מבזקים

גן החמישה: לאן נעלמה ההנצחה?

רק בשבוע שעבר הבאנו בהרחבה את הסיפור על הפיגוע הראשון שבו נספו חמישה בני שדרות, וגן החמישה שנקרא על שמם. חדי העין הבחינו כי בתמונה שהופיעה בכתבה אין בכלל אזכור של שמם.

הכתבה שפורסמה שבוע שעבר ב'דין וחשבון' לזכרם של חמישה בני שדרות עוררה רגשות אצל לא מעט תושבים שמכירים מקרוב את סיפור הפיגוע הראשון שהתרחש לפני 64 שנים, אלא שלצד ההתרגשות מסתבר שיש גם תסכול גדול בשל העובדה שהנצחתם לא בוצעה בצורה מספיק מכבדת ומי שחולף על פני הגל-עד לא מוצא ולו איזכור אחד לנופלים עצמם.

כזכור, הכל קרה בבוקר יום שני, החמישה בנובמבר 1956. חמישה צעירים משדרות נסעו לעבודה בחוות איבים. כשעברו בשדות קיבוץ אור הנר,עלתה העגלה עליה נסעו על מוקש שהוטמן יום קודם על ידי חוליית מחבלים מסתננים מארגון "פדאיון", שהיה ממוקם ברצועת עזה, וחמשת הצעירים משדרות נהרגו במקום. הסוסה הפצועה שהייתה רתומה לעגלה, ששבה לבד לשדרות הייתה זו ש"בישרה" על נפילתם של חמשת הרוכבים, מה שהיה אסון כבד עבור תושבי שדרות הקטנה שהייתה בראשית דרכה.

חמשת ההרוגים היו צעירים מאד: אלברט כהן, בן 17, יליד תוניסיה, יצחק אברהם בן 17, יליד עיראק, נתן אגיב בן כפר חסידים מחוות איבים בן ה-17 יליד לוב, שהוריו נפטרו טרם עלה מלוב, חיים אביטן בן 25, יליד מרוקו ויצחק תורג'מן אף הוא יליד מרוקו, היה בן 23, נשוי ואב לבת קטנה.

כידוע, גן החמישה שימש עד אמצע שנות התשעים פארק רחב ידיים של מדשאות בימת מופעים וגני שעשועים, כאשר לצידו גן החיות המפורסם והזכור לטובה, אלא שלאחר שהחיות הועברו לבית חדש, הוזנח גן החמישה במשך מספר שנים.

אין איזכור לשם הנופלים

בתקופתו של ראש העיר המנוח אלי מויאל הוא שוקם והפך לפארק של מדשאות דשא עם מתקני ספורט בודדים. לאורך השנים, הוצב בכניסה למתחם שלט מעץ שתיאר את הסיפור של גן החמישה, והנציח את הנופלים, אלא שבשיפוץ האחרון לפני 11 שנים שנעשתה בזכות תרומה של הקהילה היהודית במקסיקו, הוצב גל-עד חדש שבו אין כלל אזכור לסיפור הנופלים.

רבים מהקוראים הפנו את תשומת ליבנו כי בתמונה שפורסמה כאן שבוע שעבר אין כלל זכר לנופלים מלבד השם "גן החמישה". מבדיקה מעמיקה יותר התברר כי עם הצבת הגל-עד הוסר שלט ההנצחה המקומי ומאז הוסר השלט ומאז נותר המצב בעינו.

בתוך כך, אחרי לא מעט פניות לעירייה, ביום רביעי הוצגה כבר סקיצה על ידי האמן חביב בן-אבו. בתגובה שמסרה העירייה נמסר: "העירייה באמצעות הקרן לפיתוח שדרות, פנתה לפני מספר חודשים לביטוח לאומי כדי לקבל מהם מימון כספי להנצחה מכבדת. יחד עם אהרל'ה כהן, המקים בימים אלה את ארכיון "שדרות לדורות" נפעל יחד כדי ליצור מונומנט מכובד לזכר הנופלים. במקביל, נעשתה פנייה לחבר מועצת העיר, אורן ניזרי, שפועל בשיתוף הקרן ואהרל'ה לקידום הנושא".

About נטע בלחנס

לכתבה הבאה:

ניסיון חיסול בשדרות? 2 צעירים נורו ברכבם בפארק מרכזי

קולות הירי הורגשו היטב בשדרות שמורגלת למציאות ביטחונית. הרקע לאירוע פלילי. פצוע אחד קשה, השני …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.