יום שישי , 29 מאי 2020
שאובי. צילום: אורי גבאי
שאובי. צילום: אורי גבאי

"אתה שלוש שנים מחפש אותי"

במהלך ישיבת התקציב בעירייה פרץ עימות קולני וחריף בין ראש העירייה, אלון דוידי, לחבר האופוזיציה, הרצל שאובי . העימות גלש לפסים אישיים והאשמות הדדיות

תקציב עיריית שדרות לשנת 2017 עבר אמנם, פה אחד אך קשה מאוד להתעלם מחילופי הדברים הקשים, שהתנהלו בין ראש העירייה, אלון דוידי, לחבר המועצה הרצל שאובי. עוד לפני ההצבעה על התקציב, פנה דוידי לנוכחים וביקש לשמוע הסתייגויות על סעיפי התקציב. שאובי ביקש לקבל את זכות הדיבור והנוכחים הבינו מהר מאוד שחלק מטענותיו סוטות מעט מנושא ההסתייגויות. תוך דקות פרץ בין הצדדים וויכוח קולני ומביך, שגלש לפסים אישיים ועורר סערה רבה באולם הדיונים. נציין שאין זאת הפעם הראשונה שהשניים מחליפים ביניהם אמירות קשות והאשמות הדדיות וגם לא הפעם הראשונה שהעניין יוצא משליטה.

"אני רוצה תכניות עבודה בשביל לדעת על מה מקבלים כסף גופים שעובדים עם העירייה. זה רלוונטי לתקציב כי האלון הזה, שנועד להכפיש אותי ואת משפחתי, יצא מכספי הציבור"

"כל הכבוד לראש העיר שמביא תקציב גדול ומפנק ואני מברך אותך על הרחבת הקואליציה, רק יש לי כמה הסתייגויות" פתח שאובי. "אתה נותן הסתייגויות שקשורות לתקציב, אנחנו לא עוסקים עכשיו בשאלות אחרות" הבהיר לו דוידי. תחילה נסובו טענותיו של שאובי על כך שביקש לקבל לידיו, טרם ישיבת התקציב, תכניות עבודה, מסמכים ואישורים, על מנת שידע על מה הוא חותם. לטענתו הוא התקשה לקבל את החומר שביקש כי היה למישהו אינטרס לעכב את המסמכים. דוידי אמר בתגובה כי הוא קיבל את כל מה שביקש וכי בקשות כאלה צריכות להיעשות בצורה מסודרת. מכאן החלה בין השניים התנגחות, כשכל אחד התבצר בצד שלו. בעוד שאובי טען כי לא קיבל את כל המסמכים דוידי טען שכן ולא אפשר לו להמשיך לדבר. "תן לבן אדם לדבר" נשמעו קריאות ביניים באולם "זאת דיקטטורה". "אני יכול לדבר, אני אגיד את מה שיש לי ואתה לא תסתום לי את הפה" אמר שאובי. דוידי: "קיבלת את כל מה שביקשת לראות. הוא יכול לבוא ולקבל הכל,  יש דברים שאפשר לתת אותם ויש כאלה שלא, כל מסמך שהתבקש התקבל". שאובי שב וטען כי הוא רוצה לראות תכניות עבודה והסכמים "אני שמח שיש פה  כסף גדול, אבל שכל מי שמקבל כסף שיגיש תכנית עבודה בגובה מסודרת ושנתית שיהיו פיקוח ובקרה". דוידי שלא מבין את טענותיו של שאובי מנסה שוב למקד אותו ודורש הסתייגויות ענייניות לסעיפי התקציב. שאובי, שהגיע מוכן ולאחר שהכין שיעורי בית, המשיך בקו שלו על מנת להמחיש נקודה שהייתה חשובה שלו. בשלב זה של הוויכוח שלף שאובי אלון, שהופץ בזמן הבחירות, שכותרתו 'גניבת שטחים לאור יום של משפחת שאובי' ובו צילומים של בית משפחת שאובי שמעידים, לכאורה, שנעשו שם חריגות בנייה.  דוידי תוהה על פשר המהלך ושאובי מסביר: "אני רוצה תכניות עבודה בשביל לדעת על מה מקבלים כסף גופים שעובדים עם העירייה. זה רלוונטי לתקציב כי האלון הזה, שנועד להכפיש אותי ואת משפחתי, יצא מכספי הציבור. הגיע אליי מידע שאומר שיצאה הוראה והנחיה לצלם את הבית של אמא שלי ויצאה חשבונית, שילמו על הדבר הזה מכספי ציבור". "תעשה את זה במשטרת ישראל או במשרד הפנים" ענה לו דוידי. "אני אומר, אם יש משהו כזה אנא פנה ודווח למי שצריך, לא אליי". "אני רוצה לדעת מה המקור התקציבי של זה, זה יצא מכספי ציבור" התעקש שאובי. בהמשך דבריו ניסה שאובי להעביר ביקורת על תקציב החינוך ואמר שחינוך לא נמדד רק לפי ציונים ובגרויות. אך שוב, מהר מאוד נסוב הדיון הענייני לעניינים אישיים. "איך אתה יושב פה בשולחן, כשאתה לא משלם ארנונה כחוק, איך אתה מעז" הטיח לעברו ראש העיר.

