יום רביעי , 3 יוני 2020

רוכשים מקצוע במתנ"ס

חולמים ללמוד רפואה משלימה ולא מוצאים את הזמן לנסוע מחוץ לשדרות? מתנ"ס שדרות השיק את "מכללה בקהילה" שיאפשר לתושבי העיר ללמוד כאן ליד הבית בעלויות מוזלות בין היתר סטיילינג אישי, בישול בריא, הום סטיילינג ואפילו מניקור-לק ג'ל. "התפקיד שלנו הוא לא רק לדאוג לחוגים ואירועי תרבות אלא גם לפעול בקהילה ולתת הזדמנות לתושבים לרכוש מקצוע", מספרת המנכ"לית לימור כהן על היוזמה החדשה.

מי שרוצה ללמוד לתואר ראשון או שני נרשם לאוניברסיטה או למכללה אבל מי שרוצה לרכוש מקצוע פופולארי בשוק העסקים הקטנים נאלץ לא אחת לנסוע עד מרכז הארץ ולשלם מחיר יקר. מעתה תושבי שדרות שירצו לרכוש מקצוע יוכלו לעשות את זה כאן קרוב לבית. במסגרת מיזם חדש של החברה למתנ"סים, מתנ"ס שדרות עמל בחודשים האחרונים על הקמת "מכללה בקהילה" אותה ירכז שי סופרמן במטרה להנגיש מספר מקצועות פופולאריים עבור תושבי העיר.  "שדרות גודלת ומתפתחת והיה לנו ברור שלצד המהפכה הגדולה שעבר המתנ"ס בחמש השנים האחרונות בזכות תפיסה עירונית שמובילים ראש העיר אלון דוידי ויו"ר הנהלת המתנ"ס עו"ד יהודית אוליאל מלכה להעניק לתושבים חיי תרבות תוססים, חשוב לנו להמשיך להתפתח בקהילה" מספרת מנכ"לית המתנ"ס לימור כהן בשיחה עם 'דין וחשבון', "שמנו לעצמנו מטרה להרחיב כמה שיותר את השירות לקהילה בשדרות , הקמת מכללה בקהילה היא עוד צעד משמעותי מאוד בהרחבת השירותים שהיום אנחנו נותנים בעיר".

לטובת מי שעדיין לא שם לב למיזם החדש שהתגבש, מספרת המנכ"לית כהן על ההחלטה שהתבשלה היטב בחודשים האחרונים להקמת "מכללה בקהילה" בתוך המתנ"ס. "אני מוכרחה לומר שזאת תוכנית של החברה למתנ"סים שמיד התאהבנו בה והחלטנו לאמץ, כמובן שעשינו הרבה הכנות, למדנו את התוכנית והיה לנו ברור שצריך להביא אותה לשדרות".

 

למה בכלל מתנ"ס שדרות צריך להתעסק בזה?

"אני חושבת שהמתנ"ס בשדרות חייב לעשות כל מה שצריך לעשות בשביל הקהילה.  היום המתנ"ס בשדרות מעניק שירותים רחבים בצורה בלתי רגילה לקהילה, אם בעבר התרגלנו שהמתנ"ס מספק לקהילה בעיקר חוגים לילדים ומופעי תרבות, היום זה משהו אחר לחלוטין, יש פעילות לכל הגילאים, מהקטנטנים ועד המבוגרים, מכללה בקהילה זה עוד צעד כחלק מתפיסה עירונית להרחיב כמה שיותר את השירות לקהילה, מעבר לזה אנחנו נותנים הזדמנות לתושבים רבים ומנגישים להם תחומים רבים קרוב לבית".

עד כמה מכללה בקהילה משמעותית לשדרות?

"אם ישאלו אותי זה דבר נחוץ לכל עיר. מה שכן אנחנו עשינו שיעורי בית כדי להתאים את התוכנית לקהילה בשדרות. למשל, בתחילת השנה ביצענו סקר מיוחד בקרב התושבים. יצאנו בקמפיין לתושבים איזה מקצוע הם היו שמחים לרכוש. אני יכולה לומר לך שהייתה לנו ציפייה להיענות של 300-400 ומה שמדהים שלא פחות מ-1000 תושבים מכל הגילאים השתתפו בסקר כאשר כמובן המטרה שלו היא לגבש את המקצועות המבוקשים שלגביהם נפתח הרשמה".

מה הפתיע אתכם בסקר?

"אני יכולה לומר לך שגילינו שיש ביקוש מהמון צעירים לרכוש מקצוע ואולי לפתוח עסק קטן כפי שאנחנו רואים שקורה לא מעט בשדרות. הופתענו למשל בסקר לגלות שיש התעניינות גדולה מאוד ברפואה משלימה, גם למשל בתחום בישול בריא שלאחרונה קיימנו לציבור מספר סדנאות. תחום נוסף שתושבים ביקשו לפתוח מחשבים וטכנולוגיה. בשלב הראשון החלטנו לפתוח הרשמה ל-4 מקצועות ובהמשך כמובן להתרחב לעוד מקצועות שעלו בסקר".

