יום שישי , 29 מאי 2020

בין עזה לעוטף

ההפגנות האלימות וניסיונות החדירה בגדר הגבול, בהם נהרגו עד כה כ58 מחבלים מאש כוחותינו, לא מותירים את תושבי העוטף אדישים- שכן מדובר בעימות האלים ביותר שידע האזור מאז סיום מבצע עמוד ענן, עימות שניתן להניח, עוד רחוק מלהסתיים. בין הפגנה להפגנה, יצאנו להתרשם מתחושותיהם ומחשבותיהם של תושבי האזור, בעקבות האירועים האחרונים.

 

חיילנו בגבול עזה. צילום: AEF

 

בימים האחרונים, האירועים האלימים בגדר הגבול תופסים את סדר היום התקשורתי בישראל. ההפגנות האלימות ונסיונות החדירה, בהם נהרגו עד כה כ58 מחבלים ונפצעו כ2700 (על פי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני) מעסיקים את החברה הישראלית על כל חלקיה, ונדמה כי למרות שבחלקים נרחבים בציבור שורר קונצנזוס סביב אופן ההתמודדות של צה"ל עם האתגר- יש מי שחושב שניתן לפעול אחרת. יצאנו איפה לברר מה חושבים תושבי העוטף על הנעשה בגזרתם.

נדב הוא סטודנט בן 25, יליד קיבוץ ברור-חיל בה הוא מתגורר גם כיום. שאלנו את נדב מה דעתו על התנהלות צה"ל באירוע האחרון. "בגדול אני לא שמח שנהרגו הרבה אנשים, אבל ברור לי שהצבא שלנו לא הורג אנשים בשביל הכיף והפעילו המון אמצעים, גלויים וסמויים, ועשו הכל כדי לא להגיע למצב הזה. זה אינטרס שלנו שלא יפגעו הרבה. אני ממש לא מהכיוון של אלו שחושבים שיכלנו לפגוע פחות. זה קרה כי דחפו אותם קדימה ואין מה לעשות, זה החמאס וזו טרגדיה שזה מה שקורה. מבחינתנו כצבא ישראלי זה הכי טוב והכי נכון שיכלנו לעשות בסיטואציה".

 

"לא חייבים לירות על מנת להרוג"

לא כולם שותפים לדעתו של נדב. מבחינתו של רועי (31, תושב כפר עזה) ההפגנות בגבול היו רק עניין של זמן. "עזה זה הכלא הגדול בעולם. תשאיר אוכלוסיה שלמה בלי חשמל, כמעט בלי מים, באחוזי אבטלה מטורפים, בלי אפשרות לצאת להתאחד עם קרובי משפחה בגדה המערבית, או לנסוע לחו"ל ללמוד, וזה מה שיקרה. הפלסטינים יצאו להפגנות המוניות, עממיות, שרוב גדול של המפגינים בהן לא חמושים בשום צורה, ועדיין מבחינתנו הם "מחבלים", ולהצדיק את ההרג של עשרות והפציעה של מאות. איזה עוד ברירות נשארו להם?"

אז מבחינתך אפשר לתת להם לפרוץ את הגבול באלפיהם, ולהגיע אלינו לבתים.

"אל תסלף אותי. אני לא בעד לתת להם להיכנס לכאן באלפים. אני רק אומר שיש סיבה לכך שהם מבקשים לפרוץ את הגבול, ושום דבר לא באמת ישתנה אם ישראל תמשיך במצור על עזה."

אז אם המצב לא ישתנה, איך לדעתך צריך לעצור אותם?

"לא חייבים לירות על מנת להרוג. עובדה שבחודשיים האחרונים היו כמה מקרים של פלסטינים שחצו את הגדר ולא נפגע אף ישראלי. לצבא יש כלים אחרים לפזר הפגנות, למנוע פריצת גבולות. יש כדורי ספוג, כדורי גומי, בואש ואמצעים אחרים. בגדה המערבית מתמודדים איתם יופי. אבל כאן היד קלה על ההדק, והנה לך- 60 הרוגים."

 

עפיפונים עם צלבי קרס

ביקשנו מהראל (24, תושב שדרות) להגיב על טענות אלו. הראל מגיב בפרץ צחוק כשאני מקריא לו אותן. "אפשר בטעות לטעות ולחשוב שעזה היא איזו עיר נורמטיבית  שמישהו פשוט החליט לכתר אותה עם צבא, ככה סתם בלי שום סיבה. כאילו לא מדובר כאן בארגון טרור שכבר שנים שולח עלינו טילים, שחוטף לנו חיילים ושנלחם בנו בכל דרך- על מנת להשמיד אותנו. אפילו על העפיפונים שלהם הם מציירים צלבי קרס. את המנהרות שלהם הם חופרים כדי להביא לנו משלוח של כנאפה עד הבית?" הוא שואל בציניות.

 

עפיפון עם צלב קרס. צילום: מתוך טוויטר

 

ועדיין, האם ירי חי לעבר מפגינים שרצים לעבר הגדר- זה מה שירגיע את המצב?

"תגיד לי, יש מדינה אחת בעולם שתאפשר לארגון טרור לשרוף לה את הגבול, לנסות לפרוץ אותו ולהיכנס חופשי? מי ששולח כאן אנשים אל מותם זה חמאס. הם מחנכים את הילדים שלהם מגיל שלוש שהכי טוב זה למות כשהידים. הם מדברים על שחרור האדמות. על צעדת שיבה ליפו ולחיפה. על חשבון מי אתה חושב שהם רוצים לשוב? אז לתת להם להיכנס חופשי? אני לא מחפש להרגיע את המצב. אני מחפש לשמור על הבית שלי ממי שמנסה להרוג אותי. אם מישהו חושב שאם הוא יצליח לפזר כמה הפגנות אז הכל יהיה טוב ויפה, צר לי אבל הוא חי בסרט."

 

לכתבה הבאה:

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.