"לשאלתי האם הרצל שאובי גר בבית שיש בו חריגות בנייה לא התקבלה תשובה, את זה אני מעביר לבדיקת משרד הפנים" ביקש דוידי לרשום בפרוטוקול. דקות ארוכות נעדר דוידי מהאולם ובמקום פרצה מהומה קלה. לאחר שחזר ביקש להדגיש שוב שהוא מצפה לשמוע הסתייגויות ענייניות ונתן לשאובי שתי דקות נוספות. "יש לך שתי דקות ואין לך שום הערה עניינית. דיברת במשך שעה וחצי שטויות במיץ עגבניות. כולם מכירים את השיטה שלך, חשפת אותה היום. הכי קל לזרוק דברים לאוויר. בעיר הזאת אנשים עסוקים בעשייה, אתה מובל רק משנאה". אך גם כאן לא נגמר העימות בין השניים, והרוחות התלהטו שוב כשדוידי פנה לשאובי ושאל: "אתה גר בבית עם היתר בנייה כחוק? תענה לכולם". "אתה שלוש שנים מחפש אותי, אומרים 'כל הפוסל במומו פוסל'" ענה לו שאובי.

תגובתו של הרצל שאובי לדברים שהופנו כלפיו: "ראש העיר הנכבד התנהג בצורה מחפירה בדיון על תקציב העירייה.  במקום להשיב על השאלות הקשות, שהוצגו בפניו, הוא יוצא בהאשמות אישיות כלפי כפי שעשה בעבר כנגד חברי עירייה אחרים. לעצם העניין לפני למעלה מעשר שנים לצורך הרחבת ביתי עם התרחבות המשפחה הגשתי תכניות לאגף ההנדסה כחוק. אם לראש העיר יש בעיה והוא לא מוצא את התכניות שלי, אני מציע לו שיחפש אותי במקום אחר. אני לא אכנע ואמשיך לפעול למען הציבור ולחשוף את מכירת סוף העונה המתבצעת סמוך לתקציב. זכותו של הציבור לדעת את כל האמת!".

מעיריית שדרות נמסר בתגובה: "ישיבת המועצה בנושא התקציב הייתה עניינית. ראש העיר אפשר לכל חברי המועצה להעלות הסתייגויות לתקציב במידה וישנן. יתרה מכך, שבוע לפני הישיבה, קיימה העירייה יום עיון מקצועי עם כל מנהלי האגפים, אליו הוזמנו כלל חברי המועצה, כדי שיוכלו לשאול שאלות מקצועיות בנושא חלוקת התקציב לשנה הקרובה. לצערנו הרצל שאובי לא הגיע ליום העיון. עיריית שדרות והעומד בראשה עסוקים כל העת בהשגת תקציבים ובעשייה למען התושבים בכל התחומים. תקציב עיריית שדרות מביא עמו בשורה גדולה והראיה לכך היא שאף-אחד מחברי המועצה לא התנגד לתקציב".

לכתבה הבאה:

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.