כאמור, מניתוח הסקר עולה כי 250 תושבים התעניינו ברפואה משלימה, יתכן שאפשר לשייך את זה לנתון מעניין במיוחד שעלה בעבר בבדיקות של גורמי מקצוע שעוסקים בהשלכות המציאות הביטחונית כי תושבי רבים טופלו ברפלקסולוגיה להפגת מתחים. נתון מעניין נוסף, כ-180 תושבים השיבו כי הם מתעניינים בבישול בריא, 150 תושבים ביקשו לפתוח לימודי מחשבים וטכנולוגיה, 100 תושבים בעיקר בנות צעירות ביקשו את תחום הטיפוח והיופי, 100 תושבים ביקשו גם את לימודי הום סטיילינג, 60 תושבים ענו שהם מעוניינים במקצוע בתחום הספורט וכ-50 תושבים בתחום הצילום.  "כמובן שהשאיפה שלנו במכללה החדשה במתנ"ס היא לפתוח עוד ועוד תחומים שיש להם ביקוש. בשלב הזה הוחלט לפתוח הרשמה ללימודי תעודה לסטיילינג אישי, בישול בריא, רפלקסולוגיה, מניקור לק ג'ל ובקרוב גם הום סטיילינג" מסבירה כהן.

כמה זה אמור לשנות לתושבים  שזה קרוב לבית?

"משנה המון. אם ניקח למשל מקצוע של לק ג'יל, אנחנו רואים שיש הרבה בנות משדרות שהחליטו לפתוח עסק קטן, יש הרבה בנות שנאלצות לנדוד מחוץ לעיר כדי ללמוד והן משלמות המון כסף. מה שעשינו כאן בעצם ביחד עם החברה למתנ"סים פעלנו כמו קבוצת רכישה מה שסייע לנו להוזיל משמעותית עד-30 אחוזים פחות מהמחירים שיש היום בשוק. המתנ"ס בשדרות למעשה מסבסד לתושבים את המחיר וזה משמעותי מאוד, תוסיף את העובדה שהלימודים כאן קרוב לבית וזה יאפשר גם למי שלא התאפשר לה ללמוד את זה".

עושה רושם שהפעילות שלכם מתרחבת, שדרות גדלה, המבנה הקיים כבר לא יכול להכיל כל כך הרבה?

"לשמחתי יש בשדרות מספיק מבנים, אנחנו כבר הרבה זמן מדברים על הקמת שלוחה נוספת. לפני שיצאנו עם התוכנית של המכללה היה לנו ברור שכדי שזה יקרה אנחנו זקוקים למבנה נוסף ואכן אני יכולה לספר שהמכללה בקהילה תהיה במבנה אחד מרוכז".

את לא חוששת שהמתנ"ס מתפזר קצת יותר מדי?

"אני לא חושבת, יש דבר טבעי שקורה, העיר שדרות גודלת ומפתחת ולכן הפעילות גדלה. אין ספק שהמתנ"ס בשדרות הוא לא רגיל, אם בהרבה מקומות מתנ"ס זה מקום של חוגים ואירועי תרבות מה שבעצם היינו פעם, היום המתנ"ס זה חוגים, תרבות, מנהלות שכונתיות ועוד מגוון ענק של פעילויות. אנחנו כמובן לא חוששים מעבודה מרובה, יש צוות אנושי מדהים במתנ"ס, כולם פועלים יחד.  ברמה האישית אני אפילו שמחה על כך כי זה הייעוד שלנו. אני גם חושבת שצריך להוקיר תודה לראש העיר אלון דוידי וכמובן יהודית אוליאל שתומכים ומתקצבים את התוכניות המדהימות שהמתנ"ס מציע לתושבים כי הם מאמינים בחשיבות הגדולה של העצמת וחיזוק החוסן של הקהילה בשדרות".

"המטרה שלנו במתנ"ס שדרות, באמצעות החברה למתנ"סים, הנה להנגיש את הידע וההשכלה לכלל האוכלוסייה" מוסיפה בהתלהבות מ"מ ראש העיר ויו"ר הנהלת המתנ"ס, עו"ד יהודית אוליאל מלכה "במרחק דקה מהבית. כל בוגר ובוגרת מקבלים בסיומם של הלימודים תעודת מקצוע שתסייע להם רבות במציאת מקום עבודה. אני מברכת על המיזם ומזמינה את כל מי שחפץ בלימודי מקצוע, להירשם ל'מכללה בקהילה'".

ראש העיר, אלון דוידי, הוסיף: "שדרות היא 'מקום למחשבה' וככזו אנחנו מאפשרים לכל תושבינו, בלי קשר לגילם, מוצאם והשכלתם, לקבל ידע ולקבל תעודת מקצוע או תואר באקדמיה, עם הסיוע של הרשות ושל החברה למתנ"סים. אני שמח שמתנ"ס שדרות אימץ אליו את 'המכללה בקהילה' ומבטיח שנמשיך לעשות עוד ועוד למען תושבינו היקרים".

כתבנו מציין, ההרשמה ללימוד המקצוע במכללה סמסטר קיץ בשעות הערב בעיצומה, ההרשמה פתוחה עד השבוע הבא.

 

 

לכתבה הבאה:

פועל כבן 50 נפגע ממלגזה במפעל ברחוב פריז בשדרות

נתנאל ג'רבי חובש באיחוד הצלה סיפר: "מדובר בפועל שנפצע בגפיו התחתונות כתוצאה מפגיעת מלגזה תוך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.