לרדת שוב ליגה".

כמה השינוי שנעשה עזר כי בסופו של דבר רק במחזור האחרון הבטחתם הישארות?

"השינוי הזה היה נחוץ לאור המצב אליו נקלענו, אני חושב שהצטרפותם של דודו פלס ואבי אלבז הייתה משמעותית מאוד, הם הביאו המון מנהיגות וניסיון, היו כמובן עוד שחקנים שהצטרפו אבל הם לא היו יציבים ובסופו של דבר היינו 14 שחקנים שרצו יחד. באשר לשאלה אם לא היה נעשה שינוי  יש לך דוגמה קרובה אלינו בנתיבות שם החליטו לא לעשות שום שינוי כי חשבו שזה יספיק להם והנה הם מוצאים עצמם במשחק אחרון שבו הם יכולים לרדת לליגה ג'. אין מה לעשות צריך להכיר בעובדה שליגה ב' היא ליגה תחרותית, קבוצות משקיעות ומתחזקות, באזור שלנו אין יותר מדי אופציות לכן קשה להתבסס רק על שחקנים מקומיים, כמובן שכל קבוצה חייבת שחקנים מקומיים אבל בלי חיזוק קשה  לשרוד בליגה בטח שקשה להצליח בצמרת".

קסאפו כובש את הראשון וחוגג עם חבריו. צילום: אורי גבאי

המשחק האחרון בבית נגד מעלה אדומים לא היה קל עבור שחקני שדרות, היו רגעים של חשש כבד שזה בורח מהידיים והקבוצה תמצא עצמה בפליאוף התחתון. הפתיחה דווקא הייתה טובה כשכבר בדקה השביעית העלה זוהר קסאפו את הקבוצה ליתרון 1:0, משום מקום  הצליחה מעלה אדומים שהמשחק לא היה בעל חשיבות עבורה לכפות שוויון 1:1.  בהפסקת המשחק, בדרך לחדר ההלבשה ספגה שדרות מכה נוספת כשהקשר החיוני מאוד לקבוצה אליאור בן שטרית התעמת עם שוער מעלה אדומים שסטר לו, השופט קלט את תגובתו של בן שטרית ושלף לעברו את הכרטיס האדום.  כשהם בנחיתות מספרית יצאו שחקני שדרות למחצית השנייה בידיעה ברורה שאם יספגו ישחקו בפליאוף התחתון.  בדקה ה-54  יכולה היו השחקנים לשחרר הרבה אוויר מהריאות, כדור חוץ ארוך של עומר שוורץ מצא את הראש של אדם אדרי שהסיט אחורה, שחקן מעלה אדומים הרחיק וג'ניה רפפורט היה במקום הנכון כדי לבעוט את הכדור החוזר פנימה ובעצם לנצח את המשחק הזה. בעקבות הניצחון דורגה סופית שדרות במקום התשיעי.

רפפורט חוגג את שער הניצחון בשבוע שעבר. צילום: אורי גבאי

 

אני מניח שכייף גדול לכבוש את השער שסגר עניין?

"זה תמיד כייף לכבוש שער חשוב במיוחד אחרי עונה לא פשוטה. במשחק הזה התמודדנו עם מצב לא פשוט אחרי שהרחיקו לנו את אליאור, כל השחקנים שעלו למחצית השנייה נתנו משחק הקרבה, כולם נלחמו כי היה ברור שאסור לתת למשחק הזה לברוח, מגיעות מחמאות לשחקנים המקומיים ביניהם אדם אדרי וסדי בוהדנה והאחרים שהתעלו ברגע האמת ועזרו לקבוצה לסיים את העונה בלי פליאוף תחתון".

כשמסתכלים על הטבלה הסופית בסך הכל 6 נקודות המרחק מהפליאוף העליון?

"נכון, כמו שנאבקנו בתחתית יכולנו גם לתפוס מקום הפליאוף העליון. אם תסתכל בשלושה משחקים אותם סיימנו בתיקו איבדנו יתרון בדקות הסיום כך שבהחלט יכולנו גם להיות למעלה. זה רק מראה כמה ליגה ב' היא לא קלה בכלל".

מה הלאה, תוכניות לעונה הבאה?

"מבחינתי האישית, כמובן שאם תהיה קבוצה עם מטרות בצמרת אשאר בשדרות".

בן שטרית שהורחק באדום והשאיר את חבריו בנחיתות מספרית מודה לרפפורט על השער בסיום המשחק. צילום: אורי גבאי

 

איך לדעתך אפשר יהיה להעמיד קבוצה לעלייה?

"כמובן להעמיד תקציב, אני בטוח שדורון במידה והוא ממשיך ידע להביא את השחקנים הנכונים אבל אני חושב שלפני שמתכננים תקציב גדול, חייבים לשים דגש גדול על המגרש. המגרש הנוכחי אף שחקן ברמה גבוה לא ירצה לבוא מה גם האיכות שלו לא תבוא לידי ביטוי. אין ספק בכלל, בלי מגרש חדש יהיה קשה לבנות קבוצה איכותית. אם האצטדיון שעומד עוד מהתקופה הקודמת שלי כאן עם דורון יהיה מוכן שחקנים גם יהיו מוכנים להתפשר בשכר כדי לבוא לשחק בשדרות.

לדעתך צריך יהיה לתת עדיפות למקומיים?

"אני אף פעם לא אהבתי את ההגדרה הזאת, מי שטוב לקבוצה מבחינה מקצועית צריך לשחק, כמובן שצריך שיהיו מקומיים בקבוצה. אני מאמין שאפשר לשלב בין החומר הקיים לחומר חדש ומי שיהיה טוב ישחק".

 

 

 

לכתבה הבאה:

שר הביטחון בני גנץ סייר בשדרות ואוגדת עזה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, ח"כ בני גנץ, הגיע ביום שלישי השבוע למפגש ראשון עם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.